Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: noua micro-stupina

Mesajde ignatov andrei » 10 Feb 2015, 13:38

flamadeezy scrie:25 rame de albina nu o sa vezi intr-un singur stup la carpatina noastra din propria dezvoltare. poti pune sigur mai multe magazii insa aici nu ma bag la tehnica fiindca nu cunosc.


Musca-ti limba inca 16 pastorale si mai asculta informatii "doldora" de la alti apicultori!!! :lol:
Tocmai pentru ca folosesti stutzo-camila corp 1/1 cu cat 3/4...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 10 Feb 2015, 15:15

Eu vreau doar corpul si magazia plina de albine si voi fi super fericit ..
Cate stupine ....ațâța pălăria , așa ca un începător ca mine nu are decât sa își găsească propriu stil de lucru ...eu la cat ma plang de spat . ar trebui sa lucrez cu corp 3/4 de 8 rame si magazie de 1/2R tot de 8...:))
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde flamadeezy » 11 Feb 2015, 22:33

intradevar nu am specificat ..25 rame de albina 1/1 ca eu dealea folosesc,am spus-o din reflex si pt. asta imi cer scuze. Eu pina acum am lucrat cu orizontali si am cativa ME asa de joaca....nu stiu ce ai dedus tu Andrei ca as avea struto-camila cum o numesti tu si totusi... ce ar fi rau in asta?. poate din reflex ai reactionat si tu pt. ca esti doldora de tine. Musca-ti si tu limba poate asa iti vei casca si ochii.
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

Re: noua micro-stupina

Mesajde flamadeezy » 12 Feb 2015, 09:41

Am tot respectul pt. varsta ta care mai mult ca sigur vine si cu bagajul aferent de experienete insa nu vad rostul in a imprastia rautate gratuita.
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 12 Feb 2015, 17:31

Bun.... Gata cu cu divergentele pe pagina mea :) :) așa ca aștept sfaturi .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 12 Feb 2015, 17:58

Tot ma gândea ca m-ar ajuta vre-o 10 rame clădite , dar se pare ca nu găsesc sa cumpăr ... Daca știe cineva ceva ... Aștept MP ..:)
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 13 Feb 2015, 19:53

Se pare ca am găsit rame , dar la ceva distanta de mine si ma tem sa le pun pe curier ca ma tem ca o sa îmi ajungă nuclee de împerechere in loc de rame 1/1 :)) . sper ca in martie sa aibă vre-un amic drum im zona vânzătorului.
Daca o sa le primesc pe finalul lui martie o sa apuc pana la salcâm sa lărgesc cuibul ( cam pe 10 mai ) .
Cred ca cele 5 rame ale mele cu inca 3 gata construită si doi faguri artificiali, si sirop din belșug , pana la salcâm o sa le fac destul de bune ...
Voi ce pararere aveți la ce am menționat mai sus ?

Pana atuncia am in construcție noua masa de circular cu ghidaje si șină .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 21 Feb 2015, 22:44

Astăzi , cu chef mare de lucru m-am apucat sa insarmez ramele cumpărate de la târg, si ce sa vezi : lateralele de 37 mm nu erau de 37 ci de 38 chiar si 39 mm așa ca a 10-a rama nu mai intra in stup . așa ca au trebuit rindeluite , si calitatea lucrări nu a fost decât satisfăcătoare.
Așa ca mic sfat pt cei ca mine , mare grija de unde luați rame sau nu numa , ca sa nu aveți de lucru . norocul meu e ca am cumpărat puține .
Din păcate nu îmi aduc aminte de la cine le-am luat .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Feb 2015, 22:53

Au mai patit si altii !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 21 Feb 2015, 23:13

Sunt sigur , dar așa se învăța , păcat ca mai are la cine sa vanda acel producător .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde flamadeezy » 22 Feb 2015, 09:34

emil_sorin scrie:Astăzi , cu chef mare de lucru m-am apucat sa insarmez ramele cumpărate de la târg, si ce sa vezi : lateralele de 37 mm nu erau de 37 ci de 38 chiar si 39 mm așa ca a 10-a rama nu mai intra in stup . așa ca au trebuit rindeluite , si calitatea lucrări nu a fost decât satisfăcătoare.
Așa ca mic sfat pt cei ca mine , mare grija de unde luați rame sau nu numa , ca sa nu aveți de lucru . norocul meu e ca am cumpărat puține .
Din păcate nu îmi aduc aminte de la cine le-am luat .


:lol: bine ca nu erau mai mici
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

Re: noua micro-stupina

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Feb 2015, 09:42

Parerea mea este ca latimea spetezelor laterale ar fi bine daca ar fi 36 mm !!! Cu timpul apare propolisul si daca nu le cureti periodic...
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 22 Feb 2015, 21:33

Astăzi , după aproape o luna de la ultima vizita , am fost la micro stupina , si cu durere in suflet anunț ca stupul nr. 3 a decedat . Așa ca am rămas cu doi , si cu 5 rame construite :( . Se pare ca experienta și-a spus cuvântul, tind sa cred ca a rămas putina albina , si nu a mai putut sa păstreze căldură , in ceea ce privește hrana ave in rame miere coronițe pe zona de cuib , si incepuse sa mănânce din turta pusa de mine.
In rest la ceilalți doi , cred ca este ok , in afara ca am găsit mucegai ; ceea ce ma duce cu gândul ca le-am "înfofolit" prea tare (peste rame am avut folie , iar peste podișor carpe si polistiren) , cu toate ca nu am aierisire in capac , si fundul nu avea subarul tras , am crezut ca e mai bine.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde flamadeezy » 23 Feb 2015, 08:55

Eu tind sa cred ca mai degraba spartul cuibului cu foita toamna a fost problema + cuibul prea larg.
Albina in acea perioada trebuia sa se ingrase nu sa se chinuie cu construitul ramelor.
Acum nu mai ai ce face doar sa treci peste si sa nu mai repeti experienta.
Nici yo nu voi mai trata cu klartan cum am facut-o anul trecut.
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 23 Feb 2015, 11:59

Roiul ce a murit , a fost un roi care l-am primit destul de târziu , a fost bezmetic , si a stat doar pe rame noi ( a fost pus doar sa clădească , neavand matca) , din senin, m-m trezit pe finalul lui august ca are matca si puiet ( matca apărută din senin, nemarcata) , iar cele 5 rame erau rame cu fa nou .
Nu stiu ce sa cred , ca sa îmi fac o idee sa nu mai greșesc anul acesta, dar sigur nu lr mai iernez cu albina putina . prima mea părere e ca a fost putina albina in stup, si acesta a fost motivul .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 24 Feb 2015, 14:22

Buna ziua...dinou.

Am stat si am analizat situatia si m-am gândit sa cumpar 3 familii si sunt in dileme . pret- nr. de rame cu abine ..din care cu puiet.Eu ma gândeam sa cumpăr familii pe 10 rame si cu 6-7 de puiet, dar la cine am mai sunat mi-au zis de 5-6 rame de albina cu 350 , ceea ce mi se pare cam scump.
Voi ce ma sfătuiți? Cum sa le cumpăr si la ce preturi ? Si când e cel mai bine? Ma gândesc sa am si ceva cules la salcâm ..cat de puțindar sa fie.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori