Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 09 Oct 2014, 19:40

Asa sunt in lucru 8 lazi pe 10 rame cu fund AV . Pt acestea mai am de facut 5 capace si 3 funduri , si 8 podisoare, plus vopsit , tabla si plasa ... Mult de munca dar sadisfactie maxima ..:))
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 22 Ian 2015, 20:25

Se pare ca am intrat in noul an , cu emoții , deoarece nu am fost la albine de dinainte de crăciun . sâmbătă este târg apicol la Târgu Mureș , așa ca voi fi acolo pt a cumpăra turtă pt fetițe . Sper ca toată stupina mea :) sa fie întreaga ,adică cele 3 familii amarate pe care le-am lăsat in toamnă.
Inca nu sunt hotărât ce turtă să cumpăr , la cat de puține inimi sunt necesare ma gândesc sa cumpăr ceva de calitate , doar ca adula cate am citit nu sunt convins .
Vreau sa iau apiluk V sa le administrez sâmbătă si apiluk P pt finalul lui februarie începutul lui martie.
Dati-mi un sfat !
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde duma » 22 Ian 2015, 23:05

emil_sorin scrie:Se pare ca am intrat in noul an , cu emoții , deoarece nu am fost la albine de dinainte de crăciun . sâmbătă este târg apicol la Târgu Mureș , așa ca voi fi acolo pt a cumpăra turtă pt fetițe . Sper ca toată stupina mea :) sa fie întreaga ,adică cele 3 familii amarate pe care le-am lăsat in toamnă.
Inca nu sunt hotărât ce turtă să cumpăr , la cat de puține inimi sunt necesare ma gândesc sa cumpăr ceva de calitate , doar ca adula cate am citit nu sunt convins .
Vreau sa iau apiluk V sa le administrez sâmbătă si apiluk P pt finalul lui februarie începutul lui martie.
Dati-mi un sfat !

Salut !
Eu folosesc doar tipul cu polen ( cele galbene ) de la Apiluk , cea albă costa 7 RON si cea Galbena ( cu plen ) 8 RON , astăzi am fost si am cumpărat pentru prima tura ......eu folosesc si sunt mulțumit de ele .......spor la cumpăraturi .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 22 Ian 2015, 23:16

Nu se pune problema ca ii 8 lei , numai ma gândeam ca cea alba e cu vitamine ..bla bla ... si e recomandata in aceasta perioada.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde duma » 22 Ian 2015, 23:24

emil_sorin scrie:Nu se pune problema ca ii 8 lei , numai ma gândeam ca cea alba e cu vitamine ..bla bla ... si e recomandata in aceasta perioada.

Daca citești eticheta vei vedea ca amândouă conțin aceleași ingrediente ;) si cea cu 8 RON conține si polen !!!!!! Am aruncat un ochi peste pagina ta si uitându-ma am scăpat un pahar pe jos de sa făcut țăndări :lol: .........ai talent nu gluma la tâmplărie ......Bravo Emil , bravo , vei ajunge departe in apicultura . Apropo .....investițiile sunt oglinda stupidei tale si satisfacția zilei de maine cand dai la manivela la centrifuga .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 22 Ian 2015, 23:36

Mulțumesc frumos de încurajare .

Nu stiu daca e talent sau multa insistenta la detalii , ca scule nu am cinestie ce , se vede si presa cat de rudimentara este ...sa nu vezi masa de cirvular :) .
Ce e drept ca baiatul de unde am luat 2 roi m-a intrebat daca mi-am facut lazi sau mobila :)
Cred ca poti face calitate cand ai numar mic de stupi. Multa munca dar un pret scazut pe lada ( dusumea calitatea I la 26 lei m2 si calitatea II la 15-20 lei . la capac folosesc scândură cata fălțuită pt gard cu 15lei m2 si ies cinci rame de capac cu 15 lei)
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde duma » 22 Ian 2015, 23:38

emil_sorin scrie:Mulțumesc frumos de încurajare .

Nu stiu daca e talent sau multa insistenta la detalii , ca scule nu am cinestie ce , se vede si presa cat de rudimentara este ...sa nu vezi masa de cirvular :) .
Ce e drept ca baiatul de unde am luat 2 roi m-a intrebat daca mi-am facut lazi sau mobila :)
Cred ca poti face calitate cand ai numar mic de stupi. Multa munca dar un pret scazut pe lada ( dusumea calitatea I la 26 lei m2 si calitatea II la 15-20 lei . la capac folosesc scândură cata fălțuită pt gard cu 15lei m2 si ies cinci rame de capac cu 15 lei)

Te invidiez pentru timpul ce i-l ai la dispoziție , eu de multe ori nici sa clipesc nu am timp :lol: dar sa mai fac lazi . Mi groaza cand ma uit la cele 300 de rame care așteaptă sa le închei si sa le insarmand pentru primăvara ......sa nu mai zic si de colectoarelor de polen ce trebuie sa imi sosească si trebuie sa le vopsesc ...... :lol: Si la lazile noi am sa rog un prieten ce-mi poarta numele ( fiul cel mic ) sa vopsească cum vrea el 1,2 lazi ....ii pun la dispoziție trafaletul cu cutiile cu vopsea si ce iese , iese :lol: .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 22 Ian 2015, 23:45

Timp trebuie sa ne facem ..cu cheful e mai greu ...in general șambrata de la 7 diminuată la cat cedez .. Mai greu pana îmi fac echipamentele necesare , si șabloanele . o data avuta toate se lucrează ca pe banda .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 23 Ian 2015, 00:03

Oricum vad ca si lăzile tale arata foarte bine , dar ce vad mai frumos de ațâța ce e in ele ...cred ca contează mai mult.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde un OM » 23 Ian 2015, 00:17

As avea un sfat privitor la stupii tai. Intre scandurile pe care culiseaza tabla fundului AV, as bate o scandura sub latimea dinspre urdinis. Nu trebuie sa fie prea lata, 3-4 cm.
Daca vei face pastoral si daca albina va fi mai multa, cand vei vrea sa muti, o parte din albine ar putea sa se stranga sub fund. Poti avea necazuri la incarcat.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 23 Ian 2015, 00:25

Ca model am ale cel de la sf. Gheorghe cu mici adaptări la dimensiune (la acelea distanta dintre rama si fund era de 2 cm si eu am redus-o la 1 cm . câteva lazi le-am făcut cu fund fix , urmând sa fac 4-5 gauri de 5 cm in spate acoperite cu plasa si cu un șubar mic aproximativ 20*20 cm , in ideea de a vede cu ce pot lucra mai bine. Primele 3 lazi nu sunt cu șubar de tabla ci cu placa de parchet melaminat de 6 mm ( placa de 2*1 m)
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde duma » 23 Ian 2015, 00:28

emil_sorin scrie:Oricum vad ca si lăzile tale arata foarte bine , dar ce vad mai frumos de ațâța ce e in ele ...cred ca contează mai mult.

Absolut ce este în ele contează cel mai mult. Dacă tot sunt sub un culoar de zbor Cargo către Iugoslavia măcar sa se vadă frumos și din avion mica mea prisaca :lol: . Ia aminte ce spune " un Om " știe ce zice ;)
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 23 Ian 2015, 00:38

Ceva filmulete am văzut si eu cu albine multe sub sita din fund, de aceea am încercat si ceva cu fund fix si aierisire mica in spate , oricum am podișoare din plasa complet, dar fara aierisire in capace.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 24 Ian 2015, 21:29

Astăzi, după ca cumpărăturile de la târg , am ajuns la albine, si la strigare au răspuns toate prezent, mai dimid dar prezente. Le-am administrat cate o turta Apiluk (alba) deoarece nu au făcut zborul deccurățenie, urmând sa administrez una galbena la final de februarie.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde emil_sorin » 05 Feb 2015, 22:11

Iarna asta lunga ma pune si pe mine la multe ideii de începător, pt producții si reproduceri de nu s-au mai văzut. Citind zilnic cate ceva pe forum am văzut ca multi ( mai ales începători ) au avut foarte multe idei revoluționare ,dar nu am văzut nici un rezultat concret, așa ca am sa încerc pe cat se poate safiu cat mai " clasic " , cu toate ca ma bătea gândul si la stupi încălziți ( dar vad ca se discuta mult si fara un rezultat)
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: noua micro-stupina

Mesajde flamadeezy » 06 Feb 2015, 15:44

Normal Emile ca incepatorii au idei "revolutionare" duse la extrem fiindca au timpul necesar la dispozitie sa dospeasca in lumea lor imaginara tot invartindu-se in jurul singurului lor stup. Insa din pacate marea majoritate a ideilor sunt sortite esecului si tot de la ei vezi citire " cu uldori la ochi am numarat azi 19 albine moarte la urdinis.....de la inceputul iernii pina acum am avut o medie de 3 albine moarte pe zi,oare e rost de panica? "
Si stupii incalziti fac parte din aceeasi categorie :))
flamadeezy
 
Mesaje: 20
Membru din: 26 Apr 2013, 17:50
Localitate: Reghin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori