Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde Florin Dobre » 06 Sep 2014, 17:36

Apoi si la anul tot turte le va da...ca iar nu va fi miere. :(
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde cmihaic » 06 Sep 2014, 17:53

Maine dimineata ar trebui sa repet tratamentul cu varachet....sa il fac sau sunt prea stresate din cauza luptelor de ieri si e cazul sa mai astept putin ??
Avatar utilizator
cmihaic
 
Mesaje: 39
Membru din: 05 Iul 2014, 13:51
Localitate: Buftea

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde Trantorul@ » 06 Sep 2014, 19:45

In locul stupului atacat daca poti sa-l salvezi si esti pe faza sa pui alt stup identic la culoare cu o rama cat mai negra si urata in el pentru ca sa nu roada altele bune , altfel daca muti si lasi locul gol ai sanse mult mai mari sa se generalizeze futisagul stanga - dreapta.
Stupul atacat il vei muta de mai multe ori la intervale de 5 - 10 min pana pleaca toate hoatele din el ... pentru ca daca il vei inchide si baga la racoare cand ii vei da drumul hoatele se duc inapoi de unde au venit si reincepe din nou pentru ca se duc cu gusa plina si vor fi reprimite chiar daca li se va schimba mirosul , doar daca il duci T Km sa nu se mai intoarca de unde au venit .

P.S. Sa vezi ce frumoase sunt furtisagurile linistite !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde duma » 06 Sep 2014, 20:14

Fa seara tratamentele când nu mai zboară albina.
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde cmihaic » 06 Sep 2014, 20:34

duma scrie:Fa seara tratamentele când nu mai zboară albina.


pana acum le-am facut dimineata la 6....cred ca erau majoritatea acasa.... :ugeek:

LE... daca imi aduc bine aminte dupa cele 20 de min, cand am deschis urdinisele.....lucratoarele din stupii mai mici au plecat la treaba iar la stupul mai puternic stateau pe veranda...isi faceau "toaleta"... :)
Avatar utilizator
cmihaic
 
Mesaje: 39
Membru din: 05 Iul 2014, 13:51
Localitate: Buftea

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde duma » 08 Sep 2014, 12:23

cmihaic scrie:
duma scrie:Fa seara tratamentele când nu mai zboară albina.


pana acum le-am facut dimineata la 6....cred ca erau majoritatea acasa.... :ugeek:

LE... daca imi aduc bine aminte dupa cele 20 de min, cand am deschis urdinisele.....lucratoarele din stupii mai mici au plecat la treaba iar la stupul mai puternic stateau pe veranda...isi faceau "toaleta"... :)

:lol:
Eu le fac seara cand se striga prezenta si pe perioada noptii persista mai mult fumul peste ele , asa dimineata le-ai afumat , ai deschis si au tulito la lucru . Eu asa fac nu trebuie sa faci ca mine !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde cmihaic » 09 Sep 2014, 08:06

Am sa incerc si seara....intrebarea este.....las urdinisele reduse (le-am redus din cauza furtisagului) dupa tratament sau le deschid ptr. ventilatie ??... nu am soclu AV
Avatar utilizator
cmihaic
 
Mesaje: 39
Membru din: 05 Iul 2014, 13:51
Localitate: Buftea

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde cmihaic » 13 Sep 2014, 21:19

Domnilor apicultori am nevoie de putin ajutor. Mai exact daca ar putea un apicultor din zona mea ( Buftea, Corbeanca, Snagov ) sa imi viziteze "stupina" ptr. o evaluare a rezervelor si a modului de iernat. Nu cred sa dureze mai mult de 1 ora, transportul este in sarcina mea... :)

Sunt ferm convins ca singur o dau in bara si mi-ar parea rau sa pierd cei 3 stupi dintr-o greseala ce poate fi evitata. Am facut destule greseli deja... :(

Va multumesc anticipat.

Mihai
Avatar utilizator
cmihaic
 
Mesaje: 39
Membru din: 05 Iul 2014, 13:51
Localitate: Buftea

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde FLORINELU » 13 Sep 2014, 21:36

Mihai ,mai cucerit,mi-a placut cum ai pus problema,recunosti sus si tare ca te-ai inpotmolit si ceri ajutor de la colegi,prieteni sau cum se vor numi ei,mai rar ai sa vezi pe aici sa spuna cineva asa ca tine ca nu stie ce sa faca si cere ajutor sus si tare in public. daca as fi mai aproape ti-as face o vizita,nu ca ma pricep eu nustiucat la albine dar impreuna am da de capatul jmecheriei :lol: .dar asa.... domnilor care santeti pe aproape de Mihai faceti o plimbare pana la el ,pe cheltuiala lui zice,si daca va pricepeti putin la apicultura poate ca il puteti ajuta iar peste 10 ani o sa va multumeasca probabil un stupar cu multa experienta si cu multi stupi. mult succes Mihai, in apicultura.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde andrei_calinescu » 13 Sep 2014, 21:58

cmihaic scrie:Domnilor apicultori am nevoie de putin ajutor. Mai exact daca ar putea un apicultor din zona mea ( Buftea, Corbeanca, Snagov ) sa imi viziteze "stupina" ptr. o evaluare a rezervelor si a modului de iernat. Nu cred sa dureze mai mult de 1 ora, transportul este in sarcina mea... :)

Sunt ferm convins ca singur o dau in bara si mi-ar parea rau sa pierd cei 3 stupi dintr-o greseala ce poate fi evitata. Am facut destule greseli deja... :(

Va multumesc anticipat.

Mihai


Mihai ,

E inca CALD(INCLUSIV NOAPTEA).
Poti sa le dai fara probleme invertit pentru completarea rezervelor, cantitatea o administrezi in functie de cata albina ai in lada.
Daca ai albina pentru 6 rame le restrangi cu diafragma, hranitorul dupa si bagi cate 2 l la 2 zile.
Daca nu ai hranitoare capacitive, poti folosi un castron mare pus in cat, in care in prealabil ai instalat bucati de polistiren extrudat sa nu se inece moaimele.
Eu te sfatuiesc sa le dai Isosugar 1/1 cu apa. Are 42% fructoza si nu cristalizeaza mierea in rame iarna.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde pustu » 13 Sep 2014, 22:20

Va salut . Inainte de prima iarna, la organizare , luam fiecare rama acoperita de albine si o puneam repede pe un cantar din ala de bucatarie .Rama din cuibul de iernare . Asa fugitiv . Trebuiau sa aiba peste 3 kg . Am bagat ceva sirop in ei . Dar si turte in primavara . De regula cam la 20 kg de ''miere '' stai linistit . La fiecare .
Multa sanatate .
ps : sunt incepator
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: 3.14 stupi... :-)

Mesajde duma » 14 Sep 2014, 12:51

Dacă sunt sănătoase ( făcute tratamentele) , dacă ai albina tânără ( puiet ce a ecluzionat de curând) , Dacă ai albina pe rame suficient de multe ( 5-6-7) rame, dacă ai miere sau sirop ( 15-20 kg / stup) vei ierna liniștit. Eu dau sfaturi cică sunt priceput :lol: . Prima iernare am trecut-o cu "bafta " ca sucesul necesita cunoștințe dar am și mers cu completările pana am văzut ca nu au mai tras din hrănitoare, am făcut tratamentele și am redus cuiburile cu frica sa nu rămână pe afara albinele ( am lăsat mai labartat cuibul) și am așteptat primăvară cu sufletul la gura și a ieșit bine. Asa ca, dacă nu se anunță nimeni sa îți facă o vizita care ar fi ca o mana cereasca, mergi pe picioarele tale ca va fi bine sunt convins!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori