Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Calin si albinele

Mesajde clncatalin » 26 Oct 2015, 12:54

Fundul din osb nu este cea mai fericita alegere. Eu le-am vopsit la exterior si in majoritatea timpului stau pe suport. Daca familia este foarte puternica nu sunt probleme. Dupa cum se poate vedea si in poze, doar la familia pe 4 rame se vede negru pe fund, la celelalte se vede ca este curat.

Personal recomand fundul din scandura. Eu am pus asa pentru ca atunci nu aveam scule sa fac de scandura si nici bani sa iau unele facute gata. Sunt din osb de 10 mm.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Calin si albinele

Mesajde emil_sorin » 26 Oct 2015, 15:44

De cât timp ai fundurile ? Nu știu ce să zic referitor la rezistență lor , nu cred ca sunt așa rele , și referitor la faptul ca sunt cancerigene cu zice Pustiu , cred ca nu îi asaa mare băi. Eu mă gândeam să fac și câteva magai din osb , ca ele nu stau foarte mult pe stup .

Mă gândeam și la variantă de a vosi fundurile cu vopsea pe bază de apă, complet, și în interior.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Calin si albinele

Mesajde lucky5strike » 26 Oct 2015, 17:42

OSB e bun ca diafragma fixa, fiindca nu prea joaca, in rest, sunt optiuni mai bune...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Calin si albinele

Mesajde emil_sorin » 26 Oct 2015, 18:39

Și care a-r fi celelalte opțiuni ??? Și scuze ca discutăm pe pagină tat .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Calin si albinele

Mesajde lucky5strike » 26 Oct 2015, 18:54

Pai, lemn sau sita galvanizata... :)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Calin si albinele

Mesajde emil_sorin » 26 Oct 2015, 19:38

Hai să închidem discutia de pe pagină omului ... Oricum mulțumesc de răspunsuri. Era logic ca lemnul , dar plasa eu nu o mai vreau ..:-)
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Calin si albinele

Mesajde petru MD » 26 Oct 2015, 19:48

clncatalin scrie:Sunt si cativa mai rasariti,pe 7 rame, dintre care unul foarte rau. A strans multa miere, a strans popor pentru iarna, dar e foarte rau. Ma tot gandesc daca sa-i schimba matca sau nu. Mai am cativa roisori cu matci de rezerva.


daca doriti miere faceti regine din aceasta familie nu o distrugeti nui,schimati matka
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Calin si albinele

Mesajde petru MD » 26 Oct 2015, 19:51

daca doriti familii sanatoase si frumoase staruitiva ca in stup sa nu fie osb chear si ca diafragma... nici odata nu mea placut,acest material care nu raspira. si negreata de pe fund nune buna de loc pentru,albini...
sanatate
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Calin si albinele

Mesajde nae » 26 Oct 2015, 19:57

petru MD scrie:daca doriti miere faceti regine din aceasta familie nu o distrugeti nui,schimati matka

''Inteleg'' mai usor o informatie argumentata .
Sper sa ai una .
Familiile rele nu sunt bune , scad productivitatea ; poate sunt prolifice , poate ... ce vrei d-ta dar VREAU sa EXTRAG si sa MUT cat mai repede .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Calin si albinele

Mesajde petru MD » 26 Oct 2015, 20:41

d-le Nae calin a spus ca aceasta familie aa dat miere buna ca famile sa facut,familie tare pe iarna pentru mine asta mult inseamna ceea ca ea se deosebeste prin agrisivitate inseamna ca nui,ca toate familie e ceva mai deosebit.
cint idee noi,nunavem de selectie de rase tot timpul alegem asa familii si ca deobiceoi fiicele lor nu au fost agresive dar in schimb aunfost bune la cules....
p.s. si nui neaparat sa o,faca am spuso ca un sfat....
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Calin si albinele

Mesajde nae » 26 Oct 2015, 20:54

petru MD scrie:p.s. si nui neaparat sa o,faca am spuso ca un sfat....

Salut ; Nae simplu fara domn . :D
Toate parerile noastre sunt sfaturi ca nu pot da ordine in curtea altuia ; informatia trebuie insotita si de argumente , sa inteleaga omul mai bine .
O albina agresiva nu-i mai productiva , pastreaza mai multa albina pt aparare si mai atenta la asta decat la cules .

In zona noastra merg mai mult pe nepriceperea stuparului sau priceperea lui sa le zgandare , rascibilitatea la Carpatina sau metisi e perturbata de stupar (furtisag/foame :oops: /hraniri aiure/fum FIERT/aglomerare /...)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Calin si albinele

Mesajde clncatalin » 26 Oct 2015, 22:24

emil_sorin scrie:De cât timp ai fundurile ?


Fundurile de osb sunt de 7 si de 5 ani si se prezinta bine. Primavara flambez cutiile si asfel se curata urmele de mucegai care se mai formeaza la unele dintre ele. Raman la ideea ca lemnul este cel mai bun.

Un prieten a facut corpuri intregi din OSB de 20 mm si dupa 3 ani au inceput sa se jupoaie straturile, deci nu recomand. Am si eu vreo 10 roinite de 5-6 rame din osb de 10 mm si merg foarte bine de prin mai pana acum cand fac ultimele unificari si schimburi de matci.

emil_sorin scrie:Hai să închidem discutia de pe pagină omului ... Oricum mulțumesc de răspunsuri. Era logic ca lemnul , dar plasa eu nu o mai vreau ..:-)


Discutiile sunt in general consructive si nu ma deranjeaza cand se discuta lucruri practice cu argumente. Eu am invatat multe din astfel de discutii. De obicei ascult pe fiecare si apoi trec totul prin filtrul propriei ratiuni. De altfel va multumesc tuturor ca va uitati pe aici si ca va spuneti parerea.

petru MD scrie:daca doriti miere faceti regine din aceasta familie nu o distrugeti nui,schimati matka


Familia a fost productiva si are populatie, dar au fost rele tot anul, iar acum cand le-am strans ieseau ca rachetele din stup si cred ca la un moment dat erau mai multe pe mine decat in lada. :evil: Acelasi lucru l-am patit si in primavara cand le-am verificat. Am notat in caiet si am scris si pe cutie. M-am afumat vreo 10 minute sa mai plece din ele de pe mine, sa pot sa trec la alta familie - din coltul opus al stupinei, ca sa ma mai lase in pace -
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Calin si albinele

Mesajde clncatalin » 26 Oct 2015, 22:32

Azi am continuat lucrul.
Fişiere ataşate
6 rame 4.jpg
6 rame 3.jpg
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Calin si albinele

Mesajde clncatalin » 26 Oct 2015, 22:38

Familiile sunt asemanatoare ca putere si ca provizii. In imagini rame din centru si laterale, cum am mai scris: 4 full + 2 pline pe jumatate la o familie stransa pe 6 rame pline de albine.
Fişiere ataşate
rama mijloc.jpg
rama margine 3.jpg
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Calin si albinele

Mesajde emil_sorin » 26 Oct 2015, 22:54

Ideea cu osb-ul o am de ceva vreme, am vrut sa fac mai mute chestii , Cum ar fi magazi și o lada de 4*6 rame în care sa îmi țin 4 roi pe toată perioada anului . Dar cum experiență mea e de un an și jumate în domeniu , pana acuma am făcut numai Cum scrie la carte , doar le, mi-am făcut singur cele 16 stupi și cele 7 magazi . Scule pot sa spun ca am ceva , la nivel de hobby cu care sa mă descurc . Ce era frumos la osb e ca îl putem lua gata tăiat de la baumax și nu era așa chin cu munca .

Oricum felicitări pt familile de albine care ni le-ai prezentat . Sper sa ajung sa mă "laud" și eu cu așa ceva , dar pana când am planuri de înmulțire nu o sa a pot prezenta familii așa puternice ...nici măcar roiul meu de buckfast.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Calin si albinele

Mesajde clncatalin » 02 Noi 2015, 21:37

02-11-2015. --- 11*c la umbra.
Albinele au iesit la zbor.
Stup cu doua matci, una jos, una in cat.
Stup in care au fost doua matci, una mai slaba si am unificat.
Fişiere ataşate
stup cu doua matci.jpg
stup care a fost cu 2 matci, un mai slaba.jpg
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori