Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nicola Tudor

Mesajde nicolatudor » 25 Dec 2014, 13:59

La Mulți Ani! Sărbători fericite!
Azi în Sfânta Zi de Crăciun m-am hotărât să-mi declin și eu personalitatea, după ce ani în șir m-am înfruptat din minunatele Dv. postări pe acest Forum.
Mă numesc Nicola Tudor. Am 64 ani și locuiesc în com. Deveselu, jud. Olt. Sunt pensionar și dețin 100 familii de albine. Folosesc stupi Dadant pe 10 rame cu cat 1/1 și cat 1/2. Am lucrat ca ofțer în unitatea de aviație din localitate. Unitatea s-a desființat în anul 2002 iar acum se construiește aici Scutul Antirachetă. Soția, inginer agronom, azi pensionară, mă ajută la gopodărie și întreținerea familiilor de albine. Nu am copii. Am crescut un nepot, absolvent al Institutului Politehnic București. El mă ajută mai rar, doar la extrageri.
Zona este bogată în floră spontană aerodromul cu cele peste 800 ha, plus culturile extrasuficiente de rapiță și floarea soarelui. Temperaturile extrem de ridicate din timpul verii și seceta prelungită ne crează unele probleme.
Ieri 24 decembrie a fost o temperatură de 15 grade Celsius și în sfârșit au ieșit și sărmanele albine la curățire după o detenție de peste o lună de zile.
Daca s-ar clădi o casă a fericirii, cea mai mare cameră ar fi sala de asteptare.
Avatar utilizator
nicolatudor
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13
Localitate: Deveselu, Olt

Re: Nicola Tudor

Mesajde ovidiu_78 » 25 Dec 2014, 14:07

Bine ati venit printre noi !!! Va urez sarbatori fericite si pline de lumina, pace si bucurie !!!
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Nicola Tudor

Mesajde nicolatudor » 25 Dec 2014, 15:25

rsz_dscf9347.jpg
Poze de la zborul de ieri:
Fişiere ataşate
rsz_dscf9350.jpg
Daca s-ar clădi o casă a fericirii, cea mai mare cameră ar fi sala de asteptare.
Avatar utilizator
nicolatudor
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13
Localitate: Deveselu, Olt

Re: Nicola Tudor

Mesajde nicolatudor » 25 Dec 2014, 15:37

Încă o poză:
Fişiere ataşate
rsz_dscf9359.jpg
Daca s-ar clădi o casă a fericirii, cea mai mare cameră ar fi sala de asteptare.
Avatar utilizator
nicolatudor
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13
Localitate: Deveselu, Olt

Re: Nicola Tudor

Mesajde CORNEL V. » 25 Dec 2014, 16:42

Bun venit pe forum si va mai asteptam si cu alte postari :)
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Nicola Tudor

Mesajde Dila Daniel » 25 Dec 2014, 16:52

Bun venit si pe forum domnule Nicola!
Craciun Fericit!


P.s...spre rusinea mea,
inca nu am citit cartea care mi-ati dat-o la intalnirea de la Craiova... :|
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Nicola Tudor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Dec 2014, 17:46

Bine ati venit printre noi !!! Sanatate maxima dumneavoastra si familiei !!! Cred ca ne-am cunoscut la Craiova !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nicola Tudor

Mesajde Mircea_63 » 25 Dec 2014, 17:59

Bine ati venit! La 100 de stupi e clar ca aveti experienta. Nu inteleg de ce aveti in acea imagine atat de multi stupi deschisi. Era atat de bun culesul incat nici urma de teama ca declansati un furtisag?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Nicola Tudor

Mesajde Florin Dobre » 25 Dec 2014, 18:16

Bun venit la vedere!
Stati foarte aproape de socrii mei. Vara circul mai des pe acolo.
Cum sunt iernile acolo pentru albine?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Nicola Tudor

Mesajde namzeb » 25 Dec 2014, 18:24

Craciun fericit,un an nou mai bun si multa sanatate.Bine ai venit printre noi.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Nicola Tudor

Mesajde FLORINELU » 25 Dec 2014, 19:01

Mircea_63 scrie:Bine ati venit! La 100 de stupi e clar ca aveti experienta. Nu inteleg de ce aveti in acea imagine atat de multi stupi deschisi. Era atat de bun culesul incat nici urma de teama ca declansati un furtisag?

sant aproape sigur ca stupii au fost deschisi pentru a stimula zborul de curatire,fiind deschisi cand e soare si cald se incalzesc mult mai repede si ies la zborul de curatire in numar foarte mare. de acord domnule Tudor? daca eram si eu la stupina faceam la fel si eram asigurat in privinta asta deocamdata.
era sa uit :bun venit pe forum.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Nicola Tudor

Mesajde nicolatudor » 25 Dec 2014, 21:18

Domnule Mircea. Am forțat ieșirea la zborul de curățire pe care-l așteptau sărmanele demult.
Daca s-ar clădi o casă a fericirii, cea mai mare cameră ar fi sala de asteptare.
Avatar utilizator
nicolatudor
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13
Localitate: Deveselu, Olt

Re: Nicola Tudor

Mesajde proapis13 » 25 Dec 2014, 22:40

Bun venit la pagini personale :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Nicola Tudor

Mesajde nicolatudor » 27 Dec 2014, 20:47

Mulțumesc D-le Proapis. Localitățile noastre au aceeași denumire. Diferența e că Deveselul meu nu are salcâmul Dv. Vă citesc și recitesc intervențiile. Felicitări și încă odată mulțumiri.
Daca s-ar clădi o casă a fericirii, cea mai mare cameră ar fi sala de asteptare.
Avatar utilizator
nicolatudor
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13
Localitate: Deveselu, Olt

Re: Nicola Tudor

Mesajde nicolatudor » 27 Dec 2014, 20:53

Recepțoinat D-le Florin Dobre. V-am savurat odiseea de început a Stupăritului. Intervențiile d-v pertinente pe forum m-au ajutat. Vă aștept oricând aveți trecere pe aici. Locuiesc chiar pe strada principală (Caracal-Corabia) a doua casă pe stânga la intrarea în Deveselu.
Daca s-ar clădi o casă a fericirii, cea mai mare cameră ar fi sala de asteptare.
Avatar utilizator
nicolatudor
 
Mesaje: 10
Membru din: 06 Ian 2012, 09:13
Localitate: Deveselu, Olt

Re: Nicola Tudor

Mesajde Adi Hodis » 27 Dec 2014, 20:54

Bun venit ( la vedere ) domnule Nicola si sa citim de bine !. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori