Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 07 Mar 2018, 15:50

Cum ce faci? Mai pui un cat. 9 rame scoate Mai multa miere CA aia PE 12. Regina daca vrea urca in c2. Ideea e ca PE 9 urca mai repede mierea decat Regina.

EU a coombinatie diferita. Chiar mai multumitoare. Pentru stilul meu. Nu amestec ramele din cat in cuib deci nu ma avantajeaza Rama Unica.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde jonny_it » 07 Mar 2018, 16:12

daffid mihailov scrie:Un amic are 500 cu 9 rame. Cat 1/1.E super . 12?? Prea mult. Verticalizeaza greu. Dar cat redus poate e altfel. Daca te bagi dupa miere in c1 ala nu e Me. E altceva...


Cele 9 rame sunt sigur cu puiet, daca mai pune 1-2 cu pastura urca puietul in cat.
La 12 rame mai greu cu puietul in cat si sigur le ramane si lor ceva miere pentru perioadele lipsite de cules.
Am avut familii care si la 12 rame aproape ca nu aveau miere in cuib.

Treaba cu "verticalizeaza greu" este intalnita la familiile slabe, pline de varroa, nosema si care in ianuarie primeau turta :)
Daca cineva le are slabe inseamna ca face cuibul pe 5 rame, poate poate urca si ele 200 de grame de miere in cat? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: daffid mihailov

Mesajde cristi_vidican » 07 Mar 2018, 16:59

Mă fraților, voi sunteți condamnați pururi să periați ramele la extras.
Așa ceva, eu nu mai concep.
Bănuiesc că peria voastră după un sezon arată așa
În 4 ore, cu un om lângă mine am suflat lejer peste 100 de caturi
Fişiere ataşate
perie.jpg
perie.jpg (13.13 KiB) Vizualizat de 7524 ori
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: daffid mihailov

Mesajde Balian » 07 Mar 2018, 23:01

Caturi de MER că la 3/4 merge mai greu dacă 1/1 are ceva puiet de trântori spre deloc. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 07 Mar 2018, 23:29

Jonny ai dreptate can see Mai urca regina in cat, de.aia nici nu am adoptat strategia. 8 rame de puiet e super sufficient. Crede-ma ca omu face miere nu plimba cutii :) faza cu familii slabe nu tine. Da, exista SI riscu sa ramana uscati jos...

Ideal are fi 8 rame SI faci un Me PE cateva corpuri intregi. Sa vezi CA nu e deloc rau. Dar sunt SI vantaje si dezavantaje.
Ultima oară modificat de daffid mihailov pe 07 Mar 2018, 23:37, modificat 1 dată în total.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 07 Mar 2018, 23:32

Cristi, problema e la naclait..da sunt proaste perile. O sa ma gandesc la un sistemul rotativ..

Problemaa mea e fumul. Lucrez de obicei Fara daar uneori Mai e nevoie. Ce solutii are fi CA ma intoxica fumul. Nu support nici tigarile.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 07 Mar 2018, 23:35

Balin, daca as avea 12 rame, obligatoriu rame reduse. La mine cu 3/4, urca rar spree deloc. Dar e cu schepsis. :D la 1/1 urca, asa cum zice SI Jonny. Nu imi place. Mer e ok, nu vad un dezavantaj. Dar nici mare avantaj in cuib. La calitatea mierii clar da.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde jonny_it » 08 Mar 2018, 19:57

daffid mihailov scrie:Jonny ai dreptate can see Mai urca regina in cat, de.aia nici nu am adoptat strategia. 8 rame de puiet e super sufficient. Crede-ma ca omu face miere nu plimba cutii :) faza cu familii slabe nu tine. Da, exista SI riscu sa ramana uscati jos...

Ideal are fi 8 rame SI faci un Me PE cateva corpuri intregi. Sa vezi CA nu e deloc rau. Dar sunt SI vantaje si dezavantaje.


ME pe 8 corpuri este o prostie, de ce as vrea 3 corpuri pentru cuib? :?
Doar cu gratie hanemann sa zici ca le tii fortat pe 2 corpuri, dar si asa spatiul nu este suficient.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: daffid mihailov

Mesajde Balian » 08 Mar 2018, 20:33

daffid mihailov scrie:Balin, daca as avea 12 rame, obligatoriu rame reduse. La mine cu 3/4, urca rar spree deloc. Dar e cu schepsis. :D la 1/1 urca, asa cum zice SI Jonny. Nu imi place. Mer e ok, nu vad un dezavantaj. Dar nici mare avantaj in cuib. La calitatea mierii clar da.

Mă referam la suflare. Rama MER fiind ingustă, poți sufla ușor albinele dintre intervale, mai ales dacă ai lățimile lețurilor de 20 nu de 25. La ME puțin mai greu. La 1/1 și mai greu (leț de 25) sau dacă are puiet albinele sunt lipite ca cu adeziv. :lol: Pierzi timpul pur și simplu. Nu sunt contra Dadant, numai analizez situațiile. :D În cuib sunt alte priorități.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 08 Mar 2018, 21:28

Am inteles. Asa e, cum zice si Cristi. Un avantaj in plus daca vrei suflanta. La mine e un compromis care functioneaza. Am o stupina matura si nu am de gand sa ma convertesc. :) Pana la urma albina sa fie, CA lazi gasim noi.:)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 15 Ian 2022, 18:09

Așa, de dragul vremurilor bune ne întoarcem din când in când la origini. :)
Ce noutăți mai aveți? S-a descoperit Albina de carne?
Cine vrea rețeta de trântori trasi in tigaie sau larve, sa îmi scrie
Ca sa o întreb pe cumnata din Filipine. :))

PS.
Sa aveți o iernare ușoara!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 17 Ian 2022, 16:31

Stau in dilema, ce sa fac? Am o vatra buna de stupina, doar ca in cativa ani va trece autostrada Sibiu-Pitesti la o distanta de 1,5 km de familii. Este o perdea de pomi paralel cu autostrada, dar e posibil sa traverseze un rau si daca se va inalta pe piloni nu stiu ce valoare mai are perdeaua de vegetatie. Nu este zona de cules intens. Este vatra permanenta. Pomi fructiferi, papadie, fanete. Cat de mult credeti ca va afecta albina?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde cristi_vidican » 17 Ian 2022, 18:29

La 1,5 kg distanță va afecta nesemnificativ. Până acolo pot să meargă după polen.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: daffid mihailov

Mesajde Balian » 17 Ian 2022, 19:34

daffid mihailov scrie:Stau in dilema, ce sa fac? Am o vatra buna de stupina, doar ca in cativa ani va trece autostrada Sibiu-Pitesti la o distanta de 1,5 km de familii. Este o perdea de pomi paralel cu autostrada, dar e posibil sa traverseze un rau si daca se va inalta pe piloni nu stiu ce valoare mai are perdeaua de vegetatie. Nu este zona de cules intens. Este vatra permanenta. Pomi fructiferi, papadie, fanete. Cat de mult credeti ca va afecta albina?

Exact în această situație mă găsesc. Vatra mea de bază era întro livadă. Lângă livadă
va trece drumul expres Oradea-Arad. Imediat livada a devenit un obiectiv startegic
de investiție. A și fost cumpărat de cineva în a cărei familii există un stupar. E clar.
Trebuie să plec. Plec. Caut altă locație. Poate mai bună. Asta era cam expusă la chimizare.
Peste tot sunt criterii pro și contra. Depinde de care ne legăm, și care criteriu îl considerăm
prioritar. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 17 Ian 2022, 22:17

cristi_vidican scrie:La 1,5 kg distanță va afecta nesemnificativ. Până acolo pot să meargă după polen.


Ma gândesc ca e posibil sa pună și parapet antifonica când trece așa aproape de sat. Și atunci ar zbura pe sus. Da, vor fi rare momentele când cor trece autostrada la salcâm. Dar salcâm e peste tot și acolo sunt obișnuite sa zboare pe sus. Mai ales ca sunt pomi. Bine măcar ca nu e mai aproape. Mersi


Balian, la mine nu e opțiune sa plec, e proprietatea mea. Progresul vine cu un cost. Nu va mai fi așa liniște, plus poluarea.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde cristi_vidican » 18 Ian 2022, 07:22

[quote="Balian"
Trebuie să plec. Plec. Caut altă locație. Poate mai bună. [/quote]
Eu zic să mai lași și acolo 2-3 stupi să vezi ce se întâmplă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori