Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 13 Mar 2017, 23:05

Cei de pe camion au iernat prost*singurii unde am avut si pierderi/unificari. Cei de pe jos, doar unul deranjat de caine, au iernat super bine. Sunt multumit. Din Noiembrie 1 pana in Martie 5 nu i-am vizitat. Nu vad un consum prea mare iarna asta, pentru ca nu au depus puiet aiurea.

Asa arata o familie buna*majoritatea. Am si exceptionale, dar sunt intamplari, si nu-i meritul apicultorului :) . Am si mate lesinate pe trei rame sper sa se faca si ele. Nu ajut, nu egalizez stupii. Nu dau turte. Nu dau cozonaci. Umblu cat mai putin in familii. Le privesc mult la urdinis.

Daca ti se spune sa respecti cateva principii simple, nu le respecti. Dar daca ti se dau multe teme de facut in stupina, lingurite, retete, turte, atunci crezi ca-i meritul tau cand ai familii bune. La o adica, gasesti tu scuze. Nu sunt un apicultor constiincios, sunt chiar lenes, dar de multe ori imi iese. Practic apicultura de Hobby.
Fişiere ataşate
poză (10).JPG
poză (10).JPG (45.31 KiB) Vizualizat de 205 ori
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink

Plaimaret@yahoo.com
daffid mihailov

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde daffid mihailov » 15 Mar 2017, 15:44

Anul asta parca stau ceva mai bine. Desi luna Martie e cea mai pacatoasa inca nu s-a schimbat albina. Fara rapita ca mi-e frica de intepaturi. Si devin agresiv. Nu ma uit sa am multe rame cu puiet in Martie. Ma uit ca acel puiet sa fie crescut de foarte multa albina. Mai mult puiet decat albina pe rama pentru mine inseamna doar supravietuire. :)
Fişiere ataşate
poză (9).JPG
poză (9).JPG (49.61 KiB) Vizualizat de 126 ori
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink

Plaimaret@yahoo.com
daffid mihailov

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?