Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 26 Mar 2015, 17:23

Salutare dragi apicultori.
Dupa aproape doi ani de citit forumul m-am hotarat si eu in cele din urma sa-mi fac o pagina personala.
Numele meu este Catalin Ene, am 32 de ani, lucrez in domeniu auto (administrare vanzari la un importator de camioane), locuiesc in Bucuresti iar stupina o am in localitatea Ciolpani, jud Ilfov.
In acest moment am un numar impresionant de 3 stupi :))(cumparati in Iunie anul trecut) cu ganduri de extindere, luna viitoare urmeaza sa mai cumpar 3 familii + 1 roi cadou de la tatal meu.
O sa revin cu cateva poze si povestiri din scurta perioada de cand am stupi.
Va salut pe toti si sa aveti un an apicol cat se poate de bun!
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Catalin Ene

Mesajde mellis » 26 Mar 2015, 18:27

Bine ai venit alaturi de noi..!
Asteptam povesti si poze ;)
Cat sunt stupii ce planuiti sa-i luati?
De cand aveti albine?
O primavara frumoasa...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Catalin Ene

Mesajde gigibecalul » 26 Mar 2015, 20:05

Bine ai venit! Așteptăm poze, impresii, tehnici de lucru, etc!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 27 Mar 2015, 12:59

mellis scrie:Bine ai venit alaturi de noi..!
Asteptam povesti si poze ;)
Cat sunt stupii ce planuiti sa-i luati?
De cand aveti albine?
O primavara frumoasa...



Multumesc pentru primire.

O sa cumpar de la aceeasi persoana de la care am luat si anul trecut, inca nu am stabilit exact pretul dar cred ca o sa fie 450 lei/familie (la alegere ce familii doresc din stupina)...preturile am vazut ca sunt cam intre 400 si 500 lei.
Cutiile le-am cuparat deja,sunt pregatite, vopsite, aranjate dichisite :)
Albinele le am de anul trecut din iunie cand am cumparat doua familii si doi roi.
Din patru cumparate acum am trei...am avut probleme cu o matca si a trebuit sa unific.
Matca nu a murit dar era pe duca, observasem la zborurile de curatire o activitate slaba fata de ceilalti stupi, la inceputul lui Martie cand mi-a permis vremea am facut o verificare mai amanuntita, puiet 0, (ceilalti aveau puiet pe 2-3 rame) iar familia se manifesta ca o familie orfana, bazait puternic, batai din aripi si sareau spre mine la ridicarea podisorului.
Cand am luat ramele la verificat am gasit matca dar se deplasa cu foarte mare dificultate, tremura....era ca un inceput de pareza...
Asa ca a trebuit sa fac unificarea.
Prima mea unificare :) la care nu au fost probleme...am folosit ziar si am stropit cu tuica familiile inainte.
O primava frumoasa va doresc si eu.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 29 Feb 2016, 12:53

Salutare.

A trecut ceva timp de cand nu am mai scris pe pagina personala.

De fapt, nu prea am scris. :lol:

Am fost zilele trecute la stupina sa le pun a doua turta proteica, prima am pus-o la 15 Februarie profitand de temperaturile de afara.

Una peste alta familiile sunt ok, am verificat prezenta puietului si rezervele de hrana...la o singura familie ar mai fi ~ 6 kg de miere, restul stand mult mai bine (la unii rezerve de peste 10 kg miere).

O familie a iesit slabita din iarna, din ce am vazut a fost prinsa de frig intr-o zona fara rezerve de miere...cred ca am pierdut cam 2 rame de albina din aceasta cauza...am restrans-o la 4 rame si am impachetat bine cuibul.

Famiiliile achizitionate anul trecut au avut o infestatie maricica de Varooa (comparativ cu ai mei), le-am facut tratamentele dar parca tot nu sunt multumit... doi dintre ei avand si puiet pana tarziu in iarna.
La una din aceste familii am zarit o albina cu aripile roase, deci clar nu este in regula.

As vrea sa fac in aceasta primavara cand permite vremea un tratament impotriva varooa.

In acest moment sunt in dubiu, sa fac un tratament cu Varachet sau sa pun benzi cu Mavrirol.

Astept si sugestiile voastre.

Daca fac tratamant cu varachet, sa fac unul singur sau sa-l repet la 7 zile?
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Catalin Ene

Mesajde Ovidiu123 » 29 Feb 2016, 19:14

Salut Catalin
Bine ai venit :!:
Parerea mea e sa nu te grabesti cu Varachetul!
Deocamdata nu ai foarte mult puiet deci nici infestatie prea mare.OBLIGATORIU tratamentul se repeta la 7 zile,altfel efectul nu este in procent prea mare!
Cu respect :idea:,Ovidiu
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Catalin Ene

Mesajde pustu » 29 Feb 2016, 19:35

Ovidiu ai inteles gresit . Cu cat e mai putin puiet capacit cu atat scapi mai repede de paduchi . Tu zici sa astept sa am mult puiet ca sa am multi paduchi care cad la tratament ? Ca daca imi cad 3 paduchi am dat banii pe tratament degeaba ? Ca nu inteleg ;)
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Catalin Ene

Mesajde geangu » 29 Feb 2016, 21:54

eu zic sa mai asteptam, daca s-au dat corect tratamentele in toamna se mai poate astepta.Inca familiile nu sunt dezvoltate sa tolereze otrava cu usurinta. Eu mavrirolul nu-l agreez deloc, deoarece inseamna sa am otrava in continu in stupi.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 01 Mar 2016, 17:30

Cred ca o sa le fac doua tratamente cu Varachet la interval de 7 zile..dar peste vreo doua saptamani, deabia atunci o sa mai ajung la stupina din cauza unor probleme medicale.
Pe logica lui pustu am mers si eu, cu cat mai putin puiet capacit cu atat este mai eficient tratamentul.
Sper sa fie ok.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 04 Apr 2016, 08:41

Salutare dragi apicultori.

Am si eu nevoie de cateva sugestii.

Anul acesta aveam in plan sa duc stupii in pastoral la rapita.

Am fost la sola respectiva am facut niste calcule si aceasta esta la doar 1,5 kg de stupina, iar cel mai departat punct este unde la la aprox 2.5 km.

Are rost sa ii mai duc? eu oricum nu puteam sa stau cu ei decat in week-end in rest ar fi stat tatal meu cu ei la camp.

Asta o data, plus ca este mult prea aproape si imi este frica sa nu se intoarca acasa.


A doua problema.

Am fost ieri la stupina, am verificat familiile, marea majoritate au 4 rame de puiet, am vreo doi cu 3 rame de puiet si unul cu 5 rame de puiet.

Mai am un roi iesit foarte slab din iarna, aprox o rama jumate de puiet si o familie pe care am gasit acum cu probleme.

Nu imi dau seama daca este matca trantorita sau este bezmeticit.

Am verificat insemnarile si pe 28 februarie avea puiet normal in toate stadiile, acum l-am gasit numai cu puiet de trantori, doua botci trase, una capacita si una necapacita...m-am uitat de doua ori si nu am vazut matca.

Pareri, solutii pentru cele doua situatii de mai sus?


Multumesc si butoaie pline va doresc!!!!



LE1. Puietul gasit era in toate stadiile si compact, cel capacit era bombat, cel necapacit era depus destul de uniform, dar intr-o singura celula am gasit doua bastonase depuse.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Catalin Ene

Mesajde Closcutz » 04 Apr 2016, 14:14

1 nu se merita sa te muti in camp daca solele cu rapita sunt ass aproape de tine.
2 familia cu probleme trebuie desfiintata cat mai repede. Scuturata si luata cutia de acolo.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 06 Apr 2016, 11:23

Closcutz scrie:1 nu se merita sa te muti in camp daca solele cu rapita sunt ass aproape de tine.
2 familia cu probleme trebuie desfiintata cat mai repede. Scuturata si luata cutia de acolo.



Pana la urma o sa las familiile de albine in curte.
Intre timp am mai gasit o sola de rapita de vreo 10 ha la vreo 800-900 metri.
Deci ar fi doua sole, una de 10 ha la 800 - 900 metri si alta de aproape 40 ha la 1.5 km.
Stupari in zona nu mai sunt...doar eu cu tatal meu cu 40 stupi impreuna....daci suprafara este arhisuficienta.

Referitor la familia bezmeticita o sa o scutur in weekend cand ajung la stupina...macar sa recuperez culegatoarea.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 05 Mai 2016, 13:57

Salutare.

In cateva zile as vrea sa incep sa faci roi artificiali si m-am gandit sa ii fac in felul urmator.

In momentul de fata am 9 familii: 8 familii de productie (7 bune, una asa si asa) si o familie mai slabuta care a iesit depupulata din iarna.

Familiile nu vreau sa le slabesc foarte tare pentru ca vreau sa le am puternice la FS.

As vrea sa fac asa:

- cele 7 familii puternice vreau sa le divizez, la ultima vizita aveau 8-10 rame cu puiet, las la fiecare familie de baza cate 5 rame de puiet+ matca batrana, restul pana la 8-10 rame puiet fac cate un roi din fiecare + matca tanara imperecheata.
- cealalta familie mai potrivita doneaza ~ doua rame de puiet familiei iesite slabita din iarna.

Ca idee ma intereseaza sa fac cat mai multi roi fara sa slabesc prea tare familiile de baza sa le pot avea in conditii bune la culesul de FS.

O sa folosesc in mare parte matci tinere imperecheate + unde nu-mi ajung, folosesc botci de roire (sigur o sa gasesc)...stiu riscurile.

De la anul o sa incept sa-mi cresc si eu matci.

Ce parere aveti?
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Catalin Ene

Mesajde clncatalin » 05 Mai 2016, 14:18

In zona mea floarea-soarelui incepe sa infloreasca pe la 15 iunie asadar, daca fac roi cu puiet capacit care iese inainte de 10 mai nu periclitez culesul, deoarece acea albina oricum nu mai prinde floarea. Mai fac roi si chiar la inceputul culesului de floarea-soarelui pentru ca puietul capacit care va ecloziona atunci iarasi nu va participa la cules si astfel nu afectez productia.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Catalin Ene

Mesajde Catalin Ene » 05 Mai 2016, 15:31

Teoretic, cam dupa 20 Iunie ar trebui sa infloreasca si la mine in zona...daca fac week-endul acesta roii sunt in grafic.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)


Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori