Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 15 Mai 2015, 17:24

Bine v-am gasit!
Numele meu este Tuturici Decebal. Sunt nascut in 1972 in Arad, casatorit, am o fata de 10 ani. Am absolvit Facultatea de Medicina Veterinara din cadrul USAMVBT din Timisoara. Locuiesc in satul Galșa, comuna Șiria, la 30 km de Arad.
Am inceput anul trecut in primavara cu 5 familii. In momentul acesta am 9 familii si 13 roiuri si si ma dezvolt in continuare.
Folosesc stupi ME, cu urdinis superior si podisor hranitor prevazut si cu sita pentru transport.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 15 Mai 2015, 17:26

Asa se vede de la mine din casa
Fişiere ataşate
DSC_4222 (Copy).JPG
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 15 Mai 2015, 17:38

Sus pe deal se vede, mica, Cetatea Șiriei. Zona este foarte faina, exact aici se temina dealurile care tin de Muntii Zarandului si incepe campia. Asa ca intr-o parte am padurea din poza, are si cateva hectare de salcam, iar in partea opusa am culturi agricole pe campie. La poalele dealului se intinde podgoria Minis-Măderat-Pancota. Foarte mare parte din vii au ramas in paragina si acum pe terenul lor creste vegetatie salbatica nepasunata si necosita.
Albinele le-am iernat la mine in curte, apoi le-am dus la rapita la vreo 5 km si acum le-am adus inapoi la poalele dealului din poza, la salcam si ce o o mai fi dupa el. Aici o sa le tin pana la floarea soarelui, cand o sa le duc in camp.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 15 Mai 2015, 17:43

Stupii mi-i fac singur, pe circularul cu freza pe care mi l-am facut. Corpurile le imbin in pieptene.
Stupii ii fierb in parafina si apoi ii vopsesc.
Ieri am incheiat o serie de 11 pe care azi noapte i-am parafinat si vopsit. Ma cam grabesc pentru ca roiurile sunt facute in lazi de imprumut si trebuie sa inapoiez lazile.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 15 Mai 2015, 17:45

Parafinare stupi

Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 15 Mai 2015, 19:31

Ultima mea jucarie
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde ves.lucian.zabrani » 15 Mai 2015, 19:43

In sfarsit si-a facut prietenul meu pagina personala !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Mai 2015, 03:20

Ura! Cu capacele astea am incheiat prima serie de stupi productie proprie.
Fişiere ataşate
IMG_20150516_025752 (Copy).jpg
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde vilceanu.sorin » 16 Mai 2015, 04:57

Buna dimineata! Va rog sa- mi spuneti ce puneti in parafina si cantitatile.
Va multumesc!
vilceanu.sorin
 
Mesaje: 75
Membru din: 26 Dec 2014, 11:34
Localitate: tg jiu gorj

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde paul » 16 Mai 2015, 06:19

tuturicius scrie:Ieri am incheiat o serie de 11 pe care azi noapte i-am parafinat si vopsit.

Adica, daca i-ai parafinat de ce-i mai vopsesti ??? :o Sau, mai corect, mai prinde vopseaua pe parafina ??? :o
LE ... nu mai intreb de inchiderea porilor lemnului (parafinare interior + parafinare si vopsire exterior :shock: ). Ai mai iernat albine in cutii astfel preparate ???
Bine ai venit ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde Molluc » 16 Mai 2015, 09:04

Salutare. Frumoasa treaba faci, si eu mi-am construit o cutie din tabla cred ca la aceiasi dimensiune cu a ta, nu am folosito inca dar urmeaza as fi interesat de cantitatea de cazeina si parafina pe care ai utilizat si pretul de achizitie. Referitor la temperatura oare nu trebuia o temperatura mai mare de 150 °, si atunci si timpul de parafinare mai mic. Cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde alt stupar » 16 Mai 2015, 09:29

tuturicius scrie:Bine v-am gasit!
Numele meu este Tuturici Decebal. Sunt nascut in 1972 in Arad, casatorit, am o fata de 10 ani. Am absolvit Facultatea de Medicina Veterinara din cadrul USAMVBT din Timisoara.

Promotia '91 Agricolul din Lipova, sectia veterinara ??? :shock:
Te salut doctore, acum te-am remarcat pe forum. Cam tarziu te apucasi de albine !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Mai 2015, 12:05

alt stupar scrie:Promotia '91 Agricolul din Lipova, sectia veterinara ??? :shock:
Te salut doctore, acum te-am remarcat pe forum. Cam tarziu te apucasi de albine !

Yeap!!! :shock:
Nu stiu de ce, nu ma lasa sa-ti trimit PM
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Mai 2015, 12:35

paul scrie:Adica, daca i-ai parafinat de ce-i mai vopsesti ??? Sau, mai corect, mai prinde vopseaua pe parafina ???
LE ... nu mai intreb de inchiderea porilor lemnului (parafinare interior + parafinare si vopsire exterior :shock: ). Ai mai iernat albine in cutii astfel preparate ???
Bine ai venit ! :P

Bine te-am gasit! :P
Daca prinde vopseaua pe parafina am raspuns mai sus. Pe net am gasit toata treaba, nu e inventia mea. Am gasit un filmulet chiar unde fierbeau si apoi vopseau imediat.
II si vopsesc pentru ca doar parafinati se inegresc cu vremea, se vede si la Dan Margarit prin filme. Banuiesc ca ii mai ataca ultravioletele pe la suprafata. Asa, si vopsiti, trebuie sa reziste maxim si asta doresc. Oricum vopsea consuma putina, lemnul nu mai trage prea multa vopsea.
In ce priveste porii lemnului, asta si vreau - sa-i inchid cat mai bine. Putrezirea lemnului este de fapt aciunea unei ciuperci. Ciupercile toate sunt organisme aerobe, adica au nevoie de oxigen. Pe langa el mai au nevoie de apa - mediu umed. Un lemn "sufocat" putrezeste pentru ca este vesnic umed, aer cat are nevoie ciuperca este peste tot, iar porii sunt deschisi si ea are acces in lemn. Lemnul nu "respira" - adica nu are aer destul cat sa-l mentina uscat.
Deci daca vrem sa nu putrezeasca lemnul ori folosim un antimicotic ca sa omoram ciuperca, ori ii luam ceva din ce are ea nevoie - la lemnul uscat pastrat aerisit i-am luat apa; la stupi, unde umezeala la interior este cat cuprinde, ii inchidem porii; sau mai putem pune lemnul pe fundul Marii Negre, unde apa este din belsug dar nu este oxigen :mrgreen: - de aia au gasit pe acolo corabii de acum 2000 de ani pastrate perfect.
Am iernat 6 familii in stupi preparati astfel. Una a dat pe afara din 2 lazi de ME si s-a apucat de roit inainte de rapita. M-am tot scarpinat in cap ... sa le dau C3? ... nu e cam rece ... Cand m-am dus si eu la ele cu C3, pana la urma, la una iaca botcile :lol: A umplut cu puiet si n-a mai avut spatiu.
-
Ultima oară modificat de tuturicius pe 16 Mai 2015, 12:57, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Mai 2015, 12:51

In ce priveste temperatura si timpul de parafinare, prin literatura pare-mi-se ca e data 160 de grade. Nu-mi place pentru ca deja afuma prea tare. Peste 145, sub care e prea putin, am scris mai sus de ce, cred ca nu e nimic batut in cuie. Nu as tine mai putin nici la temperatura mai mare pt ca apa din pori fierbe, iese afara, si ii trebuie si ei un oarecare timp sa iasa, nu poate iesi instant. Ea oricum la 100 grade fierbe, indiferent ce temperatura are baia. Am probat, de curios, cu o bucata pe care am tinut-o mult timp in baie, de la o vreme se opreste spumarea. Inseamna ca a iesit toata apa din lemn.
De asemenea, primul lucru de care am fost curios, inainte de a ma apuca de toata treaba, a fost sa lipesc cu aracet doua bucatele de lemn si sa le prajesc intr-o oala pe aragaz, in parafina, sa vad daca rezista aracetul. A rezistat, cand am rupt lipitura, cand a pleznit, pe jumate a pleznit lemnul si a rezistat lipitura. si era vorba de doua bucati de placaj de 15 lipite, lemn de esenta tare. Aracetul este un adeziv mai serios decat am crede ;)
In baie am cam 60-65 % cerezina, restul parafina. Proportia s-a nimerit asa pt ca cerezina am luat-o la calup iar parafinala sac. Nu puteam lua exact cat voiam.
ORicum apoi am citit ca se poate folosi doar cerezina, ea are calitatile dorite iar parafina se foloseste practic pentru inlmultire, pt ca este mai ieftina. Desi nu difera foarte mult la pret. Cand mai iau cred ca o sa mai iau doar cerezina.
Firma de unde le-am luat avea la doua calitati. Parafina tin minte sigur ca aveau si cu continut mai mare de ulei. Pe aia nu as folosi-o pentru ca ma gandesc ca ar si elimina mai mult miros petrolifer.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde nicus » 16 Mai 2015, 16:47

Salut tu-turiciusule,

Primul exemplu care a intrat pe forum despre parafinare (de care imi amintesc) a venit de la Radu Dulau:
- parafina 100% in bac tinuta la 165-175 grade C. Este si un filmulet pe undeva.

Altii au combinat parafina + colofoniu (sacaz).
Iar din ce am gasit pe net la puncte de topire: parafina 40-60, cerezina 50-80, colofoniu 120-140.
(Interesanta cred ca e comparatia intre punctele de fierbere ale celor doi compusi adaugati de tine.)

Sa ai spor + bine ai venit!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori