Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Iun 2015, 16:30

Am transvazat cateva larve la un roi ramas fara matca. Am indesat cate o cupula Nicot pe fagure la 45 sau poate mai mult grade cu verticala. Acceptare 4 din 5. Am tras si o poza care imi place. Se vede laptisorul prin cupula :P
Fişiere ataşate
DSC_4789 (Copy).JPG
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde Molluc » 16 Iun 2015, 18:05

Buna treaba cu botca insamantata si data la roi , sper sa iasa matci frumoase am prins ideea o sa incerc si eu. Frumoasa stupina. Cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Iun 2015, 18:15

Nu stiu cat de zdravana matca poate sa creasca un roi, dar deocamdata imi trebuie o matca, buna, rea, de care o fi. Desi ma gandeam si eu, daca fac rapoetul albine/botci iese cam tor ala dintr-un starter. Doar doua le-am lasat sa creasca.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde DoarEu » 16 Iun 2015, 18:23

tuturicius scrie:Nu stiu cat de zdravana matca poate sa creasca un roi, dar deocamdata imi trebuie o matca, buna, rea, de care o fi. Desi ma gandeam si eu, daca fac rapoetul albine/botci iese cam tor ala dintr-un starter. Doar doua le-am lasat sa creasca.

Dar dece nu incerci sa faci matci cu o familie intrata in friguri?
Eu fac asa:Scutur o familie care e pe 8-9 rame pe 3-4 rame si o las o saptamana.Dupa o saptamana si 1 zi(sau depinde cand a ouat botcile) vin si recoltez botcile necapacite si le dau la roi\familii fara matca.Ies niste matci mari si frumoase.Dupa o saptamana mai vin odata si mai recoltez niste botci si tot asa.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Iun 2015, 20:50

Matci o sa ma apuc sa cresc la sfarsitul lunii, prin transvazare. Acum am avut nevoie de o solutie de urgenta.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde DoarEu » 16 Iun 2015, 21:24

Si nu e cam tarziu?
Daca la sfarsitul lunii faci transvazare,abia pe la sf. de iulie o sa ai matci imperecheate.Atunci faci roii sau atunci doar schimbi matcile necorespunzatoare?
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 16 Iun 2015, 23:22

Doar sa schimb matcile vreau. Am facut roi si cu matci din roire, de la mine, capatate ... Cu roiurile am incheiatde vreo 10 zile, doar la 4 am probleme, adica nu am matci si nici botci sa le dau. Vad eu ce fac nu ei mai departe ... poate gasesc matci imperecheate pe la vreun crescator.
Sanatate si tie!
AA!! Si vreau neaparat sa incerc sa iernez matci in nuclee mai marisoare. Neaparat. Am vazut cum in primavara asta o familie a stat pe loc fata de restul. M-am uitat la ea ca nu am avut vreun nucleu sa-i dau. Sa nu mai zic daca mai moare vreo matca peste iarna. 37 de unitati am anul asta. Deja mi se pare obligatoriu sa ma pun sa-mi iernez cateva matci.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde ves.lucian.zabrani » 17 Iun 2015, 05:41

Lanteta !!! Unde-i lanteta ???
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 17 Iun 2015, 09:39

Asta e lanteta pe care o folosesc. Imi place foarte mult de ea. Are led pentru iluminare si o lupa foarte puternica focalizata pe varful lantetei. Lupa are cam 2 cm in diametru si fundul celulei umple cam tot campul lupei, se vede larva perfect.
Fişiere ataşate
DSC_4790 (Copy).JPG
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 21 Iun 2015, 16:54

Asa imi cantaresc eu stupii
Fişiere ataşate
Cantarire.JPG
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde ionut iasi » 11 Iul 2015, 23:01

tuturicius scrie:Asta e lanteta pe care o folosesc. Imi place foarte mult de ea. Are led pentru iluminare si o lupa foarte puternica focalizata pe varful lantetei. Lupa are cam 2 cm in diametru si fundul celulei umple cam tot campul lupei, se vede larva perfect.


Salutare nea Tuturici,o intrebare...de unde ati achizitionat lanteta si daca se poate si un link .Multumesc si sanatate
Avatar utilizator
ionut iasi
 
Mesaje: 304
Membru din: 16 Feb 2014, 20:07
Localitate: Iasi

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 11 Iul 2015, 23:21

Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 11 Iul 2015, 23:23

In link-ul asta da-i sa caute "lanteta". Au un site ciudat rau.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde mausica » 11 Iul 2015, 23:30

ionut iasi scrie:
tuturicius scrie:Asta e lanteta pe care o folosesc. Imi place foarte mult de ea. Are led pentru iluminare si o lupa foarte puternica focalizata pe varful lantetei. Lupa are cam 2 cm in diametru si fundul celulei umple cam tot campul lupei, se vede larva perfect.


Salutare nea Tuturici,o intrebare...de unde ati achizitionat lanteta si daca se poate si un link .Multumesc si sanatate

Sal Ionut, dar de ce vrei sa dai vreo 140-150 ron pe o..... chestie ???
Eu folosesc chinezaria si merge f bine si costa vreo 10 ron !!!!! Mai mult mi-am făcut din sarma 2 modele de ansa exact ca și în magazin. Ieftin și practic ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 11 Iul 2015, 23:49

Eu, de exemplu, vad mai rau in ultima vreme. Dar si daca vezi perfect o lupa prin care vezi mai mult decat perfectul ajuta ;)
Si de ce ii spui "chestie"??? E o lanteta cu lupa si bec. Ai probat vreuna si nu ti-a placut?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde mausica » 11 Iul 2015, 23:54

Pt ca eu nu consider ca își merita banii. Momentan am vederea buna ;) Pot face același lucru cu cea chinezeasca
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori