Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 19 Iul 2019, 19:35

tuturicius scrie:Mi-am facut site - http://www.matci-tuturici-decebal.ro


Lasa site-ul ca stim si noi sa ne facem. :lol:

Spune te rog ce are carnica in plus fata de BK si de unde ai avut BK daca nu este secret.
Eu am avut si carnica si BK si am renuntat definitiv la carnica.
Daca ar fi sa aleg intre carnica si carpatina mea aleg carpatina mea de la munte.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 20 Iul 2019, 02:49

Nu te-ai prins cu site-ul. Imi trebuia un link de pe un blog/forum, daca se poate, ca sa il indexeze google mai repede ;)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 20 Iul 2019, 03:04

jonny_it scrie:Spune te rog ce are carnica in plus fata de BK si de unde ai avut BK daca nu este secret.

Nu este nici un secret. De la ivan nielsen si de la pierre de konigen.
Carnica valorifica mult mult mai bine culesuri subtiri - un mur, o faneata, un salcam mai slab. Sta mult mult mai bine cu orientarea si zboara mai departe. mult mai blanda. maximumul blandetii care mi s-a spus ca il voi vdea la bk l-am vazut la carnica. un f0 il deschid pe intuneric cu lanterna, fara fum, caut matca si periu rama de pecare transvazez fara sa ma bage in seama vreo albina. M-a prins de multe ori intunericul, nu doar o data - de doua ori. Verticalizare, ponta mai buna - aia pe care o asteptam la bk - toamna. ar mai fi dar cred ca am insirat destul.
Cand am vazut care este sistemul de ameliorare la carnica mi-am dat seama ca bk sunt mici copii, si imi spusese un mare crescator de bk ca e tocmai pe dos.... Au insule si statii montane in prostie.... Au beebreed ... Se vad si rezultatele.
Carnica mea e de top - f0 de la Inst. Kirchhain, Inst. Mayern, etc. Bineinteles ca se gasesc si trompete.
Pe deasupra au si preturi unitare - cele mai scumpe sunt inseminarele - 85 euro. Nu cere fiecare cat il taie capul.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde cristi_vidican » 20 Iul 2019, 09:16

Referitor la blândețea albinelor, toți fac filme din perioada verii, când albina e blândă.
Vreau un film din lanul de rapiță. Atunci vedem ce și cum. Nu zic că nu este, dar vreau să văd atunci blândețea albinelor, oricare ar fi ele.

Îți doresc succes cu ce vrei să faci și să reușești să ai material bun, că avem nevoie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 20 Iul 2019, 11:34

cristi_vidican scrie:Referitor la blândețea albinelor, toți fac filme din perioada verii, când albina e blândă

La mine nu o sa vezi filme cu batai in stupi. Nici macar acum ca am matci si de vanzare.
Au fost blande si la rapita dar nu tin sa "conving" pe nimeni. Cine e curios intreaba ce si cum apoi ia si testeaza. Dar aceasta curiozitate nu consider ca trebuie sa ma pun sa o starnesc eu :-)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 20 Iul 2019, 11:42

cristi_vidican scrie:Îți doresc succes cu ce vrei să faci și să reușești să ai material bun, că avem nevoie.

Multumesc, inclusiv pt incurajare!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 20 Iul 2019, 11:51

jonny_it scrie:
tuturicius scrie:Mi-am facut site - http://www.matci-tuturici-decebal.ro


Lasa site-ul ca stim si noi sa ne facem. :lol:

Spune te rog ce are carnica in plus fata de BK si de unde ai avut BK daca nu este secret.

Una peste alta, marea diferenta intre carnica si bk este ca la bk ai niste varfuri perfecte, io stiu ... 20-30% iar restul mediocre si varza. La carnica ai 60-70%varfuri, restul mediocre si varza, proportia mediocre/varza inclinand mai tare catre mediocre. Si aici vorbesc nu doar despre ce am avut eu, ci si depre ce am vazut pe la prietenii din jur, unul are bk cu bani seriosi investiti in mame, cam tot ce se poate si-a adus. Primul cat pe un bk l-a pus, nu pe o carnica. Dar grosul bk a fost sub carnica, ambele pe aceeasi vatra. Grosul conteaza. Carnica stie trage si botci, dar nu nebunia de la carpatina si le opresti usor. Fiicele din liniile de top imperecheate controlat nu trag botci. Anul acesta din 30 fiice kirchhain una a tras botci, una din 3 imperecheate acasa.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 22 Iul 2019, 15:42

tuturicius scrie:La mine nu o sa vezi filme cu batai in stupi. Nici macar acum ca am matci si de vanzare.
Au fost blande si la rapita dar nu tin sa "conving" pe nimeni. Cine e curios intreaba ce si cum apoi ia si testeaza. Dar aceasta curiozitate nu consider ca trebuie sa ma pun sa o starnesc eu :-)


Eu am batut in ei :lol:
La carnica puteam face la fel, chiar si la carpatina pe care o aveam, dar doar pe vreme buna. La BK merge si prin ploaie ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 22 Iul 2019, 15:48

tuturicius scrie:Una peste alta, marea diferenta intre carnica si bk este ca la bk ai niste varfuri perfecte, io stiu ... 20-30% iar restul mediocre si varza. La carnica ai 60-70%varfuri, restul mediocre si varza, proportia mediocre/varza inclinand mai tare catre mediocre. Si aici vorbesc nu doar despre ce am avut eu, ci si depre ce am vazut pe la prietenii din jur, unul are bk cu bani seriosi investiti in mame, cam tot ce se poate si-a adus. Primul cat pe un bk l-a pus, nu pe o carnica. Dar grosul bk a fost sub carnica, ambele pe aceeasi vatra. Grosul conteaza. Carnica stie trage si botci, dar nu nebunia de la carpatina si le opresti usor. Fiicele din liniile de top imperecheate controlat nu trag botci. Anul acesta din 30 fiice kirchhain una a tras botci, una din 3 imperecheate acasa.


Eu am testat si am ajuns la o conluzie fix pe dos fata de a ta. :)
Acum depinde probabil si de zona. Aici la mine tinand cont de iernile lungi(de multe ori iernare pe miere de mana), primavara capricioasa si veri la fel fanii carpatinei au cam disparut. Anul acesta am scapat de ultimele carnica, se incadrau in medie, chiar peste, dar la iernare daca nu era popor mare au mai fost probleme.
Repet, conteaza si zona. Daca gasesc o carnica sau orice alta rasa care se comporta mai bine si produce mai mult in 2 ani am schimbat tot. Stiu sa vand si carnica, nu doar BK daca unii se gandesc doar la partea cu reginele ... chiar daca produsul principal la mine este mierea si polenul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 08 Aug 2019, 16:57

jonny_it scrie:
Eu am testat si am ajuns la o conluzie fix pe dos fata de a ta. :)

Ce carnica ai testat? Ce indice de ameliorare avea pe beebreed?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde ignatov andrei » 09 Aug 2019, 09:51

Citesc si ma minunez:
- ce kkt de "carpatina" ati avut, fratilor...?!? :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 09 Aug 2019, 15:04

tuturicius scrie:
jonny_it scrie:
Eu am testat si am ajuns la o conluzie fix pe dos fata de a ta. :)

Ce carnica ai testat? Ce indice de ameliorare avea pe beebreed?

Sa nu ma intelegi gresit, pur si simplu de curios intreb.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 12 Aug 2019, 18:20

tuturicius scrie:
tuturicius scrie:
jonny_it scrie:
Eu am testat si am ajuns la o conluzie fix pe dos fata de a ta. :)

Ce carnica ai testat? Ce indice de ameliorare avea pe beebreed?

Sa nu ma intelegi gresit, pur si simplu de curios intreb.


Nu-i stres, eu doar imi spun parerea personala.
beebred a aparut de cativa ani si mi se pare o unealta de marketing excelenta(vedeti "problema" cu crescatorii de regine unguri eliminati) :lol:

Eu am testat primele carnica din Slovenia acum mai bine de 10 ani si am mai incercat si recent din Austria si ceva din Germania, am scapat anul acesta de ultimele carnica. Sunt bune dar nu aici la mine in zona, destul de uniforme ca productie si dezvoltare, blande, chiar ok. Daca nu ar fi tras botci cred ca le-as mai fi folosit. Aici la mine nu sunt goluri de cules, doar ca uneori ploua cate doua trei saptamani, orice albina cu cel mai mic instinct de roire intra sigur in friguri. Carpatinele dupa cativa ani de munca cu ele nu mai roiau atat de usor doar ca am scapat si de alea. O sa mai incerc si din alte surse pe viitor, nu sunt si nu voi ramane fixat pe ceva doar de dragul unei anumite rase.

Parerea mea. Fiecare sa foloseasca ce-i place! ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 12 Aug 2019, 18:21

ignatov andrei scrie:Citesc si ma minunez:
- ce kkt de "carpatina" ati avut, fratilor...?!? :lol: :lol:


Daca nu vreti sa ne dati ceva bun am folosit si noi ce am gasit :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde Shrek » 12 Aug 2019, 19:00

Bine, matcile dumitale sunt cele mai bune din lume! Albinele crescute din ele, nu roiesc niciodată." Decat" dupa ce le vinzi! Vinovat ii stuparu' si zona!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 12 Aug 2019, 19:20

Shrek scrie:Bine, matcile dumitale sunt cele mai bune din lume! Albinele crescute din ele, nu roiesc niciodată." Decat" dupa ce le vinzi! Vinovat ii stuparu' si zona!


Toate roiesc, depinde cat de repede o fac.
Bag de seama ca nu iti plac matcile mele! De ce?!?!? : :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 69 vizitatori