Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde Shrek » 12 Aug 2019, 20:25

Nu am spus niciodata ca nu imi plac matcile dumiotale pentru simplul notiv ca nu le-am ......gustat! S-apoi ce vrei, sa zica lumea ete al dracu^ Shrek, o ^nceput sa-i mance matcile lu^ Jonny!
PS. este primul negustor pe care il cunosc (virtual) si care, duce oreice discutie, catre „calitatile” produsului sau. De aceea imi face placerec sa te tachinez!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 12 Aug 2019, 20:51

Shrek scrie:Nu am spus niciodata ca nu imi plac matcile dumiotale pentru simplul notiv ca nu le-am ......gustat! S-apoi ce vrei, sa zica lumea ete al dracu^ Shrek, o ^nceput sa-i mance matcile lu^ Jonny!
PS. este primul negustor pe care il cunosc (virtual) si care, duce oreice discutie, catre „calitatile” produsului sau. De aceea imi face placerec sa te tachinez!


Am inteles, vrei sa-mi mananci reginele :lol:

... totusi sunt cel putin 50 care vand BK in Romania si se pot aduce destul de usor si din strainatate(doar trebuie sa ai nervii ok in caz ca mor la transport). Unii cu mult mai multe regine vandute decat mine. Noi ziceam de BK vs Carnica, BK si carnica in general, fiecare cumpara de unde vrea.
Cam ce voiai sa-i raspund lui Tuturicius cand m-a intrebat ce nu mi-a placut? :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde Shrek » 12 Aug 2019, 21:19

Exact ce am spus mai ^nainte! Dca ar fi o discutie despre buda ( adica domnul Tuturicius ar fi scris ca ar arunca la buda bk in detrimentrul carnica), sunt sigur ca ai fi intervenit si dumneata, explicandu-ne cu reginele dumitale sunt blande, productive, rezistente si, in plus, sunt educate: iarna nu fac pe ele, merg la buda si folosersc hartie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde ignatov andrei » 12 Aug 2019, 21:53

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Citesc si ma minunez:
- ce kkt de "carpatina" ati avut, fratilor...?!? :lol: :lol:


Daca nu vreti sa ne dati ceva bun am folosit si noi ce am gasit :lol:


De unde atata "bun"...?!? :lol:
Ma mira faptul ca fiecare vorbeste de niste diferente colosale intre "carpatinele" pe care le-a avut si "printesele" achizitionate de curand...!!!
In rest, totul e OK!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 12 Aug 2019, 21:55

De acum incolo o sa te consult inainte sa postez ceva. Este bine? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde ignatov andrei » 12 Aug 2019, 22:02

jonny_it scrie:De acum incolo o sa te consult inainte sa postez ceva. Este bine? :lol:


Zi si tu ca era vorba de shrek, ca de-mi ceri consultatie.... nu mai postezi in vecii vecilor...!!! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 12 Aug 2019, 23:24

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:De acum incolo o sa te consult inainte sa postez ceva. Este bine? :lol:


Zi si tu ca era vorba de shrek, ca de-mi ceri consultatie.... nu mai postezi in vecii vecilor...!!! :lol: :lol:


Despre el era vorba!
Daca era despre dvs va sunam :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 12 Aug 2019, 23:33

ignatov andrei scrie:De unde atata "bun"...?!? :lol:


Va sun maine, am o idee, dar trebuie coapta bine :)

ignatov andrei scrie:Ma mira faptul ca fiecare vorbeste de niste diferente colosale intre "carpatinele" pe care le-a avut si "printesele" achizitionate de curand...!!!
In rest, totul e OK!


Fiecare se lauda cu ce are :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 14 Aug 2019, 10:10

jonny_it scrie:Nu-i stres, eu doar imi spun parerea personala.
beebred a aparut de cativa ani si mi se pare
........

Nu e chiar o abureala beebreedul. Carnica stiu, intr-adevar, sa traga si botci. Daca iei matci cu valori mari pe beebreed gasesti intre ele si combinatii care nu roiesc. Ai gasit matca ce iti da fiice care nu trag botci - tragi din ea pana crapa. Intre timp mai aduci cateva matci, sau inseminezi, testezi cateva fiice din fiecare. Pana crapa prima ai gasit urmatorul breeder al stupinei tale. Cam asa se procedeaza cu carnica. Au si preturi unitare, mici, nu te costa prea mult f0-urile. Anul acesta a fost dezastru cu ploile si aici. Din 30 fiice dintr-un kirchain doar una a tras botci. Din alta linie au tras mai multe. Dar le opresti foarte usor - rupi botcile, scoti o rama de capacit si albina si le-ai rezolvat.
Beebreedul tine cont, cand calculeaza indicele de ameliorare, de nr celor care au testat fiice din respectiva matca. Un crescator mic, care da putine matci, va avea un indice mic, automat. Dar matcile pot fi f bune. Deci poti gasi matci cu indice mic mai bune decat alte matci cu indice mai mare. Mai rar se intampla asta. Plus ca nemtii au ajuns, multi, sa aibe rezultate reale cu vsh-ul. Nu inseamna ca nu trebuie sa tratezi dar nu se umplu niciodata prea tare cu varozi. La f1 imperecheat necontrolat, la noi, se pierde cam de tot.
Cam asta ar fi filozofia cu carnica, pe care am ajuns sa o cunosc destul de bine.

PS
De cand am ajuns sa am albina care imi place vand si matci. Care vrea crede ce am scris ma sus, care nu, poate sa o ia ca reclama :D
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 14 Aug 2019, 12:12

tuturicius scrie: Dar le opresti foarte usor - rupi botcile, scoti o rama de capacit si albina si le-ai rezolvat.


Aici da cu virgula la mine. Nu prea am timp de rupt botci, poate cand ies la pensie. Albinele mele stau tot timpul la munte, am mai mult de 200 de km fata de unde locuiesc eu.
Chiar daca produc cateva tone de miere eu sunt apicultor de weekend :lol:
Am de exemplu multe familii la care anul acesta nu am intrat deloc in cuib. La toamna o sa o fac, mai scot rame vechi si din astea, in rest nu prea le desfac. Daca am nevoie de puiet pentru roi desfiintez cateva familii si fac roi din ele, nu stau sa iau cate 1-2 rame de pe la toti. O sa mai testez pe viitor si carnica din alte surse, eventual pentru o combinatie cu BK. :)
Am o combinatie de BK + carnica de la Ivan Nielsen, a mers foarte bine, dar imi place mai mult cele pe linie de anatolica, tot de la el.

tuturicius scrie:PS
De cand am ajuns sa am albina care imi place vand si matci. Care vrea crede ce am scris ma sus, care nu, poate sa o ia ca reclama :D


Shrek nu o sa te creada :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 14 Aug 2019, 13:00

Johny io ziceam ca tragi din f0 care iti da fiice care nu trag botci si nu ai probleme cu toat stupina. Am pe aici prieteni cu 2-3 sute de stupi, pe carnica, iti dai seama ca nustau sa taie botci la 2-3 sute. Treaba e ca la miere e peste bk, ca pana la urma mierea vorbeste.
Despre Shreck ... creada ce o vrea, noi pe aici socializam. Cate matci vand io de pe forum .... :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 14 Aug 2019, 13:04

Bk pe linie de carnica am avut si eu de la Ivan. A fost printre cele mai bune de la el, dar aveau prea multe bube. Una peste alta le-am avut in stupina unui prieten, mai sus, la deal, le-au dat clasa carnica, de asa am ajuns sa trec si eu, convins, pe carnica. De ex la mur, dupa salcam, carnicele - o magazie, doua; la bk numaram mierea cu ramele nu cu magazia.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde jonny_it » 14 Aug 2019, 13:10

tuturicius scrie:Bk pe linie de carnica am avut si eu de la Ivan. A fost printre cele mai bune de la el, dar aveau prea multe bube. Una peste alta le-am avut in stupina unui prieten, mai sus, la deal, le-au dat clasa carnica, de asa am ajuns sa trec si eu, convins, pe carnica. De ex la mur, dupa salcam, carnicele - o magazie, doua; la bk numaram mierea cu ramele nu cu magazia.


Crezi ca nu foloseam carnica daca produceau mai mult aici la mine? :D
Nah, fiecare foloseste ce-i place si ce este bun pentru el.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde Shrek » 14 Aug 2019, 13:24

jonny_it scrie:PS
De cand am ajuns sa am albina care imi place vand si matci. Care vrea crede ce am scris ma sus, care nu, poate sa o ia ca reclama :D


Shrek nu o sa te creada :lol:[/quote]
Nu fiti rautaciosi! Dincolo de ironii ori " intepaturi" se află concluzii personale ori întrebări la care, voi producătorii de matci, nu raspundeti ori răspunsurile sunt incomplete. De exemplu, ce ii place lui DT( scuze pentru prescurtari) s-ar putea sa nu imi placa mie ori altui....biban intru ale apiculturii.
Dacă la început, pe mine m-a speriat roitul, cu timpul am invatat sa-l domolesc. Nu vreau sa va povestesc cum, unui amic ce a bagat o spinare de bani in bk, ii roiau la fel de mult ca mie. Si avea niste roiuri uriașe de rupeau crengile. De exemplu eu doresc albine la care sa umblu foarte rar, sa nu roiasca iar productia de miere sa fie una medie ( 30-40 kg/stup/an). Mai vreau sa fie rezistente la nosema si sa-si organizeze singure cuibul . Este mult, este imposibil? Dumnezeu stie. Dar atunci când intreb, exact ceea ce intreb eu, au ca însușiri acele matci! Realitatea este insa total diferita, iar la matcile schimbate, doar o familie din șapte a corespuns cerintelor. De aceea eu folosesc rasa carpatina, trasa de la in renumit producator de matci, Ivan Maidanisevici, dar am decis să încerc si o carnica. Poate la anul! In rest, sa fiti sănătoși! Ma bucur ca ma băgați în seamă si pe mine!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 14 Aug 2019, 13:34

Shrek, prietene, la noi, in mediile online, discutiile apicultori - crescatori de matci, in general, se poarta de pe o.pozitie foarte foarte gresita. Adica, o gramada de apicultori abordeaza crescatorul de matci cu ideea "Ia lamurete-ma tu, pe mine, de ce sunt bune/mai bune matcile tale?". Eu, ca si crescator de matci, nu vreau sa lamuresc pe nimeni ca matcile mele sunt bune sau mai bune. Oamenii suna si imi comanda, sec, matci carnica sau comanda matci carnica si mai si intreaba despre ele. Cele care lamuresc, sau nu, sunt matcile in sine
Ultima oară modificat de tuturicius pe 14 Aug 2019, 13:44, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Pagina lui tuturicius

Mesajde tuturicius » 14 Aug 2019, 13:40

Am prieteni care, deja, toata vara m-au intrebat despre carnica. - de unde stii ca f0 x e bun? - de unde stii ca nu ti-a dat neamtul ce a avut mai prost? - de unde stii ca..... - de unde stiu io ca ......
De la o vreme m-am plictisit si le-am spus - bai fratilor! Aveti cumva albinele pe insula si va e frica sa nu stricati gena ultra pura?? Luati-va 5 carnica, vedeti ce si cum, daca nu va plac le rupeti gatul si cu asta basta, dar nu ma mai omorati cu atatea intrebari cata vreme nu aveti subiectul discutiei. Zici ca aveti ferrari in stupine si poate va treziti ca, carnica, e doar mercedes :lol: :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron