Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sebastian todor

Mesajde sebastian todor » 21 Iun 2015, 21:44

Azi am pus caturile la doi dintre roi...
Posibil sa ma fi grabit putin dar avand in vedere ca primul cat e bine populat de albina si neavand rame crescute in stoc, plus ca a inflorit si teiul la mine in zona sper ca am facut o miscare buna.
P.s. azi mi am luat si prima intepatura dupa multi multi ani :D
sebastian todor

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde kiloz » 21 Iun 2015, 21:49

Daca ai cules si mai si stimulez,adaugand cite o rama la cladit si pui si al doilea corp,pina la sfirsitul lui august trebuie sa ajunga cu populatia pe doua corpuri a cite 8/9 rame .Asa poti ierna fara grija .Dar treptat poti inainta si fara graba,ai vreme destula, nu trebuie sa grabesti cu nici o unificare!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde sebastian todor » 21 Iun 2015, 21:56

teinegru64 scrie:Eu zic ca am cam toate tipurile si combinatiile de stupi posibile.Dar MEA...e marea iubire. :lol: :lol: :D

Multumesc pentru primire si pentru ca a ti postat pe pagina mea.
Si eu m am gandit mult la MEA. ..dar neavand rama in stas am renuntat.
Poate peste ani am sa mi fac si MEA. :)
Toate cele bune si sanatate.
sebastian todor

Mesajde sebastian todor » 21 Iun 2015, 22:09

kiloz scrie:Daca ai cules si mai si stimulez,adaugand cite o rama la cladit si pui si al doilea corp,pina la sfirsitul lui august trebuie sa ajunga cu populatia pe doua corpuri a cite 8/9 rame .Asa poti ierna fara grija .Dar treptat poti inainta si fara graba,ai vreme destula, nu trebuie sa grabesti cu nici o unificare!

Da, le fac stimulare si ramele din c1 sunt construite aproape in totalitate.
Am adaugat c2 sub c1, si am pus toate cele 10 rame cu f.a.
Ramele din c1, sunt pontate de matca pe mijloc cu miere in coronite iar in laterale baga doar miere.
Sper sa treaca si in c2 fara sa fiu nevoit sa mut rame de sus.
Oricum ma gandesc sa nu mai umblu in cuib vreo doua saptamani. :?
Sanatate si spor in toate!
sebastian todor

Mesajde sebastian todor » 21 Iun 2015, 22:18

Se incarca...nu se incarca....am pozele prea mari din pacate...
sebastian todor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Iun 2015, 22:30

Le reduci cu PICRESIZE !!!
Hai ca nu-i asa de greu !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
ves.lucian.zabrani

Mesajde sebastian todor » 21 Iun 2015, 23:14

ves.lucian.zabrani scrie:Le reduci cu PICRESIZE !!!
Hai ca nu-i asa de greu !!!
:lol: :lol: :lol:

Acum postez de pe telefon si nu e prea performant din pacate.
Le fac resize, maine la scarbici, pe calculator. :D
sebastian todor

Mesajde sebastian todor » 21 Iun 2015, 23:28

kiloz scrie:Daca ai cules si mai si stimulez,adaugand cite o rama la cladit si pui si al doilea corp,pina la sfirsitul lui august trebuie sa ajunga cu populatia pe doua corpuri a cite 8/9 rame .Asa poti ierna fara grija .Dar treptat poti inainta si fara graba,ai vreme destula, nu trebuie sa grabesti cu nici o unificare!

La fel ma gandeam si eu , doar ca am bagat toate ramele in c1 in momentul introducerii roilor , iar azi dupa aproape trei saptamani le am pus si c2 sub c1. Verific c2 peste doua saptamani sa vad ce au mesterit pe acolo. Intre timp continui cu stimularea. :)
P.s. i mi vine sa deschid caturile in fiecare zi , dar stiu ca nu i ok :D
sebastian todor

Mesajde sebastian todor » 22 Iun 2015, 12:17

:) poze stupi
Fişiere ataşate
20150607_093617.jpg
20150621_184315~2.jpg
roi in MER
sebastian todor

Mesajde sebastian todor » 27 Iun 2015, 21:50

Buna seara. In urma unor interventii mai brutale la unul din roi ,am observat un comportament mai agresiv. Mai in detaliu de fiecare data cand umblu la lazi se intampla sa mai omor cateva albine : cand asez catul pe fund, cand pun podisorul pe cat,cand scot sau bag ramele ( lucrez singur la ei). Intrebarile mele sunt doua si asi fi foarte bucuros daca a si afla:
1. Cum procedati sa nu omorati albine in lucrul cu stupi care au caturi la manevrarea catului?
2. Ipotetic daca la fiecare interventie mor un numar de 10 , 15 albine (cazul meu) acest fapt influenteaza agresivitatea familiei?
Multumesc frumos!
sebastian todor

Mesajde Dan Cristian » 27 Iun 2015, 23:24

1. Mai multa grija, afumator si/sau stropire fina cu apa
2. Sigur devin agresive cand vad ca surorile lor mor
Dan Cristian

Mesajde gigibecalul » 28 Iun 2015, 00:11

sebastian todor scrie:2. Ipotetic daca la fiecare interventie mor un numar de 10 , 15 albine (cazul meu) acest fapt influenteaza agresivitatea familiei?

Da! Am observat că sunt mult mai agresive dacă ele observă că le-ai schilodit sau omorât unele surate. Eu pățesc să mă urmărească câteva albine de la primul stup, până termin de verificat toate familiile. Uneori și după câteva zile dacă merg în zona stupilor, mă simt imediat și iar apar cele două-trei care m-au urmărit pe parcursul controlului anterior...chiar dacă nu mor 10-15...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
gigibecalul

Mesajde sebastian todor » 28 Iun 2015, 09:45

Dan Cristian scrie:1. Mai multa grija, afumator si/sau stropire fina cu apa
2. Sigur devin agresive cand vad ca surorile lor mor

Multumesc!
Adevarul este ca nu a fost nici vremea de asa natura incat sa deschid lada la momentul respectiv (innorat , temperatura de 18 C.).
Stropirea cu apa n am incercat o niciodata. Cum procedati? Se stropesc intai albinele de la urdinis ulterior cele de sub podisor?
Nu i prea agresiva metoda?
Sanatate si toate cele bune!
sebastian todor

Mesajde sebastian todor » 28 Iun 2015, 10:03

gigibecalul scrie:
sebastian todor scrie:2. Ipotetic daca la fiecare interventie mor un numar de 10 , 15 albine (cazul meu) acest fapt influenteaza agresivitatea familiei?

Da! Am observat că sunt mult mai agresive dacă ele observă că le-ai schilodit sau omorât unele surate. Eu pățesc să mă urmărească câteva albine de la primul stup, până termin de verificat toate familiile. Uneori și după câteva zile dacă merg în zona stupilor, mă simt imediat și iar apar cele două-trei care m-au urmărit pe parcursul controlului anterior...chiar dacă nu mor 10-15...
i
gigibecalul scrie:

Multumesc pentru raspuns. Ale mele ma lasa sa ma apropii de stupi. Nu ma ataca. Chiar ieri am curatat subarele la funduri ( am plasa antivaroa, dar se aduna multa albina sub plasa av daca nu e bagat subarul si construiesc fagurasi). N am fost atacat ... dar nici cuiburile nu le am verificat tot din cauza conditiilor meteo.
Sanatate!
sebastian todor

Mesajde Dan Cristian » 28 Iun 2015, 19:25

Stropirea se face cu un pulverizator fin, atunci cand sunt temperaturi mai mari afara. E bine sa folosesti numai apa pt control, daca e sirop si vei stropi marginile stupului vor pleca initial si apoi vor veni inapoi pe margine (mai greu cand asezi catul)
Dan Cristian

Mesajde Mircea_63 » 28 Iun 2015, 21:20

Cand urmeaza sa asezi catul sau podisorul, le alungi de pe margini cu fum. In privinta agresivitatii... nu cataloga simpla cercetare a albinei cu agresivitatea. Candva ma panicam daca se aseza o albina pe maini. Daca intra in masca eram gata sa fug de langa stup si sa imi arunc masca si bluza cat mai urgent. Pe masura ce nu am mai dat din maini si nu m-am agitat cand a intrat in masca, lucrurile s-au schimbat. Uneori imi umbla pe maini ca pe rame, dar nu iau intepaturi.

Evit sa omor vreo albina, dar eu personal n-am observat absolut niciun efect, nicio crestere a agresivitatii celorlalte in cazul omorarii uneia sau mai multe.
Vibratiile lazii si miscarile bruste le alarmeaza. Te duci echipat, dar cu mainile goale si dupa ce le alarmezi, nu ramane decat sa misti mainile brusc.Clar ca ti-o iei. :o
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?