Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

nelu49

Mesajde nelu49 » 05 Iul 2015, 12:08

Numele meu e Ion Popescu, prietenii imi spun Nelu. Sunt nascut in ianuarie 1949 in com. Matau(Mioarele), Jud. Arges. De profesie inginer, in prezent pensionar. Sunt absolvent al Institutului Politehnic Bucuresti, specialitatea Mecanica Fina, promotia 1972. Am lucrat la ARO Campulung de la absolvirea facultatii pana cand am iesit la pensie. Religia-crestin ortodox. Am doi copii, o fata si un baiat. Am locuinta in Campulung,dar si la tara in com. Mioarele, unde am stupina.Ma ocup cu apicultura de prin anul 1994 si o data cu trecerea timpului a devenit pasiune. In prezent am cca. 50 de stupi, orizontali, in pat cald si in pat rece. Nu am practicat stuparitul pastoral, la inceput din cauza serviciului, iar apoi din cauza varstei si a catorva boli cronice. Urmaresc mai de mult acest FORUM si in sfarsit am decis sa devin membru.
nelu49
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iun 2015, 16:47

Re: nelu49

Mesajde Augustin78 » 05 Iul 2015, 12:28

Va salut Dle Nelu si bine a-ti venit la pagini personale.
Eu sunt din Mioveni-Ag insa mini-stupina o am in Davidesti-Ag.
Numai bine si multa sanatate.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: nelu49

Mesajde cristian bh » 05 Iul 2015, 12:37

Bine ati venit,......ca si asa, plutonul orizontal, vaz ca-i destul de subtirel pe aici! :D
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: nelu49

Mesajde lucky5strike » 05 Iul 2015, 14:36

Si mie mie dor de orizontali.

Salutare! 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: nelu49

Mesajde BRUMITA » 05 Iul 2015, 15:44

Bine ați venit . :)
Echipa Orizontalilor se mărește . :P
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: nelu49

Mesajde paul » 05 Iul 2015, 17:17

Pai, deschideti si voi un topic ... fan club sicrie, pardon, fan club orizontal si dezbateti tehnici ! :lol: Exista fan club ME, fan club MER ...
LE ... am si eu 6 sicrie ,scuze, orizontali, pe care i-am impartit in 2 si tin roii in ei. Ma primiti si pe mine-n clubul vostru ? 8-)
Bine-ai venit Nelu ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: nelu49

Mesajde teinegru64 » 05 Iul 2015, 17:52

paul scrie:Pai, deschideti si voi un topic ... fan club sicrie, pardon, fan club orizontal si dezbateti tehnici ! :lol: Exista fan club ME, fan club MER ...
LE ... am si eu 6 sicrie ,scuze, orizontali, pe care i-am impartit in 2 si tin roii in ei. Ma primiti si pe mine-n clubul vostru ? 8-)
Bine-ai venit Nelu ! :P

Tu chiar ai o problema.Sa nu imi zici ca e de la caramida .Logic ....orizontal in doua ciuciu ,caramida.Cu alte tipuri e mult mai grele .Deci iarasi ciuciu caramida.Doar un ratat in apicultura va numi orizontalul ...sicriu.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: nelu49

Mesajde cristian bh » 05 Iul 2015, 18:01

Domle,....e bine sa fii pragmatic, :D
La cateva rame p,acolo,chiar e orz stricat pe gaste sa tii orizontal! :lol: :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: nelu49

Mesajde FLORINELU » 05 Iul 2015, 18:05

bine ai venit printre noi ,santem cam de aceeasi varsta asa ca iti doresc butoaie multe si pline,si eu am stupi orizontali si imi place de ei,acestia au produs multa miere in Romania de-a lungul timpului. nu ,nu sant sicrie si Paul stie asta si a spus-o doar in gluma asa cum nici Paul nu este un "ratat"in apicultura si noi stim asta.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: nelu49

Mesajde cristian bh » 05 Iul 2015, 18:10

paul scrie:LE ... am si eu 6 sicrie ,scuze, orizontali, pe care i-am impartit in 2 si tin roii in ei. Ma primiti si pe mine-n clubul vostru ? 8-)

Pai esti deja! :o
Nu-i inca tarziu de impartit,..... in patru! :D
La ce se numeste mai nou roi,
De ai timp sa stai cu biberonul pe langa ei,ajungi rapid la un bals !!,:lol: :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: nelu49

Mesajde paul » 05 Iul 2015, 18:15

teinegru64 scrie:Tu chiar ai o problema.Sa nu imi zici ca e de la caramida .Logic ....orizontal in doua ciuciu ,caramida.Cu alte tipuri e mult mai grele .Deci iarasi ciuciu caramida.Doar un ratat in apicultura va numi orizontalul ...sicriu.

Mitica ... stricam pagina omului ! :(
Nu stiu daca-s ratat sau nu in apicultura dar eu nu l-am numit sicriu in sensul ca-i mort pentru a face apicultura performanta ci in sensul propriu ... seamana cu un sicriu. Valabil raspunsul si pentru BH.
Mitica,am o rugaminte la tine ... daca tot nu te poti prinde de chestii din astea usoare, rezuma-te doar sa citesti si abtine-te de la comentarii metaforice, nu de alta dar ii stricam omului pagina personala. Stii ca la scris (exprimari metaforice) te fac din orice pozitie ! Sau ai vrut sa-mi arati ca mai dispui de-o zecime de ... cohones ? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: nelu49

Mesajde cristian bh » 05 Iul 2015, 18:25

Eh,care n-avem pagini personale,.....scriem pe unde apucam! :)
N-am nici o treaba ca l-ai numit metaforic sicriu,.....
de fapt tot metaforic incerc sa-ti sugerez sa tii 6 fam puternice in ei,binenteles de ai vatra buna tot anul, :D
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: nelu49

Mesajde paul » 05 Iul 2015, 18:40

cristian bh scrie:
paul scrie:LE ... am si eu 6 sicrie ,scuze, orizontali, pe care i-am impartit in 2 si tin roii in ei. Ma primiti si pe mine-n clubul vostru ? 8-)

Pai esti deja! :o
Nu-i inca tarziu de impartit,..... in patru! :D
La ce se numeste mai nou roi,
De ai timp sa stai cu biberonul pe langa ei,ajungi rapid la un bals !!,:lol: :lol:

Cristi, noi ne-am mai intersectat pe tema asta (stupul orizontal) pe diferite topicuri, dar, daca tot ma zgandari hai sa transam lucrurile aici !
Avantaje (sesizate de mine) ... dezvoltare foarte buna a familiilor, iernare foarte buna, o singura rama !
Dezavantaje (sesizate de mine) ... greutate foarte mare (greu de facut pastoral cu incarca - descarca), mierea amestecata cu puiet, mierea poliflora (f. greu de obtinut o miere monoflora). In anii buni trebuie sa le pui cat, lucru dificil, tehnic vorbind. Am impresia (doar impresia) ca intr-un orizontal se face si mai putina miere in anii slabuti (regina se intinde mult cu ponta si creste consumul).
Prefer verticalul in orice forma !
LE ... 2 rame batute cu puiet inseamna minim 5 cu albina dupa ce eclozeaza. Pana-n toamna ajunge familie pe 10 rame. Care-i baiul ??? Roiul asta la salcamul de anul viitor da miere cat o familie si dupa ... da un alt roi ! Daca este cules nu trebuie sa stai cu biberonul pe el. Daca nu ... trebuie.
LE 2 ... prefer sa dezvolt cate 2 roi in ei, sa-i duc pe 10 rame si acolo sa ierneze.In primavara ... transvazam.
LE 3 ... saptamana care vine cumpar inca 6 orizontali pe care sa-i folosesc pentru roi. Anul asta nu, dar la anul sper sa fac ... balsul ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni


Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori