Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde un OM » 26 Oct 2017, 19:09

No, asteptam,nu-i bai.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 26 Oct 2017, 23:27

Continuare,...

Aici este însămnarea din ceputu de când sau pus chitor (K.itor) Criste Flore din Leheceni la s'/nta beserică pentru ca să să ştie cum am pătimit Mai nainte de facerea bisericii pentru ca să ştiţi care veţi fi următori în urma noastră fiind besereca ce bătrână la amândoo satele la cherpenet şi la Leheceni dela strămoşii noştri la olaltă de când s'au făcut besereca şi satele cherpenetul şi Leheceni şi sau întâmplat de sau oprit pen unaţie. In 32 de ani după aciasta din Leheceni fiind oameni învrăjbiţi şi umblând în loc de besereca la şură la Duma Leru şi fiind Criste Patru tatul Chitorului a lui Criste Flore om de omenie au umblat au să să sloboadă besereca au să ne de slobozenie să ne facem besereca şi sau slobozit beserică şi au fost din Cherpenet Pătran Flore chitor la besereca ce bătrână până au trăit, iară din Leheceni Criste Patru, au răposat în acela an ce sau slobozit besereca şi până au trăit chitorul Pătran Flore băsereca s'a împodobit după aciasta când au murit Pătrân Flore Popa adam fu paroh (l)a Cherpenet, In tăt anul pune titor la beserec pentru adălmaş şi sau răsipit besereca ace bătrână până ce său proptit cu propte că să huluia şi toată să risipea după aciasta Leheceni având price mare în toate praznicele Mai vârtos la paşti când ne punem pomană la morminte. Cărpânăţani să îmbăta şi vene la pomana noastră şi pică între vasă şi le spărgea oară noi amăriţii de noi pomana ne ne sparge besereca să risipea popă naveam Chitor din satul nostru nu aveam pomana ce dam la besereca mânca chitori şi cu popa şi nu avem ultălmăzuşag (?) la besereca, după aciasta sau vorbit sătăni (săteni) şi au venit protupop şi au pus chitor pe Indri Oiurgi pă parte noastră a lehecenilor şi au chitorit Indri Oiurgi 5 ani şi pe sama Cherpenetului chitor todoran Georgie şi iau jurat potrupop în beserică chitori pă Indri Giurgi şi pă todoran Ceorgie
511
să fie cu dreptate la sfnta beserecă şi Indri Giurgi au dat 100 de zloţi la beserecă pomană şi au chitorit 5 ani şi iară au venit protopopul şi au tras samă după Indri Giurgi pentru acei 5 ani şi nimica nau ultămăzii (?) beserecă nici bani nici acei, care au dat dâns pomană Indri Giurgi 100 de zloţi nici mult şi nici puţin şi după aceasta a venit meşterul Florian Anton din Căoajd să lucre beserecă aceia bătrân(ă) pentru 300 zloţi şi au cerut meşterul bani în lucru bisericii şi nau avut nici un griţariu în lada besericii chitorii în locul Iui todoran Georgie Pătran lanc au fost şi cu Indri Giurgi din Leheceni după aceasta noi leheceni dacă n'au avut chitorul bani bisericeşti în 5 ani ce au chitorit au împărţit bani în sat Leheceni 10 zloţi aleu la meşter
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 26 Oct 2017, 23:36

După mila lui Dumnezeu vorbinduse săteni leheceni pă cine ar pune chitor care ar fi om de omenie şi cu dreptate cătă sfnta beserecă în toate trebile a bisericii şi a satului şi văzân satul oamenii cei bătrâni şi cei mai tânări pă Criste Flore om de omenie din tânăreţele lui nem rugat să ne fie chitor şi cu mare nevoie lam pus chitor pentru că erâ price mare la aceia beserecă că şi Indri şi cu fratesău Indri Bunb că cine să pune chitor în locul lui Indri Ciurgi la bate şi la ţipa din beserecă afară şi dacă neau făgăduit Criste Flore că ne fi chitor am scris carte la potrupop cine să fie chitor despre parte satului leheceni şi Domnul potrupopul Balin(t) iară au scris carte napoi la sat să fie chitor Criste Flore păcum şi este carte dela p(r)otopopul Balin(t) Todor dată Octomvrie 17 zile anul 1817 acuma să fie în ştire după aceiasta fiind chitor Criste Flore la besere(ca) cea bătrân(ă) au pus masă în mijlocul beserecii şi ladă mică au făcut cu 2 chei in care s'ar strânge bani beserici şi chitorul Criste Flore au apucat a strânge bani pă parte satului nostru leheceni iar Cărpănetanii văzân(d) masa şi lăduţa care au început chitorul Criste Flore a strânge bani cărpănetanii şi popa lor popa adam au zis cătă noi leheceni ce vrem noi să fie iară noi am zis noi vrem să să împodobască beserecă că iaste descoperită iară cherpenetanii au zis că nu or lăsa 2 Mese şi 2 lăzi în beserecă noi lehece(ni) am zis că pentru aciasta am pus chitor şi am făcut lada şi masa pentru că griţariu şi lumina noastr(ă) în nimica să răsipe şi nici un folos nu se folose beserecă atunce chârpenetani au zis că şi pă alor parte să fie chitor Criste Flore că iaste om de omenie şi au dat tot chelşigul besereci iară în lada beserici care au fost la ceila(lţi) chitori mai nainte cân(d) au început Criste Flore am găsit 1 zlot bani şi 2 fonti lumini şi au mai dus chitorul jumătate fond de lumini dela dânsul şi dela Terme Adam şi aşa din 1 zlot şi 2'/., fonti de lumini au început Criste Flore a chitorie şi din zi în zi sau îmulţit bani besereci cu camătă şi cu pomana oamenilor şi avănd poruncă chitorul Criste Flore dela potrupop să nu dee bani beserici în camătă la cherpenetan nici întru închip şi mâniinduse cherpenetaniii pentru aciasta au venit cherpenetani la casa chitorului Criste Flore la un an şi jumătate până la 20 de omeni, să e bani cei besereceşti cu putere cherpenetani iară chitoru Criste Flore şi
512
noi leheceni am zis că nuima(i) da bani în satul lor în Cherpenet numai om întomi beserecă şi am zis noi leheceni să fie 14 omeni din Cherpenet şi 14 oameni din leheceni şi că ne facem contrătuş să fim fraţi pă beserecă iară cherpenetani au zis ce carte să ne facă noă că navem nimica parte în beserecă şi aşa an răma(s) vorbele atunce de price.

Mai este si maine o zi,... :)
O singura precizare,...Multa vreme nu am inteles ce voiau sa spuna prin cuvantul unatie,...acesta fiind motivul opririi bisericii pt o perioada de 32 de ani,..din datele extrase,ne duce pana prin anii 1770,..si o vecina pensionara fosta profesoara in Beius,...mi-a spus ca e vorba desprea acel Unium Natium,..adica o singura natiune,o singura biserica.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde lucky5strike » 27 Oct 2017, 20:25

Minunata chestie, CBH, tata...!!! ;)

Vrei topic special?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde pvc » 27 Oct 2017, 20:41

Sa inteleg ca te tragi din neam de iobagi? Naspa! Sincer imi pare rau.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 27 Oct 2017, 21:39

pvc scrie:Sa inteleg ca te tragi din neam de iobagi? Naspa! Sincer imi pare rau.

Ma mandresc de toti aceia din care ma trag,...mai cu seama de toti cei ,al caror nume e scris pe undeva!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde Shrek » 27 Oct 2017, 21:45

Nu, mah! N-ai înteles! PVC se mira cum ai avut curaj sa spui ca te tragi din ne-am de iobagi, lu' Bezna! Ai vazut ca ea n-a stat .....sa te asculte?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 27 Oct 2017, 22:45

Shrek scrie:Nu, mah! N-ai înteles! PVC se mira cum ai avut curaj sa spui ca te tragi din ne-am de iobagi, lu' Bezna! Ai vazut ca ea n-a stat .....sa te asculte?

Asta am vazut,...ca iobagii lu Bezna au fost oropsiti de boieri,.din spusele lu bunelu ..ai nosti boieri macar se numeau domni ai pamantului,..din spusele verificabile ale lu strastrastrastrastrastrabunelu .deci macar din punctul de vedere al LOGICII,..ar trebui sa existe o mica diferenta intre ei.
Ct despre colegu PVC,...io ma intreb daca o fost au ba sa beie si el o bericica colo ,..cu baietii !
Adica tare m-as mira sa fi fost! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 28 Oct 2017, 00:08

Iar noi leheceni am zis să ne facem beserecă şi am început a ne întreba care dintre noi ar da bani pomană pă sama beserici dacă om căpăta slobozire de beserecă şi aşa altul au făgăduit un zlot altul 2 zloţi altul 5 zloţi şi 10 zloţi şi mai mult alţi pă cum iaste scris în protocolu besereci şi aşa am dobă(n)dit slobozire a ne face beserecă nem făcut 2 iştanţii una la varmegie şi una la conzistoriu şi acele 2 inştanţii au stat înt(r)u(n) an şi tot aşteptam sa iasă şi numai eşâ şi aşadâră iară am făcut a triile inştanţii şi au mers chitorul Criste Flore cu instanţie la conzistoriu şi cu mare rugare sau rugat să-i ste întru ajutoriu notarăşul Conzistoriului Florian şi pentru ustăneală un cordovan negru iam dat şi au şezut chitorul Criste Flore pană i-au dat cuvânt bun aşa au mers notarăşul Conzistoriului Florian la casele varmegiile, la una săptămână după conzistoriu la jiliş Iară la potrupopul nostru Balint Todor pentru umblarea şi usteneala dânsului iam dat 20 zloţi iară dela aesta jiliş au stat iştanţiile dela hornapie (urnap: Cop.) pană toamna şi Iară au mers chitorul Criste Flore la solgăbirău la Beinş şi au întrebat de solgăbirău de inştanţiile, solgăbirău au spus nam vreme acuma şi iară au venit chitorul fără instanţie şi ne-am vorbit să ducem cinste la solgăbirău şi iau făcut 50 de părechi de vasă Smălţuite pentru 9 zloţi lndri Miculă şi aşa am dobândit inştanţiile dela solgăbirău dacă am venit acasă am mers la notarăş Kadăr Istvan şi neau spus, de pe cărţi dela varmegie bine iaste dară să mergeţi la Domnul pământulu(i) şi aşa au pecetuit notarăşul cărţile şi le-au dat la chitor iară chitorul leau tremes pă poşta dela Băiţă Frenţ Danilă şi leau dus Iară în Orade la prefetuş domn pământulu(i) şi aşa au mărădui(t) cărţile nacela (înţălege în acel rând: Cop.) de toamna pă primăvara şi chitorul tot întrebă că nu ne mai vin cărţile dela Orade şi mergând poşta de multeori la Orade au întrebat poşta la cănţălişte prefetuşulu(i) şi ia spus la poştă nus aici, au vinit cătana dela Sirbeşt şi poate fi dus cărţile la Vaşcoh acolo să întrebe după dânsele, aşa au venit poşta dela Orade şi au spus poşta la chitor să meargă la odorbirău la Vaşcoh acolo sunt cărţile şi au mers chitorul Criste Flore şi diacu Terme Adam la odorbirău şi am întrebat şi au zis odorbirău aici sunt, îngăduiţi (avet rabdare),şi am şăzut de demineaţa pană seara şi aşteptân(d) noi să ne folosască şi a doară neau întrebat odorbirău ce bani aveţi şi iară a zis pentru cărţile beserecii şi aşa au mers odorbirău lontru în casă şi au scos cărţi afară şi neau întrebat aveţi vatră de beserecă, noi am zis avem Domnule pământ bun de vatră iară odorbirău nu vă întreb de pământ ci vă întreb de chelşig. aveţi bani să nu îndetoraţi satul. noi am zis avem 300 de zloţi bani gata şi iară avem omeni buni care de bunăvoia lor dau bani pomană pă sama faceri bese
513
reci altul 10 zloţi al(tul) 5 zloţi altul ce sa îndură şi aşa am căpătat cărţile dela odorbirău şi am venit pă grabă acasă şi numai pană a mânca(t) chitorul au zăbovit şi iară au mers la notarăş în Criştor şi au spus, de pă cărţi acuma noi (nu este: cop.) nici o împedecare putem să lucrăm că beserecă şi aşa am strâns satul şi lem spus în casa birăului Criste Patru şi spuind chitorul Criste Flore umblaturile şi ustenelele dânsului cum am dobândit slobozire de beserecă şi pană la mezul nopţii tot am vorovit şi au rămas vorba de price, pentruca unii zicea din care dintie îndemnasă să umblăm aceia sa lăpăda, zice că lis morţii îngropaţi Ia ceia beserecă alţi zice că nau putere de aceea şi au rămas vreme aceia aşa mai mult de o lună şi noi orechiţi oameni vrem să ne facem beserecă aşa la 12 om(e)ni numa şi aşa chitorul Criste Flore şi aceia oameni care vre să facă beserecă au chemat pă Hora Arsănie din Cherpen(et) fiind zidariu Am întommit să ne facă beserec(ă) pentru 300 de zloţi şi na asta (şi în aceasta: Cop.) întomnelă să dee şi varul Hoza Arsănie şi aciasta tomneală au fost în to (întru-o: Cop.) Duminecă după eşitul beserecii şi am strâns tot satul la asta tomelă şi uni din săteni nici în casă la chitor nau întrat şi zicea, că nu să face beserecă şi nu o ar ajunge ei să fie beserecă la aesta sat şi zice ciufeli şi glume de ciufulşag şi nici din aldămaş nau băut vedeţi oameni care vă ve(ţi) află în urma noastră că domnii şi alţi oameni strini (strini: Cop.) şi de omenie ne îndemnă să stăm cu toată putere iară din săteni ne bajocore iară noi aeşti oameni după mila lui Dumnezeu nam băgat în samă clevetele lor adecă numiţi aeşti care am şi stat până în sfârşit cătă sfnta beserecă chitorul Criste Flore că în toată vreme ziua şi noapte gândul şi inima me totă după aciasta gânde să ne facem beserecă care am şi făcut după mila lui Dumnezeu Iară fraţi întru Chs pă aciasta am avut care au stat pă(nă) în sfârşit fiind birău întrace vreme Criste Petru preţitor Indii Adam care şade în capătul satulu(i) din jos Iară după aciasta fiind diac Terme Adam la beserecă şi pană a să face beserecă şi la facerea besereci toat(ă) scrisoarea şi totă strâ(n)gerea de bani carele sau dat în mâna chitorului toată prin mine diacu Terme adam totă am scris toata scrisoarea câtă sau făcut în treaba besereci şi meşterii cei de lemn care au lucrat beserecă au şezut la diac în sălaş numa Dumnezeu ştie ustenealâ aceia câtă am avut şi aceşti 4 omeni chitorul Criste Flore Criste Petru lndri adam diacul terme adam aeşti din ceput pană în sfârşit tot gândul şi inima ori în drumuri ori la fiece umblare tot de treba besereci vorbem să să facă beserecă şi iară cum este scris mainainte un an şi jumătate fiind cărţile besereci oprite tot vorbem de beserecă şi mergem şi pe la beuturi şi vorbem care o mai fi cu noi în to credinţă cătă beserecă şi avem sămn pă noi aesta că după porunca înălţatului împărat Franţiscus tote oştele şi nemişi şi domni sau tăiat părul de pă cap şi noi aeşti 4 omeni numiţi mai sus Flore Petru, adam şi iară adam neam tăiat părul de pă cap şi care se da în to credinţă cu noi mai nainte tăiam părul dela dânsul arunce credem că
514
iaste frate cătă besereca aşa dară fiind om bătrân In(d)ri Miculice la întrebat vreo (voi-va: Cop.) să stee cu noi El au zis de veiţ mere la Dumnezeu ori la dracul şi eu voiu merge cu voi şi aşa iam tăiat părul de pă cap şi iară după aciasta Iară am întrebat pă Indii Patru stao. El au zis că o stă şi i-am tăiat părul după aciasta Terme Bumb, Terme lanc, Terme Crăciun, Criste Mihaiu popa, Mitru Oance, Ooergie Oance, Iov Mătcău, Crăciun Mătcău, Todor Indii, Oiurgi Duma, Mihaiu Duma, Bumb Dusan, Crăciun Gâga lanc şi bopşe Mişcă fiind jurat la sat întraceia vreme multă umblare au umblat în treaba besereci şi mulţi din săteni noştri şi din alte sate şi cherpenetani să miră de tăiarea părului de pă capetele noste şi nu ştia ce sămn iaste acel feliu pană au venit potropop în casa chitorului şi au strâns biraele pă toţi omini aeşti mai sus însămnaţi şi iau jurat pă numele lui Dumnezeu să stee la facerea besereci pană în picătură de sânge. După ce au jurat protopopu aeşti oameni mai sus numiţi să stea la facerea besereci numai milostivul Dumnezeu ştie truda şi usteneala a chitorului Criste Flore. Iar mai întie fiindcă am cumpărat 5 Mii de şindili dela petroasă şi pană ale scoate am fost de 5 ori în petroasă (un sat în cercul Vaşcoului: Cop.) şi la solgăbirău în Beiuş de 2 ori tot cu a chitorului Criste Flore calul şi cheltuiala nam po(f)tit la sat nimica. Iară când au mers chitorul Criste Flore mai întâie la Orade pentru cărţile besereci a dânsului calul şi cheltuiala nu a po(f)tit la sat nimica. Iară pentru cărţile besereci au fost ia Beiuş la solgăbirău chitorul Criste Flore a dânsului calul şi cheltuiala nu po(f)teşte la sat nimica.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 28 Oct 2017, 23:54

Iară când au venit protopop de au măsurat fundamentul bisericii am făcutui prânz frumos vinar(s) şi vin şi am mers cu chitorul cu al meu cal după dânsul la Mizieş (un sat lângă Beiuş: cop.) nam po(f)ttit la sat nimica. Iară au venit arhimandritul dela Orade de au cercat cum am început a lucră pă besereca am făcut prânz frumos arhimandritu(lui) şi pătrupop inaş cocişul(lui) vin şi vinar(s) şi lam cinstit cu un cordovan nam poftit dela sat nimica Iară au venit Virnez prefetuşu şi mai mul(ţi) domni de au cercat fundamentul biserici lam cinstit pă fretuşu cu un cordovan frumos nu po(f)ttesc la sat nimica preţu 5 zloţi Când am adus zidarii dela Beinş am fost Eu chitorul Criste Flore cu calul al meu şi dacă iam adus la sat şi sau întommit să lucre pă beserecă lem dat prânz şi vinars nu aui poftit la sat nimica Când am întommit meşterii care au lucrat lemnul la besereca până a să întomnî au şezut doo zile le-am dat vinars şi mâncare dară vinarsul s'a plătit din lada bisericii pentru mâncare şi pentru Merinde nu au potptit chitorul la sat nimica Iară au mers la Orade după festelă la torum(b) şi obloace şi zarurile la uşi pentru cal am plătit din lada biserici dar cheltuială nam potptit la sat nimica
515
Iară când au adus lăturile la beserecă din Mizieş am fost chitorul Criste Flore cu al Meu cal şi cheltuială nu am potptit la sat nimica Iară când am adus doştele dela potropop din Mizieş la beserecă am fost chitorul Criste Flore cu al meu cal nu potptes(c) la sat nimica Iară când au mers diacul terme adam la Orade de au chemat arhimandritul să sfinţască beserecă şi festele au mai cumpărat la torumb şi cu calul chitorului a lui Criste Flore au fost nu pottesc la sat pentru cal nimica. Şi aciasta să să ştie cum sau făcut sfinţirea biserici a satului Lehecenilor ne fiind beserecă nevăcăluită pe den afară şi nezugrăvită adecă anul 1823 Septemvrie în 16 zile sau sfinţit şi aşa au fost noi câţiva omeni adecă chitorul Criste Flore şi birău Indii adam şi diacul terme adam şi Criste Petru noi bucuroşi eram pentru sfinţirea biserici Iară eram fricoşi pentru atiţe preoţi arhimandritul protopopu fişcarăşul co(n)zistorului tist(u)rile dela Beinş tisturile dela Vascoh tisturi dela Băiţă preoţi din toate satele diaconi dascăli diaci prunci dela şcoală aeşti mai toţi au venit de Sâmbătă sara şi au descălecat Ia casa chitorului lem dat de cină beutură aşternuturi lem făcut la toţi la care ce au trebuit Iumin(i) de său mai toat(ă) noapte aprinsă şi Sâmbătă sara au fost puţ(in)ă ploae şi pă toţi Iau rânduit) la toţi ce lipsă au avut au împlinit Criste Flore Iară duminecă demineaţa vinars la orechiţi preoţi care n'au sluj(i)t sfnta leturgi(e) şi aşa toată teltuiala vinars mâncare lumina de său toată noapte aprinsă toate dela Criste Flore chitorul au împlinit nu po(f)ttesc aceste toate sau dat la sfinţirea besereci Iară după aceste ostenele şi cheltueli ce au împlinit chitorul Criste Flore Iară sau milostivit de au dat pomană la sfnta beserec(ă) bani 56 zloţi şi iară au cumpărat apostoleriu pomană la sfnta beserecă cu bani 8 zloţi.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 29 Oct 2017, 00:11

Al doilea manuscris,..
Acest manuscript s'a aflat la Nicolae Criste din Leheceni, de prezinte sfăt (crâsnic) la biserica din aceasta comună; el este fiul lui Petru Criste şi nepotul lui Flore Criste, chitorul sub care s'a zidit biserica din Leheceni. «Pomelnic a besereci lehecenilor care omeni au dat ajutoriu mai mult şi bani pomană la sfnta besereca, şi au umblat în treaba sfinţi beserici până sau făcut besereca sau început în luna lui August 16 zile anul 1820. Noi Leheceni am avut mai nainte besereca cu Cherpenetul la olaltă din strămoşi noşti din ceputul de când sau făcut satul până în anul acesta mai susnumit 1820 şi la tâte praznicile avem sfadă şi larmă şi Cherpenetanii eră purtători de grije la besereca acee bătrână şi câţi bani să căpăta pa sama beserici tot chitori din Cherpenet risipea bani şi besereca să descuperisă şi ne ploe în besereca, noi Leheceni cerem să ne dee samă de bani să întommim besereca şi ei cherpenetan(i) să sfade, cu noi Leheceni şi mai ales la paşti cându ne punem pomană la mormintele noastre a lehecenilor să îmbăta cherpenetani care eră mai viteji şi vine la mormintele noastre a lehecenilor şi dă cu petri în pomana noastr(ă) şi în oluri şi să făcea bătăi mari Iară noi leheceni nem vorbit să punem titor din satul nostru şi am pus pe Indri Giurgeu a lui Onaca Toader fecior şi au slugărit Giurgeu întru 5 ani şi nimica nu neu arătat dobândă la
517
beserecă ceau fost una cu cherpenetani şi au mâncat bani la olaltă cu cherpenetani Iară noi Leheceni am scos pătrupop în sat să cerce după indri Oiurgeu şi 3 griţari încă nu neau dat dobândă dela beserecă şi lam lăsat om fără de cinste şi dela beserecă ce bătrână şi dela asta noo că dânsul Indri Giurgeu şi fratesău iară Indii Bumbu amândoi numai ei nau ajutat nimica la beserecă noastră a Lehecenilor nici au dat ce au băgat săteni pă ei pă sama beserici nimica nici cu boi nau adus var peatră nici lemne nimica la beserecă dară alţi săteni dela mic până la mare au ajutat la facerea beserici care nau avut boi au ajutat cu brâncile care cu boi şi taţi de împreună după puterea sâ Iară noi Leheceni nem vorovit să ne punem altu titor în locul lui Indri Giurgeu şi am pus pe Criste Flore cu înştiinţarea lui pătrupop şi au slugărit titor Criste Flore la beserecă ce bătrână în 2 ani şi 5 luni şi am făcut lăduţă mică şi am dat una chee la Cherpenetani şi una chee la în satul nostru în Leheceni că acee lăduţă a fost cu doo zaruri şi au făcut Criste Petru lada pomană şi în acei 2 ani şi 5 luni au strâns chitorul Criste Flore bani 315 zloţi cu multă trudă şi Cărpenetani tot vene şi cere bani să dăm în satul lor pă camătă din aceşti bani a beserici şi noi Leheceni nam dat Iară Cherpenetani şi birău lor pătran Giurgi au oprit pă chitorul nostru Criste Flore să nu meargă cu lăduţa la beserecă a cee bătrână şi noi Leheceni şi chitorul nostru am mai umblat la beserecă ace bătrână 1 an şi 6 luni după oprela acee Iară noi Leheceni vorovândune să ne facem beserecă şi având acele 315 de bani am prins a grăi cătă tisturile noastre şi taţi neau îndemnat să ne facem beserecă şi protupopul nostru încău sta(t) în întru ajutoriu(l) nostru şi neam făcut instanţie 2, una in Conzistoriu dela Orade mare Iară o instanţie am băgat în jiliş cel împărătesc Iară de acolo au dat jilişu (dela ungurescul gyiiles) istanţie la domnul pământului şi neau cercat domnul prefetuşul Verner lacob avem putere ne a face beserecă că dela cinstitu jiliş neu dat slobozire să ne facem beserecă dacă avem putere de bani şi au poruncit prefetuşul şi am mers în curte la Vaşcohu şi noi nam spus că avem numai 315 zloţi ce am spus că avem 1000 de zloţi şi aşa şi domnul prefetuşul neu dat slobozire să ne facem beserecă şi umblân(d) titorul Criste Flore şi birău Criste Petru şi diacul terme adam până a scoate cărţi de slobozire să ne facem beserecă am cheltuit pă la domni 27 de zloţi dară a noastre cheltuială nu să numără naeşti (înţelege: în aceşti) 27 de zloţi şi truda noastră şi dacă am căpătat cărţile de slobozire să ne facem beserecă am strâns satul taţi la olaltă şi am vorovit să ne facem beserecă unii zicea să ne facem ,cei răi spre acee parte zice să nu facem că nu avem putere Iară domnul Dumnezeu care a vrut să să înmulţască beserecile cele creştineşti au dat gând bun în inimile oamenilor celor buni şi având noi cele 315 de zloţi au făgăduit altu un zlot altu 2 zloţi altu 3 zloţi altu 4 zloţi altu 5 zloţi alţi şi mai mulţi din darul lui Dumnezeu şi din dragoste inimilor acestora omeni care sânt în carte asta scrişi mai nainte pre numele lor
518
şi după aciast am început a umblă să ne facem besereca şi au venit protopopul nostru Balin(t) Todor şi am ales oameni dintre săteni 20 de omeni pre numele lui Dumnezeu şi pre sfnta cruce să stee să facem besereca până în picătura ce de sânge cu toată inima şi cu toată vârtutea şi tot gândul să fie cătră besereca dară din aceşti 20 de jurători încă numai câţiva au stat iară câţiva numai până au jurat atîta au umblat în treaba besdrici dară noi lăsăm la Dumnezeu să le erte lor jurământul şi păcatele lor Iară noi săteni sfădindune pentru clegi(e) de unde um da la popa satului dacă om face besereca Iară noi am căpătat fundome(n)tul dela besereca cea bătrână şi am găsit scris în carte jumătate din pumântu popăscu şi ori de unde va fi preot la satul nostru la Leheceni din pământu cel popăsc să fie acela elegie şi bir la popa că aşa am găsit din bătrânii) scrisă acee carte de 600 de ani până în facerea beserici aeşti a noastră a lehecenilor şi noi am luat în parie acee carte din bătrâni ungureşte scrisă şi la titorul beserici Este când o fi price acolo să se cerce Iară începând a ne face besereca unde şi sau făcut cu ajutorul lui Dumnezeu am cumpărat dela Terme Ion un dărab de pământ cu 50 de zloţi careţi) pe lângă teletiuri Iară altu dărab am cumpărat dela Criste Urs 30 de zloţi şi dela Criste Petru iară un dărab de pământ cu 8 zloţi şi dela Criste Flore un dărab cu 12 zloţi şi aesta pământ cât avem temeiu la besereca noastră a lehecenilor este pământ iobăgesc şi cu dare domnească dară tommela aşa au fost aeşti oameni care au luat bani pă pământ să plătescă dare ce domnescă adecă terme Ion şi au tras cu mâna X şi Criste Urs au tras cu mâna X şi Criste Flore au tras cu mâna X şi aşa să fie în veciu Amin Iară în acesta temeteiu ori iarbă ori pome ori fân ori cia ar fi a beserici să fie dar nu a popi. Iară aeşti bani aşa sau strâns din sat în vreme acee câţi oameni au fost de bărbătească măcar din acee zi de ar fi născut tot întru chip au pletit ca şi cel de 50 de ani adecă 20 de griţari pe cap 300 de capete au fost parte bărbătească tăt capul 20 de griţari fac 100 de zloţi în băncuţe bani de popiruş au fost şi aramă
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 01 Noi 2017, 23:04

cristian bh scrie: Iară au mers chitorul Criste Flore la solgăbirău la Beinş şi au întrebat de solgăbirău de inştanţiile, solgăbirău au spus nam vreme acuma şi iară au venit chitorul fără instanţie şi ne-am vorbit să ducem cinste la solgăbirău şi iau făcut 50 de părechi de vasă Smălţuite pentru 9 zloţi lndri Miculă şi aşa am dobândit inştanţiile dela solgăbirău

Si iaca aici ,...cum in timpurile mai vechi,.mita era vazuta drept ,..cinste!,Ca na,...omul nostru s-a dus el asa calare 30 km,.pana la Beins,e denumirea veche a Beiusului,sa-i dea acele documente cu aprobarea pt construirea bisericii si solgabiraul n-a avut vreme de el, ;) ...abia dupa ce s-a dus apoi cu un car cu 100 vase din lut smaltuite,..facute special la comanda si altfel s-a deschis usa conacului,.. ;) cu toate ca nu el era cel ce daduse aprobarea ci doar ajunsese la el de la Oradea,..care e la 90 km departare de sat.
Asa ca ,...poate ca si unii din noi tot la fel ne-am fi descurcat daca traiam vremurile alea,precum si acei oameni,...n-ar avea nici o problema sa se descurce in zilele noastre. ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 01 Noi 2017, 23:14

Continuare,...pt cei ce nu s-au plictisit de atata iobagie! :D
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Aici am început de am intommit mai întie zidari la besereca pă Hoza Arsănie din Cherpenet să ne facă varul cât o trăbui la besereca şi să o zidească tot lucrul a zidului şi a văcălitului cu 350 de zloţi şi au făcut o varniţă de var şi lam adus şi am săpat fundementul şi au zidit un stângin de a prejurul beserici zidul Hoza Arsănie nacee toamnă cându am început a face besereca adecă în luna lui August 16 zile şi au rămas pă iarnă pană la brâu mai sus puţinei şi am acoperit zidul cu goz pâna în primă vară. Iară în primă vară Hoza Arsănie din Cherpenet sau lăsat de besereca şi iam plătit pentru var şi pentru zid 150 zloţi la Arsănie şi am întommit alţi zidari toţi din ţaratoţască trimişi Andraş.Marton Durii cu 210 de zloţi şi grâu 12 vici şi palincă tătă casa un mesei adecă face iţii 50 de pă o sută de casă şi au lucrat aeşti trii zidari pană au zidit tot zidul şi a besereci şi a torumbului. Iară am întommit meşteri la lemn din Căoajd unguri Florian Anton şi cu 3 feciori a dânsului Mihaiu Ioje Crăciun
519
şi au lucrat besereca acuperemântul a besereci şi torumbul tot lucrul pă din afară pentru 210 de zloţi şi tătă casa o brădie de grâu adecă 50 de vici şi un font de clisă pă casă şi palincă 40 iţii, Iară pentru ce au feştit torumbru tăt la aeşti meşteri am plătit de chilin 15 zloţi şi feşteală am cumpărata noi satul dela Orade pentru 155 de zloţi 45 griţari. (Aici mi se pare a fi scris 155 de zloţi în loc de 15 zloţi 45 griţari: Cop.) Iară tăt aeşti meşteri a întommit de chilin de au cerit besereca şi altariu şi fruntarele amândoo şi stranele şi uşile pentru 92 de zloţi şi tătă casa un fuior tată casa o oală şi i-am dat şi un chebel de nuci şi o ma]e de sare 20 de zloţi pentru ce lam dus acasă 8 zloţi am plătit la car. Iară zidarii până au lucrat pă besereca au fost în casa chitorului şi bogată usteneală au avut cu zidari chitorul şi găzdoie chitorului cu aşternuturile cu păzitu cu coptul de pită Iară meşteri cei de lemn au şezut în casa diacului Terme Adam şi cu aeşti bogat bai şi novoe au avut iară diacul pană au lucrat besereca Iară am întomnit tot din acei zidari care a zidit mai nainte besereca la văcălaşul pă din lontru besereci adecă mai sus numiţi zidari Marton şi Diuri pentru 41 de zloţi şi 2 viei de grâu şi prestorul Iau făcut de chilin zidariu Marton pentru 7 zloţi Iară mai pă urmă am întommit la văcălaşul besereci pă din afară şi torumbu şi părcanul pă la streşină alţi zidari numai Marton au fost din cei dintie şi alţi frânţi şi Enci pentru 100 de zloţi în băncuţe şi 2 chebele de grâu şi palincă 20 de iţii şi 30 de pui de găină Iară var cel dintie care l-au ars Hoza Arsănie o varniţă întregă nu l-am măsurat cu vica numai lam adus şi lam băgat în gropa şi am socotit să fie 100 de chebele şi pentru lemnele cu care au ars aesta var Hoza Arsănie am plătit la domnie bani 5 zloţi şi dejmă din var am dat la domnie 2 chebele şi la adausul varului tăt omul care au avut boi în vreme acee au Mer(s) odată alţi şi de doăori Iară carele au fost cu boi în drum (în călătorie: Cop.) au plătit pă sama beserecii 1 zlot şi 20 de griţari la aesta dintie var. Iară după aciasta am mai cumpărat var dela igăr (forestier: Cop.) Friş Peti de 100 de zloţi şi iară nu lam măsurat cu vica dară au fost 100 chebele de var. Iară după aciasta am Mai luat var dela Hoza Mihaiu chebele cu chebelu face bani zloţi (Aici nu e însemnat nici cantitatea varului nici preţul aceluia) Iară în altu rând am mai cumpărat dela Hoza Mihaiu din Cherpenet 12 chebele de var 2 zloţi fac 24 de zloţi şi tot întru acesta chip lam adus varul am socotit care au rămas dela lemnele besereci au mers după varul aesta mai de pe urmă. Iară la stânsul varului când lăm băgat în gropa am cărat apă cu cada cu boi din baltă cu mare trudă şi iară petra aşa sau adus la besereca pă scrisoare prin diiacu beserici Terme Adam tăt omu care au avut boi au adus 20 de cară de petră şi 15 cară de târfă unul om adecă petra şi târfa face 25 de cară la unul om în sumă face p6tra la taţi săteni 1200 de cară de petră şi la(ră) în sumă face la taţi
520
săteni cară de târfă 900 de cară de târfă şi încă alţi de bună voie au adus şi mai multă petră şi târfă decât au fost împărţala. Iară petra 6re câtă au adus dela Sălişte de pă luncă orecâtă de pă vale lui Dănilă ore câtă de pă Căsoare ore câtă de pă vale dela râu şi târfa dela râu Iară pană în to vreme am adus apă de au făcut varul din baltă iară cu boi cu cada cu sanie tăt prin scrisoare prin diac Terme Adam Iară omeni care nau avut boi în vreme ziditului beserici Mai din tie au fost heteşi la beserecă pă tri zile unul adecă aeşti fără boi sânt 40 de omeni şi fac zile tri zile la unul 120 de zile aeşti au săpat fundamentul beserici şi au făcut var Ia zidari şi au dat petra Iară după acesta am împărţit tăt capul de om care pote lucră şi prunci care au putut purtă petră şi fete neveste mai tânere pă tri zile şi cei cu boi şi cei fără de (boi) 300 de capete fac 900 de zile de heteşie şi care n'au putut me heteş la beserecă pentru orece price aşa au fost rânduit de au plătit în lada beserici 12 griţari pentru una zi de heteşie şi aşa toate zilele de heteşie prin diacul besereci Terme Adam sau scris Iară le(m)nele care au făcut alaşul zidari goron arînde fag şi de ce am putut căpătă din ţarina satului şi dela râu am tăiat că dela pădure nu neau slobozit domnie să aducem Iară lemnele cele de lucru la beserecă de goron şi de bradu am băgat iştanţie la prefetuş şi au trimis la cămară la Buda de acolo au venit să plătim lemnele şi câte lemne au trebuit am plătit cu bani de zloţi cele de goron lem tăiat dela Sălişte cele de bradu din Arieşu orecâte Iară ore câte dintre crişuri dela Poiană Iară lemnele aşa sau adus la beserecă cele de lucru taţi săteni am mers cei cu boii au mer(s) cu caru cu boii Iară cei fără de boi au mers de au ajutat cu brâncile taţi săteni dempreună
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde peterneamt » 01 Noi 2017, 23:24

Ai dreptate ....la noi cinstire înseamnă mituire și viceversa !
http://adevarul.ro/cultura/istorie/ocar ... index.html :roll:
ps. hai la întrunire să te cinstesc c-o bere ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 01 Noi 2017, 23:40

Iară după aciasta la sfinţirea beserici am chemat arhimandritul dela Orade Mare şi Fiscalişul Conzistorului arhimandritul Mihail Manoilovici fiscalăşul popă Floriian şi protopopul nostru Balin(t) Todor şi popa orăşenilor din Beiuş a Grecilor şi popa dela Băiţă diacon dela Hidişel de Orade şi mulţi preoţi de pă sate şi dieci Iară tisturi udorbirăul dela Vaşcohu şi solgăbirău işpanul şi mulţi dela Vaşcohu şi dela Băiţă şi aşa am socotit de tăt norodu cu bărbaţi şi femei Mari şi Mici la 1000 de omeni au fost de taţi la sfinţire beserici Lâ arhimandritu şi la preoţi am făcut şi la tisturi pranzu frumos am adus socăciţă de iam plătit pentru ce au păzit (au pregătit şi a fiert mâncările: Cop.) şi am cumpărat dela boldu cafă şi ce au trebuit, prânz domnesc am făcut Iară la esta norod noi săteni care au avut putere au făcut prinos unu singur Iară cei mai slabi doi inşi au făcut prinos şi păzituri frumoasă şi aşa din darul lui Dumnezeu taţi acele norode au băut şi au mâncat destul Iară plata arhimandritului 20 de zloţi şi la cei(lalţi) preoţi şi în tâte lăturile pă ce au trebuit atunce la sfinţire beserici de tăt am cheltuit de zloţi şi prescurile dela Băiţă am adus şi pană au mâncat şi au băut
521
domni tăt Mereu a puşcat lara cheltuiala asta de bani câtă am avut la sfinţire ,fără de a sătenilor pomană .adecă de zloţi am umblat cu trii talgere pântre noroade şi am căpătat bani de zloţi şi din bani acei ce au dat noroadele pomană am plinit totă cheltuiala la sfinţire beserici şi besereca sau sfi(n)ţit în luna lui Septemvrie în 16 zile anul 1823 şi pă antimis a beserici noaste am dat Ia arhimandrit bani 100 de zloţi Iară după aciasta aşa s'a întâmplat noi leheceni cerem parte la Cherpenetani din besereca ce brătrână şi din cărţi şi din clopote şi din tâte odăjdiile a beserecei a cei bătrâne jumătate Iară popa diurca şi popa Ionaş au mers şi au scos biraele şi satul tăt şi au venit să spargă casa a popi nostru a lehecenilor că zice căi hotarul Cherpenetanilor până în uliţă la Indri adam şi au venit Cherpenetanii şi au scos stâlpi dela leasă lui Indri adam şi lesa şi au ţipat pă apă şi au spart gardul. Iară noi leheceni iară eram strânşi în satul nostru, că să întâmplase udorbirău şi işpanul la stupi cei domneşti şi am mers până pădri Indri Adam şi neu oprit udorbirău să nu ne ridicăm şi să nu ne batem cu cherpenetani şi aşa am stat noi leheceni pă dri Indri adam şi Cherpenetani pă dri popi alţi Iară cu săcuri alţi cu paii de gardu alţi cu petri şi aşa ei cherpenetani suduie pă noi pă leheceni şi noi pă ei şi sau spart vrajba prin domnul udorbirou şi am mers a dooa zi la Vaşcoh la tis(t)uri şi noi leheceni şi Cherpenetani şi domni au mânat ingeleriul şi au măsurat pământu popilor să fie clegie la besereca cherpenetanilor jumătate şi la besereca lehecenilor iară jumătate pă cum sau găsit in carte ce bătrână din bătrâni de 600 de ani până în larma asta şi aşa noi leheceni ani stat pă uliţa din sus pă de cătră indreşti şi Cherpenetani au stat pă uliţa de cătră Cobeţi până au lănţiit ingeleriu pământu acel popăsc Iară noi Leheceni nem făcut în înstanţie pentru parte din besereca ce bătrână şi au mers diacul a lehecenilor terme Adam cu instanţie la Orade şi ora băgat la vicişpan lani Iară domnul viţişpan lani au trimes instanţie la domnul fisolgăbirău Beliţai loje şi au eşit solgăbirău şi udorbirău la noi în sat şi au mers în casă la popa diurcă şi nem strâns şi noi leheceni şi cherpenetani şi aşa nem împăcat dacă au bătut solgăbirău pă câţiva cherpenetani şi aşa nem împăcat să ne dee cherpenetani 130 de zloţi şi un prapor şi pentru prapor nu Iau dat dară au dat bani 15 zloţi şi aşa am mers în curte la Vaşcohu şi au făcut domni doo contrătuşuri unul la noi la leheceni unul la cherpenetani Aici am însămnat aşa Eu Terme Adam din lehecen din n6m bun şi născut din părinţi 6mini de omenie Iară din Leheceni taica meu Iau chemat Terme Flore şi maica me o au chemat Eva Dumnezeu să le Erte păcatele şi am fost patru fraţi parte bărbătească născuţi dela părinţi noşti cel mai ântâie am fost Eu diacul a beserici lehecenilor şi până a fi diac mainainte am fost samadău la cou de Sălişte int(r)u(n) an de acolo am venit în satul nostru în leheceni şi am eşit cu omenie dela Cou Iară mam pus bir(ă)u la
522
leheceni în 6 ani după (o)Ialtă Iară am eşit din birăire cu omenie şi când am fost de vâst(r)ă de 30 de ani mam pus diac Ia satul nostru la leheceni şi am slujit la beserecă ce bătrână în 12 ani Iară după acesta n£a ajutat Dumnezeu şi n&m făcut şi noi leheceni beserecă şi tot diac am fost şi câtă scrisoare sau făcut pentru beserecă şi strângere banilor şi cumpărare ce au trebuit la beserecă (eu am scris-o).
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: bihorean.......get-beget!

Mesajde cristian bh » 01 Noi 2017, 23:51

cristian bh scrie: Iară după aciasta aşa s'a întâmplat noi leheceni cerem parte la Cherpenetani din besereca ce brătrână şi din cărţi şi din clopote şi din tâte odăjdiile a beserecei a cei bătrâne jumătate Iară popa diurca şi popa Ionaş au mers şi au scos biraele şi satul tăt şi au venit să spargă casa a popi nostru a lehecenilor că zice căi hotarul Cherpenetanilor până în uliţă la Indri adam şi au venit Cherpenetanii şi au scos stâlpi dela leasă lui Indri adam şi lesa şi au ţipat pă apă şi au spart gardul. Iară noi leheceni iară eram strânşi în satul nostru, că să întâmplase udorbirău şi işpanul la stupi cei domneşti şi am mers până pădri Indri Adam şi neu oprit udorbirău să nu ne ridicăm şi să nu ne batem cu cherpenetani

Si iaca in toiul razmeritei dintre cele doua sate,...cauzata de cererea lehecenilor de a se imparti si pe biserica cea veche nu doar pe pamantul ce era clejia popii,...odorbiraul si probabil seful garzii,..ispanul,se aflau din intamplare in ziua aia la stupi!
Ca locatia lor Vascou,.se afla la 6 km departare,.asta insemnand ca aveau stupi destul de multi daca ii aveau si prin satele dimprejur.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori