Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: si eu printre voi

Mesajde Balian » 04 Ian 2018, 20:28

Şi vara deschideţi stupii?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 05 Mai 2020, 15:09

Am plecat în primul pastoral cu autopavilionul omologat și populat doar pe jumatate,
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 27 Iul 2020, 21:12

Cine vrea sa afle despre lucru în pavilion răspund la întrebări ,doar pentru cine vrea sa schimbe sa lucreze in pavilion
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde paul » 27 Iul 2020, 21:48

florin trintoru scrie:Cine vrea sa afle despre lucru în pavilion răspund la întrebări ,doar pentru cine vrea sa schimbe sa lucreze in pavilion

Salut !
Ce tip de lazi folosesti pe pavilion, verticale sau orizontale si mai ales ce volum au lazile ?
Pavilionul este izoterm sau nu ?
Cum lucrezi la stupii aflati pe randul de sus ? Dar la cei de jos ? Ai in spatiu gol intre podea si primul rand ?
Am foarte multe intrebari, dar, deocamdata ma opresc aici ! Cochetez cu ideea sa-mi cumpar un camion, sa dau cheie ( soferul care are C-ul) si sa parchez in mijlocul padurii sau la marginea lanului . :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 27 Iul 2020, 22:41

Folosesc stupi 1/1 10 rame verticali și caturi de 1/2,2 bucăți proiectul a fost să am de 1/2redus ,3caturi dar momentan am aceste cutiisi am populat doar partea de jos in partea de sus intra lejer 3 caturi de 1/2 normale autopavilionul,este făcut din OSB cu pereții căptușiți cu polistiren de3 extrudat ,urma să fac și tavanul dar nu am mai avut timp,am spatiu intre podea și rastel nu foarte mare ,trebuia un pic mai mare pentru a aspira mizeria dar mă descurc și așa am 36 de locuri pe el se conduce cu b dar mereu trebuie sa ai a doua mașina sa te ducă acasă ,in viitor am sa iau un motor de teren pe care sal urc si sal cobor pe rampa ,
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 01 Mar 2021, 20:17

Prima iernare pe autopavilion ,carpatinele adevărate ale unui stupar priceput sunt și la mine ,toate răspuns la apel ,cordovanele sunt un pic mai puternice,italiencele se bat cu cordovanele care sa fie mai puternice,o caucazianca,rezista foarte blândă ,de Sicula nu zic nimic ,bukfast mănâncă mult dar sa vedem și rezultatele ei,toți au răspuns ,sunt foarte mulțumit de rezultate ,baga polen de alun ,și ce o mai fi tratament cu varachet foarte bun ,sunt câteva însemnări pe care le am de urmat și anul acesta
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori