Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 06 Ian 2016, 19:28

Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde lucky5strike » 06 Ian 2016, 19:31

Prima rapita la care am fost (anii '90), era de 2m. Degeaba, 3 saptamani de ploaie si sirop adus familiilor cu o caruta. Nu ne interesa daca se fac tratamente.
In 2007-2008, lan de 1m, plecat sa intaresc familii, si am umplut si doua caturi. Dar era vreme ca la salcamul din 2015. Tot nu stiam de tratamente.
Anul trecut si acum doi ani, lan de 1,5m. Vreme fluctuanta, n-a fost nici rau, nici super. La vreo 4 tarlale distanta de mine, jale cu chimizarea.

Cinstit, nu mi-as pune problema soiului, cat vigoarea culturii, stupi pe ha, vremea si chimizarea.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Dan F.

Mesajde Alexandru.Chisinau » 07 Ian 2016, 00:34

Bun venit pe forum!
Frumoasă treabă ți-a reușit în apicultură, să trăiești!
Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 11:51

Aveți perfecta dreptate, eu la rapiță pana acuma am avut doar experiente plăcute singura problema am avut-o cu un lan ascuns (vreo 30 de ha), la vreo 2 km de noi, care a inflorit când lanul la care eram noi era pe trecute și pe care l-a stropit. Atunci am văzut cea mai mare mortalitate la stupi. Mergând pe fir, am descoperit lanul, am aflat proprietarul și am vorbit cu inginerul care ne-a spus ca a stropit cu Biscaia, ne-a arătat și prospectul asigurându-ne ca nu e toxic ptr albine. Problema care era defapt, albinele prinse de stropire nu mai erau lăsate sa intre în stup din cauza mirosului străin și mureau în fata pavilionului. Deci efectul stropiri a fost tot ala, moartea albinei și l-am simțit tot anul.
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 12:13

"Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra." E un principiu general valabil după care funcționez și eu și poate funcționa oricine.
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde FLORINELU » 07 Ian 2016, 13:18

Dane,in primul rand iti spun "la mlti ani 2016" in al doilea rand iti urez un bun venit pe forum si iti spu ca imi place ce vad la tine(nu o lua ca pe o lauda),dupa cate am vazut eu in zona Bocsa si imprejurimi e o buna zona apicola.iti urez mult succes in continuare.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Dan F.

Mesajde lucky5strike » 07 Ian 2016, 16:56

Sunt zone si zone, dar tot stuparul si daruirea lui fac diferenta.

Dane, de ce ai ales container, si nu macara, de ex., cum are DanielM?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 17:45

Salutare Florinele, la multi ani si tie si un an plin de .... miere, multa multa miereee. Legat de micul meu orasel, partial iti dau dreptate, daca treci prin bocsa in luna iunie o sa vezi un mic paradis al stuparilor, oricunde intorci capul imposibil sa nu vezi stupi sau vreun pavilion. Gradinile, terenurile de toate felurile, drumurile forestiere, toate sunt pline de stupi iar hora trantorilor la ora dupamiezei amplifica si mai mult densitatea de albine, dar in rest ... nu prea e mare sfaraiala ... sa faci mari realizari din stupi, nici vorba.
Mai nou am aflat de la surse neoficiale din directia silvica faptul ca staini au cam pus ochii pe teiul de la bocsa si au oferit un pret pe lemn de i-a lasat cu gura cascata pe cei din conducere, asa ca putin probabil sa reziste la spagile oferite de austieci si sa nu urmeze o defrisare masiva in urmatorii ani.

Cateva poze ce le-am gasit prin arhiva mea de pe vremea cand pozam si visam doar la pavilioane si pastorala. Macar din poze sa-mi aduc aminte de teiul nostru si de anii care au adus atata bucurie celor care au venit in pastorala aici
Fişiere ataşate
P1020666.jpg
P1020660.jpg
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 19:24

lucky5strike de la inceput am optat ptr pavilion si dupa mine nu se compara cu stupii varsati iar cand a venit vremea sa achizitionez camionul am cantarit bine toate variantele ce ma pot avantaja si asa am ajuns la camion cu container BDF. avantajele ce le am la pavilion sper sa se mosteneasca si la container si sunt destule, spre ex.1) consumul de miere pe timp de iarna l-am avut de 5-6 kg, 2) dupa aceea dezvoltarea stupilor pana la rapita. 3 ) extractia o fac tot in el si pe timp mai putin normal de stors ( am stors fara probleme chiar si la cules 0, dupa ce am venit de la floarea soarelui ). 4 ) densitatea mare pe suprafata restransa , 90 de fam pe 40 mp, cat ocupa camionul. Deci una peste alta pentru mine e o varianta foarte comoda si eficienta, asta nu inseamna ca alte variante nu sunt bune.
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 19:33

situatia stupilor in pavilion la 25 febuarie 2014
Fişiere ataşate
Photo0074.jpg
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 19:35

stupi in pavilion la rapita 2014
Fişiere ataşate
Photo0165.jpg
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 19:47

Salcam 2 si salcam 3 - 2015
Fişiere ataşate
P1030879.jpg
P1030804.jpg
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde lucky5strike » 07 Ian 2016, 20:57

Este un mic rai in pozele tale !

Despre ansamblu, drept sa-ti spun m-am gandit si eu nu odata la combinatia asta. Si daca umpli lazile alea cu albina la o medie de 16-17 rame, faci treaba buna intr-un sezon.

Acum, eram curios, cum merge cu descarcarea si incarcarea BDF-ului. Multi zic ca trebuie sa ai teren pietruit si plan, altfel e jale.

Cum te descurci pe un teren viran obisnuit, neamenajat, adica?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 21:19

Sa ți-o zic pe a dreapta?
E mare beleaua la calare / decalarea. Eu era să-l imburd în fata casei dacă nu eram puțin atent. Ai toleranta pe fiecare bucșa de 5 mm pe lateral și 10 mm fata/spate și dacă mai e și iarba uda și patinezi sau derapează puțin acolo ramai pana la anul următor. Din punctul meu de vedere e imposibil de mutat containerul la fiecare cules din an.
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

Re: Dan F.

Mesajde lucky5strike » 07 Ian 2016, 21:29

Tot asa de dreapta au spus-o si baietii de care-ti zic.

Dar daca ai avea vatra virana amenajata cat de cat ceva pietricele? Si o camera sa vezi in spate? :roll:

Sau nu-i nevoie de camera?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dan F.

Mesajde DanF » 07 Ian 2016, 22:01

Nu trebuie vatra pietruita, merge si pe orice loc drept , tare si uscat, camera nu-i nevoie se vede bine in oglinzi. Un aspect destul de neplacut e balansul, pe 3 randuri cum e al meu se simte balansul puternic pe teren nu foarte accidentat. Deci are si asta destule ”-” uri
Avatar utilizator
DanF
 
Mesaje: 56
Membru din: 26 Dec 2015, 18:43
Localitate: Bocsa, Jud. C-S

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori