Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 15 Sep 2016, 21:04

revin cu un update dupa ceva vreme:

Am 4 stupi in Olt de care se ocupa parintii mei cu ajutorul "sfaturilor" primite prin telefon.
De asemeanea am 5 stupi in Ciorogarla la mentorul meu caruia ii multumesc :)

Din pacate mai am ceva hraniri de completare de facut la 6/9, la unii mai mult la altii mai putin + 3 tratamente cu varachet.
Cei din Ciorogarla par sa aiba ceva paduchi, am vazut la ceilalti stupi la care mentorul deja le-a facut o tura de varachet.

Este destul de greu sa ajung saptamanal la ei si lucrez oarecum cu teama pentru ca pe langa stupii mei mai sunt vreo 30-40 de stupi mai puternici si imi e putin frica sa nu fac vreo prostie (nu lucrez supravegheat mereu).
Imi este frica de iernat mai ales din prisma necunoscutului, dar sper cu putin ajutor de la mentor si albinute sa trecem iarna cu bine.
La unul din stupi din Ciorogarla cred ca a oprit ponta matca, la anul este ceva de lucru, cred ca am de schimbat cateva matci.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 10 Apr 2017, 17:59

Salutare,

N-am mai postat pe aici in ultima vreme dar am urmarit forumul.
Dupa primul an ma declar satisfacut de faptul ca nu am avut pierderi la cei 9 stupi pe care ii detin (5 dadant, 4 ME).

Am invatat multe in perioada care a trecut, dar sunt sigur ca inca nu stapanesc multe lucruri.
Am concluzionat faptul ca stupii ME au avut un consum de hrana mai mare decat cei dadant, dar acum primavara matcile au plecat mai usor.
Este posibil totusi sa nu apreciez eu bine consumul din iarna.

In afara de un stup dadant putin subred (4 rame - 1.5 de puiet), ceilalti sunt bine zic eu 6-7 rame cu o medie de 3 rame de puiet, polen destul.
Sunt constient c-am fost norocos ascultand sfaturile de pe forum referitor la completarile de sirop din toamna (practic n-a fost nevoie sa le dau turta).
De asemenea, cred c-am facut bine tratamentele toamna cu Varachet (3).

Acum le-am dat la cei ME cate 1 rama sau 2 la crescut, urmand ca in weekend sa le pun si celor Dadant si... astept roirile de primavara.
As vrea ca anul asta sa fac cativa roi (3-6) a.i. sa invat 1-2 metode simple pt. obtinere de matci. De asemenea am in plan cumpararea unei centrifugi.

Inca nu m-am decis cum sa continui, ma gandisem Dadant + cat 3/4, dar acum parca imi place cum au evoluat cei 3/4 si sunt in dubii.

Sunt constient ca mai am f. multe de invatat.

Spor la treaba tuturor si Paste Fericit !
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde FLORINELU » 11 Apr 2017, 05:13

nu ai spus nimic despre tratamentul din primavara,sper sa nu fi uitat de el.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 11 Apr 2017, 12:19

Nu am uitat de el acum l-am inceput la stupii din Bucuresti ( duminica trecuta), iar duminica aceasta voi face prima tura la Corabia.
Din pacate au fost temperaturi f. scazute seara si multe din zile au fost ploiase, mi-a fost teama sa nu ramana in ghem.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 20 Apr 2017, 15:31

Eh au inceput si problemele si greselile de incepatori:
1. Unul dintre stupii din Ciorogarla nu avea loc suficient pentru albina sa treaca pe sub rame si .... uitandu-ma mai atent am vazut gaselnita. L-am mutat intr-un alt stup. Sper sa nu am gaselnita in rame si poate isi revine (4 rame momentan). Dupa ce se incalzeste il mai verific daca are gaselnita si-l mai ajut cu o rama de puiet. Cred ca asta a fost si motivul pentru care a stagnat, el iesind destul de bine din iarna pe 5 rame.

2. In propria prostie am pus caturi pe 2 din stupii din Corabia. Aratau foarte bine (8 rame, 6 rame cu puiet), le-am pus 2 rame cu miere + 3 foite in cat si am spart cuibul cu 2 rame goale...Partea buna este ca le-am pus miere, neavand mare lucru in cuib, partea proasta este ca vremea este nasoala iar eu am spart cuibul si am pus miere in cat. Totusi acolo este putin mai bine decat la Bucuresti, dar noaptea tot stau in ghem. Ma apucasem sa le deschid si urdinisul la maxim, asta am rezolvat-o, i-am spus tatalui meu sa-l stramteze la loc.
Acolo aveau ceva cules de la rapita (800m), pacat ca vremea este nefavorabila. Duminica scoteau trantori pe urdinis ( aproximativ 1 mana de trantori / zi).

Sper sa nu ma coste prea mult aceste greseli.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori