Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 18 Iun 2016, 00:30

Salutare!
Sunt Daniel, am 30 de ani si locuiesc in Bucuresti.
Mi-am pus ambitia anul asta sa invat apicultura, ba mai mult mi-as dori sa invete si parintii mei.
Zis si facut, am inceput cu totii sa citim manualul apicultorului dupa ce-am primit mai multe sfaturi si in acelasi timp am luat 2 roiuri care sunt la bunici la tara (parintii vor merge la ele 1 data pe saptamana).
De asemenea am sa imi iau si eu in Bucuresti 5 roiuri, sper eu sub indrumarea unui apicultor.

Partea teoretica: Manual apicultorului nu este chiar cea mai buna carte cu care sa incepi habarnist fiind din punctul meu de vedere. Am inceput sa citim dupa ce m-am mai documentat Stupartul de Herlea, dar suntem abia la inceput (pag. 120 aproximativ). Mi se pare mult mai digerabila cartea fiind explicat pe indelete.

Partea practica:
Teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
Am luat 2 roi ce stau acum la bunicii mei (Urzica, jud. Olt) de 3 saptamani. Cand i-am luat aveau amandoi matci si puiet in toate stadiile dar miere foarte putina. Unul era mai puternic pe 6 rame, celalalt mai slabut pe 5 rame.
Matcile amandoua mi s-au parut la momentul ala ca pontau bine.

Cum am incercat sa le ajut pana acum avand in vedere limitarile date (miere ioc, vizita 1 data pe sapt) si alte constatari
Saptamana 1, mai friguroasa, prima noapte 500g sirop 1/1 fiecare, l-au luat pana dimineata. A doua zi 300g fiecare.

Saptamana 2, 500g turta la fiecare la sfatul unui apicultor din zona ca vezi doamne "le omori cu sirop" si turta este mult mai buna.
- stupul 1 (slab) avea in continuare matca si puiet in toate stadiile.
- stupul 2 (puternic) avea o populatie mai buna de albine, dar nu au gasit matca parintii mei si n-au vazut oua/larve. Totusi era mult puiet capacit.
Nu se auzea zumzait si neliniste ca si cum ar fi matca lipsa. Am presupus ca fiind albine mai multe si fiind pt. prima data cand au deschis un stup nu au observat matca/ouale bine.
- la ambii stupi le-am dat o rama noua la cladit

Saptamana 3, acum curiozitatea a fost maxima, iar mama a reusit sa faca si niste poze pentru a intelege si eu mai bine ce se intampla... din pacate n-a fost chiar asa.
- stupul 1 (slab) - au gasit matca se si vede intr-una din poze, dar nu au gasit de nici o culoare oua sau larve. De asemenea n-au luat rama la crescut. Totusi din pozele primite vad destul de mult puiet capacit, chiar si ceva miere capacita si polen
- stupul 2 (puternic) - aici nici de data asta n-au gasit matca. Din nou nu au gasit oua sau puiet larvar ci doar puiet capacit. Aici singura parte buna este ca au luat rama la crescut, in rest situatia nu pare prea roz.
botca.JPG
botca

IMG-20160617-WA0017.jpg
rama la crescut


Am sa continui cu cateva poze in posturi diferite pentru ca nu pot atasa decat 2 poze/post :(
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 18 Iun 2016, 00:32

1. stupul slab:
IMG-20160617-WA0029.jpg
rama puiet capacit si putina miere

IMG-20160617-WA0025.jpg
polen si puiet capacit
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 18 Iun 2016, 00:38

2. stupul puternic
cel incercuit este polen sau miere in curs de capacire? mie mi se pare polen.
polen.JPG


Acum uitandu-ma foarte atent alea par larve...? sau este tot polen?
polen sau larve.JPG
polen sau larve
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 18 Iun 2016, 00:48

Acum concluziile mele de pana acum, probabil gresite :)

Cu siropul consider ca am facut bine in conditiile date, dar am gresit dandu-le turta saptamana trecuta.
1. Stupul slab
- avand putina culegatoare nu a luat rama la crescut. putinele culegatoare au fost ocupate cu extragerea turtei ( dupa 2 zile luasera doar 1/3 din 500g)
- matca si-a intrerupt ponta neavand spatiu de ouat pe cele 3 rame cu exceptia celor in margine? Avand in vedere cat de bine este batut puietul banuiesc ca este ok matca.
- i-am lasat rama claditoare, i-am pus sirop si i-am mai pus o rama neagra pe mijloc de la fostul apicultor pe care o scosese in margine, pentru ouat.

2. Stupul puternic
- avand mai multa culegatoare a putut lua rama in primire si manca si turta.
- fiind o populatie mai mare de albine are miere mai putina in provizii.
- mi se pare destul de mare coincidenta sa nu vada puiet decat capacit 2 saptamani la rand, dar totusi sa nu fie zumzetul ala de neliniste ca si cum n-ar fi matca. De asemenea singura botca pe care as suspecta-o este cea din poza, dar nu sunt sigur...

Am pierdut matca din stupul 2? Ce-i de facut in continuare in linii mari?
Nu ne-am speriat, dar vrem sa nu le chinuim prea mult macar...
Pe 27 ajung si eu la ele si sper sa fiu mai experimentat atunci...
Multumesc pt. rabdare tuturor care au parcurs textul de mai sus :)
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde FLORINELU » 18 Iun 2016, 06:45

bine ai venit Daniele,cateva raspunsuri de la mine:LA STUPUL PE CARE IL SUSPECTEZI CA NU ARE MATCA DA-I O RAMA CU PUIET DIN CELALALT STUP DAR SA AIBA NEAPARAT SI PUIET DE O ZI CAT DE PUTIN,DACA NU ARE MATCA ISI VA FACE IMEDIAT BOTCI DE SALVARE,daca nu isi face botci de salvarea are matca si nu ai vazut-o,s-ar putea sa nu oua din cauza lipsei de cules,sirop e bine sa le dai cand nu au cules iar daca au cules lasa-le sa isi aduca singure,ceea ce ai incercuit in poza este pastura adica polen preparat de ele si pregatit pentru hrana cand e lipsa de polen in natura,e bine sa ai cat de mult,dupa cum vad in poze nu prea ai miere in rame asa ca poti sa le dai mai mult sirop si atunci va aparea si puietul,anul asta e foarte prost pentru apicultura din cauza timpului nefavorabil,nu ai spus nimic despre ce plante melifere ai in zona.turta se da iarna nu vara.acea anomalie nu este botca.
trage tare cu cititul.
Fişiere ataşate
cartea stuparului 004.JPG
iti recomand calduros aceasta carte
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde mellis » 19 Iun 2016, 23:01

Salut si bine ai venit
Din poze nu poți vedea puietul de o zi..decât cu aparat si lumina bun/a..
Posibil lipsa spatiu combinat cu foamete..desi turta o rumega cat de cat...
Pe lângă căpăcit ar trebui sa fie si larvar in toate stadiile...asta daca au avut spatiu...
Deranjul zilnic si pozatul nu le face bine...lipsa de experienta dăunează cam mult...
Nu pari la început de drum - pari sa mai fi lucrat cu albine...
Daca au roit ar fi trebuit sa fie botci laterale sau pe mijloc.sfatul cu puietul de o zi pus la cel suspect este foarte bun..
Desi pana- n 27... Nu ai un apicultor în zonă?
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 20 Iun 2016, 12:27

Va salut, mersi pentru reply-uri.
Nu am mai avut albine, doar citesc informatii din carti si forumuri de aproximativ o luna.
Cand am cumparat roiurile, prietenul de familie a desfacut toate roiurile si cativa stupi si am mai vazut/inteles una alta.
De asemenea am vazut cum se comporta un roi fara matca si asta ar fi motivul pentru care cred ca matca este acolo, albinele din ambii stupi sunt linistite.
Intr-adevar o rama cu puiet larvar ar fi buna in cel de-al doilea stup macar de control, dar cum am doar doi si nu avea nici unul din ei oua... nu am putut face asta.
Vor trece din nou parintii mei pe la ele vinerea aceasta, sper sa fie in regula pt. ca erau doua roiuri bune.

Cand ajung eu am sa le pun sirop + protofil, poate o iau din loc.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde FLORINELU » 20 Iun 2016, 17:35

eu as zice sa le dai doar sirop fara protofil. succes.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 20 Iun 2016, 18:37

Pot sa-mi zici de ce Florin? Eu ma gandeam pt. stimularea matcii. Daca te gandesti c-as putea provoca furtisag as zice ca-s mici sansele ca ambele roiuri au putina culegatoare, iar alti stupi nu am in zona mai puternici.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde FLORINELU » 20 Iun 2016, 21:14

fiind vara dupa umila mea parere nu ai nevoie de protofil pentru anumite stimulari,e destul cate putin sirop,nu uita ca mai este si cules,iar stimularea matcii sa ponteze poate fi cu doua taisuri,sa nu te trezesti cu prea mult puiet fata de albinele ce le ai,lasale sa isi regleze ele singure ponta,o spun din experienta.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 20 Iun 2016, 23:40

in regula, multumesc pt sfat
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde lucky5strike » 24 Iun 2016, 17:09

In sezon, rezerva stupului aflat la maturitate e de macar 8 kg miere. Asta ca sa te pui la adapost de anumite riscuri.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 27 Iun 2016, 01:18

1. Stupina de la tara
Ok, o noua vizita la mini stupina de la bunici. Problemele pe care mi le-am facut referitor la disparitia matcii au fost degeaba,
Se pare ca tata n-a nuantat bine, prin "nu sunt oua" a vrut sa spuna ca nu mai sunt la fel de multe oua.. De asemenea a fost identificata si celalta matca :D

Saptamana asta le-a deschis urdinisurile la maxim fiind canicula asta si le-a luat plasa de pe podisor.
Stupul puternic a cam terminat rama pusa la crescut, celalalt a luat-o in crestere.
Aproape toti fagurii din cei doi stupi sunt folositi cu miere sau puiet larvar/capacit acum + destul de mult nectar fata de ce aveau cand i-am luat.
Miere sau sirop este destul de multa dar necapacita aproape deloc.
Ajung miercurea asta si eu la ei si vad exact cum stau ramele puse la cladit, daca mai este sau nu necesara stimularea cu sirop, etc.
Totul pare bine acum la cele 2 roiuri, voi mai cumpara 2 miercuri cand ajung acasa la parinti.

2. Vatra de langa Bucuresti
In alta ordine de idei, am gasit zic eu o rezolvare temporara a problemei de aici http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=10&t=6571.
Am cumparat de la Nea Ion din Ciorogarla 5 roiuri pe 5 rame si diferente fata de cei de la tara este mare ei avand mai mult cules.
Pana anul viitor vor fi stationati la Nea Ion, aproape de mine si-i voi vizita saptamanal.
Deja au primit saptamana asta fiecare o rama la cladit si aproape au terminat-o. Miere au suficienta, matcile sunt imperecheate ii voi vizita cand ma intorc din concediu peste 2 sapt.

Revenind la cei de la parinti, nu le voi da protofil pt ca nu vreau sa dau in belele din prostie - blocarea cuibului sau mai rau puiet varos.
Polen pt. un roi de 7 rame este suficient o parte intreaga dintr-o rama laterala? Cand este prea mult polen/pastura intr-un roi pe 7-8 rame si ce-i de facut daca se intampla asta?

3 Studiu
Am printat & laminat in doua volume cartea Stuparitul (cea de 900 pag). Pretul a fost de 70 RON, un pret f. bun comparativ cu cel prohibitiv de pe olx pt cartea originala (350-500RON).
Mi-am mai raspuns la multe din intrebarile de incepator referitorare la puiet (momentan).
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Iun 2016, 05:30

Bine ai venit printre noi !!! Sanatate maxima tie si familiei tale !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 27 Iun 2016, 11:24

Multumesc! Multa sanatate si dvs si familiei dvs. De asemenea multa sanatate tuturor membrilor acestui forum.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Daniel la inceput de drum

Mesajde Danielu » 01 Iul 2016, 20:00

Am vizitat albinutele si am mai luat 2 roiuri pe 5 rame care sper sa le dezvolt pana in toamna. La stupii de la tara am observat o blocare a cuibului la unul dintre stupi.
El are albina suficienta pt. a ocupa 10 rame si nu stiu cum sa procedez pentru a avea matca loc de ouat. Solutia cea mai simpla ar fi fost extragerea mierii chiar si necapacita si punerea la loc a ramelor. Din pacate nu am centrifuga si nu imi cumpar anul acesta pt. cativa stupi.

Solutia la care m-am gandit:
1. cumpar 3 rame maro deja cladite pt ouat.
2. pun cat de 1/1
3. urc 3 rame cu miere din cuib in cat cu tot cu albina acoperitoare.
4. bag 3 rame pt ouat in cuib 2, 5, 9

a)Sparg cuibul prea tare cu 3 rame?
b) Nu exista riscul ca albina sa traga tot din cat si sa mute la loc in cuib?
c) Va capaci mierea din cat?

Coronitele sunt destul de mici momentan iar de capacit nu pare sa aiba de gand.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 26 vizitatori