Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 26 Mar 2017, 12:41

Bambucha scrie:
tinumaftei scrie:Primul control de fond fiind facut deja pot face primul bilant al iernarii.
Premisele:
1. Iernare cu aprox 80-85 zile fara zbor, iernare in zona cu curenti de aer si aproape de drum circulat
2. Consum mare de miere
3. Temperaturi minime constant negative foarte lungi perioade de timp insa fara a scadea multe zile sub -15grade
4. Iernare pe miere de FS (cultura tratata in samanta cu NNI)
5. Pierderi nominale mici (1-2%), pierderi de matci (4-5%) si unificari
6. Familiile iesite din iarna de putere diversa 4-11 rame 2-5 rame puiet la primul control de fond.
7. Unele familii mari (iernate 7-9 rame) au iesit evident slabite semnificativ (3-4rame)
Doua explicatii.
Prima: posibil varooa supravietuitoti.
A doua: cuib cu mari rezerve de pastura. La impachetare inca aveau puiet si am considerat necesar sa existe polen in cuib. Consumul acestuia nu ar fi fost o problema daca la inceputul lui ianuarie ar fi fost (ca in ultimii 10ani, 2-3 zile calde favorabile pentru un zbor de curatire. Plus iernare fara tratament de toamna cu Fumidil.


Acum 5-6 ani eram si eu absolut convins de mierea FS. Tin minte si acum cu cata inversunare ma contraziceam cu cei care spuneau ca decat FS mai bine sirop la iernare... Intre timp am testat, comparat diverse ierni pe loturi de evaluare si am schimbat barca :( Ideal ar fi salcam dar cine-si permite!
Si cand stai sa te gandesti ca la ora actuala productiile nu prea mai sar de 15-20 kg an de an la floare coroborat cu ce inseamna consecinte toamna-iarna, rezulta ca trebuie schimbate un pic strategiile.


Nu sunt neapărat adeptul iernarii pe miere. Am vrut să subliniez mai degrabă inconsistența argumentelor celor care consideră neonicotinoidelor principalul factor al de popularilor din toamnă și al pierderilor din iarnă.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 26 Mar 2017, 12:56

Bambucha scrie:
tinumaftei scrie:De retinut:
a) Pregatirea pentru iernare sa tina cont de aceasta structura de iarna (fara zboruri de curatire).
b) Eliminarea tuturor descendentilor de Bk care intretin puiet pana tarziu toamna si tratamentele antivaroa devin ineficiente (De luat in discutie blocarea reginei cel putin 15 zile in luna octombrie pentru ca tratamentul cu AO sau varachet sa fie eficient in lipsa puietului.
c) Iernarea fara polen/pastura pe ramele centrale ale ghemului.
d) Unificari pentru iernarea pe ghem de minim 7 rame.
e) Iernarea de matci de rezerva (5-6% din efectiv)
f) Bonus pentru 2017-2018: Instalatie de climatizare pentru asigurarea +5grade in stup intre 15 decembrie-10 aprilie.


a) da
b) da exista bk care se opreste la timp in simbioza cu ce se intampla afara. Partea cu blocarea inseamna lucru manual, adica ineficienta in stupina, mai rentabil este eliminare.
c) asta inseamna iar lucru manual. Albina e un mai bun architect decat noi ;)
d) da, asta ajuta la uniformizarea stupinei si lucrarilor din primavara. Cine iese din rand si nu tine pasul, desfiintat.
e) correct, dar si aici in ierni usoare no problemo, in ierni mai lungi se lasa cu victime. totul depinde de capitalul de albina.
f) de la 1 mar ok, dar 15 dec-1 mar vreti puiet pe timpul iernii? adica la pachet cu varroa?

Aici am toamne foarte blânde cu polen semnificativ. Asta duce existenta puietului până în decembrie, în special la cei cu sânge de Bk. La controlul acesta nu am găsit nimic din Bk, 0, 1, 2 între primii 40%. Sunt mai multi ani de când stau să mă gândesc la hotărârea această. Voi păstra un nucleu pentru experimente. Poate cu schimbarea tehnicii de iernare as putea reveni asupra acestei idei. Până atunci, 2-3 ani fară Bk, doar Carnica x maidanezi.
Climatizarea nu o gândesc decât că varianta de reducere a consumului. Dacă puietul începe de timpuriu și nu este un consum mare, asta înseamnă că nu vor exista repercusiuni asupra albinelor de iernare iar plusul devine 1-1,5 rame de albină la 20 aprilie, numai bine pentru răpită.
În ce privește blocarea mătcii ea reprezintă o manopera in plus, însă nu se pace într-o perioadă cu multa activitate în stupină, cuiburile sunt de maxim 11-12 rame, mătcile sunt pe puținele rame cu puiet și dacă mai sunt și marcate, manopera de realizează și mai ușor. Avantajul este însă un tratament serios, fără riscul depopularii în iarnă.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde lucky5strike » 28 Mar 2017, 18:17

Tinule, pe cand rapita?

Vezi si mp...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 28 Mar 2017, 21:10

Mai devreme de 20 de zile nu înfloreste răpita. Salcâmul probabil dupa 5-10 mai
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 29 Mar 2017, 07:42

tinumaftei scrie:Mai devreme de 20 de zile nu înfloreste răpita. Salcâmul probabil dupa 5-10 mai

ai si mp..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 31 Mar 2017, 18:25

Azi, soare dar cam frig. Cornul s-a topit, a inflorit in padure corcodusul, ceva din familia artarilor si cativa peri.
In sat este inflorita salcia, caisul si corcodusul.
Am largit azi cuiburile aproape la toti cu o rama, la cativa cu doua. Este suficient polen si ceva nectar dar la 12-14 grade albinele se ingramadeau mai mult la apa decat la cules.
Se anunta vreme si mai proasta.
Anul acesta primavara de Dobrogea a fost mai tarzie si mai friguroasa decat de obicei.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 02 Apr 2017, 22:41

Azi a fost o zi insorita, rece dimineata dar dupa pranz s-a incalzit. Porumbarul este inflorit bine. Azi am vazut primele alngiri de fagure, polen proaspat si mult polen maroniu inchis.
Unii stupi au plecat frumos si au trecut de 10 rame (chiar 15 cu vreo 10 de puiet), dar altii zici ca sunt dati cu sare tot pe trei rame sunt (toate trei cu puiet)
Azi am inceput sa stimulez. Pana azi nu am dat decat rame descapacite. Anul trecut am dat primul sirop pe 14 februarie.
De vreo trei zile noaptea spre dimineata apare bruma. O parte din florile de cais le-a "curatat".
Salcamul are muguri de frunza si chiar de floare, dar cred ca ii va da o noua serie ca acestia sunt cam piscati de bruma!!
Cea mai avansata rapita de pe aici nu infloreste decat peste vreo 2 saptamani.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori