Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 24 Dec 2016, 23:50

Ca să treacă de cenzură orice blog de apicultura ar fi trebuit să înceapă așa:
Raportul prezentat la congresul al XIX al partidului, documentele dezbatute si adoptate pun sarcini
deosebite in fata apicultorilor. Si de data aceasta pentru apicultura sunt inscrise sarcini concrete care
prevad masuri care sa duca la cresterea efectivelor si la obtinerea unor productii superioare de miere.
Sporirea efectivului familiilor de albine, diversificarea productiei apicole si popularizarea practicarii unei
apiculturi intensive, potrivit practici apicole moderne actuale, utilizate in prezent pe scara larga si pe
plan mondial, vor crea conditii ca in viitorul cincinal cantitatile de produse apicole preluate din
contractari si achizitii sa inregistreze sporuri corespunzatoare cerintelor tot mai mari ale populatiei tarii
pentru miere, ceara si celelalte produse apicole.
In anul 2019, ultimul an al cincinalului actual, fata de planul anului 2009 productia industriala marfa si
globala va creste cu 13%, cu 11% peste indicatorii Uniunii Europene, livrarile valorice de marfuri catre
fondul pietei cu 15% in unitati fizice si cu 12% la miere. Totodata va creste cu 13,5% valoarea marfurilor
ce vor fi desfacute cu amanuntul prin centrele de aprovizionare si desfacere, urmand a fi continuu
sporita si diversificata[…]
Prevederile Programului Directiva de cercetare stiintifica si dezvoltare tehnologica si de introducere a
progresului tehnic in perioada 2014-2019 si directiile principale pana in anul 2050 stabilesc ca sarcina
prioritara si creare de linii si hibrizi de albine de mare productivitate.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde Mircea_63 » 25 Dec 2016, 00:31

Confirm: a trecut testul! :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde lucky5strike » 25 Dec 2016, 00:41

O generatie de bajbait, una de heirup, una de cladit bunastare, una de cultura... total 100 de ani. Primele doua s-au scurs, de restul o sa vedem ce s-alege...
...
Hehe, bine ai venit, Tinule!

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 25 Dec 2016, 08:40

Mulțumesc pentru urări!
Uite ca s-au împlinit deja 30 de ani de când am început apicultură.
Ieseam din adolescență si îmi căutam un rost într-o societate despre care ne aducem aminte selectiv aproape numai lucrurile bune.
Îmi doream să fiu pe cont propriu si sa am libertate, atâta câtă se putea câștiga în acel timp. Apicultura, deși nu lipsită de lucru din greu, era pentru mine atunci alternativa. Era singurul sector agricol necooperativizat prin urmare te puteai desfășura oarecum in voie si in același timp puteam să îmi păstrez și libertatea individuală, fiindcă la acea dată era greu de găsit un loc de muncă la care sa fii liber când dorești. Apicultura era astfel o mică zonă de capitalism. Peste toate acestea era fascinația albinelor. Așa am ales apicultura!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde Shrek » 25 Dec 2016, 11:24

tinumaftei scrie:Ca să treacă de cenzură orice blog de apicultura ar fi trebuit să înceapă așa:
.................................................................................................................................................................
Prevederile Programului Directiva de cercetare stiintifica si dezvoltare tehnologica si de introducere a
progresului tehnic in perioada 2014-2019 si directiile principale pana in anul 2050 stabilesc ca sarcina
prioritara si creare de linii si hibrizi de albine de mare productivitate.

Crăciun fericit!
Prezentarea in viziunea dumitale nu ar fi trecut de ...ochiul securistului si a " responsabilului cu propaganda", sau ar fi fost " inrosita" consistent! Ea ar fi trebuit sa înceapă asa:
In conformitate cu discursul magistral al presedintelui Johanis Klaus Werner, secretar general al PCR, comandantul su prem al forțelor armate, rostit cu ocazia celui de-al nspelea congres al PCR,....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 25 Dec 2016, 11:47

Shrek scrie:
tinumaftei scrie:Ca să treacă de cenzură orice blog de apicultura ar fi trebuit să înceapă așa:
.................................................................................................................................................................
Prevederile Programului Directiva de cercetare stiintifica si dezvoltare tehnologica si de introducere a
progresului tehnic in perioada 2014-2019 si directiile principale pana in anul 2050 stabilesc ca sarcina
prioritara si creare de linii si hibrizi de albine de mare productivitate.

Crăciun fericit!
Prezentarea in viziunea dumitale nu ar fi trecut de ...ochiul securistului si a " responsabilului cu propaganda", sau ar fi fost " inrosita" consistent! Ea ar fi trebuit sa înceapă asa:
In conformitate cu discursul magistral al presedintelui Johanis Klaus Werner, secretar general al PCR, comandantul su prem al forțelor armate, rostit cu ocazia celui de-al nspelea congres al PCR,....


APROBAT CU MODIFICARI!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde filip » 25 Dec 2016, 11:58

Nu am citit nimic despre patriotism.......dragi tovarasi apicultori.Se poate?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 25 Dec 2016, 13:26

filip scrie:Nu am citit nimic despre patriotism.......dragi tovarasi apicultori.Se poate?


Ne vom concentra mai departe pe apicultură pentru că "Istoria ne spune că oamenii nu au învățat niciodată din istorie!"
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde filip » 25 Dec 2016, 13:45

Pentru 2017 imi propun sa depasesc cu mult vanzarile de anul acesta.Pentru asta imi trebuie o productie buna si o axare prioritara pe vanzarea cu amanuntul.Pe ansamblu sunt multumit !
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde FLORINELU » 25 Dec 2016, 19:56

bun venit Tinule,e bine ca te tii de glume asta face bine la sanatate,daca ne spui mai multe despre cum reusesti sa faci acele productii record si vanzari turbate noi am fi bucurosi si am mai invata si noi astia mai mititei cate ceva, apropo,tare sant curios cam in ce loc pe harta RSR ti,ai proptit stupina sau stupinele.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 25 Dec 2016, 21:13

Am o vatră de iernare în sudul extrem al Dobrogei cu padure si flora timpurie de primăvară. Mai am încă două vetre în zona centrală a Dobrogei, una lângă brațul Macin si alta la Cogealac. Ultima o folosesc pentru mătci pentru că lipsesc prigoriile. Acolo am construit și o clădire care sa îmi slujească de fermă, dar încă nu este la nivelul la care sa ma mulțumească.
Cu apicultura am luat-o de la capăt în 2012-2013 de la un număr foarte mic de stupi după niște ani lucrați în administrație. Acum iernez vreo 130 însă sper ca să ajung la numărul din anii 2006-2008 undeva pe la 400.
Cu vânzările am stat bine în anii în care eram la bio, acum cu prețurile actuale și cu vânzare aproape engros, mierea este pe stoc.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde mellis » 26 Dec 2016, 00:59

Bine ai venit..
Partidul te vrea tuns...
De nu faci planul bate miliția la poarta..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde Neafiliatul » 02 Ian 2017, 19:59

Apreciez comentariile dvs.făcute în altă parte , privitor la o anumită structură și un anume personaj . Ele arată o profundă înțelegere a catastrofelor ce ne așteaptă în acest an .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 03 Ian 2017, 11:33

Mulțumesc pentru aprecieri!
N-ai cum sa faci altfel de comentarii. Aceeași faună este prezentă oriunde este ceva de ros. Și nu m-ar deranja prea mult, "cine poate oase roade".
Mă deranjează faptul că se erijează în reprezentații apicultorilor! Și cine? Oamenii care întotdeauna au stat în siajul autorităților, dar nu că sa explice acestora nevoile sectorului ci că sa capete de la aceștia un os de ros.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde Bambucha » 03 Ian 2017, 13:18

Bun venit si un an nou cat mai prosper!
Am notat realizarea planului cincinal si nu pot decat sa va salut tovarasesc, muncitoresc! :P

De asemenea am retinut de pe un alt forum modulul pavilionar pe care-l aveti in dotare. Big like.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Stupina de la Ghiolpunar

Mesajde tinumaftei » 17 Ian 2017, 23:50

Iarna, ieri -10 grade afara, in container -4 grade, fundurile cu foarte putina albina cazuta.
Fişiere ataşate
44.jpg
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori