Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dan

Mesajde dan pescarul » 29 Ian 2017, 18:43

Salut, o scurtă prezentare.Inginer diplomat in zootehnie, licentă in apicultură,primii 3 stupi in 1991.Stupina o tin in zona de deal Rm Sărat, acum deţin 49 de stupi.Hobby pescuitul si albinele.Nu am stupii înregistraţi, nu am accesat PNA sau fonduri europene.Nu tratez cu antibiotic de peste 20 de ani, nu împrumut familii pentru accesare fonduri europene.Astept momentul in care managementul exploataţiilor apicole să fie materie de bază pentru accesarea fondurilor pentru albine, moment care va veni la calendele greceşti.Sper să nu se mai acorde certificatele de apicultor decît după un curs practic de un sezon apicol complet, nu după o lună de teorie.Răspund la întrebări pertinente, în limita timpului .
dan pescarul

Dan

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Dan

Mesajde janese » 29 Ian 2017, 19:44

pe mine unul ,,m-ai spart" cu prezentarea asta !!!
uite o intrebare pertinenta:
din ce domeniu accepti sa ti se puna intrebari?...piscicol, putem ????
bine ai venit pe forum...dar ai parul cam zbarlit si ne-ai timorat o tzara!!!
janese

Mesajde cantemir » 29 Ian 2017, 22:37

dan pescarul scrie:Salut, o scurtă prezentare.Inginer diplomat in zootehnie, licentă in Răspund la întrebări pertinente, în limita timpului .

Hmm...?
Domn' inginer, eu, cantemir, sunt impertinentul forumului și de obicei, pun întrebări impertinente! De exemplu: ce e ăla inginer diplomat?
A doua întrebare: ați numărat câți de "nu" ați pus în prezentare? Dar cuvântul "fonduri" ?
Mulțumesc, nu vreau raspunsuri pertinente!

Am uitat sa va urez "bun venit"!

O fac acuma: BUN VENIT!
cantemir

Mesajde daffid mihailov » 29 Ian 2017, 22:56

Bine ai venit! Forumul asta are nevoie de oameni noi si entuziasti ca tine, ca in ultima vreme e cam pe duca.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde Shrek » 30 Ian 2017, 00:35

dan pescarul scrie:Salut, o scurtă prezentare.Inginer diplomat in zootehnie, licentă in apicultură,primii 3 stupi in 1991.Stupina o tin in zona de deal Rm Sărat, acum deţin 49 de stupi.Hobby pescuitul si albinele.Nu am stupii înregistraţi, nu am accesat PNA sau fonduri europene.Nu tratez cu antibiotic de peste 20 de ani, nu împrumut familii pentru accesare fonduri europene.Astept momentul in care managementul exploataţiilor apicole să fie materie de bază pentru accesarea fondurilor pentru albine, moment care va veni la calendele greceşti.Sper să nu se mai acorde certificatele de apicultor decît după un curs practic de un sezon apicol complet, nu după o lună de teorie.Răspund la întrebări pertinente, în limita timpului .

Salut! O scurta prezentare. Inginer gemantan in grădinărit ( tai frunza la caini), licențiat in zootehnie (trag mata de coada), primu' contact cu albinele ...... n-am avut ca e periculos. In tinerețe am accesat....... P NAs, da' între timp m-am lăsat. Nu tratez cu antibiotic si nici cu ....indiferența albinele. Nu împrumut stupii ca la ultimul împrumut m-i s-au returnat fara albine dar cu soareci. Omu' susținea ca albinele au devenit obeze , le-au picat aripile iar trompa s-a mutat in spate. Astept momentul in care guvernul va face sa curgă lapte si miere, sa pot da mierea la stat. Gratis.
Nu răspund la intrebari grele. Hai, pa!
PS. Bine ai venit! Daca nu venea-i tu, forumu' asta murea, dar asa o sa dăinuie ! In veci!
Shrek

Mesajde dan pescarul » 30 Ian 2017, 03:19

cantemir scrie:
dan pescarul scrie:Salut, o scurtă prezentare.Inginer diplomat in zootehnie, licentă in Răspund la întrebări pertinente, în limita timpului .

Hmm...?
Domn' inginer, eu, cantemir, sunt impertinentul forumului și de obicei, pun întrebări impertinente! De exemplu: ce e ăla inginer diplomat?
A doua întrebare: ați numărat câți de "nu" ați pus în prezentare? Dar cuvântul "fonduri" ?
Mulțumesc, nu vreau raspunsuri pertinente!

Am uitat sa va urez "bun venit"!

O fac acuma: BUN VENIT!

Multumesc pentru primire.Cît despre ce este titlul de inginer diplomat puteti tasta singurel , răspunsurile gasite vă vor lămuri cu siguranţă.Cit despre fonduri, alea ar fi trebuit să fie mijlocul de evoluţie al apiculturii romănesti.Au fost mai mult mijlocul de involutie .
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 30 Ian 2017, 03:23

Shrek scrie:
dan pescarul scrie:Salut, o scurtă prezentare.Inginer diplomat in zootehnie, licentă in apicultură,primii 3 stupi in 1991.Stupina o tin in zona de deal Rm Sărat, acum deţin 49 de stupi.Hobby pescuitul si albinele.Nu am stupii înregistraţi, nu am accesat PNA sau fonduri europene.Nu tratez cu antibiotic de peste 20 de ani, nu împrumut familii pentru accesare fonduri europene.Astept momentul in care managementul exploataţiilor apicole să fie materie de bază pentru accesarea fondurilor pentru albine, moment care va veni la calendele greceşti.Sper să nu se mai acorde certificatele de apicultor decît după un curs practic de un sezon apicol complet, nu după o lună de teorie.Răspund la întrebări pertinente, în limita timpului .

Salut! O scurta prezentare. Inginer gemantan in grădinărit ( tai frunza la caini), licențiat in zootehnie (trag mata de coada), primu' contact cu albinele ...... n-am avut ca e periculos. In tinerețe am accesat....... P NAs, da' între timp m-am lăsat. Nu tratez cu antibiotic si nici cu ....indiferența albinele. Nu împrumut stupii ca la ultimul împrumut m-i s-au returnat fara albine dar cu soareci. Omu' susținea ca albinele au devenit obeze , le-au picat aripile iar trompa s-a mutat in spate. Astept momentul in care guvernul va face sa curgă lapte si miere, sa pot da mierea la stat. Gratis.
Nu răspund la intrebari grele. Hai, pa!
PS. Bine ai venit! Daca nu venea-i tu, forumu' asta murea, dar asa o sa dăinuie ! In veci!

Vă apreciez prezenţa de spirit si atitudinea nonconformistă.Sper ca albinele dvoastră vă apreciază lipsa de antibiotice si de indiferenţă la nevoile lor.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 30 Ian 2017, 03:28

daffid mihailov scrie:Bine ai venit! Forumul asta are nevoie de oameni noi si entuziasti ca tine, ca in ultima vreme e cam pe duca.

Mulţumesc pentru primire!Nou nu sînt, reumatismul si durerile de coloană îmi sint martor, entuziasmul există dar e temperat, partea proastă este că apicultura romănească e pe ducă, nu forumul.Eu cred că forumul o duce mult mai bine.
dan pescarul

Mesajde FLORINELU » 30 Ian 2017, 09:16

bine ai venit Dane,te-au luat tare colegii?nu te supara asa sant ei mai glumeti,adica nu sant "diplomati",dar sant baieti buni,aproape toti.
FLORINELU

Mesajde florinapi » 30 Ian 2017, 10:01

Bine-ai venit!
Mie unul,imi place cum ai descris starea apiculturii din romania,cred ca asta-i realitatea,chiar daca unii nu vor sa o vada.
Dar asta depinde si de interese!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi

Mesajde dan pescarul » 30 Ian 2017, 23:16

florinapi scrie:Bine-ai venit!
Mie unul,imi place cum ai descris starea apiculturii din romania,cred ca asta-i realitatea,chiar daca unii nu vor sa o vada.
Dar asta depinde si de interese!

Mulţumesc pentru urări si d-voastră si celorlalti colegi.Am pielea tăbacită de pe alte forumuri , de pescuit, tin la glumă si apreciez bunele intenţii.Mizeriile si impertinenţele mă lasă rece deci.Convingerile mele sint bazate pe pregătire si experienţă,eu descriu ce fac eu şi cum văd eu lucrurile, in mediul in care am eu stupii.Dacă alţii vor copia exact ce fac eu vor greşi probabil , pentru că diferă cite ceva pe ici pe colo prin părtile esentiale.Aşa incît tot ce citim pe forum trebuie supus unei analize a factorilor de mediu, a conjuncturilor, etc, in funcţie de cunostintele teoretice aplicate pe experienta apicultorului.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 30 Ian 2017, 23:43

Pentru colegul Gică Moşu.Mai demult vorbeaţi cam de sus referitor la ingineri.Autosuficienţa este principalul motiv care impiedică evoluţia profesională sau pe alte planuri.Nu cred că e cazul la dvoastră, sint convins că aveti un spirit viu si curios.Vă dau un studiu de caz:un inginer , amic al meu, impreună cu alti ingineri vor să aplice medicamente pe nanoparticule.Aceste nanoparticule vor fi date in siropul albinelor.Perioada cit vor sta în organismul albinelor va fi mult mai mare, vor fi eliminate mai incet.Deasemeni concentraţia de medicament va fi mai uniformă pe o anumită perioadă de timp si cantitatea de substanţă activă necesară este mult redusă.Medicamentele se administrează la intervale regulate de timp pentru a fi cît mai mult timp in organism substanţa activă.Se reduce si frecventa administrărilor si cantitatea de substanţă activă.Aproape orice medicament poate fi lipit, să zicem, de nanoparticule.Cred că sintem de acord că sînt si ingineri care au ce să vă înveţe.Parcă tot la d-voastră am văzut un cuib pe 3-4 rame organizat linga peretele din dreapta stupului.Din practica mea de apicultor, nu neapărat inginer, e o greseală să lipesti cuibul de o latura rece a stupului, intrucît influenţează negativ iernarea si dezvoltarea familiei de albine primăvara.Cel mai bun rezultat se obţine organizind cuibul pe mijloc, astfel există un spatiu tampon între peretele rece al stupului si cuib, evitindu-se condensul si mucegairea ramelor.Deasemeni albinele au acces mai usor la ramele exterioare, care se incalzesc mai usor.Cu stimă.
dan pescarul

Mesajde lucky5strike » 30 Ian 2017, 23:46

Salutare, Dane, bine-ai venit intre noi.

Tare... hotarat mai scrii.

(Iti mai amintesti) cum te-ai apucat de albine?

:P
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde dan pescarul » 30 Ian 2017, 23:59

FLORINELU scrie:bine ai venit Dane,te-au luat tare colegii?nu te supara asa sant ei mai glumeti,adica nu sant "diplomati",dar sant baieti buni,aproape toti.

Orice albină are un ac cu venin, doar trîntorii nu inţeapă.Şi mătcile. :lol: .Nu mă deranjează inţepaturile daca sint civilizate, cu spirit sau constructive.Nici nu prea mă agit din cauza asta pentru că nu am interese in apicultură, nu vind mătci, cutii, rame, turte, nu am fermă de multiplicare, am tot ce-mi trebuie pentru apicultură, chiar nu depind de nimeni, decît de Dumnezeu.Voi vinde totuşi la primăvară cam 40 de familii pentru că îmi ocupă prea mult timp.
dan pescarul

Mesajde activ » 31 Ian 2017, 00:01

dan pescarul scrie:Din practica mea de apicultor, nu neapărat inginer, e o greseală să lipesti cuibul de o latura rece a stupului, intrucît influenţează negativ iernarea si dezvoltarea familiei de albine primăvara.Cel mai bun rezultat se obţine organizind cuibul pe mijloc, astfel există un spatiu tampon între peretele rece al stupului si cuib, evitindu-se condensul si mucegairea ramelor.Deasemeni albinele au acces mai usor la ramele exterioare, care se incalzesc mai usor.Cu stimă.

BIG LIKE !!!
Fişiere ataşate
FB_IMG_1477859667242.jpg
FB_IMG_1477859667242.jpg (4.54 KiB) Vizualizat de 1093 ori
FB_IMG_1477859676450.jpg
FB_IMG_1477859676450.jpg (4.43 KiB) Vizualizat de 1093 ori
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
activ

Mesajde dan pescarul » 31 Ian 2017, 00:14

lucky5strike scrie:Salutare, Dane, bine-ai venit intre noi.

Tare... hotarat mai scrii.

(Iti mai amintesti) cum te-ai apucat de albine?

:P

Da, in 1991 mama a cumparat 3 familii de albine.Este tare bolnavă de inimă şi albinele au ajutat-o extrem de mult.Ca profesor de biologie si chimie iubea animalele, plantele si teoria evolutiei.Atit a lui Darwin cit si in viaţă.A stiut să mă canalizeze spre albine, desi la prima intilnire mi-am luat şi prima înţepătură.Facultatea de zootehnie am facut-o pentru albine.Cam o treime dintre colegi avea treabă cu domeniul, aveau ferme agricole si vegetale , restul au ajuns din intîmplare pe acolo.Am fost coleg cu fostul ministru al agriculturii, Daniel C-tin, aşa incit am nestramutata convingere că de la politicienii nostri nu poţi aştepta nimic .Să zicem mersi dacă nu ne încurcă, de ajutat nu se discută.
dan pescarul

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?