Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde dan pescarul » 26 Iul 2017, 06:03

Să mai împrospătăm aerul pe aici.Am cumpărat remorca, are 2,25 m lungime şi 1,45 lăţime, ieri am inmatriculat-o la Poliţiè, am terminat balamucul ce părea interminabil. Un lucru plăcut este că înmatricularea durează mai mult decit perioada prevazută de lege pt că programarea la RAR pt omologare şi autentificare durează f mult.Remorca este tip platformă, cu roţile sub ea, două axe și roţi pe 14.Este foarte bună pt teren accidentat.Stupii s-au dezvoltat bine,cei 7 roi rămași din 8 iniţial sînt foarte dezvoltaţi, doar doi fiind mai slabi, pe 5 si 6 rame.Faptul că am avut rame cu miere veche s-a cunoscut. Ieri am extras mierea de la singurul stup rămas puternic, cam 16-17 kg de miere, un amestec de salcîm, tei, ceva fîneaţă şi scaiete.Sint multumit de anul asta, am recoltat 40 de kg miere din două culesuri, am făcut 7 roi, acum aproape familii, din doar două familii.Remorca ține 10 stupi verticali de 10 rame,5 pe fiecare latură, este suficient pt hobby, pt consumul propriu şi va rămâne si ceva miere în plus.Nu voi mai ajunge la 80 de familii decît la pensie.Am inceput , de două săptămâni, stimularea stupilor cu sirop, mai puţin 3, care sînt pe 10 rame şi nu am spaţiu in cuib pentru hrănitor. Asta este deja pregatirea stupilor pentru salcîmul 2018.Mă bucur că am reuşit să evit rapiţa şi fl.soarelui, deşi aveam unde să las stupii în siguranță. Până să apară neonicotinoidele iernam pe fl.soarelui fără probleme, cam 50% din rezervele de iernare.Acum prefer să stau departe de rapiţă, mustar, coriandru, fl. soarelui.Am posibilitatea să duc stupii în lunca Dunarii, pt culesul la flora spontană şi la mentă, să stea acolo pînă la 1 Octombrie.Ar fi o stimulare f bună pt mătci si familiile s-ar dezvolta f bine.
Don't stop learning
dan pescarul

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde teinegru64 » 26 Iul 2017, 07:26

Mă bucur că am reuşit să evit rapiţa şi fl.soarelui, deşi aveam unde să las stupii în siguranță.
Eu nu am evitat rapita nici fl.soarelui. Au fugit de laga mine.Acum trec dealul cu sacul in spate.Salut Dragos.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde dan pescarul » 04 Aug 2017, 07:46

Te salut şi eu.Am fost ieri la albine, tot in Bucuresti sînt. Bagă nectar f bine, cam 4 kg de miere intr-o saptamînă, în cat.Ramele noi date la clădit le lucrează in 3 zile,după 3 zile au ouă şi nectar.Le-am mai ajutat cu sirop, dar le mai dau o tură şi opresc administrarea siropului , risc sa blochez cuibul.Din 9 roi,2 au caturi, doi sint pe 10 rame si cer cat,pe 3 i-am completat pe 10 rame ieri cu un fagure la cladit, si mai am doi mai lenesi, unul pe 6 rame si unul pe 9 rame.Marţi aştia doi vor primi rame cu puiet și miere de la cei doi care cer cat, pentru deblocarea cuibului.Dacă si August merge aşa, trebuie să le pun caturi cu rame la clădit, să am la primavară la salcîm.Bagă cam puţin polen, mai mult dimineaţa.Un an f bun pt mine până acum.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 10 Oct 2017, 23:36

Am restrins cuibul , mai trebuie scoase 1-2 rame din fiecare.Au rezerve bune de miere şi polen. Ca anul ăsta niciodată nu s-au prăbusit aşa de mulţi faguri noi, deşi erau bine însîrmaţi .Firma producătoare Boca, nu mai cumpăr de anul asta decît de la Combinat, scap măcar de loca sau nosemoza ce se pot transmite prin fagurii insuficient sau deloc sterilizaţi.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 05 Noi 2017, 21:42

Azi am restrîns cuiburile definitiv,am găsit și două rame cu puiet,le-am îndepărtat ,nu am descăpăcit mierea și puietul în afara diafragmei pt a scăpa de varroa din celule.Am mai descăpăcit cîte un fagure de la rezervă pt a mai duce miere în cuib.Roii de anul ăsta iernează pe 4r,unul,6 pe 5 r și 2 pe 6r.Nu există ramă sub 2,5 kg de miere .Anul.ăsta încerc o idee care mă bîntuie mai de mult,am fixat cu hosuruburi polistiren extrudat de 2 cm pe partea din față și din spate a fiecărui stup,pentru o mai bună izolare.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 05 Noi 2017, 21:49

În interiorul stupului am burete de 5 cm,apoi diafragmă,apoi cuibul.Deasupra podișorului am pus tot polistiren extrudat,3 straturi de 5 mm fiecare.Cînd vine frigul voi scoate nailonul,l-am pus pt etanșare la tratamentul cu Varachet,și deschid larg urdinișul.Stupii vor mai fi deranjați peste o săptămînă,scot fagurii descăpăciți azi,apoi nu mai intervin la interior decît în Martie,pe la sfîrșit.Unul dintre stupi iernează cu diafragme etanșe de polistiren extrudat,voi vedea diferența după iesirea din iarnă.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde vslsilviu » 06 Noi 2017, 10:23

Burete in stup? Nu este o greșeală de scriere?!

Daca chiar ai băgat burete... eu zic că din cauza lui ai șanse MARI sa ramai fara familii.

Privește în stânga și în dreapta... Cat mai puțin complicat, cat mai multa miere lăsată și nederanjate până la primăvară.

Albina nu a trăit pe spatele stuparului, ci invers!
vslsilviu

Mesajde Balian » 06 Noi 2017, 15:21

vslsilviu scrie:Burete in stup? Nu este o greșeală de scriere?!
Daca chiar ai băgat burete... eu zic că din cauza lui ai șanse MARI sa ramai fara familii.

Nu prea înțeleg de ce este periculos buretele? :?: Tot timpul am avut sursă de deșeu de burete, și de 25 de ani iernez numai cu strat de 2-4 cm burete fără probleme.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde dan pescarul » 08 Noi 2017, 00:32

Păi să ne gindim, anul trecut am pus burete, din 49 de stupi şi roi am pierdut 2roi, din cauza furtişagului, in primăvară. Iernarea fără folie, cu urdinisul deschis la maxim ,18 cm,pe perioada frigului, restrâns până vine frigul din cauza viespilor si după 1 Martie , cînd avem puiet.Stupii nu vor fi deranjaţi pînă pe la jumătatea lui Martie. Fără apikk , turte, doar degajarea zăpezii, soare, fără curenţi reci.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde Balian » 08 Noi 2017, 07:24

dan pescarul scrie:Păi să ne gindim, anul trecut am pus burete, din 49 de stupi şi roi am pierdut 2roi, din cauza furtişagului, in primăvară. Iernarea fără folie, cu urdinisul deschis la maxim ,18 cm,pe perioada frigului, restrâns până vine frigul din cauza viespilor si după 1 Martie , cînd avem puiet.Stupii nu vor fi deranjaţi pînă pe la jumătatea lui Martie. Fără apikk , turte, doar degajarea zăpezii, soare, fără curenţi reci.

Așa. Unde-i pericolul? :?:
Folie am și eu decupată în dreptul intrării hrănitorului de plastic, care este pus tot timpul anului. Peste astea în elementul de refugiu stratul de burete 2-4 cm croit fix fără fante laterale. Toamna urdinișul restrâns 3-7 cm până la înflorire pomi fructiferi. Jos grilaj, și sub grilaj polistiren 5 cm. 0,5 cm fantă de aerisire în spate. Nu am probleme cu condensul, pierderi sub 10% de 6 ani de când am MER-i.Înainte am avut orizontale tot cu burete am acoperit și lateral. Rezultat asemănător. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde vslsilviu » 08 Noi 2017, 07:58

Și rolul buretelui care este? Izolator? Să acopere spațiul gol?

Evident că mă refeream la situația folie etanș 100%.
Sincer nu știu de ce mai pui folie dacă ai un colt întors sau decupezi?!
vslsilviu

Mesajde Balian » 08 Noi 2017, 08:31

vslsilviu scrie:Și rolul buretelui care este? Izolator? Să acopere spațiul gol?

Evident că mă refeream la situația folie etanș 100%.
Sincer nu știu de ce mai pui folie dacă ai un colt întors sau decupezi?!

Buretele cum este pus fix oprește curentul de aer, dar fiind poros (nu ca polistirenul) lasă vaporii să iasă,
și izolează termic. Cel puțin așa mă gândesc. :?: Acoperă toată suprafața dar nu umple tot spațiul. Deasupra
mai am vreo 6-7cm unde sita laterală este deschisă tot anul. Înrt-o parte și iarna.

Așa folia izolează, dar nu închide etanș. Cred eu. :) Am decupat ca să ajungă albinele la hrănitor. Am folosit
și etanș 100%, dar curgea apa pe pereți, mai ales martie-aprilie.
Balian

Mesajde dan pescarul » 08 Noi 2017, 22:07

Burete izolează termic și acustic.Folia nu prea o agreez,albinele se descurcă f bine și fără ea,încerc să păstrez cuibul uscat și călduros,folia aduce multă umezeală,urdinișul deschis total elimină condensul pe spațiul urdinișului.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde vslsilviu » 09 Noi 2017, 00:01

este adevarat ca la folie trebuie sa ai grija la dimensiunea urdinisului + sa ai fund cu sita (eu nu pun si nu as pune la fund plin); daca nu le "corelezi" pe coltul opus in spate gasesti umezeala. pe langa asta evident mai intervine si zona... la mine daca as pune burete la fund gol cu folie cred (subliniez cred) ca as gasi buretele cu apa in el.
vslsilviu

Mesajde dan pescarul » 09 Noi 2017, 00:27

Am stupii cu fund plin.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 26 Noi 2017, 15:27

Acum trei zile am ajuns la stupi.Am scos toate foliile de pe stupi,am scos bureții de la urdiniș,astfel încît să fiu sigur că nu am umezeală în stup.Cam 18 -20 cm are urdinișul ,deci stupii care au cuibul pe 6 rame vor avea ventilație suficientă.Pînă în Martie nu mai umblu în cuib,doar dacă am o zi călduroasă și intervin să le ajut zborul de curătire.
Don't stop learning
dan pescarul

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?