Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde dan pescarul » 26 Iul 2017, 06:03

Să mai împrospătăm aerul pe aici.Am cumpărat remorca, are 2,25 m lungime şi 1,45 lăţime, ieri am inmatriculat-o la Poliţiè, am terminat balamucul ce părea interminabil. Un lucru plăcut este că înmatricularea durează mai mult decit perioada prevazută de lege pt că programarea la RAR pt omologare şi autentificare durează f mult.Remorca este tip platformă, cu roţile sub ea, două axe și roţi pe 14.Este foarte bună pt teren accidentat.Stupii s-au dezvoltat bine,cei 7 roi rămași din 8 iniţial sînt foarte dezvoltaţi, doar doi fiind mai slabi, pe 5 si 6 rame.Faptul că am avut rame cu miere veche s-a cunoscut. Ieri am extras mierea de la singurul stup rămas puternic, cam 16-17 kg de miere, un amestec de salcîm, tei, ceva fîneaţă şi scaiete.Sint multumit de anul asta, am recoltat 40 de kg miere din două culesuri, am făcut 7 roi, acum aproape familii, din doar două familii.Remorca ține 10 stupi verticali de 10 rame,5 pe fiecare latură, este suficient pt hobby, pt consumul propriu şi va rămâne si ceva miere în plus.Nu voi mai ajunge la 80 de familii decît la pensie.Am inceput , de două săptămâni, stimularea stupilor cu sirop, mai puţin 3, care sînt pe 10 rame şi nu am spaţiu in cuib pentru hrănitor. Asta este deja pregatirea stupilor pentru salcîmul 2018.Mă bucur că am reuşit să evit rapiţa şi fl.soarelui, deşi aveam unde să las stupii în siguranță. Până să apară neonicotinoidele iernam pe fl.soarelui fără probleme, cam 50% din rezervele de iernare.Acum prefer să stau departe de rapiţă, mustar, coriandru, fl. soarelui.Am posibilitatea să duc stupii în lunca Dunarii, pt culesul la flora spontană şi la mentă, să stea acolo pînă la 1 Octombrie.Ar fi o stimulare f bună pt mătci si familiile s-ar dezvolta f bine.
dan pescarul

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde teinegru64 » 26 Iul 2017, 07:26

Mă bucur că am reuşit să evit rapiţa şi fl.soarelui, deşi aveam unde să las stupii în siguranță.
Eu nu am evitat rapita nici fl.soarelui. Au fugit de laga mine.Acum trec dealul cu sacul in spate.Salut Dragos.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde dan pescarul » 04 Aug 2017, 07:46

Te salut şi eu.Am fost ieri la albine, tot in Bucuresti sînt. Bagă nectar f bine, cam 4 kg de miere intr-o saptamînă, în cat.Ramele noi date la clădit le lucrează in 3 zile,după 3 zile au ouă şi nectar.Le-am mai ajutat cu sirop, dar le mai dau o tură şi opresc administrarea siropului , risc sa blochez cuibul.Din 9 roi,2 au caturi, doi sint pe 10 rame si cer cat,pe 3 i-am completat pe 10 rame ieri cu un fagure la cladit, si mai am doi mai lenesi, unul pe 6 rame si unul pe 9 rame.Marţi aştia doi vor primi rame cu puiet și miere de la cei doi care cer cat, pentru deblocarea cuibului.Dacă si August merge aşa, trebuie să le pun caturi cu rame la clădit, să am la primavară la salcîm.Bagă cam puţin polen, mai mult dimineaţa.Un an f bun pt mine până acum.
dan pescarul

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?