Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde cristian bh » 01 Feb 2017, 00:39

gica.mosu scrie:..Pt Cristian bh,si Milles...Daca as fi un neam prost,v-as raspunde scurt(ce vreti, bai MUCOSILOR,stergeti-va la NAS)...dar.... s-o iau metodic= pe rand,CR-BH...am o bucata de cozonac ramasa de la srbatori si pot sa ti-o trimit impreuna cu 1l de lapte dulce+un biberon+un furtun cu inserctie...Poate-ti revin puterile si sa poti face scrie ceva mai constructiv(hai ca poti),si de reparat bancile la stupi,sa nu-ti mai cada"sicriile" jooos(spor-Gm).

Daca matali iesti mandru di ploconul trimes,...io di ce n-as fi multamit? :o stii si matali vorba seia, ca calu di dar(scuze pt kkf)poati sa fie si stirb,...si tari-mi pari rau di-o treaba ,....ca daca ti cunosteam mai dinainti,boulanjer ma faceam. ;) ,mancam cozonacu cald,di albini ce sa zic,....pacati mari o sa am din cauza aiasta,mi sa rupi sufletul cand ma gandesc cat di hapsan am putut fi cu eli,...sa nu li dau io alseva decat numa mieri,.....sa li las io sa-si aduni iele singure mancarea anu aista,...si io sa storc di trei ori? :D
stii tot vorba seiia,...io sunt mic,nu stiu nimic!
ps,....iecsista mai multi varianti di neam,neam .... da .daca matali zici ca din ala prost nu iesti,io ti cred pi cuvant ,....si ti las tot pi matali sa-ti alegi alta varieanta! :idea:
cristian bh

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde gica.mosu » 01 Feb 2017, 20:33

...FABULA CATEILOR...STUPARI-de G.M!

Voi cateii de prin sat,
In haita va-ti adunat...pe pag lu'Dan a-ti intrat,
Si,va-ti apucat de ...muscat :oops:

Eu ca un mos titrat,la toti de treaba' v-am dat,
Dar,cu 'al mic....ce a-ti avut,si pe Miles l-ati corupt!
Eu,i-am dat de la'nceput..."pasarici"pentru crescut,
Iar, de face treaba buna...o sa-i dau si o"cadana",
Ca sa-i dea si in cafea,sa ma lase'n "plata" mea....
Si de nu va linistiti,"biberoane"iar primiti ;)

Pe 'al mare saf "DULAU",e urat,dracos si rau,
Se poarta ca un calau,de ma pupa'n K.R....mereu,(fara motiv)
LUI,de treaba eu i-am dat,el ma musca 'nencetat
Nu s-a saturat de..."puuupat","cantat" :oops:

Dane draga,sa ma ierti,baaa chiar...sa ma certi!
Eu,in casa ti-am intrat,de tine apostrofat ;) ...
Pe loc raspuns....eu ti-am dat...Or,ceva ai invatat?

P.S-Morala!!!!....Cand in casa(pag personala) d-ta primesti, n indivizi(dubiosi si fara scrupule,nu toti)si te tavaleste=te face de"CACAO"(ba,se mai ia si de altii)...si apoi scrii"va apreciez prezenta de spirit,cuuum!?!!!!.......in loc sa-i iei de manuta ff frumos si sa-i dai pe"usa" afara(sa faci curatenie in 'casa'...)...acum tragi ponoasele,si ii dai palme" lu'Mutu" :mrgreen: P.S2- i-mi cer scuze ,si promit ca pe ac pag nu voi mai intra ...decat cu ganduri bune=crestinesti.....Semneaza GM "carcotasul"
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde dan pescarul » 01 Feb 2017, 22:19

Domnu Gică, am înteles doar parţial postarea dvoastră, dar rog un moderator să steargă rafuielile dintre dvoastră si ceilalti colegi de pe această pagină,iar pe colegi, toţi, îi rog să ducă disputele pe topicul de profil.In rest oricine vrea să discutăm pe această pagină e bine venit , doar să nu ne certăm , să discutăm.Acum plec la Guvern si vă salut.
dan pescarul

Mesajde cristian bh » 01 Feb 2017, 22:58

Cand se fac farmece,....si se roaga pt sanatatea *vesnica* a aproapelui ,....se chiama ca agatam crestinismul in cui pe prispa?
cristian bh

Mesajde dan pescarul » 02 Feb 2017, 14:30

Domnilor colegi,revin cu rugămintea de a vă duela la toopicul de profil.Sau,dacă aveți prea multă energie, să mergem să strigăm la Piața Victoriei că nu ne place furtișagul și guvernele bezmeticite.Dacă vom reuși măcar să le atragem atenția că nu ne pot prosti pe față tot e ceva.
dan pescarul

Mesajde mausica » 02 Feb 2017, 15:41

cristian bh scrie:
gica.mosu scrie:..Pt Cristian bh,si Milles...Daca as fi un neam prost,v-as raspunde scurt(ce vreti, bai MUCOSILOR,stergeti-va la NAS)...dar.... s-o iau metodic= pe rand,CR-BH...am o bucata de cozonac ramasa de la srbatori si pot sa ti-o trimit impreuna cu 1l de lapte dulce+un biberon+un furtun cu inserctie...Poate-ti revin puterile si sa poti face scrie ceva mai constructiv(hai ca poti),si de reparat bancile la stupi,sa nu-ti mai cada"sicriile" jooos(spor-Gm).

Daca matali iesti mandru di ploconul trimes,...io di ce n-as fi multamit? :o stii si matali vorba seia, ca calu di dar(scuze pt kkf)poati sa fie si stirb,...si tari-mi pari rau di-o treaba ,....ca daca ti cunosteam mai dinainti,boulanjer ma faceam. ;) ,mancam cozonacu cald,di albini ce sa zic,....pacati mari o sa am din cauza aiasta,mi sa rupi sufletul cand ma gandesc cat di hapsan am putut fi cu eli,...sa nu li dau io alseva decat numa mieri,.....sa li las io sa-si aduni iele singure mancarea anu aista,...si io sa storc di trei ori? :D
stii tot vorba seiia,...io sunt mic,nu stiu nimic!
ps,....iecsista mai multi varianti di neam,neam .... da .daca matali zici ca din ala prost nu iesti,io ti cred pi cuvant ,....si ti las tot pi matali sa-ti alegi alta varieanta! :idea:

bh-ule daca ai vb asa de obicei,ar trebuii sa imi iau translator :lol:
nici nu incerc sa citesc ca imi prind urechile in litere starcite
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde alexz » 02 Feb 2017, 21:21

dan pescarul scrie:Cum să ne unim noi pentru o cauză comună ,care ne frige pe toți,cînd noi nu putem sta de vorbă fără să ne sară țandăra?Cauza asta comună se referă de ex la prețul mierii, neonicotinoide, aglomerație în pastoral.Apicultorii sînt individualiști dar trebui să înțegem că sîntem cu spatele la zid și că soluțiile indivjduale,mai ales pentru apicultorii profesioniști,nu prea mai există în cadrul globalizării.Eu pot vinde cu borcanul 4-500 de kg de miere,dar unul cu 300 de stupi nu poate vinde toată mierea la borcan.Dacă stă la vînzare neglijează stupii.Dacă e la stupi nu mai stă la pîață.

Eu vorbesc din perspectiva unui consumator de miere. In general, am intentia de a ahizitiona miere si nu numai de la producatori locali , in cazul meu din jurul Bucurestiului ( jud. Ilfov, Giurgiu ). Insa ma lovesc mereu de problema gasirii acestora. Consider ca ar fi foarte util ca acesti oameni ( producatori mici care doresc sa vanda diverse produse ) sa fie vizibili pe Internet, sa aiba o pagina simpla ( nu cred ca ar genera costuri, nu sunt sigur ) in care sa spuna cine sunt si de unde si cum si de unde produc mierea. Atunci cand ii gasesc, merg si cumpar direct de la ei de acasa. Astfel, omul nu ar trebui sa se mai deplaseze la piata si s-ar putea ocupa mai bine de stupi. Exista si varianta curieratului ( care va fi suportata de client ), dar totul este sa poti fi gasit de cei care vor sa scumpere miere. Pentru cumparator exista problema increderii, de aceea apicultorul ar trebui sa raspunda la tot ce-l intreaba cumparatorul fara sa se supere. Eu mereu intreb daca ei hranesc albinele cu zahar si nu prea le place oamenilor intrebarea aceasta. Zaharul este nociv si pentru om, cu siguranta si pentru albina ( zaharul prin rafinare contine si CaO2 si inca o substanta ).

Spuneti-mi, daca stiti cumva, unde pot gasi o lista cu apicultori care produc miere ecologica, dar si cu apicultori care nu au certificare ecologica, sau daca stiti astfel de oameni. Nici pe site-ul minesterului nu se gaseste, gasesc acolo asociatii , cooperative si altele, dar nu producatorii in sine cu adresele lor. In situatia mea particulara caut apicultori in vestul Bucurestiului, in zona Baltii Facau, sau coborand inspre sud pana la Balta Comana. O lista ar fi foarte utila, permitandu-ti sa te orientezi in functie de zona si de distanta. Prefer sa cumpar de la om de acasa decat de la Carrefour.
alexz

Mesajde dan pescarul » 03 Feb 2017, 00:23

Te salut, mă bucur că există pe forum şi clienţi ,să zicem aşa, de fapt categoria către care trebuie să ne indreptăm cu toată deschiderea si transparenţa astfel încît consumatorul să aibă certitudinea calităţii si originii exclusiv florale a mierii, a siguranţei igienico-sanitare a produsului.Explicînd consumatorului că el cumpără un produs de foarte bună calitate, acesta va fi dispus să dea bani in mod corect pe acest produs, mierea.Trebuie să inţelegem că această relaţie este în avantajul ambelor părţi, consumatorul cîştigă un medicament, nu doar un aliment, iar apicultorul cîştigă o piaţă de desfacere , deci satisfacţia materială a muncii lui.Pînă să exportăm mierea, întîi trebuie să asigurăm piaţa internă.Cred că toţi preferăm să vindem miere către romănii noştri decît să o dăm chiar pe bani ceva mai mulţi străinilor. Alexz cred că ai observat că există o diversitate de păreri, fiecare încercînd să-şi apere ideile .Despre zahăr, în miere trebuie să avem zahăr numai din floare, nu de provenienţă industrială.Datorită măririi numărului de stupi, a schimbărilor climatice, apariţiei soiurilor moderne de plante tehnice,lăcomiei stuparului, etc, flora nu mai poate asigura 100% necesarul de miere .Atunci trebuie intervenit cu zahăr sau alte siropuri , F40 si altele, pentru a asigura rezervele de hrană.Important este să nu ajungă in mierea extrasă şi vîndută consumatorilor.Aici intervine conştiinţa stuparului, care trebuie să nu altereze in mod voit mierea.Zahărul se determină ,ca origine , f uşor în laborator.Administrarea de antibiotice iar divizează apicultorii.Pozitia mea o cunoaşteţi, mi se pare corect ca apicultorul să spună clientului că a folosit antibiotic, poate are vreo alergie la antibiotice, pur si simplu mi se pare ok să ştii exact ce mănînci.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 03 Feb 2017, 00:53

Despre recomandări nu stiu ce să vă spun.Eu pot garanta pentru mine , pentru un prieten care s-a îndrăgostit de albine şi are 20 de stupi, mai am un unchi pe la Băneasa de Giurgiu care acum 2 ani nu avea nici măcar hrănitoare si cam atît, pentru că eu nu supraveghez pe nimeni şi nu ştii ce face el singur pe cîmp.Am avut surpriza ca apicultori care au cumpărat stupi de la mine, şi pe care i-am sfătuit să facă apicultura ca mine , să treacă in partea maximizării profitului cu orice preţ.De asta nu garantez decit pentru putini oameni.Să nu credeţi că eu nu folosesc zahăr pt completare sau stimulare, dar acest zahăr nu ajunge să fie extras şi vîndut ca miere de origine florală.Este consumat in totalitate de albine si, cu două săptămîni inainte de cules nu dau sirop şi nu tratez cu Varachet..Eu nu mai recomand consumul de miere de rapiţă sau de fl soarelui, sint cele mai chimizate plante melifere şi am văzut multe discuţii despre remanenţa chimicalelor gen glifosat in miere.Avem la dispoziţie miere de salcim, tei, zmeur, fîneaţă, mentă, mană, etc, sigur netratată chimic.Cînd eram mic,10 ani, am văzut cum se extrăgea mierea.Tin şi acum minte cum iesea mierea din centrifugă. Consumam cam 50 kg/an, familia noastră.Eu chiar mă gîndesc serios la un live pe Facebook la extracţie, sau la invitarea clienţilor să participe , să vadă extracţia, să guste descăpăceala, fagurele atunci scos din stup, etc.Cît despre mierea ecologică, am auzit că mult timp mierea noastră convenţională , datorită calităţii ei, a fost vîndută ca miere ecologică de exportatori.Dacă aveţi un producător de miere de încredere, fiţi liniştit în privinţa calităţii ei.Am mai auzit şi de apicultori certificaţi bio care mai fac un tratament convenţional cu Varachet, sa fie.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 03 Feb 2017, 00:58

Evident că există si apicultori bio 100% corecţi, dar nu ştiu să vă spun du-te la x.Am văzut în toamnă un scandal in Ialomiţa cu un mare producător de cereale ecologice prins făcînd tratamente convenţionale, Trebuie să dea înapou cam 1 mil euro.
dan pescarul

Mesajde Sam » 03 Feb 2017, 02:44

alexz scrie:
dan pescarul scrie:Cum să ne unim noi pentru o cauză comună ,care ne frige pe toți,cînd noi nu putem sta de vorbă fără să ne sară țandăra?Cauza asta comună se referă de ex la prețul mierii, neonicotinoide, aglomerație în pastoral.Apicultorii sînt individualiști dar trebui să înțegem că sîntem cu spatele la zid și că soluțiile indivjduale,mai ales pentru apicultorii profesioniști,nu prea mai există în cadrul globalizării.Eu pot vinde cu borcanul 4-500 de kg de miere,dar unul cu 300 de stupi nu poate vinde toată mierea la borcan.Dacă stă la vînzare neglijează stupii.Dacă e la stupi nu mai stă la pîață.

Eu vorbesc din perspectiva unui consumator de miere. In general, am intentia de a ahizitiona miere si nu numai de la producatori locali , in cazul meu din jurul Bucurestiului ( jud. Ilfov, Giurgiu ). Insa ma lovesc mereu de problema gasirii acestora. Consider ca ar fi foarte util ca acesti oameni ( producatori mici care doresc sa vanda diverse produse ) sa fie vizibili pe Internet, sa aiba o pagina simpla ( nu cred ca ar genera costuri, nu sunt sigur ) in care sa spuna cine sunt si de unde si cum si de unde produc mierea. Atunci cand ii gasesc, merg si cumpar direct de la ei de acasa. Astfel, omul nu ar trebui sa se mai deplaseze la piata si s-ar putea ocupa mai bine de stupi. Exista si varianta curieratului ( care va fi suportata de client ), dar totul este sa poti fi gasit de cei care vor sa scumpere miere. Pentru cumparator exista problema increderii, de aceea apicultorul ar trebui sa raspunda la tot ce-l intreaba cumparatorul fara sa se supere. Eu mereu intreb daca ei hranesc albinele cu zahar si nu prea le place oamenilor intrebarea aceasta. Zaharul este nociv si pentru om, cu siguranta si pentru albina ( zaharul prin rafinare contine si CaO2 si inca o substanta ).

Spuneti-mi, daca stiti cumva, unde pot gasi o lista cu apicultori care produc miere ecologica, dar si cu apicultori care nu au certificare ecologica, sau daca stiti astfel de oameni. Nici pe site-ul minesterului nu se gaseste, gasesc acolo asociatii , cooperative si altele, dar nu producatorii in sine cu adresele lor. In situatia mea particulara caut apicultori in vestul Bucurestiului, in zona Baltii Facau, sau coborand inspre sud pana la Balta Comana. O lista ar fi foarte utila, permitandu-ti sa te orientezi in functie de zona si de distanta. Prefer sa cumpar de la om de acasa decat de la Carrefour.

Alexz, este doar responsabilitatea apicultorilor ca breasla ca nu reusesc sa se asocieze eficient economic astfel incat sa-si reprezinte interesele/produsele, insa exista si aspectul economic/individ. Asa cum ai exemplificat (o pagina pe internet) este relativ usor de facut, insa greu de scos in evidenta/piata/trafic. Am o pagina pe internet facuta de 2 ani. Nu m-a sunat nici macar o (1) persoana! Fara promovare la Google nu te vede nimeni! Asta (plata la Google sa apari in primele cautari) inseamna o inestitie f mare pentru un apicultor care se incadreaza in descrierea ta "ecologica". Apropo, de ceea ce cred eu ca intelegi tu prin "ecologic" (cred ca acelasi lucru l-a explicat colegul Dan), cred ca trebuie sa tii cativa stupi ca sa intelegi intr-adevar ceea ce inseamna hranirea albinelor in caz de necesitate/miere ecologica. Sper sa intelegeti ceea ce am incercat sa spun.
Seara buna!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Sam

Mesajde alexz » 03 Feb 2017, 23:56

Va salut si eu.

Scrisesem ditamai comentariul, dar pana l-am scris m-a deconectat site-ul si l-am pierdut pe tot.
O sa fiu mai succint acum.

dan pescarul scrie:Te salut, mă bucur că există pe forum şi clienţi ,să zicem aşa, de fapt categoria către care trebuie să ne indreptăm cu toată deschiderea si transparenţa astfel încît consumatorul să aibă certitudinea calităţii si originii exclusiv florale a mierii, a siguranţei igienico-sanitare a produsului.Explicînd consumatorului că el cumpără un produs de foarte bună calitate, acesta va fi dispus să dea bani in mod corect pe acest produs, mierea.Trebuie să inţelegem că această relaţie este în avantajul ambelor părţi, consumatorul cîştigă un medicament, nu doar un aliment, iar apicultorul cîştigă o piaţă de desfacere , deci satisfacţia materială a muncii lui.Pînă să exportăm mierea, întîi trebuie să asigurăm piaţa internă.Cred că toţi preferăm să vindem miere către romănii noştri decît să o dăm chiar pe bani ceva mai mulţi străinilor. Alexz cred că ai observat că există o diversitate de păreri, fiecare încercînd să-şi apere ideile .Despre zahăr, în miere trebuie să avem zahăr numai din floare, nu de provenienţă industrială.Datorită măririi numărului de stupi, a schimbărilor climatice, apariţiei soiurilor moderne de plante tehnice,lăcomiei stuparului, etc, flora nu mai poate asigura 100% necesarul de miere .Atunci trebuie intervenit cu zahăr sau alte siropuri , F40 si altele, pentru a asigura rezervele de hrană.Important este să nu ajungă in mierea extrasă şi vîndută consumatorilor.Aici intervine conştiinţa stuparului, care trebuie să nu altereze in mod voit mierea.Zahărul se determină ,ca origine , f uşor în laborator.Administrarea de antibiotice iar divizează apicultorii.Pozitia mea o cunoaşteţi, mi se pare corect ca apicultorul să spună clientului că a folosit antibiotic, poate are vreo alergie la antibiotice, pur si simplu mi se pare ok să ştii exact ce mănînci.

Sunt de acord cu cele spuse de dumneavoastra. Cu privire la zahar nu ma gandisem ca albinele ar putea secreta miere din zahar sau siropuri, credeam ca el este adaugat doar in produsele finale pentru lungirea cantitatii. Eu sunt de parere ca albinele ar trebui hranite cu parte din mierea pe care o colecteaza , doar este hrana lor, nu? ( adica o parte din miere sa le fie lasata lor ). Realizez ca astfel s-ar putea sa nu mai ai decat beneficii pecuniare mici. In agricultura ecologica situatia, din punct de vedere economic, cred ca este si mai rea. Este de apreciat ca va ingrijiti sa produceti miere doar din flora naturala si nu din zaharuri artificiale. Si in privinta antibioticelor sunt de aceeasi parere, nu cred ca trebuie utilizate nici la albine, si nici in alte parti, inclusiv la oameni ( este parerea mea, dar este documentata ). Propolisul este unul dintre cele mai puternice antibiotice naturale. Pentru inlaturarea bacteriei Helicobacter Pylori ( distruge stomacul uman ) sunt necesare 3 sau 5 antibiotice de sinteza luate timp de cateva luni. Dupa numai cateva administrari de tinctura alcoolica de propolis aceasta este distrusa...., dar nimeni nu este interesat sa faca studii pe propolis intrucat ar face inutile o gramada de medicamente de sinteza. Propolisul nu ar putea fi utilizat pentru albine in locul medicamentelor de sinteza? Sau se colecteza tot ? Ironia este ca ele produc un antibiotic foarte puternic. Si familia mea tot in jur de 50kg/an de miere consuma ( de cativa ani ).

Sam scrie:
alexz scrie:

Alexz, este doar responsabilitatea apicultorilor ca breasla ca nu reusesc sa se asocieze eficient economic astfel incat sa-si reprezinte interesele/produsele, insa exista si aspectul economic/individ. Asa cum ai exemplificat (o pagina pe internet) este relativ usor de facut, insa greu de scos in evidenta/piata/trafic. Am o pagina pe internet facuta de 2 ani. Nu m-a sunat nici macar o (1) persoana! Fara promovare la Google nu te vede nimeni! Asta (plata la Google sa apari in primele cautari) inseamna o inestitie f mare pentru un apicultor care se incadreaza in descrierea ta "ecologica". Apropo, de ceea ce cred eu ca intelegi tu prin "ecologic" (cred ca acelasi lucru l-a explicat colegul Dan), cred ca trebuie sa tii cativa stupi ca sa intelegi intr-adevar ceea ce inseamna hranirea albinelor in caz de necesitate/miere ecologica. Sper sa intelegeti ceea ce am incercat sa spun.
Seara buna!

Este o problema si cu vizibilitatea pe Google. Stiu ce inseamna ecologic, sunt o serie de conditii legale pentru a fi considerat astfel. Cum am spus si mai sus sunt constient ca foarte greu ai putea obtine venituri decente din practicarea agriculturii ecologice, stuparit in cauza. Cu toatea astea produsele ecologice raman un deziderat datorita calitatii lor.
alexz

Mesajde dan pescarul » 04 Feb 2017, 02:27

Alexz, mă bucur să continuăm dialogul, după iesirea mea la Guvern, sper că nu am fost singurul de pe forum care a cintat ,, Desteaptă-te Romăne!".Albinele nu secretă miere, doar ceară.Mierea este rezultatul prelucrarii nectarului în guşa albinei, în timpul acestui proces se petrec transformări chimice şi enzimatice care o fac un medicament nu doar aliment.Acest nectar poate avea sursă florală sau industrială.Despre propolis trebuie să ştii că sint studii extraordinare făcute , am o carte intitulată chiar,,Propolisul", elaborată de un institut , numele exact nu-l mai ştiu, dar pot să caut cartea, iar eu am experimentat pe pielea mea propolisul, este extraordinar.Iar mierea convenţională , cu tratamente conform tehnologiei, fără experimente gen Zyclon B , are o calitate extraordinară.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 09 Feb 2017, 09:27

Am vb ieri cu un amic , primar in Ialomiţa.Crede că rapiţa a scapat de ger , dar nu e sigur, este zăpadă pe cîmp.Spre Buzău nu a nins aşa mult şi rapiţa este compromisă, spun cunoscuţi care s-au dus să vadă lanurile.Totuşi pînă la rapiţă mai trebuie să salveze familiile, a intrat diareea masiv , le dau turte din decembrie şi efectele se văd.
dan pescarul

Mesajde FLORINELU » 09 Feb 2017, 18:51

dupa umila mea parere nu este indicat sau mai bine zis este contraindicat sa se dea turte la albine iarna pana cand nu a avut loc un zbor de curatire serios si nu asa cateva albine care au iesit la aer,cine a facut altfel suporta consecintele.
FLORINELU

Mesajde dan pescarul » 09 Feb 2017, 23:15

Aveţi dreptate, dar nu le-a completat rezervele astă vară, au intrat slabe in iarnă, singura speranţă ar fi turtele.Această iarnă va demola teoria că se poate extrage toată mierea si le ţii pe turte toată iarna.Am văzut că un coleg, peterneamţ cred,scuze dacă gresesc, a postat că nu mai se cumpără la export miere de rapiţă datorită reziduurilor de pesticide.Mai deplasaţi stupii la rapiţă sau fl soarelui dacă nu mai se caută la procesatori?
dan pescarul

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?