Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde alexz » 11 Feb 2017, 18:09

Spuneti, va rog, de cine e scrisa cartea despre care vorbeati, "Propolisul", poate o gasesc si eu.
alexz

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde dan pescarul » 11 Feb 2017, 19:09

alexz scrie:Spuneti, va rog, de cine e scrisa cartea despre care vorbeati, "Propolisul", poate o gasesc si eu.

E publicată de un Institut romănesc,de apiterapie cred,dar nu mai știu .Trebuie să o caut.
dan pescarul

Mesajde cobi » 12 Feb 2017, 20:08

dan pescarul scrie:
alexz scrie:Spuneti, va rog, de cine e scrisa cartea despre care vorbeati, "Propolisul", poate o gasesc si eu.

E publicată de un Institut romănesc,de apiterapie cred,dar nu mai știu .Trebuie să o caut.

sub conducerea dr Harnaj - 3 editii (editura Apimondia)
cobi

Mesajde irina » 13 Feb 2017, 15:02

Bun venit si spor la povestit!
Ati afirmat pe-aici pe undeva ca " de anul asta familia va fi pe primul plan, iar albinele imediat".Din cate inteleg, albinele sunt de ceva timp in viata dumneavoastra. De ce s-au schimbat prioritatile?
irina

Mesajde dan pescarul » 13 Feb 2017, 15:42

irina scrie:Bun venit si spor la povestit!
Ati afirmat pe-aici pe undeva ca " de anul asta familia va fi pe primul plan, iar albinele imediat".Din cate inteleg, albinele sunt de ceva timp in viata dumneavoastra. De ce s-au schimbat prioritatile?

Pentru că pe primul plan trebuie să stea familia.Orice altceva trebuie să vină pe planul doi, trei, etc.De ex cind fosta mea prietenă , actuala mea soţie, a fost operată de fibrom, acum cam 20 de ani, eu am fost de două ori la spital în două săptămîni,dar aproape zilnic la stupi, era culesul la tei.Apoi cind fiică-mea era mică, pînă pe la trei ani, aveam un program de muncă autoimpus de la 12 la 15 h pe zi.În week-end eram la albine.În loc să fiu cu ele.Nu prea am văzut-o crescînd. Aşa că voi păstra cîţiva stupi, maxim 10, care să-mi satisfacă necesarul de miere, propolis, înţepaturi pt reumatism, şi pasiunea pentru albine.Pescuitul trece si el după albine, în sezonul activ.Nu mai am nici nevoia materială să mă mai zbat, sîntem într-o stare financiară mulţumitoare.Mai începe să mă supere şi spatele, ştiu mulţi apicultori operaţi de hernie de disc.Apicultura nu e un job de 8 ore, închizi biroul şi pleci.Astea sînt lucruri pe care începătorii nu prea le văd.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 13 Feb 2017, 20:48

Să vă dau și vești bune.Se pare că vom acccesa mai ușor fonduri europene.Se caută miere la procesatori pentru piața internă,la prețuri ceva mai bune decît anul trecut.Am auzit și că procesatorii s-au tras în piept unul pe ceilalți,anul trecut unul a fost mai șmecher,așa că poate dispare înțelegerea tip cartel între ei.Se spune că în această primăvară prețul unei familii bune de cules înainte de salcîm va fi undeva între 500 și 600 ron.Roii pe 2-3 rame au cam roit-o în proprții mari ,dar familiile puternice au pierderi de max 10%, si ouă fb.Hai primăvara.
dan pescarul

Mesajde Closcutz » 13 Feb 2017, 20:54

Familii la 600 ron si miere bine platita de procesatori....vise tata, vise! La mine in zona mai mult de 50 % ar vrea sa vanda stupii...problema e cui :?:
Closcutz

Mesajde alt stupar » 13 Feb 2017, 21:03

Hm, te-ai intrebat insa... de ce vor sa-i vanda ACUM ?
Oare... mai incolo, prin aprilie, or mai avea ce vinde ? :roll:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
alt stupar

Mesajde Closcutz » 13 Feb 2017, 21:05

Nu vor sa vanda acum ( in this very moment sau in momentul vorbirii) ...vor sa scape de ei la primavara, la vara, la toamna sau cum pica primul musteriu.
Closcutz

Mesajde dan pescarul » 13 Feb 2017, 21:19

Mierea ceva mai bine plătită decît anul trecut,cu 1-1,5 lei mai mult poliflora.Anul ăsta cică se va plăti binișor mierea bio și destul de prost cea convențională.Nu văd de ce să nu se obțină prețuri de 400-600 de ron /familie bună și f bună înainte de salcîm,pe fondul mortalităților din această iarnă,al relansărilor fondurilor europene ,iar mulți dintre cei ce au luat fonduri trebuie să aibă familii la inspecție.Eu oricum am deja un amic care vrea și el 10 familii,să le punem împreună pe o platformă.Vrea să se ocupe personal de ele,a avut 5 famili la Rm Vîlcea la un apicultor profesionist,dar au murit :oops:
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 13 Feb 2017, 21:26

alt stupar scrie:Hm, te-ai intrebat insa... de ce vor sa-i vanda ACUM ?
Oare... mai incolo, prin aprilie, or mai avea ce vinde ? :roll:

După această iarnă cine va cumpăra stupi trebuie să aibă nasul fin,să prindă mirosurile anormale din stup,vederea bună,pt evaluarea puietului și a petelor de pe rame sau stupi,un auz antrenat ,pt a auzi plînsetul familiilor.
dan pescarul

Mesajde Closcutz » 13 Feb 2017, 21:52

La pretul actual al mierii sa visezi la 600 lei per familie e utopie curata... Poate cine stie ce pasionati plini de avant sa se riste, dar nu cred, realist vorbind.
Closcutz

Mesajde dan pescarul » 13 Feb 2017, 22:03

Pretul actual e cel de anul trecut.Alt an, alte preturi.Iarna nu a trecut, mortalităţile mari abia acum vin,familiile puternice si fără boli ar trebui să aibă preţuri mai bune .Nu ştim acum care va fi cererea, dar se pare că va fi destulă.După iarna asta se pare că vom avea un salcîm bun.Am observat că după iernile geroase salcîmul secretă mai bine nectar.Săptămîna asta mă duc să văd două locaţii pt salcîm 1.
dan pescarul

Mesajde lucky5strike » 13 Feb 2017, 22:57

dan pescarul scrie:Aşa cum fermierii primesc bani buni pentru culturile fără finalitate, cum e rapiţa semanată după grîu si care e băgată sub brazdă la arăturile din toamnă,aşa ar trebui plătită si polenizarea.Si de stat şi de fermier, pentru că albinele fac polenizare permanent, nu doar la fl soarelui, rapiţă, muştar, etc.

Bravo mai frate, asta e constructia iernii! Ai zis-o! 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde dan pescarul » 13 Feb 2017, 23:54

Anul trecut un procesator de miere şi crescător de albine îmi spunea că familia de albine este mult mai scumpă în Ro decît în Franţa, deşi veniturile apicultorilor francezi sînt mult mai mari decît ale noastre.Cum fac ei , asta trebuie să ne întrebăm.Miere de scaiete a produs careva? Că de semănat scaieţi nu cred că s-a ocupat careva la noi.
dan pescarul

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2017, 01:48

Frate Dan cati stupi ai si din ce zona a tarii esti? Mi se pare ca inca ai o viziune prea optimista a situatiei...poate la tine s-or invarti altfel lucrurile...
Closcutz

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?