Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde mellis » 14 Feb 2017, 02:06

Eu sunt unul dintre cei ce au dat 600 ron per stup acum cativa ani. A meritat fiecare banut.
Pretul este pentru ME luat in aprilie - 2 corpuri. A scos investitia si satisfactia este pe masura.
Este normal sa tii la pret pentru calitate, dar cine mai cauta calitatea - doar cilipiruri si stupine in desfintare - gratis daca se poate.
Depinde ce inseamna un stup, cate rame, albina, ce model, cum arata..
Ideal ar fi roi la pachet - acolo este un start bun, lasam in urma posibile boli..dar pe de alta parte - chinul incepatorului cu claditul de rame..este drum lung..face parte din calire si rabdarea succesului..
Multa bafta la negociere ;)..
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2017, 02:18

La mine in zona este supra oferta, toti sunt dezamagiti de pretul mierii, de platit paza, de rezistat in conditiile in care am avut un 2016 f greu si Ministerul s-a facut ca ploua, neonicotinoidele fac ravagii dar se obtin derogari pe tacute de catre fermieri... Treaba nu merge cum trebuie.
Closcutz

Mesajde dan pescarul » 14 Feb 2017, 09:02

49 de stupi, ii ţin lîngă Rm Sarat, la desl, si am 26 de ani de lucru cu stupii.Am văzut si vremuri mai grele decît astea.Principalul motiv pt care sînt optimist este că îmi plac enorm stupii.Apoi mierea de calitate are preţ, azi dau 13 kg de miere de fîn şi tei cu 25 şi 30 lei kg.Pentru mine e ok, munca mea are preţ.Pt cei cu stupi mulţi e o cantitate mică, dar prefer să dau 400 de kg cu borcanul la 25 de lei decît 1 t cu 8 lei la engros.Cele 600 de kg rămase sînt în stupi.Apoi alt motiv de optimism e că lumea deschide ochii că stupăritul nu e numai miere, e şi multă muncă, ştiinţă si o doză mare de risc.Sita cerne.Mulţi vin, puţini rămîn.Cei care rămîn sper din tot sufletul că se dedică albinelor în primul rînd , nu doar banului.Apoi sînt optimist că prognoza meteo arată că peste o săptămînă vine primăvara, scăpăm de ger.Abia astept să le văd Sîmbăta care vie, să le fac o revizie rapidă şi să le pun prima turtă de iarna asta.Cît despre vînzarea stupilor, nu ţin să le dau cu 600 de lei, vreau însă neaparat să le reduc mult numărul, asta se poate şi prin unificare.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 22 Feb 2017, 22:47

Azi am fost la stupi.2 din 49 plecaţi într-o lume fără neonicotinoide.3 sint prea mici să mai mă chinui cu ei , voi folosi mătcile.Am ingustat urdinisul la toţi, am avut unul mic , de două rame, cu bloc de urdiniş lăsat mic.Avea multă umezeală, ceva mucegai.Am mai avut ceva umezeală la 4 stupi verticali pe 10 r care au iernat cu folie, datorită podişorului cu plasă.Am ridicat folia , un colţ.Am găsit un rînd ,4 stupi, uitat la restrîngerea din toamnă.Erau pe 8-9 rame, au iernat f bine nestrînşi, noroc că au avut miere destulă.Totuşi de acum e nevoie de căldură multă, aşa că am organizat cuiburile.Am mai facut o boacănă în toamnă, am uitat o familie, restrinsă pentru iarnă, am uitat un stup inchis după tratamentul cu Varachet timp de o săptămînă.Cînd am revenit pentru următorul tratament atunci am observat.Sincer nu prea îmi părea rău după el , e blînd ca viespile, provine dintr-o familie foarte productivă dar foarte rea.Am avut mortalitate cam 500 de g de albină, matca a scăpat, am restrins cuibul iar şi a iernat f bine.Acum eram curios să văd dacă matca ouă, am văzut discuţiile cu afectarea mătcii de Varachet.Matca e din 2016.Ouă ca o campioană , pe 3 rame din cuibul de 5.Are miere suficientă, deci anul ăsta am cîine de pază la stupină.Pînă la urmă 4 familii rele dispuse la colţurile stupinei sînt chiar bune.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 23 Mar 2017, 22:18

Azi am fost la stupi.Lucrari efectuate:administrare sirop de zahăr,în cantitate variabilă după puterea familiei de albine, de la 300 ml pînă la 700 ml.La stupii puternici sau medii, am descăpăcit un fagure după diafragmă.În sirop am pus şi Apicomplex şi Protofil de casă.Concentraţie 1,5/1.Bagă polen f bine, chiar cu risc de blocare a cuibului, dar sînt mai slabi decît anul trecut.Am mai restrîns cîteva cuiburi, văd că mulţi nu au schimbat în totalitate albina de iarnă.Voi mai interveni peste o săptămână cu faguri descăpăciţi după diafragmă, iar la cei care vor avea nevoie de lărgirea cuibului voi introduce fagurele in interiorul cuibului lîngă diafragmă sau lîngă ultima ramă de puiet , după situaţia din fiecare familie.Puiet 2-3 rame, mai multe familii cu 2 rame decit cu 3.Pungile cu miere de rapiţă şi salcîm puse deasupra ramelor le-am luat înapoi aproape neatinse, voi topi mierea şi voi face un sirop concentrat pentru săptămîna viitoare.Am văzut azi prognoza pentru primăvară, la tv, se anunţă o primăvară ploioasă şi răcoroasă.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 13 Apr 2017, 20:59

Am vîndut toţi stupii, mai puţin trei familii foarte puternice.Cele două stimulari cu apicomplex si protofil plus descapacirea de rame au avut ca rezultat accelerarea ouatului, astfel că , dacă actualul proprietar va proceda conform sfaturilor mele, va avea niste familii , majoritatea, foarte puternice.Majoritatea erau pe 4-5 rame cu puiet, dar şi citeva cu 6-7 rame.Erau si cîtiva slabi pe 1-2 rame cu puiet.Pe de o parte m-am întristat că i-am dat, pe de altă parte asta a fost o decizie raţională şi îmi va permite să mă dedic mai mult timp familiei.Mîine cei rămaşi vor primi un fagure la clădit, cer să clădească, şi un fagure descăpăcit.Au 6-7 rame puiet căpăcit, peste cam o săptămînă vor primi caturi clădite, apoi aştept cu încredere salcîmul.În Bucureşti mugurul floral are cam 1 cm.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 13 Apr 2017, 21:09

Voi face anul ăsta maxim 10 roi, care pînă in august vor avea 10 rame, şi îi voi amplasa pe o remorcă usor de deplasat, astfel că nu voi mai avea nevoie de oameni la mutat stupii şi îi voi ţine pe cît posibil mai aproape de Bucuresti.Pentru viitor am în plan să dezvolt niste familii pe rame de 30x30 cm in corpuri etajate, pe 3 corpuri, cu grosimea pereţilor de 35 mm, lemn, pe 9 rame, care să permită intreţinerea atît in cuib cald cît şi rece.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 13 Apr 2017, 21:47

Am vorbit deja cu un tâmplar apicultor din Buzău, foarte bun meseriaş, am facut impreună un proiect, astept pretul pentru configurația fund plin mobil,3 corpuri, podişor, capac.Vreau să fac 10 stupi pe 3 corpuri, să îi observ 2-3 ani in paralel cu 10 familii clasice, pe Dadant.As vrea să le las pe ele sa clădească ramele si să trec pe celule de 4,9 mm.E un experiment pe care vreau să-l fac de cîţiva ani.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 13 Apr 2017, 22:10

Vreau să văd cît de mult pot să merg pe natural, oricum eu le făceam tratament doar cu Varachet, poate pe celula mică voi scăpa si de Varachet.Am in plan să achiziţionez o presă cu celule mici, de la colegul Sima ,şi să le stimulez să crească faguri .Scăpind de fagurii artficiali poate scap de bolile care pot fi difuzate prin fagurii artificiali nesterilizaţi.Topicul cu MEA si cu stupii lui Bunka mi-a întărit ideea că se poate şi altfel.Oricum vreau să ţin stupii numai pentru placerea mea, puţini şi puternici, cu intervenţii f puţine.Nu voi mai trece de 20 de stupi si roi pe timpul verii, maxim 10 la intrarea in iarnă, astfel că distracţia va fi mai mare decît munca.Mai ales la 11 lei/kg de salcîm.
dan pescarul

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2017, 21:19

Jos palaria pentru... MAME! ;)

Da ce zici, mai breaz ca Daea era?
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2017, 21:20

dan pescarul scrie:
lucky5strike scrie:Salutare, Dane, bine-ai venit intre noi. Tare... hotarat mai scrii. (Iti mai amintesti) cum te-ai apucat de albine? :P

Da, in 1991 mama a cumparat 3 familii de albine.Este tare bolnavă de inimă şi albinele au ajutat-o extrem de mult.Ca profesor de biologie si chimie iubea animalele, plantele si teoria evolutiei.Atit a lui Darwin cit si in viaţă.A stiut să mă canalizeze spre albine, desi la prima intilnire mi-am luat şi prima înţepătură...

Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2017, 21:21

dan pescarul scrie:... Am fost coleg cu fostul ministru al agriculturii, Daniel C-tin, aşa incit am nestramutata convingere că de la politicienii nostri nu poţi aştepta nimic .Să zicem mersi dacă nu ne încurcă, de ajutat nu se discută.

Ma frate, eu nu sunt chiar de aceeasi parere. Apicultura era mai predictibila pe timpul lui ala micu'. Macar, mai breaz ca Daea este.
Ca, pana acum, nea Daea nu e la concret in intentiile lui... nu are politici clare .
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde dan pescarul » 28 Apr 2017, 08:06

lucky5strike scrie:
dan pescarul scrie:... Am fost coleg cu fostul ministru al agriculturii, Daniel C-tin, aşa incit am nestramutata convingere că de la politicienii nostri nu poţi aştepta nimic .Să zicem mersi dacă nu ne încurcă, de ajutat nu se discută.

Ma frate, eu nu sunt chiar de aceeasi parere. Apicultura era mai predictibila pe timpul lui ala micu'. Macar, mai breaz ca Daea este.
Ca, pana acum, nea Daea nu e la concret in intentiile lui... nu are politici clare .

Eu îl cunosc,am văzut și cîteva faze nașpa,am făcut două luni de practică în Munisterul Agriculturii,am și foști colegi care lucrează la APIA,a fost haos cît a fost el ministru.Apicultura era mai predictibilă atunci pt că nu UE nu importa miere din China,Ucraina,Moldova și sprijinea producția internă.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 28 Apr 2017, 08:12

lucky5strike scrie:Jos palaria pentru... MAME! ;)

Da ce zici, mai breaz ca Daea era?

Nu cred,pe Daea nu l-am cunoscut personal cît am facut practica în minister,era Secretar General,Daea este mult mai profesionist,are el niște exprimări, dar sînt convins că înțelege mult mai bine agricultura.
dan pescarul

Mesajde dan pescarul » 28 Apr 2017, 08:24

lucky5strike scrie:
dan pescarul scrie:
lucky5strike scrie:Salutare, Dane, bine-ai venit intre noi. Tare... hotarat mai scrii. (Iti mai amintesti) cum te-ai apucat de albine? :P

Da, in 1991 mama a cumparat 3 familii de albine.Este tare bolnavă de inimă şi albinele au ajutat-o extrem de mult.Ca profesor de biologie si chimie iubea animalele, plantele si teoria evolutiei.Atit a lui Darwin cit si in viaţă.A stiut să mă canalizeze spre albine, desi la prima intilnire mi-am luat şi prima înţepătură...

Jos pălăria într-adevăr,spiritul de sacrificiu si dăruirea Mamelor pentru copii le determină acestora calea în viață .Din păcate mama a murit chiar acum,în ziua de Paște,dar locul ei fi mereu în inima mea și în rugăciunile mele.Am fost impresionat și recunoscător că foștii ei elevi sau părinții acestora au venit în număr mare la înmormîntare,dovedind că nu a trecut degeaba prin viață.
Cît despre stupi,am crezut că vremea rea le va dăuna,am avut Joi după Paște 30 cm de zăpadă și 1 cm de gheață. Stupii.au avut cîte 1 fagure de clădit,Dadant,l-au clădit și au bagat și cîteva botci.Sînt pe 10 rame din Vinerea Mare.Acum două zile le-am pus un corp deasupra cu rame cu miere descapacită,5-6,sper să abandoneze ideile de roit pînă după salcîm.
dan pescarul

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?