Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde Balian » 26 Noi 2017, 16:00

La urdiniș folosirea de burete este destul de practic. Vara. :!: Iarna însă păstrează umezeală și după un timp am observat că putrezește zona urdinișului.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde dan pescarul » 26 Noi 2017, 19:14

Cel mai important este că blochează evacuarea condensului, menținând și umezeala, când este umed.Spre finalul iernii se observă la stupii cu fund plin că în dreptul urdinisului nu avem condens sau mucegai pe faguri.
Don't stop learning
dan pescarul

Mesajde Balian » 26 Noi 2017, 20:39

Mucegaiul provine din umezeală. Dacă vaporii nu au unde să se evacueze se depun ca umezeală pe suprafețe reci prin condensare. Dacă nu se pune izolație în exterior oricum apar suprafețe reci. Pentru soluționare rămâne evacuarea vaporilor. Dacă folia este compactă numai un fund deschis sau urdiniș larg deschis poate aerisi atmosfera interioară creînd un fel de vârtej că vaporii singuri nu ies. Ei neantrenați, întotdeauna se deplasează în sus, și ies prin decuparea sau îndoirea foliei. (Mai ales primăvara după apariția puietului!)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?