Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: paul

Mesajde paul » 27 Sep 2011, 15:18

Deocamdata imi place ...doar mierea ;la anul il voi ajuta pe tata sa vanda miere ,dupa ce imi voi opri o cantitate zdravana ;cand voi fi adolescent il voi ajuta pe tata si la albine .Respect din partea lui ...Theo !!!
Fişiere ataşate
DSCN0446 (Small).JPG
un viitor stupar (probabil )
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: paul

Mesajde ALBINEL 1984 » 27 Sep 2011, 17:38

horia_ch scrie:Sper ca ai funduri cu plasa... Nu-i asa?
Altfel e de rau! :o


pana cand incepe iernatul e bine ,vf,caldura pt puiet ,iar cand fac ghem ridica un colt si aerul circula
ALBINEL 1984
 
Mesaje: 51
Membru din: 23 Iul 2011, 18:38
Localitate: BRAILA

Re: paul

Mesajde liviu1965 » 27 Sep 2011, 21:02

paul scrie:Deocamdata imi place ...doar mierea ;la anul il voi ajuta pe tata sa vanda miere ,dupa ce imi voi opri o cantitate zdravana ;cand voi fi adolescent il voi ajuta pe tata si la albine .Respect din partea lui ...Theo !!!


Acum stiu cine e in avatarul tau.
Ce spui, cu ajutatul.....la albine, cand voi fi adolescent,...... insa doamnne sa ma ierti....esti taticul meu....si visezi.....adolescenta=plimbari+bani+fete+.... hai ca stii si tu....

Ma , nu eu,...ficioru'....

Va salut, si pe tine si pe avatar.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: paul

Mesajde paul » 27 Sep 2011, 23:24

Va multumesc tuturor care ati postat pe pagina mea !Si acum sa o luam pe rand :1-d-le horia ch ,fundurile la stupi le am pline ,impachetarea care o vedeti in foto am facut-o pt.tratamentul cu varachet. 2-d-le albinel 1984 ,stupii nu vor ramane asa pana in primavara ,intentionand sa-i iernez in felul urmator :pana cand da frigul (noiembrie ),raman asa,dupa care deschid urdinisul pe varianta vara ,folia o restrang pe toata lungimea ramelor ,lasand libera o fanta de vreo 4-5 cm.,peste care voi pune ziare si un material textil din bumbac (eventual ).3-respectul meu d-le Liviu 1965 .Acu ,ce sa spun ,tot ce am scris acolo nu imi apartine ci ii apartine .Oferta a venit din partea lui .P.S. Este la varsta la care" il enerveaza fetele pt.ca sunt fitoase !" :D Si cand ma gandesc ca o sa se razgandeasca . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: paul

Mesajde liviu1965 » 10 Oct 2011, 09:34

Ia uite ce am gasit.......http://stuparitul.3xforum.ro/post/7970/ ... _podisor_/

Tot tu esti? kekelino?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: paul

Mesajde paul » 10 Oct 2011, 10:29

liviu1965 scrie:Ia uite ce am gasit.......http://stuparitul.3xforum.ro/post/7970/ ... _podisor_/

Tot tu esti? kekelino?

Nu ,nu am nici o legatura cu Kekelino ,doar ca am luat poza pt .avatar ...de pe net !Concluzie ,nimic nou sub soare ...chiar daca am vrut sa fiu ..."original "! Daca kekelino revendica regula primului servit ...imi voi schimba avatarul :!: :!: :!:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: paul

Mesajde MyBees » 10 Oct 2011, 11:41

Mai... si eu care eram convins ca este poza ta... :lol:
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: paul

Mesajde liviu1965 » 10 Oct 2011, 13:03

Eu pariam ca e ficioru....
Am intrebat copii mei ce parere au despre poza...... raspuns general...... okkkkk
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: paul

Mesajde paul » 20 Oct 2011, 18:55

Astazi am fost pe la "dumnealor ",dupa o pauza de 2 saptamani (vremea deh ).Am verificat fiecare familie in parte ,rama cu rama si am impachetat pt.iarna .Situatia se prezinta bine spre ...foarte bine ! Ramele sunt full de miere (sirop ),de sus pana jos , din care capacit intre 50-70 % ;daca matcile ar avea vreun gand ,ar trebui sa se orienteze pe ...cant ! O singura familie din cele 5 se prezinta mai slab ,miere (sirop )aprox.70% pe fiecare rama din care capacit cam 25 % ,acesteia i-am mai administrat ...un hranitor .Ce am constatat :la cel putin 4 fam .trebuia sa mai las o rama in plus pt ca erau foarte multe albine pe diafragma .Acum ...asta e ! Am pus gratiile antisoareci ,am scos folia ,am pus podisoarele hranitoare si polistiren de 2 in capace .Ramele din cuib le-am tras pe mijlocul cutiei iar de o parte si de alta am pus cate o diafragma din PFL si polistiren de 5 .Sper sa fie ...suficient !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: paul

Mesajde activ » 16 Dec 2011, 19:09

paul scrie:Astazi am fost pe la "dumnealor ",dupa o pauza de 2 saptamani (vremea deh ).Am verificat fiecare familie in parte ,rama cu rama si am impachetat pt.iarna .Situatia se prezinta bine spre ...foarte bine ! Ramele sunt full de miere (sirop ),de sus pana jos , din care capacit intre 50-70 % ;daca matcile ar avea vreun gand ,ar trebui sa se orienteze pe ...cant ! O singura familie din cele 5 se prezinta mai slab ,miere (sirop )aprox.70% pe fiecare rama din care capacit cam 25 % ,acesteia i-am mai administrat ...un hranitor .Ce am constatat :la cel putin 4 fam .trebuia sa mai las o rama in plus pt ca erau foarte multe albine pe diafragma .Acum ...asta e ! Am pus gratiile antisoareci ,am scos folia ,am pus podisoarele hranitoare si polistiren de 2 in capace .Ramele din cuib le-am tras pe mijlocul cutiei iar de o parte si de alta am pus cate o diafragma din PFL si polistiren de 5 .Sper sa fie ...suficient !


Cred ca era suficient si un polistiren extrudat de 2 cm fara diafragma.
Fişiere ataşate
2011-11-05 15.07.55 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: paul

Mesajde paul » 16 Dec 2011, 19:31

Aline ,acum imi spui ... la spartul targului ??? :lol: Acum ,lasand gluma la o parte ,cred ca era de ajuns ... mult mai putin ... cum ai aratat tu ... dar stii ca ... frica-i din rai ? Eram in stare sa le aduc si ...plapuma de acasa ...numai sa le fie bine !!! :lol: La noi , de obicei ... sunt ierni ...cu exceptia de anul acesta ...Oricum , cred ca se simt bine ...asa ...Deocamdata nu am reclamatii ca le-am dat caldura ...prea tare . :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: paul

Mesajde marius.gj.apic. » 30 Dec 2011, 21:05

paul scrie:...Deocamdata nu am reclamatii ca le-am dat caldura ...prea tare . :lol:

Vezi ... aici ai greşit-o . Trebuia să le montezi repartitoare şi pe le sfârşitul luni mai te duceai la fiecare stup cu factura lui . Ţinând cont cât va creşte gigacaloria ... fiecare factură însoţită de câte-un bidon de 25 l.

:arrow: SĂ DEA DOMNUL ;)

P.S.: ... şi-n 3 - 4 să umpli grădina cu stupi ... creşte juniorul şi trebuie să-i dai de lucru , altfel ... îşi face el ...
Proverbe 3:5 Încrede-te în Domnul din toată inima ta, şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!
6 Recunoaste-l în toate căile tale, şi El îţi va netezi cărările.
7 Nu te socoti singur întelept; teme-te de Domnul, şi abate-te de la rău!
Avatar utilizator
marius.gj.apic.
 
Mesaje: 97
Membru din: 23 Feb 2011, 15:35
Localitate: Motru

Re: paul

Mesajde paul » 30 Dec 2011, 21:14

Marius ... asa am sa fac ! Contez pe ... experienta ta ! Multumesc pentru sfat ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: paul

Mesajde activ » 01 Ian 2012, 00:25

LA MULTI ANI ! ... si MULTA SANATATE ! tie , familiei tale ... si familiilor tale ! :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: paul

Mesajde nae » 28 Ian 2012, 19:37

Multa sanatate !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: paul

Mesajde paul » 28 Ian 2012, 19:42

nae scrie:Multa sanatate !

Naica ... merci frumos ! Toate cele bune si tie !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori