Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Aug 2017, 20:54

Contul meu pe acest forum, desi inregistrat anul trecut, si'a facut intrarea anul asta...cu topicul Apicultorul si Tinder'ul. Daca stau sau nu apicultorii pe Tinder, ce fac ei acolo, e un lucru mai putin important decat filosofia acestui fenomen venita din gurile bastinasilor. Curios este ca toata lumea filosofeaza, insa foarte putini stiu cand sa se opreasca. Filosofia ar trebui sa capete un sens la finalul argumentelor, pentru ca cine spune ca o face in doru' lelii si de'amoru' artei nu face decat sa'si justifice mediocritatea.

Faptul ca scriu aici aceste randuri e ceva ce imi asum, nefiind nici stuparita, nici nevasta de stupar. Ma batea gandul anul trecut de doi stupi, ca "toata lumea are doi stupi la tara", nu pentru ca imi plac albinele, pentru ca nu'mi plac, ci doar ca sa'i impuiez sora'mii murele. Dar nu am timp de ceva ce nu ma atrage doar pentru a avea o pasiune inventata.

M'am convins de farmecul forumurilor si calitatea informatiei cand scriam o dizertatie despre Art Deco in domeniul feroviar si singurele informatii si cu adevarat pretioase le'am gasit pe un forum, dar asa, frumos, ca la carte. Adevarul e ca sunt aici din aroganta de a imparti chestii. Si minciuna care e?...pentru ca nu toate motivele sunt la vedere.

Acum ceva ani ii spuneam unei persoane dragi "masina ta seamana cu o albina mare si urata". Pe vremea aia avea un opel omega, acum nu o mai are. Habar nu avea atunci ca peste cativa ani avea sa se apuce de stuparit si sa intre aici pe forum. Forum pe care ma mai punea din cand in cand sa intru sa verific nu-stiu-ce care nu ii mergea lui. Asa am luat cunostinta de aceasta comunitate si mi'am mai aruncat ochii pe aici. Prietenia nu mai exista, dar exista amintiri placute. Oricat de nerezonabile pot fi unele persoane in viata reala, forumurile si pasiunile ce ii strang pe oameni laolalta ii pot face, macar din acest punct de vedere, al pasiunii, sa fie niste fiinte rezonabile.

Nu cred ca m'au atras vreodata oamenii normali, dar forumurile gazduiesc, Dumnezeu stie, atatia oameni cu tiglele sarite.

Nu prea vreau s'o mai lungesc. Incerc sa pun aici https://www.facebook.com/pg/BeznaZorilo ... 2375425993 saptamanal cate un desen. O fac de placere, asa ca nu le refac la cerere, pentru ca nu vreau nimic in schimb. Insa cred ca ceea pe pun poate fi folosit pentru personalizari de etichete, tricouri, etc...poate si la tableta cand o sa'mi revina dragul de ea. Insa pentru mine desenul traditional este Dumnezeu.

"Tu esti in stare sa iesi noaptea si sa dai mancare la pompieri, la oamenii care lucreaza la drumuri, felu unu, felu doi, doar asa...pentru ca nu o face nimeni." Am primit'o pe asta candva si uneori obisnuiesc sa spun "pentru ca pot". Sunt o persoana aroganta, foarte plina de ea, care se bucura de "succes"...cum se zice... din cuvinte, tinuta si privire, fara sa munceasca foarte mult pentru asta. Placerea de a da e pentru a satisface un orgoliu de'al meu. Se spune ca complexul de superioritate si cel de inferioritate sunt fete ale aceleiasi monede. N'as baga mana in foc ca e chiar asa, dar fiind un om al nuantelor, imi place sa le intorc pe toate partile.

Nu urmaresc sa'mi fac prieteni pe aici, caci nu'mi plac oamenii foarte mult. Cunostinte, poate... Se pare insa, ca intrarea mea pe acest forum a fost fabuloasa, intrucat s'a sesizat si adminul. Imi place de Lu'pul albinelor si habar n'aveam ca'i moderator. Asa ca nu pup in fund pe nimeni... Am inteles ca forumul gazduieste si persoane mai putin apicultorite, dar care sunt, din varii motive, niste oameni deosebiti. Asa ca vreau sa am si eu un loc aici.

...Si daca trebuie sa o zic, atunci am sa o zic daca cineva ma face sa o gandesc. Din taina de a fi coleric - avantaje si nu prea.

Oamenii sunt tentati, mai degraba, sa spuna cine nu sunt, sau ca cine nu seamana, decat sa spuna cine sunt. Ori cine a facut categoriile pe forum aici, a vrut sa indemne elegant la niste procese de constinta, pe care taranul nu mai are timp sa si le puna...dupa ce'si rupe oasele. Pentru ca'i o intrebare foarte grea.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Shrek » 02 Aug 2017, 21:30

Bezna Zorilor scrie:..........Asa ca vreau sa am si eu un loc aici............

Si io doream un loc in...rai da' am avut media mica!
Modul de exprimare abrupt dar corect, debitul mare de ...vorbe, pasiunea ori talentul pentru pictura, ma face sa cred ca este vorba de un fost " forumist" cunoscut sub numele de Modi. Lipseste sa ne spui ca iti place pescuitul si bărcile! Raman încă la aceasta părere si nu trebuie sa te străduieste sa ma/ne convingi.
Dar, daca tot te-ai băgat in ..... stup, pregateste pentru o lunga.....tavaleala si nu in sensul erotic. Iarna este aproape si incep povestile!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Bambucha » 02 Aug 2017, 21:34

Bine ai venit!

In ciuda tuturor statisticilor, se pare ca apicultorii vasluieni sunt fruntasi in cresterea albinelor, observatii personale desigur. Ma gandesc ca din punct de vedere socio-profesional ar avea foarte multe de transmis, daca nu ar fi modul mioritic prin care o fac, un pic cinic, facand cam orice persoana ascultatoare sa devina colerica dupa un timp.

Iti doresc sa ai rabdare cu aceasta comunitate, la fel si viceversa ;)

LE. De exemplu Shreck, care vede peste tot numai conspiratii si diversiuni.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Mircea_63 » 02 Aug 2017, 22:31

Daca mai au si altii banuieli ca Pictoritza e una si aceeasi persoana cu Pictorul, garantez si imi asum... nu este Modi!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde cristian bh » 02 Aug 2017, 22:41

Mircea_63 scrie:Daca mai au si altii banuieli ca Pictoritza e una si aceeasi persoana cu Pictorul, garantez si imi asum... nu este Modi!

Clar ca Ionita,n-a avut de la bun inceput,..cu toate astea, chestia nu l-a ajutat deloc,.. :lol:
Unele mirosuri ,chIar mistficate atrag,...sa vedem daca apare si MB! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Jean Valjean » 02 Aug 2017, 22:58

Cum eu deja am avut onoarea de a-ti spune direct bun venit pe forum, chiar daca poate nu tocmai cu cuvintele acestea, nu-mi ramane altceva de facut decat sa-ti spun "tine-o tot asa".
Asta in timp ce degust vinul de la tine :D
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde yuonyuon » 03 Aug 2017, 00:34

Hai ca am dato dinr una in tralata(vai de gramatica mea) , am vazut desenele si miam adus aminte ca parca mai desenam si eu cateodata . fi antena:
Untitled-1.jpg


astept critici .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Aug 2017, 00:50

Jean Valjean, un om deosebit pe care l'am ginit foarte repede dupa cum scrie si care acuma m'a dat si'n fapt.

Multumesc pentru desen si stiu si dupa ce poza e facut. Seamana cu mine, insa cred ca te pricepi mai mult la miere. :D Apreciez efortul cu tableta. :shock: Incredibil, apicultorii folosesc tehnologia. :mrgreen:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Aug 2017, 22:44

Ca am un stil aparte de a ma exprima nu este prima oara cand mi se spune. Nu's o femeie cu toti biscuitii in pachet, asta o stiu bine. Insa ca am un fel abrupt, agresiv...asta nu am auzit'o decat din gura oamenilor efeminati. Desi cuvantul mai corect este "pizdificati". Aici nu il acuz, desigur, pe colegul Shrek, care pare un tip de treaba si crede ca o sa ne dam in barci, cat ii iarna de lunga. Ma gandesc...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Shrek » 04 Aug 2017, 03:15

[quote="Bezna Zorilor"]...... Ma gandesc...[/quote
In bărci nu cre' ca ne putem da ca io am rău de mare si nu sciu daca iti place ce iese pe gura in astfel de situatii.
Pe de alta parte , daca nu ai reusit sa primesti rolul de lupoaica ori indianca nu fi sigura ca o vei interpreta pe...Fiona .
PS. Bărci mai faci?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Bezna Zorilor » 04 Aug 2017, 12:43

Credeam ca zici si tu ceva de Tiana, ca mie'mi place relatia ei cu...broastele.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Shrek » 04 Aug 2017, 13:40

Daca speri ca, tzucandu-mă , o sa ma transform in print, iti zac d-acu' ca ai gresit povestea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Bezna Zorilor » 05 Aug 2017, 15:29

Am ras. Subtil ai administrat'o pe asta. :))

Mai sunt unii in Gorj, tot dupa model nemtesc. Si cica sa platesti tu dupa ce culegi...atat cat consideri. Manipulare finuta, ca omul n'o sa dea niciodata mai putin decat e'n piata, manat de o oarecare jena dac'a dat sau nu suficient. Cam asa fac unii bani. Vezi...ce bine e sa te pricepi oleaca la psihologie si sa fii si'umpic parsiv? Dai lovitura. Nu ca apicultorii, filosofi si stau si se uita la borcane.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde namzeb » 05 Aug 2017, 16:28

Rizi tu rizi,Harap Alb dar dupa ce am adunat busuiocul , tavalit de zapada din aprilie, ca e bun de leac..am cea mai buna productie de mure si aronia de cind le am in gradina si ti-ar face bine la ficatii tai sa tii regenerezi cu un suc facut la rece, tot dispre nemti.Si pune si tu macar o poza cu laudata priveliste. Cu respect :P
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde Arhivistu » 07 Aug 2017, 00:09

Cata plictiseala la unii oameni,si apicultorii nu stiu cum sa-si gate treburile,vii tu,Bezna Zorilor, sa.i trezesti pe apicultori?..sau ce sa faci?te.a lovit canicula si ai zis sa-ti faci pagina pe stuparitul?!!....plictisita mai poti fi daca nu ai gasit alt forum,sau nu te.a mai bagat nimeni in seama pe altundeva?! Sare lumea si.ti scrie ca mai vad si o femeie pe stuparitul ca si si asa forumul e cam in stand by...bv tie tie,l.ai revigorat ..dar la subiect,ai ceva? Sau nu,ai zis ca nu le ai...te bagam in rubrica Can-Can?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Bezna Zorilor in Stuparit

Mesajde irina » 07 Aug 2017, 14:32

Bun venit, Bezna Zorilor!
Dupa rumoarea creata, parca te-ar defini .....Zana Zorilor ;) .
Nu-i baga prea mult in bezna pe baieti.Tocmai ce-a inceput noul an apicol! :D
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron