Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 11:37

mellis scrie:Nu e bine - e prea sus...si are gauri pe unde intra molia...Girafa nu exista..
Un coleg a cumparat MEuri bunicele..l-am ajutat sa le duca la sat .. si are un vecin ...de 30' ani face apicultura...vine sa-l mai ajute ...ii pune diafragma orizontala...subar..inchide urdinisul ...
Vecinul pierde in fiacare an jumate sau mai bine din familii ...
Omul e bulversat - ma tot intreaba - nu pun diafragma .. nu pun subar ...cum fac..
Sanatace buna!

Folosesc diafragmele iarna/primavara, fixez mai bine folia cu ea si oricum le am. Cand se strica nu mai fac altele :lol:
jonny_it

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 16:51

Sa nu ziceti ca nu am si mai vad de capul lor :lol: :lol: :lol:

Imagine
jonny_it

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 21:51

Maine, la ora 7:00 pun poze...
ignatov andrei

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 22:24

ignatov andrei scrie:Maine, la ora 7:00 pun poze...

Daca stiam ca asa puneti poze, puneam demult timp o poza cu un nucleu si ziceam ca este cea mai tare familie de albine din tara :lol:
jonny_it

Mesajde jonny_it » 14 Sep 2017, 17:49

La Iasi gata cu polenul, fata de saptamana trecuta activitatea la urdinis s-a redus mult. Fac economie fetele ... :D

PS: BK "fabricat" in Romania :lol:
jonny_it

Mesajde gica.mosu » 15 Sep 2017, 07:21

...La cum a fost vremea si ce seceta am avut=avem in Moldova...stupii arata destul de ghinii iar polen si pastura e cu minus la toti (si da,intra ff putin si la mini)se vor discurca ei si noi cu inlocuitori in primavara ca acum degeaba le mai indopam. :mrgreen: ..o zi buna BOIERULE... :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde jonny_it » 15 Sep 2017, 13:42

gica.mosu scrie:...La cum a fost vremea si ce seceta am avut=avem in Moldova...stupii arata destul de ghinii iar polen si pastura e cu minus la toti (si da,intra ff putin si la mini)se vor discurca ei si noi cu inlocuitori in primavara ca acum degeaba le mai indopam. :mrgreen: ..o zi buna BOIERULE... :!:

Rezervele de pastura sunt mult mai mari fata de anul trecut la Iasi/Vaslui(la munte tot timpul au polen), puiet si albine mai multe.
Completare am dat in august doar la cativa roi, deci uzura ar trebui sa fie aproape zero.

O zi buna si vedem rezultatele la primavara! :lol:
jonny_it

Mesajde jonny_it » 29 Sep 2017, 18:36

De la ce o fi polenul ala portocaliu si alb?
Sa fiu eu de vad vre-o floare pe camp :shock:

jonny_it

Mesajde jonny_it » 29 Sep 2017, 18:45

Am prins doar coada roiului.

O familie cu regina carpatina si-a schimbat regina(era al 2-lea sezon) si a plecat. Pacat ca pana am adus telefonul am pierdut si regina si filmarea. :lol:
Este al 6-lea pe toamna aceasta. Am prins patru, doi i-am vazut dar au reusit sa plece. Inca la 3 familii am luat eu regina batrana si am lasat-o la "pastrare" intr-un nucleu.
Pacat ca la BK nu exista anecbalia :D

jonny_it

Mesajde jonny_it » 29 Sep 2017, 18:50

Revin cu detalii .. s-a terminat bateria inainte sa incep treaba. :lol:

jonny_it

Mesajde jonny_it » 06 Oct 2017, 12:14

Tot primesc mesaje cu tratamentele pe care le fac, ma refer la alea chimice, despre cel "bio" o sa scriu mai mult dar cand este timp.

Toamna(dupa ce nu mai este puiet deloc):
- acid oxalic prin picurare
[Elimin cat mai multi varroa astfel incat in anul urmator sa nu fie infestarea prea mare]

Primavara:
- benzi de lemn cu tactik + ulei floarea soarelui
[Incerc sa elimin daca a mai ramas ceva din toamna]

Vara dupa floarea soarelui(nu mai extrag dupa) / faneaza(la munte):
- benzi de lemn cu tactik+ulei floarea soarelui
- varostop dupa 2 saptamani de la introducerea tactik-ului
[Aici pregatesc albinele pentru iarna, nu vreau sa creasca in prezenta a prea multi varroa]

In timpul verii(iunie in special) mai folosesc si rama claditoare, dar de cand fac doar roi la pachet am renuntat.

Postez mai jos despre roii la pachet.
jonny_it

Mesajde jonny_it » 06 Oct 2017, 12:40

Cred ca toata lumea stie sa faca un roi la pachet. Eu fac roii dupa salcam prin desfiintarea familiilor, adica:
1. Iau toate ramele cu puiet si le dau la alte familii
2. Albinele si le scutur intr-un stup unde am podisorul doar cu plasa.
3. Tratez cu acid oxalic concentratie 2 %
4. Duc albinele pe alta vatra si formez roi care sa ocupe bine 3-4 faguri artificiali(4 daca este dupa 1 iulie).
5. Le dau sirop de zahar(3 litri de doua sau tre ori, in functie de cules, daca este nevoie completez in august, dar nu mai tarziu)
6. Le las 3-5 zile si mai tratez odata cu oxalic 2 %
7. Pun reginele imperecheate si continui stimularea

Observatii:
1. Nu tratez cu oxalic in prezenta reginelor
2. Oxalic 2% - doua tratamente, este mult mai eficient, nu mai ramane varroa deloc, sau aproape deloc(la testele cu zaharul pudra cad 1-2 la maxim 1 test din 20)
3. Doar faguri artificiali
4. Roii respectivi pana in anul urmator nu prea mai au nevoie de nici un tratament.
5. Dupa 2-3 zile de la prima doza de sirop dau si un tratament cu fumidil B
6. Dintr-o familie ies aprox 5 - 7 care sa ocupe bine cu albine alea 3-4 rame
7. De obicei familiile care au primit puietul dupa prima serie de roi(imediat dupa salcam) sunf folosite la urmatoarea serie de roi

Inca nu imi permit sa folosesc o vatra doar pentru roii la pachet, adica sa mut toate familiile prin rotatie pe o anumita vatra, dar pe viitor sper sa fac si asta.
jonny_it

Mesajde jonny_it » 06 Oct 2017, 13:09

Daca tot vorbim de roi, o imagine din 2012
Cum se transporta albinele pe munte, si ne gandim ca atunci pretul pentru o regina era 35 de lei.

Imagine
jonny_it

Mesajde tinumaftei » 06 Oct 2017, 13:34

Socotind toate familiile cunoscute din zona in care aveți albinele, familiile de albine ale dumneavoastră ce pondere au in total?
tinumaftei

Mesajde jonny_it » 06 Oct 2017, 14:11

tinumaftei scrie:Socotind toate familiile cunoscute din zona in care aveți albinele, familiile de albine ale dumneavoastră ce pondere au in total?

Imaginea este de pe o alta vatra, mai nou am si drum. Cele mai apropiate albine sunt la 8-9 km, de cealalta parte a unui munte. Ajung si alti trantori in zona, nu este o zona atat de izolata. Dar culesul este foarte bun in zona, faneata din primavara pana ingheata, si acum sunt blocati cu polen.
Obtin regine pentru familiile de productie destul de bune, tinand cont ca tot timpul pe vatra sunt 40-50 de familii care primesc in mai 2 rame cladite cu celule de trantor.

In Neamt am 2 vetre, una permanenta(cea descrisa mai sus) si una doar pentru imperecheri(nu o folosesc mai mult de 2-3 saptamani pe an). Acolo merg cu masina 16 km doar pentru a avea semnal la telefon, cele mai apropiate albine sunt si mai departe. Despre albine salbatice nici nu poate fi vorba. Am avut ani cand nu s-a imperecheat nici o regina, este frig vara, iarna este si mai rau :)
Umiditate foarte mare, soarele pe timp de iarna este inexistent.
Totusi este o zona fara curenti de aer puternici si vara daca nu este ploios pot imperechea un numar mare de regine, dar munca de pregatire necesita mult timp.

Zona este testata de doua ori. Nu imi permit sa o testez anual, reginele 100% buckfast se fac prin imperechere artificiala. La anul nu o samai folosesc vatra respectiva, daca sunt doritori este disponibila, trebuie doar o cerere la ocolul silvic, au fost ani cand am platit cu cateva borcane de miere. Exista si posibilitate de cazare daca nu sunteti pretentiosi si nu va este frica de urs. :lol:
jonny_it

Mesajde 5rame » 06 Oct 2017, 14:30

jonny_it scrie:Cred ca toata lumea stie sa faca un roi la pachet. Eu fac roii dupa salcam prin desfiintarea familiilor, adica:
1. Iau toate ramele cu puiet si le dau la alte familii
2. Albinele si le scutur intr-un stup unde am podisorul doar cu plasa.
3. Tratez cu acid oxalic concentratie 2 %
4. Duc albinele pe alta vatra si formez roi care sa ocupe bine 3-4 faguri artificiali(4 daca este dupa 1 iulie).
5. Le dau sirop de zahar(3 litri de doua sau tre ori, in functie de cules, daca este nevoie completez in august, dar nu mai tarziu)
6. Le las 3-5 zile si mai tratez odata cu oxalic 2 %
7. Pun reginele imperecheate si continui stimularea

Observatii:
1. Nu tratez cu oxalic in prezenta reginelor
2. Oxalic 2% - doua tratamente, este mult mai eficient, nu mai ramane varroa deloc, sau aproape deloc(la testele cu zaharul pudra cad 1-2 la maxim 1 test din 20)
3. Doar faguri artificiali
4. Roii respectivi pana in anul urmator nu prea mai au nevoie de nici un tratament.
5. Dupa 2-3 zile de la prima doza de sirop dau si un tratament cu fumidil B
6. Dintr-o familie ies aprox 5 - 7 care sa ocupe bine cu albine alea 3-4 rame
7. De obicei familiile care au primit puietul dupa prima serie de roi(imediat dupa salcam) sunf folosite la urmatoarea serie de roi

Inca nu imi permit sa folosesc o vatra doar pentru roii la pachet, adica sa mut toate familiile prin rotatie pe o anumita vatra, dar pe viitor sper sa fac si asta.

Multumesc mult pentru ca impartasiti cu noi din experienta dvs.
Am o intrebare:
Cele 3-5 zile, intre cele 2 tratamente de oxalic, albinele stau fara regina si cladesc fagurii artificiali.?

Multumesc!
5rame

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?