Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 16 Aug 2021, 14:51

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Balian » 16 Aug 2021, 15:36

Am observat că foițele galbene de plastic sunt construite mai bine.
Merge excelent și în cuib pentru că construcția este perfectă. Nu are greșeli în construcție ca și la ceară și nu poate roade marginile.
La început am folosit de plastic monobloc. Nu mi-a plăcut. Nu e rigid. Cu rame de lemn este perfect.
Nu degeaba folosește și Dan Mărgărit configurația asta. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 16 Aug 2021, 16:03

Balian scrie:Am observat că foițele galbene de plastic sunt construite mai bine.
Merge excelent și în cuib pentru că construcția este perfectă. Nu are greșeli în construcție ca și la ceară și nu poate roade marginile.
La început am folosit de plastic monobloc. Nu mi-a plăcut. Nu e rigid. Cu rame de lemn este perfect.
Nu degeaba folosește și Dan Mărgărit configurația asta. :)


Problema apare la rame 1/1 care in momentul cand sunt pline se deformeaza. La 3/4 si 1/2 nu sunt probleme.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde BMihai » 17 Aug 2021, 08:31

Foarte frumoase rame Jonny...si eu folosesc monobloc galbene, mi se pare ca le construieste mai bine.
Dar fara un cules consistent nu le construieste uniform, pe toata suprafata. Sezonul urmator le bag si in cuiburi, deocamdata doar in magazii.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde ignatov andrei » 17 Aug 2021, 15:33

BMihai scrie:Dar fara un cules consistent nu le construieste uniform, pe toata suprafata.

Pentru ca nu pot deforma "matritza" si nici nu pot imprumuta din "ceara" (plastic), cum se intampla la foile de ceara.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 17 Aug 2021, 15:57

BMihai scrie:Foarte frumoase rame Jonny...si eu folosesc monobloc galbene, mi se pare ca le construieste mai bine.
Dar fara un cules consistent nu le construieste uniform, pe toata suprafata. Sezonul urmator le bag si in cuiburi, deocamdata doar in magazii.


Ramele alea sunt pe vatra din Iasi, am avut o familie care a produs peste 60 kg de miere deci a fost cules. :lol:
Ce ma deranjeaza este ca se deformeaza cand sunt pline, zic de cele 1/1, in rest nimic de comentat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde BMihai » 18 Aug 2021, 08:24

jonny_it scrie:Ramele alea sunt pe vatra din Iasi, am avut o familie care a produs peste 60 kg de miere deci a fost cules. :lol:
Ce ma deranjeaza este ca se deformeaza cand sunt pline, zic de cele 1/1, in rest nimic de comentat.


Cand am ales ramele monobloc nu eram convins de ele, si printr-o imprejurare am ajuns in depozit la Apis Blaj. Aveau de la doi sau trei producatori, unele erau mai "elastice", unele mai "plastice". Mi s-a explicat ca cele care au o anumita elasticitate, si de aici cred ca tu te referi la acea deformare, sunt mai bune pentru magazie, si cele mai rigide pentru cuib.
Eu le-am ales pe cere rigide, cuib si magazie (3/4), dezavantajul e ca daca te bagi cu dalta in ele cand sunt propolizate, le cam beltesti.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Balian » 18 Aug 2021, 11:30

Folosesc de 5-6 ani numai foițe de plastic.
Ce am constatat e că sunt multe lucriri care e bine luate în seamă la aceste foițe.
Culoarea: cele galbene sunt luate mai ușor în lucru.
Înălțimea gravurii: la mine cu gravura cât mai subțire merge cel mai bine. Cea cu grosime mai
mare la ceruire cu trafaletul sau la imersie nu se ceruește fundul alveolei și unde nu atinge ceara
se construește ff greu sau deloc. Sunt de exemplu faguri monobloc Lyson cu alveolă crescută de
vreo 6-8mm pe care nici nu se poate cerui și le construiesc ff greu.
Materialul plasticului din care este făcută foița: care are miros puternic nu le ia numai greu sau
deloc în lucru, cele fără miros pronunțat merg bine.
Ceara care se folosește la ceruire: să fie de cea mai bună calitate, cât posibil ceara din rama ​
de clădit, că orice miros străin inclusiv dacă era ceara supraîncălzită la topire încetinește construirea.
Temperatura foiței când se dă cu ceara: să nu fie rece că nu ajunge ceara la fundul gravurii.

Legat de împrumutul de ceară la construcție, este bine să se dea cu ceară cât mai multă pe foiță.
Astfel construiește mai repede folosind o parte din ceara dată de noi. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde BMihai » 19 Aug 2021, 07:56

Balian scrie:Legat de împrumutul de ceară la construcție, este bine să se dea cu ceară cât mai multă pe foiță.
Astfel construiește mai repede folosind o parte din ceara dată de noi. :)


Total de acord cu ceruitul sanatos al foitei. Ati incercat sa scufundati foita in ceara? Eu le am monobloc si nu pot sa fac experimentul asta. Intra ceara topita in fundul celulei sau ramane o bula de aer?

O zi faina.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Balian » 19 Aug 2021, 22:48

BMihai scrie:.....Total de acord cu ceruitul sanatos al foitei. Ati incercat sa scufundati foita in ceara? Eu le am monobloc si nu pot sa fac experimentul asta. Intra ceara topita in fundul celulei sau ramane o bula de aer?
O zi faina.


Bună,
Pentru scufundare trebuie ceară multă. Am ceară din topire, dar pentru ceruire nu folosesc numai
ceara din rama de clădit, care e mult mai puțină.
Folosesc și rame monobloc. Acolo ar intra ceară multă în cavitățile ramei de aia nu prea este rentabilă scufundarea.
Sunt multe detalii la ceruire dar merge destul de bine cu trafaletul. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 16 Sep 2021, 20:35

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 30 Sep 2021, 17:09

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2021, 17:35

Un sublimator pentru acid oxalic foarte simplu si ieftin de facut.

https://www.youtube.com/watch?v=dekrPaknxrM
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Cristian IONITA » 07 Oct 2021, 18:34

eu sincer ma emotionez cand vad flacara deschisa pe langa vegetatie atat de uscata.

Te rog pe PM pret si contact de unde poate fi comandata "minunea"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2021, 18:47

Cristian IONITA scrie:eu sincer ma emotionez cand vad flacara deschisa pe langa vegetatie atat de uscata.

Te rog pe PM pret si contact de unde poate fi comandata "minunea"


Este uscata pt ca este cosita de 2-3 zile. Urmeaza sa iau grebla in mana si sa o pun la putrezit. Impreuna cu cenusa si alte desuri vegetale este cel mai bun ingrasamant pentru pomii mei. :)

De aici am cumparat: https://bridge-cottage.com/store Am 3 in plus daca te grabesti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori