Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 06 Noi 2018, 17:43

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde nicu68 » 06 Noi 2018, 20:37

faine familii,toate sunt bk?
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 06 Noi 2018, 20:50

nicu68 scrie:faine familii,toate sunt bk?


In filmele de astazi doar BK-ul apare. Cele 2 familii cu carpatina sunt in alt loc, in rest doar BK.
Am si mai slabi, mai bine zis am pastrat unele nuclee de imperechere pe post de roi. S-au dezvoltat bine si le-am trecut pe rama mare. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 06 Noi 2018, 20:52

Aduceau polen astazi. Maine sper sa aflu de unde :)

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 06 Noi 2018, 21:06

Nicu68 - Uite aici un nucleu/roi.

A fost facut cu o cana de albine prin iunie. Am tot pus botci si luat regine. In august Avea doua jumatati de rama ME pline cu albine si puiet.
Am pus rama la perete si am completat cu 3 rame venite de la extras. In septembrie cand nu mai avea puiet am scos toate ramele si i-am dat 4 rame cu miere(cele din poza). Sanatoase sunt, miere au, trec iarna fara probleme. Nu o sa faca productie la pomii fructiferi sau la salcam, dar la tei si faneata sigur scot cel putin 1 cat cu miere daca vremea este ok. Daca pierd o regina undeva il iau cu totul si il unific, daca nu, ramane asa.

Am cateva zeci de nuclee ca cel din imagine. Regine tinere + albinele lor. Nu au fost ajutate deloc cu puiet, doar cu hrana. Este si un test pentru modul de iernare.
Diferentele se vad mai bine cand sunt mai putine albine. Stiu ca toti au intrat in iarna cu aceeasi cantitate de albine, aceeasi hrana si tratamente. In primavara numaram bobocii :lol:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde nicu68 » 06 Noi 2018, 21:51

Jonny ai avut vre-o familie sa iti paraseasca stupul lasand matca cu puiet capacit si o mana de albine?la mine in stupina am avut 3 famili care au disparut nu stiu unde si toate sunt bk in septembrie erau cele mai bune famili si nu este prima data am mai patit si ani trecuti ,vad ca la bk se intampla nu la carpatina
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 06 Noi 2018, 22:08

nicu68 scrie:Jonny ai avut vre-o familie sa iti paraseasca stupul lasand matca cu puiet capacit si o mana de albine?la mine in stupina am avut 3 famili care au disparut nu stiu unde si toate sunt bk in septembrie erau cele mai bune famili si nu este prima data am mai patit si ani trecuti ,vad ca la bk se intampla nu la carpatina


La sfarsit de august acum cativa ani am avut si eu o astfel de familie. Era pe 3 corpuri ME, am verificat-o pe la amiaza si dupa cateva ore din intamplare am vazut ca nu mai zboara nici o albina la ea, stupul era aproape gol. Plecase si regina si albine, a ramas doar puietul si cateva albine tinere.
Familii puternice = puiet mult = loc suficient pentru reproducerea varroa.
Am vazut si pe la altii familii moarte sau cu regina si cateva albine. De obicei acum este perioada cand le gasesti asa, sau chiar mai repede.
Cu ce ai tratat impotriva varroa?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde nicu68 » 06 Noi 2018, 22:48

la inceputullui lui septembrie 2 tratamente varachet nu au cazut multi in octombrie inca 3 tot varachet atunci au cazut mai multi si la sfirsit de octombrie au disparut 3 asta e mergem mai departe
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde ignatov andrei » 06 Noi 2018, 23:42

jonny_it scrie:
nicu68 scrie:Jonny ai avut vre-o familie sa iti paraseasca stupul lasand matca cu puiet capacit si o mana de albine?la mine in stupina am avut 3 famili care au disparut nu stiu unde si toate sunt bk in septembrie erau cele mai bune famili si nu este prima data am mai patit si ani trecuti ,vad ca la bk se intampla nu la carpatina


La sfarsit de august acum cativa ani am avut si eu o astfel de familie. Era pe 3 corpuri ME, am verificat-o pe la amiaza si dupa cateva ore din intamplare am vazut ca nu mai zboara nici o albina la ea, stupul era aproape gol. Plecase si regina si albine, a ramas doar puietul si cateva albine tinere.
Familii puternice = puiet mult = loc suficient pentru reproducerea varroa.
Am vazut si pe la altii familii moarte sau cu regina si cateva albine. De obicei acum este perioada cand le gasesti asa, sau chiar mai repede.
Cu ce ai tratat impotriva varroa?


E tare Bk...(mai sunt si Carpatine vopsite, da' nu-i bai, dam inainte...)
Varroua, ce-i aia...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2018, 01:13

nicu68 scrie:la inceputullui lui septembrie 2 tratamente varachet nu au cazut multi in octombrie inca 3 tot varachet atunci au cazut mai multi si la sfirsit de octombrie au disparut 3 asta e mergem mai departe


Incearca sa faci tratamentele corect. Etanseaza bine cutiile + inchide urdinisul.
Tratamentele de contact sunt o alta solutie pentru a reduce numarul de paraziti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2018, 01:15

ignatov andrei scrie:E tare Bk...(mai sunt si Carpatine vopsite, da' nu-i bai, dam inainte...)
Varroua, ce-i aia...?!?


:?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 08 Noi 2018, 15:22

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 08 Noi 2018, 16:51

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Balian » 09 Noi 2018, 10:57

Bună ziua!
Am o rugăminte la d-voastră. Am cumpărat un microscop de care ați recomandat.
Nu știu cum să pregătesc corect proba. Am făcut după capul meu funcționează
văd nosema, dar nu știu ce este mult și ce-i acceptabil. Nu știu cât apă să adaug
Dacă sunteți bun ajutați-mă vă rog?
(Microscopul e dotat cu cameră. Pot prelucra și să trimit poze sau film.)
Mulțumesc, cu respect: Kiss Geza
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Balian » 09 Noi 2018, 10:59

Scuze! PM am vrut să trimit.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 09 Noi 2018, 15:01

Balian scrie:Scuze! PM am vrut să trimit.


Am raspuns. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori