Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 23 Sep 2011, 09:35

Adi Hodis scrie:
cristi_vidican scrie:...banii din miere ii tin intr-o punga ...

Da ? ... si ia zi acilea, unde ai dosit punga ??? :roll: :P


Punguta cu 2 bani :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde cristi_vidican » 23 Sep 2011, 10:32

Adi Hodis scrie:
cristi_vidican scrie:...banii din miere ii tin intr-o punga ...

Da ? ... si ia zi acilea, unde ai dosit punga ??? :roll: :P

Unde sa n-o afle nevasta :lol: Si daca ea n-o afla, nici voi n-aveti nici o sansa.
Apropo de nevasta si stupi. Sotia mea nu are deloc atractie spre albine, cu ceva luni in urma s-ar fi bucurat daca nu as fi avut stupi. Am avut o discutie mai cu suparare si am zis ca vand toti stupii. Am vandut doar 10. Nu m-a crezut ca-i vand. Ca imediat dupa aceea ea sa trebuiasca sa faca niste vizite pe la dentist, care s-au lasat cu cheltuieli foarte mari. De unde bani? nu mai puteam da inapoi. asa ca am luat punguta cu 2 bani si am bagat mana adanc in ea si uite-asa sotia mea (pe care o iubesc mai mult ca pe albine) nu va mai zice niciodata: iar albine, iar bani pt albine, iar te duci la albine etc.
Asa ca punguta aia rezolva multe probleme. Din nefericire s-au cam dus planurile pt investit in stupi, dar am pace in casa :lol: :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Gabysgg » 23 Sep 2011, 11:41

cristi_vidican scrie:
Adi Hodis scrie:
cristi_vidican scrie:...banii din miere ii tin intr-o punga ...

Da ? ... si ia zi acilea, unde ai dosit punga ???

Unde sa n-o afle nevasta Si daca ea n-o afla, nici voi n-aveti nici o sansa.
Apropo de nevasta si stupi. Sotia mea nu are deloc atractie spre albine, cu ceva luni in urma s-ar fi bucurat daca nu as fi avut stupi. Am avut o discutie mai cu suparare si am zis ca vand toti stupii. Am vandut doar 10. Nu m-a crezut ca-i vand. Ca imediat dupa aceea ea sa trebuiasca sa faca niste vizite pe la dentist, care s-au lasat cu cheltuieli foarte mari. De unde bani? nu mai puteam da inapoi. asa ca am luat punguta cu 2 bani si am bagat mana adanc in ea si uite-asa sotia mea (pe care o iubesc mai mult ca pe albine) nu va mai zice niciodata: iar albine, iar bani pt albine, iar te duci la albine etc.
Asa ca punguta aia rezolva multe probleme. Din nefericire s-au cam dus planurile pt investit in stupi, dar am pace in casa :lol: :lol:


Macar pana la primavara ,cunosc situatia :D
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 23 Sep 2011, 12:15

Gabysgg scrie:
cristi_vidican scrie:Asa ca punguta aia rezolva multe probleme. Din nefericire s-au cam dus planurile pt investit in stupi, dar am pace in casa :lol: :lol:


Macar pana la primavara ,cunosc situatia :D


Gata am inteles!! Trebuie sa fac investitiile in apicultura inainte sa ma insor :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2011, 10:41

Rezerve de miere / am inceput sa unific familiile care nu au suficiente albine.
Fişiere ataşate
DSC03622.JPG
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2011, 10:44

Unele familii inca mai au puiet. Am gasit una cu 6 rame de puiet aproape pline.
Fişiere ataşate
DSC03625.JPG
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2011, 10:45

Pentru viespi, anul acesta sunt destul de multe si in zona.
Fişiere ataşate
DSC03615.JPG
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2011, 10:46

Reciclare, in caz ca nu stiati ca albinele recicleaza ceara. :D
Fişiere ataşate
DSC03612.JPG
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Mircea77 » 27 Sep 2011, 11:26

Povestea cu puietul este simpla: depinde de zona in care te afli. La mine, in sud, ponta matcilor este in continuare la cote ridicate - puietul este prezent in toate fazele de dezvoltare - si inca mai sunt prezenti trantori. Nu atat de multi dar destui pentru o "tavaleala".
Familiile de baza au minimum 4-5 rame cu puiet.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde Bambucha » 27 Sep 2011, 11:38

jonny_it scrie:Rezerve de miere / am inceput sa unific familiile care nu au suficiente albine.


Anul asta la campie au lasat-o moale cu puietul in toamna, totul e secat nu a mai plouat de 2 luni si in natura este totul sterp, pe deasupra invazie masiva de varroa dupa 4 tratamente repetate sunt inca nemultumit, in circa 1 saptamana estimez sa nu mai fie deloc puiet.
La sfarsit de august am sistat stimularea.
Socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea din targ.
Si eu m-am apucat sa unific la greu... tot ce e sub 3 rame de albina.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde gabi bee » 27 Sep 2011, 12:03

jonny_it scrie:Unele familii inca mai au puiet. Am gasit una cu 6 rame de puiet aproape pline.

ma mir ca ai puiet atat de mult ! la mine sunt maxim 2 rame cu puiet pe stup ,si asta la vreo 2 ca ceilalti ori au intrerupt ponta[ chiar matci de anul asta] ori au cate o palma pe o rama . seceta pare sa fie de vina !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2011, 12:38

gabi bee scrie:
jonny_it scrie:Unele familii inca mai au puiet. Am gasit una cu 6 rame de puiet aproape pline.

ma mir ca ai puiet atat de mult ! la mine sunt maxim 2 rame cu puiet pe stup ,si asta la vreo 2 ca ceilalti ori au intrerupt ponta[ chiar matci de anul asta] ori au cate o palma pe o rama . seceta pare sa fie de vina !


Nu la toti, am si familii unde nu mai am deloc.
Inca mai aduc polen/nectar si de aceea am puiet .. o fi bine, o fi rau .. vedem ce o sa fie la iarna.
Oricum majoritatea familiilor stau bine dpdv al numarului de albine. Am mai unificat cateva care probabil intrau pe iarna pe 3-4 intervale; le-am unificat cu familii unde aveam matci batrane(2010).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2011, 12:44

Bambucha scrie:
jonny_it scrie:Rezerve de miere / am inceput sa unific familiile care nu au suficiente albine.


Anul asta la campie au lasat-o moale cu puietul in toamna, totul e secat nu a mai plouat de 2 luni si in natura este totul sterp, pe deasupra invazie masiva de varroa dupa 4 tratamente repetate sunt inca nemultumit, in circa 1 saptamana estimez sa nu mai fie deloc puiet.
La sfarsit de august am sistat stimularea.
Socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea din targ.
Si eu m-am apucat sa unific la greu... tot ce e sub 3 rame de albina.


Varooa nu prea am. Cel putin la cateva familii care au fost pe alta vatra si au avut un tratament primavara devreme nu prea exista varooa. Prima data cand am verificat foile am crezut ca nu este bun varachetul. Totusi nu am observat varooa pe albine.
Problema a fost la cateva familii unde am lasat trantorii de pe cate o rama claditoare sa iasa, a fost invazie totala :D

Oricum sa traiasca cine a inventat rama claditoare, fara sa exagerez dar rama claditoare face mai mult decat 1 tratament cu varachet.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde victor s » 27 Sep 2011, 20:11

va puteti declara fericiti (sau nu) cert este ca anul asta nu se potriveste deloc cu anul trecut.
la controloul efectuat sambata nici macar un stup din 10 nu avea puiet, pe cand anul trecut, abia la jumatatea lui octombrie am facut ultimul tratament in lipsa de puiet.
stimulari au fost dar se pare ca nu deajuns pentru a pacali vigilenta albinelor, ori seceta a fost prea mare !
asta e...vom vedea ce va mai fi !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2011, 20:59

victor s scrie:va puteti declara fericiti (sau nu) cert este ca anul asta nu se potriveste deloc cu anul trecut.
la controloul efectuat sambata nici macar un stup din 10 nu avea puiet, pe cand anul trecut, abia la jumatatea lui octombrie am facut ultimul tratament in lipsa de puiet.
stimulari au fost dar se pare ca nu deajuns pentru a pacali vigilenta albinelor, ori seceta a fost prea mare !
asta e...vom vedea ce va mai fi !


Seceta. Am fost zilele trecute catre Bacau si este dezastru, nu mai este nici un fir de iarba verde. Am vazut ciresi/visini care nu mai au frunze, parca a inghetat.
Aici in zona a plouat saptamana trecuta timp de 10 - 20 minute dar cam atat. Singura ploaie din ultimele 30 de zile(daca nu mai mult) din zona.
Avantajul este ca noaptea e mai racoroasa si dimineata este roua destul de abundenta si nu s-a uscat chiar atat de tare pentru ca nu este foarte foarte cald. Oricum maxim 1-2 saptamani o sa mai oua si aici pentru ca deja incepe sa fie frig noaptea(inca nu a fost sub 10 grade .. deocamdata) si dupa aia nu mai este cules.

Roiul din imagine avea 2 rame ouate destul de bine.

Astept si eu sa fac un ultim tratament cu varachet. Am facut 2 tratamente, la unele familii 3.
Fişiere ataşate
DSC03621.JPG
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde gabi bee » 27 Sep 2011, 21:17

eu la ora asta am in gradina 3 pruni infloriti de vreo saptamana . imi pare rau ca nu le-am facut poze dar vineri sigur le fac . asta inseamna toamna lunga, dar sa mai si ploua fra ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori