Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde ignatov andrei » 19 Sep 2018, 08:54

Scoate, din cele doua familii, cate o rama cu hrana mai putina si descapaceste dupa diafragma, concomitent cu administrarea de sirop 2,5/1, preparat din zahar, prin fierbere si adaugare de sare de lamaie.
Mai bine acum, decat in iarna.
Nu te teme, chestia cu "se uzeaza albina" e un banc care isi cam pierde din farmec si umor!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde yuonyuon » 19 Sep 2018, 09:07

ignatov andrei scrie:Scoate, din cele doua familii, cate o rama cu hrana mai putina si descapaceste dupa diafragma, concomitent cu administrarea de sirop 2,5/1, preparat din zahar, prin fierbere si adaugare de sare de lamaie.
Mai bine acum, decat in iarna.
Nu te teme, chestia cu "se uzeaza albina" e un banc care isi cam pierde din farmec si umor!
bine ca nu se mai uzeaza.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 19 Sep 2018, 09:50

Multumesc!
Nu am de unde pune miere, am comandat Dulcofruct.
Later edit: O sa descapacesc si 1-2 rame cu miere concomitent cu administrarea de sirop.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde un OM » 19 Sep 2018, 18:59

In ziua in care descapacesti nu mai dai si sirop, nu mai ai uzina de peste vara!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde ignatov andrei » 19 Sep 2018, 20:07

un OM scrie:In ziua in care descapacesti nu mai dai si sirop, nu mai ai uzina de peste vara!


:?: :?:

Daca ai si explicatia logica, e bine...
Daca vii cu argumente de prin lume adunate, e de rau...

Iti dau o intrebare ajutatoare:
- cine culege de la struguri, prune si alte fructe...?!?

Ce zici, te bazezi sa ma lamuresti...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde un OM » 20 Sep 2018, 07:41

Cand am dat sfatul de mai sus am avut in vedere obiceiul unor incepatori ce nu au dozat bine stimularea, completarea, se trezesc in sfarsit de septembrie fara rezerve si descapacesc echivalentul unei rame intregi deodata si dau portii, mititele, de 1-2 l sirop.
Nu am dat niciodata portii mai mari de 500 ml pe zi, chiar daca am ridicat capace seara de seara, sau la 2-3 zile.
Chiar si culesul de la struguri, prune nu cred ca depasesc cateva sute de grame zilnic.
Nu am pretentia sa lamuresc pe nimeni, iar daca mai dau cu stangu in dreptu, cica asa e in folbal.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde Shrek » 20 Sep 2018, 08:13

Avand in vedere vremea, existenta unor pomi înfloriți, cred că poți da sirop și acum. Exista riscul de a nu capaci "mierea" lucru ce le poate dăuna peste iarnă. Eu as pune siropul in punga și apoi peste rame , concomitent cu cate o ramă descăpăcita, cat mai târziu, seara, pentru a evita furtișagul.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde ignatov andrei » 20 Sep 2018, 08:44

un OM scrie:Cand am dat sfatul de mai sus am avut in vedere obiceiul unor incepatori ce nu au dozat bine stimularea, completarea, se trezesc in sfarsit de septembrie fara rezerve si descapacesc echivalentul unei rame intregi deodata si dau portii, mititele, de 1-2 l sirop.
Nu am dat niciodata portii mai mari de 500 ml pe zi, chiar daca am ridicat capace seara de seara, sau la 2-3 zile.
Chiar si culesul de la struguri, prune nu cred ca depasesc cateva sute de grame zilnic.
Nu am pretentia sa lamuresc pe nimeni, iar daca mai dau cu stangu in dreptu, cica asa e in folbal.


Nu era vorba de lamurirea mea, dar spun MULTUMESC in numele celor pe care i-ai lamurit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 20 Sep 2018, 16:30

Am inteles principiul si va multumesc.
Sambata sunt la stupi si le dau de lucru.
Sper sa faca treaba si saptamana viitoare, ca se anunta racire. Si am stupii langa munte.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde yuonyuon » 20 Sep 2018, 19:01

BogdanM scrie:Am inteles principiul si va multumesc.
Sambata sunt la stupi si le dau de lucru.
Sper sa faca treaba si saptamana viitoare, ca se anunta racire. Si am stupii langa munte.
super!!

pe cate rame sunt ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bogdan ureaza "bine v-am gasit!"

Mesajde BogdanM » 21 Sep 2018, 15:12

Stupii astia 2 la care nu prea am mancare sunt pe 8 si 9 rame.
O sa-i mai strang mai incolo, spre iarna.
BogdanM
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Mar 2018, 17:43

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori