Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

mariusivanov

Mesajde mariusivanov » 29 Sep 2011, 16:22

Cam asa suna prezentarea mea de pe vechiul forum:
Permiteti-mi sa salut toti utilizatorii acestui forum minunat.
Ma numesc Marius iar despre mine as putea sa va spun urmatoarele:
- am vazut pana acum vreo 29 de primaveri
- sunt nascut in Pitesti, crescut prin Dobrogea - Delta Dunarii, locuit in Ardeal in Turda de Cluj 14 ani, reintors in Pitesti (2 ani), stabilit momentan de 6 ani in Slatina
- sunt casatorit si am o fetita de 4 anisori
- economist
- angajat cu norma intreaga de lucru de vreo 10 ani
La varsta de 8 ani mi-am cumparat un acvariu si nu am mai putut sa scap de microbul acvaristicii pana in acest an. Am trecut prin multe faze ale acestei minunate pasiuni, am plecat de la un acvariu de 10 L si am continuat la 20, 40, 50 , 200 - 1,2,3,4 acvarii pana cand am ajuns in 2008 la "piscina" mult dorita, un acvariu de 720 L (desi stau la bloc, desi stau la etajul 2). Am mers dupa spusele mai batranilor in acesta meserie - cu cat este mai mare cu atat este mai usor de intretinut - si sa stiti ca au avut dreptate. Oricum multe satisfactii am obtinut din acest domeniu, multe nopti "castigate", multe experimente reusite, alte mici esecuri, foarte multi bani investiti. Drumul meu in acvaristica s-a incheiat anul acesta cand dintr-o neglijenta a persoanei care mi-a umplut butelia de CO2 de la instalatia acvariului aceasta a explodat intr-o seara la mai putin de 2 metri de mine (erau si sotia si fetita in casa) dar in alta camera, am pus mana pe butelie s-o arunc pe geam insa mai era lichid in butelie care mi-a curs pe mana => arsuri foarte grave, spitalizari. INVATATURA: nu tine lucruri ce te pot omori la bloc, mai ales cand acestea pot sa aiba efect si asupra persoanelor iubite. CONCLUZIE: am vandut acvariul si tot ce tinea de acesta.
Cum nu pot sta linistit a trebuit sa-mi caut altceva de lucru si asa am avut prima mea intalnire cu albinele in aceasta vara. A fost dragoste la prima vedere. Locul desfasurarii ostilitatilor este pe malul Oltului la aproximativ 20 km de oras. Momentan nu ma pot lauda cu realizari insa am o multime de planuri:
- modernizare atelier tamplarie
- minim 200 stupi (MER) pana la 1.06.2011
- achizitionare "ustensile" moderne pentru stuparit
- construire vatra cat se poate de mare (sper macar la 5 ha) cu plantatie salcam + facelia intre randuri
- .... (daca le-as spune pe toate nu mi-ar ajunge 10 pagini as ca o sa vi le destainui pe parcurs)

Pot sa va spun la finele acestei prezentari ca ma bucur foarte mult ca m-am alaturat comunitatii dvs. de unde am foarte multe de invatat.


Modificari a descrierii de sus ar fi urmatoarele:
- nu mai am 29 de ani
- am 2 fetite acum
- nu am reusit sa fac 200 de stupi MER asa cum mi-am propus, m-am pricopsit in schimb cu 162 verticali stas (cuib 10 rame 1/1 iar odata demult prin vara aveau magazii de 1/2)
- restul is doar detalii :-)
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

Re: mariusivanov

Mesajde liviu1965 » 29 Sep 2011, 20:20

Felicitari ptr. fetite.

In rest sunt doar vorbe.... amanunte....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: mariusivanov

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Sep 2011, 20:32

fetitele mele dragi sunt albinele !!! am si eu 2 baieti !!! nu am fost in stare sa fac fete desi am cascat gura si am scos si limba !!! dar stiu ca ai ceva stupi ,nu gluma !!!
fii sanatos !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: mariusivanov

Mesajde liviu1965 » 29 Sep 2011, 20:52

ves.lucian.zabrani scrie:fetitele mele dragi sunt albinele !!! am si eu 2 baieti !!! nu am fost in stare sa fac fete desi am cascat gura si am scos si limba !!! dar stiu ca ai ceva stupi ,nu gluma !!!
fii sanatos !!!


Ok, eu nasesc
Da' sa se mai cunoasca si copii....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: mariusivanov

Mesajde mariusivanov » 29 Sep 2011, 21:36

Multumesc de urari liviu1965. Doresc si eu multa sanatate tuturor, mersi de urari ves.lucian.zabrani.
Pentru cunoscatori:
http://www.youtube.com/watch?v=wlSVJni1K2E&feature=related
Prietenii stiu de ce.

Cat despre stupi... multe planuri...putin timp...resurse banesti limitate... cunostinte insuficiente...experienta minima. Cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa realizez macar 10% din cate mi-am propus.
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

Re: mariusivanov

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Sep 2011, 21:44

ai dreptate !!! numai cu ajutorul lui Dumnezeu putem face ceva !!! eu asa zic !!! cu siguranta mi-ai citit semnaturile !!! mai ales prima !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Soldati...alinierea...

Mesajde mariusivanov » 02 Oct 2011, 23:33

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

Anu asta am renuntat la sirop si turte... au rontait varza

Mesajde mariusivanov » 02 Oct 2011, 23:35

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

100+ stupi

Mesajde mariusivanov » 02 Oct 2011, 23:37

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

Astia tre' sa-i dau gata pana la pranz altfel mananc salam

Mesajde mariusivanov » 02 Oct 2011, 23:39

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

Unu bunicel, restrangem randurile pt iarna

Mesajde mariusivanov » 02 Oct 2011, 23:42

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina

Ala micu, matca de la C. Radut

Mesajde mariusivanov » 02 Oct 2011, 23:44

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
“Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.” (Darwin)
Avatar utilizator
mariusivanov
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Sep 2011, 15:21
Localitate: Slatina


Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron