Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 13:43

Buna ziua dragi apicultori!!!
Numele meu este Codrean Iulian si am inceput apicultura in 2014. Totul a inceput cand am prins un roi la servici. Abia atunci am inceput sa "bag in seama" existenta si importanta albinelor. Incet, incet am inceput sa citesc despre aceste insecte inteligente si sa imi doresc sa imi extind stupina, sa cunosc cat mai mult din tainele acestei meserii....
Fac apicultura din pasiune, nu imi castig existenta din aceasta activitate. Momentan, stupina mea este situata langa Cheile Turzii (Jud Cluj) si am in jur de 30 de stupi. In trecut am mai avut unele "pasiuni" pentru cresterea unor animale de rasa, am detinut capre, oi, etc, insa din momentul in care am avut contact cu apicultura m-am dedicat in totalitate acesteia si se pare ca aceasta este pasiunea la care o sa raman toata viata.
Pe parcursul acestor ani de stuparit am incercat diferite modele stupi si metode de lucru. Am inceput cu dadant pe 10,11 si 12 rame cu magazi de 1/2. Documentandu-ma despre tipurile de stupi existente, luand in considerare ce este mai bine pentru albine, am decis sa testez si Layens. Am ramas la stadiul de testare al acestui model deoarece nu m-am obisnuit cu el. Din 2017 am inceput sa lucrez si cu modelul MER din considerente practice. Astfel la ora actuala am in stupina stupi dadant 10 rame si MER, insa imi doaresc sa trec toata stupima pe MER, deaorece consider ca este cel mai bun model pentru mine.
Fişiere ataşate
18222148_1125259140919367_2256496232226876876_n.jpg
Primul MER
10735731_584576828320937_1663298486_n.jpg
anul doi de apicultura
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 13:45

acesta este satul unde am vatra
Fişiere ataşate
21616121_1240555469389733_448799348217741368_n.jpg
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde Balian » 22 Feb 2019, 14:57

codrean.iulian scrie: .....Astfel la ora actuala am in stupina stupi dadant 10 rame si MER, insa imi doaresc sa trec toata stupima pe MER, deaorece consider ca este cel mai bun model pentru mine.

Felicitări! N-o să-ți pară rău. Vei vedea.
Succes!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 16:20

Balian scrie:
codrean.iulian scrie: .....Astfel la ora actuala am in stupina stupi dadant 10 rame si MER, insa imi doaresc sa trec toata stupima pe MER, deaorece consider ca este cel mai bun model pentru mine.

Felicitări! N-o să-ți pară rău. Vei vedea.
Succes!

În primul an am avut așa un gând să renunț la MER din cauza ca, carpatina noastră nu dezvolta așa populații mari să mă gândeam că o să fie greu cu ei nerestransi.
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 16:24

Cam așa arată MER-isorii..poze de acum o săptămână de la control, am descapacit putina miere la Margina cuibului sper ca am făcut bine..au urmat trei zile călduroase cu zbor intens
Fişiere ataşate
Resize Image_1550683753277.jpg
Resize Image_1550683788176.jpg
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde Balian » 22 Feb 2019, 16:34

Cele două poze prezintă situații diferite. (Dacă amândouă poze au fost făcute din spatele stupului)
A doua se pare OK. Primul însă are mâncare spre final. Nu ar strica o revizie sumară.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 16:48

Balian scrie:Cele două poze prezintă situații diferite. (Dacă amândouă poze au fost făcute din spatele stupului)
A doua se pare OK. Primul însă are mâncare spre final. Nu ar strica o revizie sumară.

Sunt făcute din spate amândouă. Iar stupul din prima poza are mâncare suficientă doar că a fost răsturnat de câini și când l.am pus înapoi pe poziție l.am pus cu ghemul în spate. Revizia sumară a fost făcută și toți sunt ok(mâncare suficientă si puiet în toate stadiile)
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2019, 17:15

Am întâlnit și situații în care ghemul era în partea din spate a cuibului.
Foarte rar, dar am întâlnit.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 18:38

cristi_vidican scrie:Am întâlnit și situații în care ghemul era în partea din spate a cuibului.
Foarte rar, dar am întâlnit.

Am si eu la dadant ghem format în spate.
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde Shrek » 22 Feb 2019, 19:33

Eh, nu s-a format chiar in spate! El s-a format în mijlocul clubului, da' s-o dus după slană mai in...fund! Nu-i bai, da' can' s-o urca în pod după cârnați, si-apoi se uita pa sub strasina, sigur ii rupt da foame! Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2019, 19:37

Shrek scrie:Eh, nu s-a format chiar in spate! El s-a format în mijlocul clubului, da' s-o dus după slană mai in...fund!

Nu știam că tu vezi mai bine decât mine ce e la mine în stupină :lol:

Chiar am găsit ghem care era în treimea din spate. Nici măcar central-spate. Asta prin ianuarie, că în feb-martie, deja e altă treabă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde Shrek » 22 Feb 2019, 19:40

Nu stiam ca p-acolo pe la dumneata, ghemul se formeaza in ianuarie, da nah, cine mi-s io sa te-ntreb?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 19:44

Shrek scrie:Eh, nu s-a format chiar in spate! El s-a format în mijlocul clubului, da' s-o dus după slană mai in...fund! Nu-i bai, da' can' s-o urca în pod după cârnați, si-apoi se uita pa sub strasina, sigur ii rupt da foame! Parerea mea!

Dacă mierea din mijloc e tot acolo ce explicație mai aveți??
Ultima oară modificat de codrean.iulian pe 22 Feb 2019, 19:56, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde Shrek » 22 Feb 2019, 19:55

Ie beceag!
Dincolo de discuții, te rog sa nu fii supărat pe mine si nici sa iei de bun tot ce scriu ! Din cate stiu eu, ghemul se formeaza in mijlocul clubului ( daca este organizat cum trebuie), cu rame de păstra si miere pe margine, bla, bla, bla, dar asta se intampla toamna tarziu cand albinele se pun la hibernat! Pe timpul iernii, se mai multa ca na, se gata pita, se aglomereaza buda, uneori se muta în locuri cu verdeață, dar pozitia ghemului in aceasta perioada, este recomandat sa n-o stii! Daca esti curios si ai aflat-o, atunci o interpretezi ca un indicator al stării de sănătate, provizii de mâncare putere, bla, bla, bla. Ideea este ca stresam inutil albinele sa vedem noi unde este ghemul. Dacă ai aflat că ghemul este in spate ce ai castigat, l-ai mutat mai in fata? Intreb pentru un prieten!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2019, 20:06

Shrek scrie:Dacă ai aflat că ghemul este in spate ce ai castigat, l-ai mutat mai in fata? Intreb pentru un prieten!

Unii chiar fac pe vremea asta ca ghemul să fie în spate.
Donbazil spunea că face asta. Nu știu dacă mai face
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde jonny_it » 22 Feb 2019, 20:11

Shrek scrie:Ie beceag!
Dincolo de discuții, te rog sa nu fii supărat pe mine si nici sa iei de bun tot ce scriu ! Din cate stiu eu, ghemul se formeaza in mijlocul clubului ( daca este organizat cum trebuie), cu rame de păstra si miere pe margine, bla, bla, bla, dar asta se intampla toamna tarziu cand albinele se pun la hibernat! Pe timpul iernii, se mai multa ca na, se gata pita, se aglomereaza buda, uneori se muta în locuri cu verdeață, dar pozitia ghemului in aceasta perioada, este recomandat sa n-o stii! Daca esti curios si ai aflat-o, atunci o interpretezi ca un indicator al stării de sănătate, provizii de mâncare putere, bla, bla, bla. Ideea este ca stresam inutil albinele sa vedem noi unde este ghemul. Dacă ai aflat că ghemul este in spate ce ai castigat, l-ai mutat mai in fata? Intreb pentru un prieten!


Conteaza mult si cate albine are familia respectiva, spatiul total si tipul de stup. Daca are 8 rame cu albine si este strans pe 6 iti dai seama ca nu mai poti zice ca este in fata sau spate. La multietajat urca de jos in sus, nu se misca in fata/spate.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori