Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde Vasia » 08 Aug 2019, 06:49

Sunt Vasia.Sunt incepator in ale albinaritului si va marturisesc va am inceput aceasta activitate ca un hobby dupa ce am citit un curs de apicultura, fiind fascinat de viata acestor ,,animalute''.Am doar 3 familii si un roi facut in acest an.In speranta ca voi fi ajutat cu unele sfaturi venite din partea dv.va doresc toate cele bune!
Vasia
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2019, 11:31

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde ignatov andrei » 08 Aug 2019, 14:32

Buna Vasia!
Bafta si bucurii sa ai de la "animalute"!
Ia zi, asa, la ureche: de unde esti, unde stai... te tragi cumva din comunitate ruseasca, sau "vasia" inseamna altceva...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde Vasia » 29 Aug 2019, 21:44

Credeti ca o matca tanara se mai poate imperechea la jumatatea lunii septembrie,in conditii bune de vreme?
Vasia
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2019, 11:31

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde FLORINELU » 30 Aug 2019, 20:27

da se poate,vezi ca nenea Andrei te-a intrebat ceva,daca tu ocolesti raspunsurile tot asa vei si primi raspunsuri la intrebarile tale, sau e asa un mare secret raspunsul?in cazul acesta ma retrag si imi cer scuze.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde jonny_it » 30 Aug 2019, 20:46

Vasia scrie:Credeti ca o matca tanara se mai poate imperechea la jumatatea lunii septembrie,in conditii bune de vreme?


Intr-un an am verificat daca oua o regina inainte sa le pun ziarele pt iarna. Se imperecheaza si in septembrie, doar sa fie vremea buna.

Este bine sa zici de unde esti pentru ca posibil sa fie apicultori prin zona cu care poti discuta sau te poti intalni + de multe ori multe raspunsuri sunt conditionate si de zona.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde Closcutz » 31 Aug 2019, 08:17

S-ar imperechea ele săracele, dar daca stau prigoriile pe capul lor toată ziua rata de eșec este 100%!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde FLORINELU » 02 Sep 2019, 07:37

tot nu ne-ai spus de pe unde esti.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde Vasia » 22 Sep 2019, 23:57

Sunt din Moinesti,Bacau.
Vasia
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Mai 2019, 11:31

Re: Sunt incepator in ale albinaritului

Mesajde ignatov andrei » 24 Sep 2019, 21:02

Uite ca eu sunt nascut in Plopana, tot Bacau!
Am locuit in Bacau, pe Mioritei, nr.2, (acum e bulevard) si am invatat la Scoala Generala nr.4, pe Primaverii, scoala unde nu am avut invatator ci numai profesori!
Era o scoala unde s-a experimentat acest lucru si a fost foarte bine!
Bunicul meu a fost preot si s-a retras la manastire (Manastirea USPENIA, Slava Rusa) unde a fost Staret!
TU... anonim, anonim?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui


Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori