Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde bogdannn » 12 Oct 2011, 10:21

Va salut domnilor apicultori, Nastase Bogdan este numele meu, am 31 de anisori, sunt din Targoviste, vetrele stupilor le am in Comuna Bilciuresti Dambovita, pentru anul viitor am rezervat inca doua locuri de vetre permanente in Comunele Finta si Gheboaia tot din Dambovita.

Eu si familia mea avem deocamdata 220 de stupi populati cu albina, cuib de 10 sau 12 rame dadant + cat 10 rame 1/1 sau de 10 rame 1/2 - la anul viitor vreau sa experimentez pe ME, MER si warre, daca imi gasesc un ajutor cu care sa ma inteleg si ma tine spinarea sper ca pana in 2015 sa ajung la 400 familii

Pastoral am facut destul de rar, doar in judet, consider ca pentru anii viitori se va castiga mai bine din vanzarea roiurilor si a matcilor selectionate

Albine in famila noastra din 1965, eu m-am implicat in apicultura in 2004, din 2006 doar eu lucrez in stupi, familia ma ajuta cu restul muncilor(rame, faguri, vopsit si igenizat cutii stupi, extras, etc..)

Casatorit din 2007, am o fetita mica de 2 saptamani :D, sper sa vina si fratiorul peste 2 ani

In legatura cu forumul sunt printre cei mai vechi utilizatori, parca din 2005, de citit am citit aproape tot ce s-a scris de mai multe ori, cu postarile stau mai prost, promit ca pe noul forum o sa fiu mai activ in limita timpului disponibil

O sa revin cu ceva poze
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde bogdannn » 12 Oct 2011, 10:33

ca si nucleu de imperechere folosesc cutii din polistiren extrudat homemade, dintr-un bax imi ies 40 bucati, volum - 1 rama dadant 1/1 impartita in 3
Fişiere ataşate
DSC00004.JPG
nuclee de imperechere
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde bogdannn » 12 Oct 2011, 10:40

pentru umbra albinelor aici vreau sa plantez cateva randuri de salcami
Fişiere ataşate
DSC00007.JPG
vatra principala
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde gabi bee » 12 Oct 2011, 10:54

bine ai venit ! te vedeam mereu logat pe forumul vechi dar nu postai si ma bucur ca ai spart gheata ! te asteptam cu poze si informatii ! multa sanatate ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde popik50 » 12 Oct 2011, 17:57

Ma bucur :D pentru tine si cred ca ne poti ajuta si cu sfaturi la experienta pe care o ai . Imi place stupina ta .
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde jimm » 12 Oct 2011, 21:17

Ce faci Bogdane? baga poze si informatii, visuri, planuri sa vedem!
Bogdan = baiat a-1 a
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde gica » 12 Oct 2011, 22:19

bogdannn scrie:Casatorit din 2007, am o fetita mica de 2 saptamani :D, sper sa vina si fratiorul peste 2 ani
O sa revin cu ceva poze

Aici e ca si in apicultura.Treaba e aranjata 50%.Tu vrei.Sa te vedem. :D
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde mibu » 26 Oct 2011, 19:39

Sa traiesti! La mai mare ! Cum se limpezeste putin vinul ne vedem !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Oct 2011, 19:54

bine ai venit printre noi !!! sa-ti traiasca fetita !!! tare mi-am dorit si eu desi nu numai ca am cascat gura , dar am mai scos si limba , dar tot degeaba !!! baietii mei sunt mari , sanse sa ne facem neamuri nule !!! frumosi stupi si nu putini !!! ma bucur ca ti-ai facut pagina personala !!! fii sanatos cu toti ai tai !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde Ioan Guist » 26 Oct 2011, 20:23

Auzi ma...Bogdannn-e?! Am tot siimntit un suflu in ceafa de ...6 ani.Se pare ca ...mataluta esti?!

Fi antena1! La primul copil am facut un scaunel de lemn si am pirogravat numele ...ficiorului.Cristian.O iesit Christine.
La al doilea copil am ales un ...Paul.Si a venit Paula cu hotarare si fara loc de intors.Drept e ca asta e ficiorul lu tata.Sparge geamuri si bate baietii.
La al treilea copchil zic.Noooo ...acuma ho!! ca vine...ala cu armata.Ciuci!! Vine Mara.
Una peste alta e foarte bine si sunt fericit.Pe bune.

Fi Antena2 !! acu ca...ai spart gheata, tine aproape de noi.Ca vine iarna si e nevoie sa trecem peste ea cu capul neatins de sevrajul ce bate la usa.Va fi greu!!O sa plangem unul pe umarul aluilalt.O sa ne mangaiem impreuna.O sa ne scoatem ochii si dintii impreuna.Important e sa... treaca iarna.In primavara uitam unul de altul si ne scufaundam in ...fete.

Fi antena3 Acu 6 ani nu aveai numarul asta.Cat aveai?? Ai crescut?? si noua nu ne-ai descris ce si cum?? Ai furat de pe net tot... tot? Ai papat ca un copchil cuminte tot lapticul si ai facut burtica mare!!??Ia ragaie acilea tot! Si ia ada poze si ...ia fa beshici la deste.

Bine ai venit Domnule Bogdan
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Oct 2011, 20:33

vorbea cineva pe forum de neamuri !!! ai mei baieti au 20 si 16 !!! la fetitele tale dragi ( nu albinutele ) ce cifre sunt la anisori ??? poate ne incuscrim !!!
vorba aia : nu bem , nu fumam etc. !!! ce zici mister pupemea ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde Ioan Guist » 26 Oct 2011, 22:06

Aia mare 21
Aia mijlocie 18
e ... cum s azic...aprope.
Cati stupi si cati pomi dai la baiat? Sau la bucata??
Glumesc.

Sa-si caute jumatatea singure.Orice sa fie .Sa stie frica de Dumnezeu si sa-l recunoasca pe Hristos ca Domn.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde horia_ch » 27 Oct 2011, 07:03

Bun venit, Bogdan, "hai cu poze!".
D-le Guist, când ţi s-a născut aia mică - Mara (şi noi te aşteptam la Ploieşti), soţia mea m-a anunţat că e însărcinată. Acu am un băiet de toată isprava. Ei, ce zici? :)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde Ioan Guist » 27 Oct 2011, 07:16

horica,
se pare ca va miscati incet.
Sa-ti traiasca ficiorul si sa se faca ce vrea tata
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde jenica67 » 27 Oct 2011, 09:17

[quote=Casatorit din 2007, am o fetita mica de 2 saptamani :D, sper sa vina si fratiorul peste 2 ani[/quote]
Vezi ca daca vrei sa ai un baiat nu e chiar cum spun cei dinainte. Cauta sa ai exact 2 ani (sau 6, 10, 14 pt sex diferit si 4, 8 12, 16... pt acelasi sex), intre data de nastere a fetitei si cea cand va trebui sa se nasca baiatul si iti garantez cu o probabilitate de 90% ca va fi baiat. Restul frumos, sa fiti sanatosi, si sa ai multe "sucesuri" !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: bogdannn - Nastase Bogdan

Mesajde bogdannn » 27 Oct 2011, 13:17

Multumesc tuturor pentru urari

Am fost destul de ocupat si nu am mai avut timp de postari (am inceput sa exersam pentru copilul numarul 2) :roll: astept sfaturi aici sau pe privat cum sa fac baiat, cel mai bun sfat primeste un borcan de miere facuta din apiinvert :lol:

Azi incasez banii pentru PNA, am facut pentru cateva cutii si medicamte, primul lucru o sa-mi cumpar un aparat foto performant, de luni revin cu poze
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori