Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: nedelcu octavian

Mesajde FLORINELU » 16 Mar 2015, 20:25

ma bucur ca ai reveniat Octaviane,imi ziceam in sinea mea :iata si la asta sa insurat si la pus bulgaroaica la punct ,la scapat de baze si cand colo tu bine mersi cu familii multe...de albine si nu te lasi,felicitari,poate ne mai spui ce ai mai facut....la albine. :?:
FLORINELU

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde stuparul2011 » 25 Mar 2015, 09:59

buna,
va multumesc nenea floriane........
toate bune...........
pai sotia face om din mine, nu gluma.dar am noroc, pentru ca tot timpul ma sustine sa fac ceea ce imi doresc, clar ca si viceversa este valabila...........
oricum sa stiti ca am si in ea un sprijin la albine, asa ca am de doua ori noroc..........ma ajuta si ea cu, ce poate, cand am de lucru la ele...........
incet incet poate vom deveni apicultori........... :?:
pai, pe la albine doar treburi obisnuite............nimic special...........incerc sa ma stapanesc sa nu ma extind prea mult dintr-o data............IN PRIMUL RAND :D
anul trecut am experimentat sa le iernez, fara atatea presuri si ziare peste...........vad ca a mers bine..........
avand in vedere ca nu am avut timp, sa fac, chiar tot cum mi-as fi dorit, din cauza ca lucram, de la 08:00 la 22:00 sau 00:00 depinde cum mergea treaba in camp, am cam stat ca pe ghimpi, cum se spune sa vad cum iesim din iarna............
nu eram sigur daca am destula mancare la ele, avand in vedere ca pana anul trecut in toamna, lasam mancare acolo la ele, nu gluma...........
dar acum in primavara, surpriza total, ele inca mai aveau cateva rame cu miere, unele mai multe, altele mai putine.........
singura problema este la o familie care a ramas fara matca si una foarte slaba care avea puiet varos in toamna...............urmeaza sa le unesc.......
azi fiind sarbatoare, aplic doar un miros la doua familii,sa le parfumez putinm, sa nu faca prostii, deoarece trebuie unite, maine urmeaza sa le unesc......
in rest totul este bine, sanatos si nerabdator sa ma apuc de treaba..........
sanatate si numai bine va doresc
stuparul2011

Mesajde Florin Dobre » 25 Mar 2015, 10:07

stuparul2011 scrie:...
singura problema este la o familie care a ramas fara matca si una foarte slaba care avea puiet varos in toamna...............urmeaza sa le unesc.......
azi fiind sarbatoare, aplic doar un miros la doua familii,sa le parfumez putinm, sa nu faca prostii, deoarece trebuie unite, maine urmeaza sa le unesc......

Nu inteleg. :?
Le parfumezi azi si le unifici maine?
Suntem pulbere de stele.
Florin Dobre

Mesajde mellis » 26 Mar 2015, 01:54

Se pot parfuma cu ceapa ;), de pe o zi pe alta...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde FLORINELU » 26 Mar 2015, 07:22

eu zic sa le "parfumezi"atunci cand le unifici,asa e sigur.
FLORINELU

Mesajde stuparul2011 » 27 Mar 2015, 01:58

Florin Dobre scrie:
stuparul2011 scrie:...

Nu inteleg. :?
Le parfumezi azi si le unifici maine?

pai le parfumez si azi(cu o zi inainte si in ziua unificarii) cu, cateva minute inainte sa le unific.........
apoi, dupa unificare mai aplic, cateva jeturi si am terminat.........
sper sa procedez bine.................sau?
stuparul2011

Mesajde stuparul2011 » 27 Mar 2015, 02:00

mellis scrie:Se pot parfuma cu ceapa ;), de pe o zi pe alta...

stiu si aceasta varianta............anul trecut asa am procedat...........
dar acum, poate asa pe moment, sincer nu stiu sa zic exact de ce am ales aceasta varianta...........am folosit parfum...........pentru ca nu am rachie..... :D
stuparul2011

Mesajde mellis » 27 Mar 2015, 02:02

Eu zic ca e prea mult parfum, ești din zona, putem sa ne parfumam noi cu excesul, nea Florinelu se înscrie pe lista, reușim cumva sa facem treaba, nu de alta dar e păcat de parfum, si de albine...sănătate.
Chiar am crezut ca e alt parfum.;), .macar este coco ;)?
Ultima oară modificat de mellis pe 27 Mar 2015, 02:04, modificat 1 dată în total.
mellis

Mesajde stuparul2011 » 27 Mar 2015, 02:03

FLORINELU scrie:eu zic sa le "parfumezi"atunci cand le unifici,asa e sigur.

le parfumez si atunci, sa fiu sigur de treaba................
oricum azi le-am unificat si nu am avut probleme .........
mai cautau cateva vechiul, loc dar incet incet s-au linistit si acestea............
oricum nu s-au batut deloc.............. :?:
bineinteles ca nu pot garanta.................dar le-a urmarit foarte atent si pe noul, loc, la urdinis, dupa ce le-am unit si inchis stupul..........precum si pe cele care mergeau pe locul vechi, inapoi si incercau sa intre intr-un stup vecin..........
sanatate si numai bine
stuparul2011

Mesajde stuparul2011 » 27 Mar 2015, 02:05

mellis scrie:Eu zic ca e prea mult parfum, ești din zona, putem sa ne parfumam noi cu excesul, nea Florinelu se înscrie pe lista, reușim cumva sa facem treaba, nu de alta dar e păcat de parfum, si de albine...sănătate.

va multumesc
acum o intrebare............credeti ca am gresit folosind parfum?
puteam sa folosesc ceapa, ca si pana acum...............rachie nu am asa ca..........
dar pe moment am folosit parfum, asa am mai citit pe ici pe colo..............
stuparul2011

Mesajde FLORINELU » 27 Mar 2015, 07:55

ideea e ca sa le unifici mirosul,de o fi una,de o fi alta,vorba poetului,eu merg pe tuica fiindca o am la indemana ,unii folosesc frunze de tutun ,altii ceapa,eu nu mai fumez demult,stuparu 2011 a baut toata tuica si nu mai are :lol: asa ca care cu ce poate si ce are,dar eu incerc sa scot pe cat pot chimicalele din stup sub orice forma,iar parfumul........iar tuica mai are si marele avantaj ca nu arunci ce prisoseste. :lol:
FLORINELU

Mesajde mellis » 27 Mar 2015, 10:18

Parfumul are alcool nesanatos, mai ales daca il dati atat de mult, pe cand la tuica, se uneste si stuparul cu albinele - o dusca ele - una eu si iasa lucru fain...;)
Nu zic ca nu e bine - dar parfumul nu este sanatos/comestibil, stupul ar trebui sa respecte regulile alimentelor comestibile...
Sanatate...
mellis

Mesajde stuparul2011 » 27 Mar 2015, 22:00

FLORINELU scrie:ideea e ca sa le unifici mirosul,de o fi una,de o fi alta,vorba poetului,eu merg pe tuica fiindca o am la indemana ,unii folosesc frunze de tutun ,altii ceapa,eu nu mai fumez demult,
stuparu 2011 a baut toata tuica si nu mai are :lol:
asa ca care cu ce poate si ce are,dar eu incerc sa scot pe cat pot chimicalele din stup sub orice forma,iar parfumul........iar tuica mai are si marele avantaj ca nu arunci ce prisoseste. :lol:

pai mai trebuie si din astea ce sa-i faci............ :D
dar chiar tuica.................oricum in urma cu, cativa ani vara fiind am dormit putin dupa masa, ca era caldura mare.........
cand m-am trezit am vazut pe masa o sticla de suc de lamaie...............in care era ce sa vezi.................o tuica frate de iti ardea ficatul......... :lol:
si da-i o dusca buuuuuuuuuuuuuuna, pana sa ma prind a mers jos de tot, nu am mai avut ce sa-i fac..............
si de atunci sa nu mai aud de tuica ...............
acum legat de chimicalele acestea, cred ca efectul lor trece foarte repede si probabil ca nu afecteaza nimic in stup............asa ma gandesc eu

eu nu am fumat deloc nenea florinelu.......de baut mai trageam cate una, in tinerete cu prietenii, ca na varsta si atunci mai faci pe nebunul..........
dar tigara si cafea nu am consumat niciodata, nici macar sa gust...............sincer nu stiu de ce, dar chiar nu m-a atras..........

sanatate si numai bine
Ultima oară modificat de stuparul2011 pe 27 Mar 2015, 22:06, modificat 1 dată în total.
stuparul2011

Mesajde stuparul2011 » 27 Mar 2015, 22:03

mellis scrie:Parfumul are alcool nesanatos, mai ales daca il dati atat de mult, pe cand la tuica, se uneste si stuparul cu albinele - o dusca ele - una eu si iasa lucru fain...;)
Nu zic ca nu e bine - dar parfumul nu este sanatos/comestibil, stupul ar trebui sa respecte regulile alimentelor comestibile...
Sanatate...

parerea mea, ca efectul trece foarte repede si nu cred ca le face rau............dar acum nu stiu sigur.........
oricum cred ca pe viitor o sa revin la metoda cu ceapa..........vreo 2-3 zile si apoi unificare......
e buna ideea asta cu regulile alimentelor comestibile cred ca si ele functioneaza pe aceeasi baza ca si noi........dar parfumul nu il mananca............
poate sa le afecteze in vreun fel????
sanatate si numai bine
stuparul2011

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?