Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: RazvanTi

Mesajde jenica67 » 25 Oct 2011, 20:20

proapis13, imparte la 10 grosimea sarmei, ca ii virusezi cunostiintele lui RazvanTi. ;) (ca nu folosesti electozi, pt insarmare)
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: RazvanTi

Mesajde liviu1965 » 25 Oct 2011, 21:15

[quote="proapis13"][quote="liviu1965"]Acum, cand mi-am facut dispozitiv a la Proapis13?

Serios acum, stau stramb ( pe scaun ) si gandesc drept. Dpdv a rezistentei .... este mai ok insarmatul pe verticala.

Alte pareri?[/quote]

Insarmarea pe verticala cu 6 sarme de inox de 4mm si lipit fagurele electric
salve :D[/quote]

Si acum imi spui???? Cand am facut o rezerva de rame insarmate si pus si foitele....
Am facut si dispozitivul tau , fara role...... dar mosorul cu sarma ...am pastrat ideea ta. In plus i-am facut si frana reglabila.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: RazvanTi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Oct 2011, 21:20

pana acum nu am avut sarma de inox , ci doar zincata !!! nu stiu cum se comporta la lipitul fagurilor !!! s-ar putea sa aiba sarma de inox o rezistenta electrica mai mare ceea ce inseamna ca va dura ceva mai mult lipitul fagurilor !!! voi vedea cand voi incerca !!! a incercat cineva lipitul fagurilor cu ambele tipuri de sarma ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: RazvanTi

Mesajde proapis13 » 25 Oct 2011, 22:29

liviu1965 scrie:
proapis13 scrie:[

Si acum imi spui???? Cand am facut o rezerva de rame insarmate si pus si foitele....
Am facut si dispozitivul tau , fara role...... dar mosorul cu sarma ...am pastrat ideea ta. In plus i-am facut si frana reglabila.


Daca o sa mergi la adresa asta viewtopic.php?f=18&t=714
o sa vezi in josul primei pagini 3 imagini cu aparatul folosit de mine.
Am si precizat ca este pt insarmare pe verticala
salve :D

ves.lucian.zabrani scrie: a incercat cineva lipitul fagurilor cu ambele tipuri de sarma ???


Se dubleaza timpul in care intra sarma in fagure si asta in functie de cat de tare este amperajul
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: RazvanTi

Mesajde CORNEL V. » 26 Oct 2011, 09:17

De acord cu proapis 13,amperajul conteaza ...la 5 sarme orizontale zincate lipeam la acumulatorul masinii,de 2 ani de cand am trecut pe sarma de inox ,nu mai merge si folosesc o sursa la care reglez amperajul cat imi trebuie.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 26 Oct 2011, 09:41

ves.lucian.zabrani scrie: sablonul l-am facut dintr-un liniar de plastic gaurit cat sa incapa markerul prin gauri !!!


adica tot stai sa te cacai sa fixezi burghiul sa nu dai vre-o gaura aiurea
de-aia am facut sablonul din aluminiu cu gauri cat burghiul. gauresti ramele in stilul asta la foc automat :D
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde gabi bee » 26 Oct 2011, 09:45

eu am folosit sarma zincata si fiindca am un transformator maricel de 24 V [are vreo 4 kg , nu i-am verificat amperajul] , la lipirea fagurelui bazaia putin si in 3 secunde imi lipea fagurele . prin august mi-a dat cineva niste sarma de inox cu care am insarmat vreo 6-7 rame si cand sa lipesc fagurii , am crezut ca m-i sa stricat traful sau s-a oprit curentul ,eu fiind obisnuit sa lipeasca instantaneu. timpul de lipire a fost dublu si nici nu imi mai bazaia traful ! inoxul are rezistenta mai mare deci dureaza mai mult pana se incalzeste, insa trebuie un traf mai puternic , cu amperaj mai mare ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: RazvanTi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 26 Oct 2011, 19:49

RazvanTi scrie:
ves.lucian.zabrani scrie: sablonul l-am facut dintr-un liniar de plastic gaurit cat sa incapa markerul prin gauri !!!


adica tot stai sa te cacai sa fixezi burghiul sa nu dai vre-o gaura aiurea
de-aia am facut sablonul din aluminiu cu gauri cat burghiul. gauresti ramele in stilul asta la foc automat :D


eu voi primi un dispozitiv cu care fixez bormasina orizontal , inaltimea o voi regla prin adaugare mai mult sau mai putin asa incat speteaza sa-mi vina cu mijlocul in burghiu !!!
acus ii fac proba si sigur cu pozele de rigoare !!! sigur randamentul va fi mai mare decat cu sablon sau fara sablon !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 30 Oct 2011, 16:45

ce am mai facut eu azi:
se ia una bucata circular de mana santo si se desface un pic
IMG067.jpg

se mai desface din el cate ceva
IMG068.jpg

se mai iau 3 coltare un surub 2 saibe si 3 piulite
IMG069.jpg
Ultima oară modificat de RazvanTi pe 30 Oct 2011, 16:52, modificat 1 dată în total.
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 30 Oct 2011, 16:47

se ia o masuta la care se schimba blatul si se taie o fanta dupa cerinte
IMG070.jpg

se monteaza coltarele pe "utilaj"
IMG071.jpg

se ataseaza "utilajul" de masa
IMG072.jpg
Ultima oară modificat de RazvanTi pe 30 Oct 2011, 16:53, modificat 1 dată în total.
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 30 Oct 2011, 16:51

se "confectioneaza" electrica in asa fel sa ne convina scopului
IMG073.jpg

si aproape gata de "ATAC" (mai am sa-i fac rigla)
timp de lucru aproximativ 3 ore ;)
IMG074.jpg

mai astept luni sau marti un motor mai nervos si urmeaza anexa abrich ;)
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde jenica67 » 30 Oct 2011, 17:37

Era mai bine daca fixai talpa pe masa, ca avea-i posibilitatea sa reglezi si inaltimea discului. Asa nu mai poti sa faci, unele lucrari importante. Uite utilajul meu, care este facut tot dintr-un circular de mana, de mine : http://stuparitul.3xforum.ro/post/6193/1/Eugen/
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 30 Oct 2011, 22:19

te referi la taiatul santului pentru tabla obturatoare nu?
daca te uitai mai atent observai ca prinderea in cele 2 urechi mai mari este ca o balama cu un singur surub.
daca am nevoie sa modific inaltimea lamei desfac surubul de la urechea 3 si pun unul mai lung cu distantiere
nu am folosit talpa pentru ca : grosimea talpii + groasimea blatului PFL - din inaltimea de taiere = nu mai puteam debita lemn decat pana la 20 mm grosime.
panza e de 200 si din fabrica poate taia pana la 45 mm grosime. asa cum l-am facut pot taia pana la scandura de 30 mm.
e un circular de mana mai micut...

o mica erata din cauza vitezei: panza e de 180 nu de 200 :?
Ultima oară modificat de RazvanTi pe 31 Oct 2011, 09:17, modificat de 2 ori în total.
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde jenica67 » 31 Oct 2011, 00:01

Al meu mergea de mana, pana la 64 mm, desi are disc de 180 mm. Acum ca l-am pus pe o tabla de 10 mm in care in dreptul placii, am frezat pana la grosimea de 5 mm, acum pot taia 59 de mm. Eu nu fac numai santul pentru subar, fac si piesele pt ansamblarea ramele, si falturile de la corpuri. Cu surubul micrometric ce il am, pot face sant, de orice latime si prin ridicarea discului, de ce inaltime doresc.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 31 Oct 2011, 15:10

uite:
azi am regandit un pic sistemul de prindere si acum am reglaj si pe verticala (pentru reglat grosimea de taiere) si pe orizontala (pentru adus panza pe linia de taiere):
IMG075.jpg

sistemul complet:
IMG076.jpg

si de la coloana de la un aparat de marit krokus am luat riglele gradate si le-am lipit de masa pentru asezarea "riglei" de dirijare:
IMG077.jpg

mai am de taiat rigla dintr-un cornier tzapanos si azi il bag in paine ;)
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 06 Noi 2011, 13:49

am o mare nelamurire asa ca intreb aici sa nu deschid topic doar pentru o intrebare. deci:
ce distanta este de la leatul inferior al ramei pana la fundul stupului?
multzam anticipat!!!
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori