Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 21 Oct 2011, 08:56

cu podisor
Fişiere ataşate
IMG057.jpg
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 21 Oct 2011, 08:59

cu capac
Fişiere ataşate
IMG058.jpg
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Oct 2011, 10:52

nu ar fi bine sa le faci cate un hranitor individual la fiecare ??? ar fi si hranitor si podisor individual la fiecare !!! eu am cumparat asa ceva cu 4 compartimente dar anul asta nu am reusit sa populez niciunul !!! am poze cu ele pe pag. pers . !!!
fi sanatos cu toti ai tai !!!
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 21 Oct 2011, 11:09, modificat 1 dată în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 21 Oct 2011, 11:03

intre rame si podisor am lasat o distanta de 3cm care imi va permite sa pun hranitoare tip "farfurie" ;)
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Oct 2011, 11:41

nu se vede nici o aerisire pe fund !!! raman asa sau urmeaza sa le faci ??? daca le faci le pui sita antivaroa in partea de sus a aerisirii ( daca le-ai pune in partea de jos , adica pe fund , acolo s-ar aduna mizerie ) !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 21 Oct 2011, 13:02

urmeazza chief.
doar am si spus la inceputul postarii stupului ca nu e gata.
aerisirile m-am gandit sa le fac dreptunghiulare in podisoare, desi... mirosurile nu se amesteca?
mi-e sa nu iasa macel... nu stiu ... zic si eu... voi?
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 25 Oct 2011, 12:40

intre timp am cumparat 7 rame (atatea am mai gasit de tei- restul erau de brad : nesatisfacator)
le-am montat pe toate prin lipire si cu cuisoare si apoi m-am apucat de gaurit.
dupa prima gaurita am zis : nashpa sa stai sa asezi burghiul la fiecare gaura asa ca mi-am tras un sablon din tabla de 1mm de aluminiu.
dupa executia sablonului in 2 minute am gaurit toate 6 ramele ramase.
iote:
Fişiere ataşate
IMG061.jpg
Ultima oară modificat de RazvanTi pe 25 Oct 2011, 12:44, modificat 1 dată în total.
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 25 Oct 2011, 12:42

si rama insarmata:
Fişiere ataşate
IMG064.jpg
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde CORNEL V. » 25 Oct 2011, 12:46

Dupa cate vad ai patru sarme orizontale...un sfat,pune cinci sarme si vei vedea diferenta la extras,la construit
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: RazvanTi

Mesajde liviu1965 » 25 Oct 2011, 13:39

Ideea e ca ....cu cat ai mai multe sarme cu atat itzi creste rezistenta.Dupa ce pui foita de fagure necladita deja incepe sa-ti creasca greutatea ramei. Fac o pauza, totul se reduce la momentul in care o bagi in centrifuga. Continui, dupa aia se cladeste si se depoziteaza mierea, da doamne cat mai multa....
Cu cat e mai bine insarmata rama cu atat reduci riscul de a-ti strica rama la extras. Cum am patit eu, si nu una.

La stuparit e ca la sah..... trebuie sa gandesti in avans miscarea .....
Vine iarna si daca ai timp citeste foumul vechi .Stiu ca e mult de citit...dar decat o carte.... asta e gratis.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: RazvanTi

Mesajde RazvanTi » 25 Oct 2011, 13:49

asta cu 5 sarme o uitasem...
e citit din scoartza-n scoartza ;)
si asta si vre-o 7 carti
baza teoretica o am... din primavara practica o sa ma omoare :P
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: RazvanTi

Mesajde alt stupar » 25 Oct 2011, 14:26

RazvanTi scrie:si rama insarmata:

treceti bre la insarmarea verticala !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: RazvanTi

Mesajde liviu1965 » 25 Oct 2011, 19:06

Acum, cand mi-am facut dispozitiv a la Proapis13?

Serios acum, stau stramb ( pe scaun ) si gandesc drept. Dpdv a rezistentei .... este mai ok insarmatul pe verticala.

Alte pareri?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: RazvanTi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Oct 2011, 19:30

RazvanTi scrie:asta cu 5 sarme o uitasem...
e citit din scoartza-n scoartza ;)
si asta si vre-o 7 carti
baza teoretica o am... din primavara practica o sa ma omoare :P


eu insarmez vertical !!! 6 gauri sus , 6 gauri jos !!! prima si ultima gaura la 2 cm de margine , iar intre celelalte cam 7,5 cm !!! cum lipesti fagurii ???
eu am un transformator electric !!! am pus si film cu insarmarea , sarma fiind continua !!! capetele se infasoara pe speteaza superioara in partea de sus si se infasoara pe doua cuie pe care vei aplica firele transformatorului !!!
acus primesc un dispozitiv prin care voi fixa bormasina orizontal , urmand sa vin cu spetezele spre burghiu si nu invers !!!
am vazut asta pe forum si am copiat-o imediat !!! materializarea a durat putin dar saptamana asta astept dispozitivul !!!
neaparat insarmeaza vertical !!!
sablonul l-am facut dintr-un liniar de plastic gaurit cat sa incapa markerul prin gauri !!!
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 25 Oct 2011, 20:31, modificat 1 dată în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: RazvanTi

Mesajde un OM » 25 Oct 2011, 19:48

Te sfatuiesc sa iei in consirerare insarmarea verticala. Daca insa ramai la cea orizontala, foloseste 5 sarme si una pe verticala pe jumatatea ramei.
Fie ca folosesti vreuna dintre insarmari prima gaura de sus in jos( la cea orizontala), sau in lateral de la speteaza( la cea verticala ) sa nu ai mai mult de 20 mm. pentru ca la caldura sa va deforma fagurele in cazul stupilor mai slabi, sau din cauza greutatii cand vei da la centrifuga.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: RazvanTi

Mesajde proapis13 » 25 Oct 2011, 19:52

liviu1965 scrie:Acum, cand mi-am facut dispozitiv a la Proapis13?

Serios acum, stau stramb ( pe scaun ) si gandesc drept. Dpdv a rezistentei .... este mai ok insarmatul pe verticala.

Alte pareri?


Insarmarea pe verticala cu 6 sarme de inox de 4mm si lipit fagurele electric
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori