Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Echo - Pagina mea

Mesajde echo » 22 Oct 2011, 14:59

Mi-au atras atentia colegii ca nu ma prezint si .. au dreptate..
Asadar ca sa incep cu inceputul, ma chiama Viorel Matei, am aproape 35 ani (2011) , casatorit, doi copii, o fetita (6 ani) si un baietel (2 ani).

Locuiesc, cand sunt acasa, in Magurele Ilfov, langa Bucuresti.
Studii.. am invatat si ceva scoala.. de meserie sunt ecolog, nu parat, ci chiar asta am invatat si, culmea, mai si practic !! Spun ecolog, nu ecologist.

Am spus "locuiesc, cand sunt acasa..." pentru ca stau putin pe acasa. Lucrez cu o companie italiana de constructii, in industria de petrol si gaze, cam peste tot in lume, umbland asa de vre-o 8 ani, dar mai ales prin spatiul ex-sovietic, ca, invatand deja limba si sistemul, m-au cam dedicat pe area asta...

Cu apicultura e o pasiune mai veche in familie, strabunicul din partea mamei a avut stupi.. multi, vre-o 60 !!! pe vremea aia era o chestie enorma!! Dar nu asta e ciudatenia, ci faptul ca stupii lui erau PATRATI !!! Ma, niste cutii, in care asta baga albine, auzi !!! :shock:
A fost primul om din satul lui (Prundu de Giurgiu) si probabil printre primii din tara care a folosit stupul cu rame mobile . Avea si centrifuga de se crucea lumea cand invartea ramele ca la hora...
Pe strabunicul nu l-am mai prins, dar am mai prins lazile lui cand eram mic, crestea bunica-mea puii si bobocii in ele. Cred ca mai sunt si acum cateva, la fel si centrifuga lui, am prins-o ruginita in spatele casei...

Apoi, bunicul din partea tatalui, a avut si el stupi, inca mai am unul de la el, sa tot aiba vre-o 50 ani (stupul) si .. am urmat eu cu apicultura... dupa ceva tentative.. nereusite.

Ma rog, prima legatura cu apicultura, in afara de stupii care erau in pod si pe care ii umpleam cu carti, a fost prin clasa a 4-a cand, dorind sa chiulesc de la ore, am raspuns la apelul directorului scolii de a ajuta la incarcarea camionului cu maculatura (ca doar nu eram fraier sa stau la ore, mai ales ca avea si o "minge de 35" ). Incarcand noi la carti, ziare, maculatura in general, gasesc o carte galbena-portocalie "Apicultura si baza melifera" a lui Oprisan. Am bagat-o in pantaloni, sub camasa si am furat-o de la maculatura.. Si cam de acolo am luat eu virus-ul...

Revenind pe planul personal, acum vre-o 11 ani m-am casatorit cu o tele-olteanca, Cristina, de departe cea mai fericita actiune din viata mea!!! Mai mult ca sigur ca am avut noroc, altfel nu imi dau seama ce a vazut la mine, frumos nu sunt, destept.. nu mai mult ca media si doar cu putin mai mult decat cativa...ma rog, spun batranii... "(..) noroc sa ai".. :roll: Avem doi copii frumosi si destepti (seamana cu ea), galagiosi si repeziti (seamana cu mine), Ana si Bogdan.

Pe plan apicol, actualmente am undeva la 40 stupi, stupina de baza fiind in Merisani (Dobrotesti) Teleorman, fiind in grija socrului, sa il tina D-zeu in putere, eu fiind mai mult cu suportul logistic si cu "sfaturile" de la distanta, prin telefon. Ca si planuri apicole.. AM !!!

Alte hobby-uri, pot spune ca hobby-ul meu e .. pasiunea!!! :D Am fraternizat odata cu alpinismul, cel de altitudine, nu de stanca, urcand pana pe la 7000 de m, acum nu mai merge, nu mai am varsta, energia, m-am domesticit, ma limitez la 2000-4000 asa de ... gust.. Mai merg la pescuit, nu neaparat sa prind peste, cat sa stau in natura, asta e o chestie care o fac de cand sunt copil si.. cel mai mare hobby al meu e cititul.. Citesc orice, oricand, cam tot ce imi cade in mana.. ma refer la carti exclusiv. Din aceasta cauza nu cred sa fi spus vreodata in viata mea "sunt plictisit".. ba dincontra, niciodata nu mi-au ajuns cele 25 de ore intr-o zi..

Pun aici o fotografie, de anul trecut din concediu, cu principala famile de productie, se vad in prim plan Regina, Puietul si Trantorele:

NOI.jpg


Voi reveni si cu fotografii din apicultura si alte alea...
Ultima oară modificat de echo pe 22 Oct 2011, 20:10, modificat 1 dată în total.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde Adi Hodis » 22 Oct 2011, 15:29

echo scrie: ... Din aceasta cauza nu cred sa fi spus vreodata in viata mea "sunt plictisit".. ba dincontra, niciodata nu mi-au ajuns cele 25 de ore intr-o zi..

:shock: pai de dormit cand mai ai vreme ??? :P
Si eu care credeam ca dorm putin :? :P

Daca tot ai microbul asa vechi, nu te trage sa te ashezi acasa ? ... uite ce "lapte si miere " curge de la coana Europa ... si asta, cica e doar inceputul. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde proapis13 » 22 Oct 2011, 16:08

echo scrie: gasesc o carte galbena-portocalie "Apicultura si baza melifera" a lui Oprisan.
Am bagat-o in pantaloni, sub camasa si am furat-o de la maculatura..


Otzomanule,ai furat cartea pe care o caut de mult :!:
Cand ai timp tragemi-o si mie la xerox si trimitemi-o
Daca nu mai ai adresa da-mi un pm;erai dator :lol:
Sa traiesti cu pui cu tot
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde Bambucha » 22 Oct 2011, 16:36

Frumoase Comori.
Sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurii si impliniri. La asa parinti naturisti cred ca sunt datori musai :)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde Bee Happy » 22 Oct 2011, 17:17

Salut Echo!...choo...hooo...ooo...oo..o.

Cand iti faci bagajul pentru Siberia, cat spatiu din valiza ta, aloci pentru carti si cat pentru shube si izmene?
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde paul » 22 Oct 2011, 17:37

Eeei nene Echo ,dar chiar asa repede te-ai conformat ? Oricum ,la cate ai de povestit ,sigur trebuie sa mai faci cerere la admin pt.pagini suplimentare ...Mi-a placut faza din materialul de prezentare ,cea cu "cumintenia "alpinista ,2000-4000 m.Parca ar fi asa ...o iesire la ciuperci in padure ...O singura data am urcat la o cabana situata la 1600 si ceva in luna martie (zapada peste 1 m )si am crezut ca ...GATA ...,dar ,avandu-se in vedere recidivele tale in aceasta activitate ,cred ca pentru tine inseamna "sa fii cuminte " ! Sanatate maxima tie si la toti ai tai !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde jimm » 22 Oct 2011, 18:47

Sa traiesti Viorele sa fiti sanatosi!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde liviu1965 » 22 Oct 2011, 19:16

Felicitari ptr. ce ai realizat pana acum
Itzi plac provocarile....... tot mai multe ....

Sanatate maxima tie si familiei.

Cu respect,

Liviu
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde echo » 22 Oct 2011, 19:50

Multumesc tuturor pentru urari, va doresc cel putin la fel...


Ca sa raspund - ba da Adi m-am gandit, chiar foarte serios - toata planurile mele sunt facute pe Romania. Numai ca deocamdata am o... jena bancara, ce ma face sa plec de acasa.. M-am hotarat acum vre-o 6 ani sa fac si "stup" pentru familia de baza de mai sus. Asa ca a trebuit sa apelez si la "procesatori" , iar acum tot ce extrag le dau lor ca sa inchei cat mai repede. "Stupul" a iesit frumos, dar mai am sa-i pun "rame, podisor, hranitor, faguri.." ;) .

De dormit dorm eu cand pot, cu cat mai putin cu atat mai bin. Singurul om care l-am invidiat in viata mea e un brazilian care cica ii lipseste nu stiu ce enzima, sau asa ceva, si nu doarme !! DELOC.!! Se plangea ca cea mai mare problema a lui e ca se plictiseste, ca nu are ce face cand toti dorm... :shock: Pai iti dai seama ce as face eu cu timpul aluia... Il invidiez, dar totusi nu cred ca as vrea sa fiu in papucii lui... banuiesc ca nu are totusi toata tigla intreaga pe casa...

proapis13, se rezolva, o am si digitala in format .pdf, dati-mi o adresa de e-mail pe mp, o incarc pe un site de sharing si o trimit. E de la sine inteles ca tot eu raman dator :D, cu o cafea.

Paul chestia cu alpinismul nu e asa de exceptionala precum pare, atata timp cat stii ce faci si iti cunosti limitele. Sunt multe alte chestii care nu le fac, comparativ cu altii - nu stiu sa schiez, nu stiu sa joc fotbal, nu stiu dansez... :lol: nu stiu... multe chestii.. prefer o saptamana pe munte decat o noapte in discoteca..

mersi BeeHappy cam jumate-jumate. Carti cu bucate !!!! izmene si chiloti cu blana duc doar la inceput si daca mai e cazul le iau inapoi la sf de proiect, ca la mobilizare-demob am exces de bagaj inclus. In rest platesc eu. Iau carti la greu (am un defect, citesc doar pe hartie, sa simt ca dau pagina, nu pot citi carti pe calculator) , branza telemea, slana (neaparat) cascaval afumat, babic, salam de Sibiu, ciocolata Poiana pt fete, o sticla de vin. Nu ca as muri de foame in Rusia, dar ... sunt romanesti, asta e kit-ul de supravietuire !!!.. Sunt un gurmand, de fapt imi place mai mult sa gatesc, decat sa mananc (spun acum ca sunt satul)
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde echo » 22 Oct 2011, 20:04

Sa incep cu apicultura si apoi mai povestesc eu si altele.
Cum am zis, la momentul asta nu am decat vre-o 40 de stupi, nu prea am cu ce ma lauda la capitolul asta, poate cu planurile de viitor, dar astea cui ii lipsesc??

Pe langa tentativele esuate in ale struparitului din copilarie, pot spune ca am prins iarasi microbul, de atunci continuu, cand am descoperit Stuparitul, in 2008 si cand am luat 5 stupi de la tatal unui coleg forumist, din satul vecin, Valeni.
De atunci am tot inmultit, am mai pierdut (masiv iarna trecuta), am mai cumparat, am mai inmultit, vorba aia.. pierzi-castigi.. crescator de albine te numesti !!

Cam asa aratau primii, 5 cei cumparati si mai avem 2 dinainte

Image110.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde Bee Happy » 22 Oct 2011, 20:11

Am gasit o pagina de net cu vre-o cateva mii de titluri. (Eu mai citesc carti si de pe net).
In aceasta pagina, am gasit opera completa alui Isac Asimov. Am citit cateva carti de -ale lui, apoi am luat o pauza. In timpul acestei pauze, am pierdut adresa din minte. Am uitat sa o salvez pe calculator. Orice variante am incercat, nu am mai gasit-o :cry:
Acum, ca sti necazul meu, iti propun un targ:
Imi dai adresa unei biblioteci virtuale viabile, iar eu iti dau in schimb o carte cu pagini adevarate, care au miros de tiparnita. Atunci cand ne-om intalni. :P

Ce reprezinta poza de la avatarul tau, ca nu imi dau seama?
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Oct 2011, 20:26

probabil ursul pacalit de vulpe !!! ma bucur de pagina ta personala !!! ti-o voi citi toata dupa ce postez pozele facute astazi !!! nu am asa multe !!!
numai vreo 18 !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde echo » 22 Oct 2011, 20:46

Deal Bee Happy !!! am una in calc de la birou, o caut luni si ti-o dau. Stiu ca am descarcat Marin Preda de acolo, (tiparit ulterior :) ) o gasesc si v-o trimit.
Numa' sa nu imi aduceti "Scufita rosie" ca am citit-o, inclusiv in varianta Lupul Albinelor :lol:

Stupina in 2009

Image124.jpg


Tot in 2009, am luat si o roinita din polistiren. Fica-mea, Ana, ca eu cu ea ma duc la cumparaturi, avea 3 ani atunci, a hotarat "Tati, stupul asta mic e al meu ca si eu sunt albinutza !!! Il vopsim in roz, nu e asa?? "

Ceea ce am si facut, aici isi proba stupul impreuna cu tataia :

Image117.jpg


Anul asta ma intreba ca de ce nu sunt albine si in stupul ei??? :D
Ultima oară modificat de echo pe 22 Oct 2011, 20:59, modificat 1 dată în total.
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde popageorgian » 22 Oct 2011, 20:48

salut si sa iti traiasca copiii !
o intrebare= cate zile are o saptamana?
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde echo » 22 Oct 2011, 21:00

Stupina 2010

cum ziceam am avut pierderi majore in iarna 2010-2011, greseli poate, un atac de viespi incredibil, ceva furtisag pe sfarsit de toamna.. ma rog, cum zice Adi, patitul stie cel mai bine...

20101.jpg



20102.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Echo - Pagina mea

Mesajde echo » 22 Oct 2011, 21:11

popageorgian scrie:salut si sa iti traiasca copiii !
o intrebare= cate zile are o saptamana?


Multumesc mult, la fel si dvs !!

pai, referitor la intrebare, cam depinde.. de multe chestii. De unde te aflii, adica daca e Luni sau daca e Sambata.. in general daca sunt acasa are cam 2.. max 3 zile, daca sunt la servici are cel putin 12 zile... Daca sunt offshore pe vre-un vapor, in fiecare zi e Luni, fara nici o diferenta.... Einstein e de vina ca el a pus coada la pruna relativitatii timpului...

Stupi in curte, inclusiv stupul roz

Noi roi de anul acesta.jpg



Stupina 2011:
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori