Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: almasel

Mesajde almasel » 14 Sep 2015, 00:06

Nu este si nici nu a fost inmatriculat vteodata (a fost vagon forestier de dormit). Din pacate nu-i gasesc placuta de identificare, ca se poate inmatricula foarte ieftin (1400 lei).
A costat aprox 700 euro. Daca se nimereau sa fie si lazile dadant.. era chiar ieftin. Avand in vedere ca trebuie sa fac alte lazi... tot nu iese prea scump.

bio scrie:
almasel scrie:Una din achizitiile anului 2015: vagon apicol.
...



... este este inmatriculat sau inscris la primarie..??.

Ai dat multe parale pe acel pavilion..??..
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: almasel

Mesajde almasel » 14 Sep 2015, 00:08

mellis scrie:Salut lugojane,
Daca te pot ajuta cu ceva o fac bucuros.
Si eu sunt din Lugoj, mutat de câțiva ani in zona.
Multa sănătate - vezi ca sunt ceva mecanisme de ridicat - mai scutești oasele..
Sanatate...



Multumesc de urari.
Trimite-mi te rog pe privat nr de tel. poate ne-om vedea candva.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: almasel

Mesajde bio » 14 Sep 2015, 22:52

almasel scrie:Nu este si nici nu a fost inmatriculat vteodata (a fost vagon forestier de dormit). Din pacate nu-i gasesc placuta de identificare, ca se poate inmatricula foarte ieftin (1400 lei).
.....


Nu se vede prea bine in imagini... dar am impresia ca ai jentile pe 6 prezoane.... si din ce stiu eu cu astfel de jenti nu poate fi inmatriculat .

Dar si inscris la primarie i-ti faci treaba cu el .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: almasel

Mesajde almasel » 15 Sep 2015, 08:22

Da, intr-adevar, rotile sunt mai ciudate; nu sunt in 6 prezoane, ci in 5 (cu prezoane de 36, 38 si 41, adica facut cu ce materiale s-au gasit)! Cred ca sunt de Bucegi (Buceaga) sau Carpati. Am cauciucuri de 825 si 750x20. Doua dintre roti au avut cauciuc plin, dar erau foarte deteriorate, am renuntat la ele.
Deocamdata inmatricularea nu ma intereseaza, prioritar este sa il fac functional (lazile), apoi om mai vedea. Poate pe primarie in cel mai rau caz.
Caut inca 2 jenti sa pun roti duble pe spate, dar nu se prea gasesc modelul asta.


bio scrie:
almasel scrie:Nu este si nici nu a fost inmatriculat vteodata (a fost vagon forestier de dormit). Din pacate nu-i gasesc placuta de identificare, ca se poate inmatricula foarte ieftin (1400 lei).
.....


Nu se vede prea bine in imagini... dar am impresia ca ai jentile pe 6 prezoane.... si din ce stiu eu cu astfel de jenti nu poate fi inmatriculat .

Dar si inscris la primarie i-ti faci treaba cu el .
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: almasel

Mesajde bio » 15 Sep 2015, 22:13

almasel scrie:Da, intr-adevar, rotile sunt mai ciudate; nu sunt in 6 prezoane, ci in 5 (cu prezoane de 36, 38 si 41, adica facut cu ce materiale s-au gasit)! Cred ca sunt de Bucegi (Buceaga) sau Carpati. Am cauciucuri de 825 si 750x20. Doua dintre roti au avut cauciuc plin, dar erau foarte deteriorate, am renuntat la ele.
Deocamdata inmatricularea nu ma intereseaza, prioritar este sa il fac functional (lazile), apoi om mai vedea. Poate pe primarie in cel mai rau caz.
Caut inca 2 jenti sa pun roti duble pe spate, dar nu se prea gasesc modelul asta.


Almasel, gindeste-te si la varianta sa inlocuiesti puntea actuala cu o punte de remorca mai din zilele noastre care este pe 8 prezoane .
Cred ca este mai accesibil sa gasesti o punte care are la roti 8 prezoane pe la un fier vechi decit sa mai gasesti jante pe 20 cu 5 prezoane .... doar daca o fi nevoie sa schimbi bridele care prind puntea de arcuri dar va fi mai bine daca doresti sa o inmatriculezi .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: almasel

Mesajde almasel » 16 Sep 2015, 00:38

Da, aveti dreptate in aceasta privinta. Schimbarea puntii cu totul, cam acolo e planul meu, doar ca nu acum.
Caut inca 2 jenti deoarece vreau sa pun roti duble pe spate, de teama ca nu cumva in vreun viraj sa mi-l puna tractoristul pe o dunga.
Momentan (pas 1)- trebuie sa fac alte lazi. Din pacate sunt in spital...
Pas 2 (primavara)- populare vagon si pastoral (nu o sa ma mai doara spatele si picioarele! Ce misto! Sper ca la anu' sa nu mai vin la spital).
Pas 3 (toamna 2016)- alte punti (de remorca normala). Posibil inmatriculare (daca chiar e musai).

bio scrie:
almasel scrie:Da, intr-adevar, rotile sunt mai ciudate; nu sunt in 6 prezoane, ci in 5 (cu prezoane de 36, 38 si 41, adica facut cu ce materiale s-au gasit)! Cred ca sunt de Bucegi (Buceaga) sau Carpati. Am cauciucuri de 825 si 750x20. Doua dintre roti au avut cauciuc plin, dar erau foarte deteriorate, am renuntat la ele.
Deocamdata inmatricularea nu ma intereseaza, prioritar este sa il fac functional (lazile), apoi om mai vedea. Poate pe primarie in cel mai rau caz.
Caut inca 2 jenti sa pun roti duble pe spate, dar nu se prea gasesc modelul asta.


Almasel, gindeste-te si la varianta sa inlocuiesti puntea actuala cu o punte de remorca mai din zilele noastre care este pe 8 prezoane .
Cred ca este mai accesibil sa gasesti o punte care are la roti 8 prezoane pe la un fier vechi decit sa mai gasesti jante pe 20 cu 5 prezoane .... doar daca o fi nevoie sa schimbi bridele care prind puntea de arcuri dar va fi mai bine daca doresti sa o inmatriculezi .
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori