Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 07 Ian 2013, 13:48

valigorj scrie:daca din albine nu se prea fac bani,sigur se fac din vinzarea de ,,SIROAPE,, in tarisoara ,,ALBINELOR CRESCUTE CU SIROAPE,,


Categoric..si pe rafturile cu "miere" mierea adevarata este din ce in ce mai putina iar coloniile sunt in suferinta an de an, ori din lipsa de polen, ori din lipsa de nectar, si atunci turnam siropel la greu pt a le salva si a mai trece o iarna.
Il inteleg acum pe regretatul nea` Gica ca nu dadea prea multe parale pe siroapele astea miraculoase.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 07 Ian 2013, 21:30

Am postat si nu e !?
Ma bucur ca am aruncat aici (am mai zis in 3-4 locuri ) parerea mea ; eu nu am spus-o ca o certitudine = eu ,ca si tine , am intrebari la care nu pot da singur raspuns - ma bucur ca nu-mi impartasesti ''parerea'' si astfel esti mai atent .
Eu merg la MANA = lipsa larvelor de trantore sunt alarma /barometrul ;) ,eu nu vorbesc de lipsa proteinei ,te rog ,gratuleaza-ma cu putin credit .
Colectezi ''proteina'' si amani roirea + faci un roi sau cedezi albina si amani roirea = BRAVO , corect dar nu ma refer la asta .
Pt ce hranesti proteic in ian sau faci UNIFICARI in apr/mai ?,sa fac un roi sau sa colectez polen ?,multumesc nu ma intereseaza discutia , o primesc din cartile vechi fara sa-mi dea nimeni suturi .
Eu fac eforturi sa nu-mi roiasca fam care imi dau 10-20 Kg/cules in conditiile in care vecinul le baga sirop sa nu moara de foame .
Dupa logica ACA/sau dl dr ,stupii canadieni (proteina cacalau /albina=3 galeti )ar trebui sa plece cu tot cu cutie .
Am citit o traducere a unui studiu care concluziona ca stupul care aduna polen continua sa adune polen si roieste iar ala care e vaduvit aduce miere si nu roieste :shock: (primul se intoxica secundul sucombeaza= da ce stiu eu )
FOLOSESTE cineva GRATIA Haneman ?,si nu ma refer la producatorii de matci ci la cei de MIERE .
Daca asi fi dr asi zice ca ASTA e miezul din dodoasca nu prostia de colector /roi/foite in cules de intretinere /cat 1/1 si alte bazaconii =brenduite de noi toti (am uitat sa spun ca am caturi 1/1 ), dar nu sunt dr/nici profesor sunt Nae = sa nu faceti ca mine .
Bunka, sunt apicultori care ,in stationar,fac mai multi bani din polen decat noi din miere si fara sa le moara albinele sau trantorii ;) .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 08 Ian 2013, 15:48

La mana, la ce anume mergi?
Stiu din citite ca la conifere e cam trist cu polenul daca nu ai ceva fanete naturale prin apropiere si de aici poate sa apara o problema..cand se reduce cresterea de trantori sau mai cu seama cand se elimina pupe de trantore si se descapacesc celulele cu puiet de trantore si albina mai canibalizeaza din puietul larvar de trantore si chiar din cel deja capacit..acolo apare problema, trebuie sa fie clar ca apare o lipsa de proteina in colonie.

Pt ce hranesti proteic in ian sau faci UNIFICARI in apr/mai ?,sa fac un roi sau sa colectez polen ?,multumesc nu ma intereseaza discutia , o primesc din cartile vechi fara sa-mi dea nimeni suturi .


Nu-i vb de suturi aici Nae, eu cred ca e un miez de adevar in ideea de a suplimenta proteic hrana albinelor incepand cu inceperea ouatului matcilor, am vazut ce inseamna carenta de proteina in cresterea puietului..tocmai pt a nu nenoroci albina de iernare prin cedarea proteinei corporale pt cresterea primelor sarje de puiet, de aia se da ceva proteic...daca are nevoie o ia, daca nu (daca are polen sub mierea din faguri) si albina are suficienta proteina in corp acumulata de cu toamna (corp gras) atunci nu o ia...depinde foarte mult de cum au fost de bine "furajate" albinele in toamna, situatiile pot fi extraordinar de diferite de la zona la zona de la vatra la vatra functie de cat polen a papat in toamna albina care ierneaza...o colonie bine pregatita fiziologic de iernare de multe ori nu are nevoie de hranire proteica...cartzulia lui Aurel Malaiu "Sporirea productiei de miere" ne invatza foarte multe chestii despre starea fiziologica a albinei de iernare, despre puiet etc..e o carticica extrem de bine scrisa.
Sunt doua tipuri de iernare..cea pe care am folosit-o cu totii, si anume intrarea la iernat cu rezerve, albina cat mai tanara si bine hranita, iernarea uscata si cu consum redus prin faptul ca albina se tine in conditii de temperatura scazuta(afara) asta face ca ouatul sa nu inceapa si implicit sa se amane ridicarea temperaturii la cea de crestere a puietului si asta avand mai departe efectul ca hrana ajunge pana tarziu in primavara cand odata cu aparitia polenului in natura se produce un BOOM in ce priveste cresterea de puiet.
In aceasta situatie albina de iernare, imbatranita trebuie sa creasca primele sarje de puiet, de multe ori se poate intampla ca ritmul mortalitatii albinelor batrane in primavara sa fie mai mare decat al eclozarii puietului si acolo apare o mare problema...stim cu totii ca in prima faza in primavara pana sa se schimbe albina de iernare coloniile stagneaza putin, sau chiar regreseaza numeric...
Al doilea tip de iernare mai putin experimentat la noi pe care il recomanda si nea` Aurel Malaiu necesita ceva mai multa experienta...e vb despre mentinerea coloniilor de albine in stare activa cat mai mult timp, in stare sa produca puiet la capacitate maxima cat mai mult timp pe an, pe cat posibil fara sincope, introducere la iernat a unor colonii foarte puternice, si inceperea pontei in Ianuarie, suplimentarea proteica si folosirea albinei de ianuarie, mai putin batrana, mai putin uzata la producerea de puiet, asta face ca aceste colonii sa ajunga la un ritm de ouat destul de bun mai rapid decat cele ce incep ponta mai tarziu, acel moment al stagnarii coloniilor sau chiar al regresiei lor sa fie evitat, populatia la iesire din iarna este schimbata, albina batrana se schimba in cursul iernii, albina tanara care ecozeaza trebuie sa aiba resurse de proteina, asta se face cu ajutorul albinei de iernare care consuma suplimentul proteic il metabolizeaza si apoi incarcata fiind proteic preda aceasta proteina albinei tinere prin hrana administrata la crestere in stadiul de larve, dupa eclozare albina tanara se poate hrani direct din rezerva de pastura sau din suplimentul proteic, albina de iernare moare in stup inainte sa fie nevoie de un zbor de curatire iar albina tanara nu are nevoie de un astfel de zbor decat mult mai tarziu decat cele iernate clasic ca sa zic asa.
Este putin mai complexa iernarea pt ca pt a reduce consumul in situatia cresterii de puiet din ianuarie coloniile trebuie protejate de curenti si de temperaturi extreme deci cam ce fac canadienii cu halele lor sau rusii...se da vina de multe ori pe consumul exagerat in situatia unei astfel de iernari uitandu-se faptul ca hrana respectiva consumata nu este altceva decat plus de masa vie la iesirea din iarna...situatiile sunt incomparabile.
Am zis si la inceput, trebuie ceva mai multa experienta pe tipul asta de iernare care nu se p[oate castiga altfel decat incercand, izbindu-te de probleme si gasindu-le rezolvarea, faptul ca unii au rezultate in stilul asta nu poate sa fie decat dovada clara ca merge...da tre sa fii putin trecut prin cateva ierni in sistemul asta.
Faptul ca se incearca intensificarea cresterii de puiet din ianuarie nu contravine instinctului natural al albinelor, in cazul coloniilor puternice asa se intampla de multe ori fara interventia omului, este vb de instinctul lor natural ...asa argumenteaza si A. Malaiu.
Eu am facut testul cu familiile mari la iernat, insa le-am iernat afara la temperaturi intre -10 si-33 de grade ..desi au fost foarte puternice la iesirea din iarna nu am avut puiet, si abia dupa ce au dat de polen au explodat...in aceeasi situatie dar tinute in interior si hranite cum trebuie probabil ca as fi iesit cu masa de albina mult mai mare fata de ce am bagat la iernat.
Eu vreau sa testez treaba asta...acum am doar niste roi care in mod clar ca am facut foarte bine ca i-am pus cate doi in lada si laditele inauntru...ca nu o sa inceapa ouatul acum asta e alta treaba...poate o sa inceapa in februarie, nu prea ma intereseaza asta la niste roi, dar pe viitor as incerca cu adevarat un test de asta in urmatoarea configuratie...stup gen R. Delon, dar la mine corpurile vor avea inaltimea de 31 cm deci o iernare pe minim doua corpuri..adica 62cm inaltime, spatiul fragmentat doar intr-un singur loc intre cele doua corpuri, apoi accesul la 100% din rezerve fara interventia mea, fara descapaciri sau restrangeri, colonia se va organiza singura in modul cel mai natural, eu trebuie doar sa ma asigur ca are un corp de ala cu 9 rame plin cu hrana, iernarea o sa fie in sistem clopot cu o foarte buna izolatie sus, si toti vor fi bagati la interior...in capac o sa am la toti o gaura de hranire mai mult pt o turta stimulent pt ouat cu ceva turta energetica in care sa introduc si cat o ceasca de cafea hrana proteica deci nu amestecat ci bagat acolo in punga un caus de papa proteic pt stimulare, asta dat la 10 ianuarie sa zicem, si intuneric si liniste deplina, as incerca o hranire cu polen in toamna...la noi toamnele sunt din ce in ce mai sarace in polen si din cauza asta cred ca o sa incep sa le dau polen in toamna..si cam aia e, sa vedem ce se intampla.
Daca ies cu albina schimbata si vioaie (cu suficienta incarcare proteica) in primavara este un plus enorm care justifica experimentul si aplicarea metodei...ce fac dupa aia cu atata albina e alta poveste, faci polen, faci miere, faci roiuri...totul dupa aceea se traduce in plus valoare!

"Eu fac eforturi sa nu-mi roiasca fam care imi dau 10-20 Kg/cules in conditiile in care vecinul le baga sirop sa nu moara de foame ."
Ce fel de eforturi faci?..treaba e simpla nu?? ..adica eu asa o vad, am tinut in frau monstrii aia pe 2 corpuri dadant pe 20 de rame full la pomi..atentie, am facut si salcamul cu ei fara sa roiasca, deci se poate!!

"Dupa logica ACA/sau dl dr ,stupii canadieni (proteina cacalau /albina=3 galeti )ar trebui sa plece cu tot cu cutie ."

Pai nu pleaca, dar aici e vorba de particularitati..la ei e un cules abundent si constant, la noi sunt perioade cu vant, cu ploi, mai reci, sunt perioade de lipsa totala de cules pe zone si timpi...treaba e mai complicata la noi din punctul asta de vedere.
Malaiu are o rezolvare si la problema asta...se tinteste culesul de primavara care la noi din pacate nu este valorificat din cauza ca familiile sunt slabe si abia se intaresc pt salcam, si culesul de salcam...dupa care recomanda folosirea masei de albine pt crearea de noi colonii (lucru pe care eu spre rusinea mea nu l-am facut cand am avut albina aia multa)..tehnologia redata de A Malaiu in cartea sa este batuta in cuie pt tara noastra, daca nu respecti ce scrie in cartzulie nu iese schema cu intretinerea si exploatarea de colonii mari, sau marite artificial!!

"Am citit o traducere a unui studiu care concluziona ca stupul care aduna polen continua sa adune polen si roieste iar ala care e vaduvit aduce miere si nu roieste :shock: (primul se intoxica secundul sucombeaza= da ce stiu eu )"

Nu stiu ce sa zic...abundenta proteica poate duce la o stare de roire, sau mai corect poate favoriza...dar unul Vaduvit de polen,. in nici un caz nu cred ca aduce miere..pai eu cand pun colectoarele, din ce in ce mai multe culegatoare aduc polen ca sa suplineasca pierderea..implicit scade putin productia de miere, dar nu asta e grav...grav e ca scade cantitatea de proteina introdusa in stup care se traduce prin scaderea pontei, scaderea imunitatii, hranirea deficitara a larvelor si a albinei cu varsta pana in 5 zile...stupii slabesc vizibil, si cu siguranta ca "slabeste" si starea fiziologica a coloniei care e din ce in ce mai proasta...si asta incepe sa se vada imediat ce se instaureaza foamea de polen, adica imediat ce stupul e adus in starea de a produce polen.
Cand pui un colector, ele nu aduc imediat cantitati frumoase de polen, in primele zile avand rezerve intai consuma din ce au, ritmul in care se aduce polen este cel obisnuit, cand incep sa constate op diminuare a rezervelor pe langa zonele de puiet, se produce declicul si incep sa aduca, la inceput creste usor in ziua 3-4 de la activare, dupa care lipsa se simte si mai mult in interior, consumul mentinandu-se si o mare parte din cel adus fiind retinut de colectoare...si creste foarte mult...colectorul dupa parerea mea produce un dezechilibru major in colonie, dar ;) nu mai ziceti la nimeni...nu am zis eu asta!!!
Vreau sa vand colectoare de polen in curand..si unele destepte :lol:

"FOLOSESTE cineva GRATIA Haneman ?,si nu ma refer la producatorii de matci ci la cei de MIERE .
Daca asi fi dr asi zice ca ASTA e miezul din dodoasca nu prostia de colector /roi/foite in cules de intretinere /cat 1/1 si alte bazaconii =brenduite de noi toti (am uitat sa spun ca am caturi 1/1 ), dar nu sunt dr/nici profesor sunt Nae = sa nu faceti ca mine ."

Eu am folosit gratia fortzat de imprejurari..experimentul era de asa natura, si Da..e super treaba daca stii sa lucrezi cu ea, adica de fapt daca ai un stup adecvat...pe cuib Dadant 1/1cu 10 rame cam degeaba pui gratie ca ele oricum acolo au loc suficient de cuib...dar pe un corp ME daca pui gratie e deja alta poveste sau pe doua corpuri ME e alta poveste...si nu cred ca-s miezul de care ziceai. :P
Mai este un nene care are vreo 500 de ME pe 2 corpuri care lucra cu gratii daca nu ma insel...si mai sunt si altii, chestia e ca trebuie sa stii exact pt ce pui gratia unde o pui ..ce urmaresti de fapt, asa sa o pui aiurea nu merita..ca vrei o delimitare a pontei, o restrangere pe o suprafata care sa fie echivalenta cu suprafata maxima pe care poate exista puiet, si vrei o delimitare clara intre miere si puiet urmand sa extragi LA RAS...sau ca pui gratia in asa fel incat sa ai zona de puiet delimitata dar vrei ca acel cuib sa aiba si o rezerva de hrana de 10-15kg de miere plus polen de care sa nu te atingi niciodata...iar e un motiv suficient de bun sa folosesti gratia, sa poti umbla la miere fara grija matcii si fara sa vaduvesti stupii de rezerve...deci trebuie sa stii clar ce stil de lucru adopti, care sunt plusurile, minusurile si riscurile, ca sunt si riscuri la unele metode!!
Sunt 1001 probleme cu albinele astea si niciodata parca nu poti sa zici ca stapanesti pe deplin domeniul...mereu constati ca nu stiai ceva sau ca mai ai de invatzat, de asta pt unii dintre apicultori chiar devine o pasiune- setea de cunoastere!
Na ca iar am scris prea mult.....
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 08 Ian 2013, 16:20

Mai am un lucru sa spun pe care nu l-am mentionat...la stupii astia R Delon nu o sa mai folosesc gratie niciodata, cuibul de puiet intr-o colonie de albine nu este fix, asa cum nici ghemul de iernare nu e fix... in stupii gen Warre sau R Delon trebuie sa lasam albina sa se comporte natural daca tot i-am facut "o casa" ca in natura; ghemul urca pe miere pana in primavara, dupa care el se gaseste in pozitia cea mai de sus in primavara cand incepe cu puietul de sus si pe masura ce acumuleaza rezerve coboara din nou cu puietul in jos lasand in urma mierea capacita...miscarea asta este impiedicata de gratie, miscarea asta a fost luata in calcul si de Roger Delon cand a stabilit schema de marire a spatiului la stupul sau...gratia nu prea are ca cauta pe acolo.
Mie imi place stupul asta pt particularitatile sale, si pt ca poate adaposti si o colonie gigant si una subdezvoltata sau un roi oferind conditii ideale si uneia si celeilalte...dispare necesitatea de a uni colonii, apare insa necesitatea de a face selectie, cele care nu reusesc sa populeze un volum din 2 sau 3 corpuri supraetajate cu dimensiunile interioare de 30/30/31 cm asa cum vor fi corpurile mele, e clar ca nu pot ajunge la un echivalent al unei colonii pe 20 de rame 1/1 si asta e o problema..deci stupii trebuie sa aiba populatii pe minim 2-3 astfel de corpuri ca sa fie niste stupi buni...exceptie facand roii!
Deci, gata cu gratiile..le voi pastra pt ME, ca de astia nu scap :P o sa-mi fac in jurul a 30-40 de stupi ME pentru studiu ..daca Delonul se dovedeste a fi pe placul albinei, o sa transform si laditele de ME intr-un final in Delon..asta e!
E interesant de vazut cum se comporta o colonie puternica aflata pe 3 corpuri de astea cubice iernata in interior la temperaturi rezonabile si avand acces la hrana suficienta si de calitate...si cum se comporta una identica expusa la o iarna adevarata asa cum e la noi..cand incepe ouatul aia de afara, si cum consuma, si ce se intampla cu cea din interior :shock: ..am o banuiala ca se rasfira puternic si baga puiet mai bine decat in stupii stas, dupa 10 -15 ianuarie, plus ca ar conserva si caldura mai bine...nu stiu insa cum ar putea decurge iernarea pana la venirea primaverii si cam care ar fi consumul si binenteles cu cata albina tanara ar putea sa iasa in primavara!?
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde andrei_calinescu » 08 Ian 2013, 16:21

"Al doilea tip de iernare mai putin experimentat la noi pe care il recomanda si nea` Aurel Malaiu necesita ceva mai multa experienta...e vb despre mentinerea coloniilor de albine in stare activa cat mai mult timp, in stare sa produca puiet la capacitate maxima cat mai mult timp pe an, pe cat posibil fara sincope, introducere la iernat a unor colonii foarte puternice, si inceperea pontei in Ianuarie, suplimentarea proteica si folosirea albinei de ianuarie, mai putin batrana, mai putin uzata la producerea de puiet, asta face ca aceste colonii sa ajunga la un ritm de ouat destul de bun mai rapid decat cele ce incep ponta mai tarziu, acel moment al stagnarii coloniilor sau chiar al regresiei lor sa fie evitat, populatia la iesire din iarna este schimbata, albina batrana se schimba in cursul iernii, albina tanara care ecozeaza trebuie sa aiba resurse de proteina, asta se face cu ajutorul albinei de iernare care consuma suplimentul proteic il metabolizeaza si apoi incarcata fiind proteic preda aceasta proteina albinei tinere prin hrana administrata la crestere in stadiul de larve, dupa eclozare albina tanara se poate hrani direct din rezerva de pastura sau din suplimentul proteic, albina de iernare moare in stup inainte sa fie nevoie de un zbor de curatire iar albina tanara nu are nevoie de un astfel de zbor decat mult mai tarziu decat cele iernate clasic ca sa zic asa.
Este putin mai complexa iernarea pt ca pt a reduce consumul in situatia cresterii de puiet din ianuarie coloniile trebuie protejate de curenti si de temperaturi extreme deci cam ce fac canadienii cu halele lor sau rusii...se da vina de multe ori pe consumul exagerat in situatia unei astfel de iernari uitandu-se faptul ca hrana respectiva consumata nu este altceva decat plus de masa vie la iesirea din iarna...situatiile sunt incomparabile.
Am zis si la inceput, trebuie ceva mai multa experienta pe tipul asta de iernare care nu se p[oate castiga altfel decat incercand, izbindu-te de probleme si gasindu-le rezolvarea, faptul ca unii au rezultate in stilul asta nu poate sa fie decat dovada clara ca merge...da tre sa fii putin trecut prin cateva ierni in sistemul asta.
Faptul ca se incearca intensificarea cresterii de puiet din ianuarie nu contravine instinctului natural al albinelor, in cazul coloniilor puternice asa se intampla de multe ori fara interventia omului, este vb de instinctul lor natural ...asa argumenteaza si A. Malaiu."

Bunka, ai expus cu logica matematica ceea ce ar trebui sa se intample in cuibul de iernat.
Dar oare fiziologic, in realitatea ei , a albinei se intampla astfel?
Ceea ce ai expus ca provenind din cartea lui Aurel Malaiu(nu am citit-o), se potriveste la fix cu ceasul biologic al Ligusticei.
Din ce stiu , Malaiu a trait inainte de revolutie. Oare nu era scrisa cartea sa, in timpul promovarii albinei italiene in Romania?
Nu am scris la misto, crede-ma, doar ma interoghez, caci ce ai descris tu, ca fiind spilcuit din scrierile sale, se potriveste la albina italiana.
Eu cred ca a noastra, ca si Carnica nu da inainte cu puietul la -10 grade, chiar daca ii pui caramida cu polen in cap.
Cred, deocamdata nu sunt motivat de nimic sa testez.
Si ùai cred un lucru, pe care l-a "atins" in cateva apropouri "taticu' " Janese: modalitati de prelungirea vietii albinelor. Apropourile sale au trecut insa neoservate.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 08 Ian 2013, 16:38

Numai un experiment poate sa raspunda la intrebarile bune pe care ti le-ai pus!
Nu putem sti cum se comporta orice albina, fie ea italiana sau carpatina sau carnica in conditiile descrise de mine...in tipul de lada descris si in cele doua situatii descrise, afara la -10/-25 grade si interior la fluctuatii 0/+5 grade pana nu face cineva un test !!
La noi aici in nord se pare ca avem ceva influiente ale albinei Caucasica, si din cate stiu canadienii lucreaza si cu asa ceva in halele lor de iernare deci..nu putem trage concluzii pana nu testam, pot fi cel mult presupuneri plus ca tipul de lada conteaza ENORM in ecuatia asta, fie ea iernare afara sau in interior !
Putem avea un exemplu dar conditiile de vreme si desprimavarare sunt diferite..aici http://pchelhom.ucoz.ru/index/0-4 e un Delon cu rama de 108mm inaltime, la mine o sa fie un Delon cu rama de 300mm inaltime, dar tot un Delon e!!...ai vazut cum boraste de albina primavara, si unde-i ierneaza??
Aici http://pchelhom.ucoz.ru/photo/ se observa clar cate corpuri are un stup la desprimavarare...5-6 asta inseamna cam 50-60cm asa o sa fie un stup de al meu pe 2 corpuri..62cm.
Se observa roiurile pe un corp sau 2 corpuri sau chiar 3 corpuri de alea mici..eu cred ca si un roi pe un "cub" de asta 30/30/31cm este foarte bun, are o pornire super, si daca vreau imperecherea a 2 matci se poate folosi o diafragma si urdinise in directii opuse dupa modelul celor de la french bee farm.
Aici http://pchelhom.ucoz.ru/index/0-4 la ultimul film se observa unde ai ierneaza si cum stau albinele pana sus pe miere, e cald si au o paturica peste..nu stiu in ce zona este situata stupina ...asta ne-ar oferi multe date despre clima de acolo.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 08 Ian 2013, 21:27

Stai ca nu inteleg !
Eu recomand (cred ca !?) sa nu franezi fam ''aiurea'' -colectare de polen (cand vrei miere ! pt polen e alta discutie )si tu ma ''contrazici ''cu Malaiu :'' sa nu creezi sincope ''; vorbim impreuna si ne intelegem separat ?
Cu o secunda inainte sa pui placa activa matca e hranita pt o ponta maxima, ai pus placa ..albina simte dezechilibrul si in prima faza compenseaza colectand frenetic (mai mult decat cei fara )in urmatoarea faza (vorbim de ore - ziua )ce fac ?,daca ar fi om ar topii rezerva dar ea nu gandeste ea SUPRAVIETUIESTE - produce mai putin laptisor=da un pumn in ovare matcii ; peste 5-7 zile renunti si scoti placa ...polenul abunda laptisorul la fel ,ca nr doicilor n-a scazut, doar al larvelor +pana readuce matca ponta la normal ;) mai trec 7-10 zile ... fetele someaza mananca surplusul si asa ,prin colectare , ii bagi in roit .
Nu trebuie sa ma crezi, nici eu nu cred , eu am doar nelamuriri care nu mai sunt satisfacute de : largire/colectare/foite /matci minune .
Poti aduce o matca ''minune'' din sudul Italiei daca esti vanzator de roi ,dar daca mergi la munte(pt mana-miere ) esti mancat .
O discutie fata in fata = minune ; cu scrisul mai greu .
Eu caut raspunsuri in lucrurile pe care le pot controla/intelege - recte gratia Haneman = am doar 2 si sentimentul ca e neinteleasa .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 08 Ian 2013, 22:56

Cred ca prescurtezi mult si uneori inteleg mai greu..deci daca colectezi polen automat nu te mai poti baza pe o dezvoltare exploziva a coloniei si pe o productie buna de miere..asta e clar pt toata lumea cred.
Daca faci polen..faci polen si gata cu toate riscurile care decurg de aici...si asta cred ca s-a inteles.
Discutia despre colectarea polenului a pornit de la discutia ta cu dr Popovici legata de roire...eu acolo am tinut sa imi spun parerea ca exista o influenta clara in sensul ca atunci cand se colecteaza polen si roirea este amanata putin (2-3 saptamani) pana la primul moment cand se dezactiveaza colectoarele..si asta o spun din experienta personala.
Imediat ce se dezactiveaza colectoarele rezervele de polen sunt refacute si colonia incepe sa-si revina fiziologic si in scurt timp e gata sa hraneasca larvele pt a deveni matci..procesul asta e foarte rapid, cred ca sunt suficiente 3-4 zile bune de cules pt ca o colonie sa-si revina din punct de vedere al secretiilor glandulare, poate si mai rapid.
Am enuntat scurt cateva idei care se desprind din cartea scrisa de Malaiu pt ca el acolo trateaza pe larg problema starii fiziologice a unei colonii si importanta hranirii proteice, importanta cresterii de puiet cat mai continuu in tot cursul anului !

"Cu o secunda inainte sa pui placa activa matca e hranita pt o ponta maxima, ai pus placa ..albina simte dezechilibrul si in prima faza compenseaza colectand frenetic (mai mult decat cei fara )in urmatoarea faza (vorbim de ore - ziua )ce fac ?,daca ar fi om ar topii rezerva dar ea nu gandeste ea SUPRAVIETUIESTE - produce mai putin laptisor=da un pumn in ovare matcii ; peste 5-7 zile renunti si scoti placa ...polenul abunda laptisorul la fel ,ca nr doicilor n-a scazut, doar al larvelor +pana readuce matca ponta la normal ;) mai trec 7-10 zile ... fetele someaza mananca surplusul si asa ,prin colectare , ii bagi in roit ."

In momentul in care lipsa de polen este resimtita in stup ele incep sa care polen mai mult, efectul de lipsa proteica nu este inca instalat pt ca albinele depoziteaza proteina in corpul lor...ele mai intai percep faptul ca nu mai intra polen in stup, nu mai au celule cu polen in apropierea puietului, nu mai au cu ce sa se hraneasca pt a suplini nevoia de secretie glandulara cu continut proteic cu care hranesc puietul...ala e momentul in care apare foamea de polen..atunci incep ele sa aduca polen la modul serios, deci nu imediat ce ai pus placa!!
Dureaza cel putin 3-4 zile pana cand aceasta foame de polen sa apara si albinele sa inceapa cu adevarat sa aduca polen...de ce se recomanda 7 zile colecta si 3 zile pauza sau asa ceva...tii familia in sah, are cat sa se descurce la limita minima si odata instalata nevoia de polen pe asta se axeaza culegatoarea.
Cred ca se intampla un fenomen de genul, reducerea usoara ritmului de ouat albinele hranesc puietul pe care-l au la momentul respectiv plus ceva mai putine oua care s-au depus decat de obicei timp in care incearca sa repare carentza, in timpul asta foloseste proteina din corpul ei...dupa acele cateva zile de colecta cand se deschid colectoarele rezerva de polen se reface rapid, daca se ajunge la 300gr sau chiar 500gr colecta intr-o zi putem sa ne dam seama ca in 3 zile pot sa ajunga in stup 900-1500gr polen, sunt cazuri in care ele pot colecta si pana la 1 kg de polen pe zi, asta face ca rezerva sa se refaca rapid, secretiile incep din nou sa se produca in limite normale si asta e semnalul in care colonia reintra cumva in normal...ele stabilesc cumva o anumita limita in care matca este hranita cu laptisor, deci hranirea ei nu se produce in valuri, cand mai mult cand mai putin ci albinele impun o limita de echilibru functie de nivelul depozitelor de proteina care se gasesc in corpul lor si sub forma de polen proaspat...asta nu duce la roire, sub nici o forma!!
Toti cei care colecteaza polen stiu ca practic este vb despre o setare a coloniei pe colectarea polenului...se stie ca utilizarea colectorului continuu are efecte nedorite pt ca sunt momente in sezon in care chiar polenul nu este in cantitati suficiente in natura, cand e seceta etc..limita intre a folosi colectorul corect si incorect este atat de fina incat aproape ca este imposibil sa spui ca nu gresesti cand colectezi...dar pur si simplu albinele traiesc cu acest risc de a suferi de carente periodice de proteina, in nici un caz nu ating limite maxime de hranire proteica.
Am observat clar diferente intre stupii la care se colecteaza si la cei care nu se colecteaza deloc in cursul anului...sunt mult mai rezistenti la iernare, depun mai mult puiet primavara, au o imunitate mai buna, o albina mai agila, si intepatura doare mai rau!!
Ipoteza ta ca doicile someaza este gresita, albinele hranesc matca la un nivel la care ea sa depuna un numar de oua la care colonia sa faca fata avand in vedere fluctuatiile intrarilor de polen (proteina)...pur si simplu sunt mai prudente, reduc putin motoarele.

Legat de cele de mai sus, este doar parerea mea...CERT ESTE CA, colectarea de polen NU baga stupii in roit, din contra amana roitul cu cel putin 2-3 saptamani...sa mai insistam pe ipoteza asta este gresit total, nu se intampla asta pur si simplu!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 14:38

Am auzit ades motivatia colectarii de polen ca fiind foarte utila din cauza ca evitam blocarea cuibului si ca familiile oricum nu sufera din cauza lipsei de polen pt ca placile active nu reti tot polenul...nimic mai fals si va explic si de ce!!
Un coleg mi-a scris pe privat cateva randuri pe care in urma cu cativa ani le-as fi sustinut si eu cu tarie..intre timp insa am mai privit pe interior multe colonii care aveau colectorul activat...va redau discutia noastra!

""Bunkane,vezi ca-ti prinzi urechile cu polenu,nu vaduvesti o familie la care ai pus colectoru cu conditia sa aiba completare la nectar,adica sa nu te zgarcesti la zer.nici-o placa activa nu poate sa ia tot polenu tot timpul in stup vei avea rezerve de polen,in schimb nu vei avea cuibul blocat cu pastura,indirect mai multe celule cu musca si tinand frigurile doar inafara lazii faci productie mai buna la salcam decat cu una cu dor de craca!
Sanatate si toate cele bune![/quote]

Te contrazic..asa am crezut si eu foarte mult timp pana cand am vazut ca era polen in jurul elipselor aruncat cu prastia cateva celule ici colea... nici pe departe sa aiba 2-3 randuri de celule de polen in jurul puietului. Nu stiu ce fel de placi folosesti insa sa stii ca astea de 10 gauri sunt chiar foarte eficiente..si putinul polen care trece in stup nu e suficient si pentru albina tanara de pana in 5 zile care isi formeaza incarcatura proteica si pentru cresterea puietului larvar...ai tinut probabil o rama full de puiet larvar, ai vazut ce grea e..sau una de puiet capacit..masa aia vie se cladeste cu foarte multa proteina.
Colectez polen de 7 ani si am ceva experienta...crede-ma situatia nu este asa cum este redata in carti sau cum se vehiculeaza...colectorul este bun pe perioade foarte scurte de timp si cu foarte mare atentie numai in anumite perioade de timp si numai pe colonii puternice..altfel dezechilibrele create de colectarea a 300-500g zilnic sunt peste puterea noastra de intelegere...se vad in timp(un sezon intreg) numai de un oki experimentat!!
Asa numitul blocaj cu polen nu este de fapt blocaj...sunt de apreciat coloniile care baga 1-2 rame batute cu polen...dupa dictonul care zice ""nimic nu se pierde totul se transforma"" care se aplica manusa la albine, tot polenul ala se transforma in masa vie cu o stare fiziologica perfecta...noi vedem altceva, vedem in asta o broblema, un blocaj, insa vedem prost...in loc sa marim spatiul de dezvoltare, noi consideram asta ca fiind un blocaj al cuibului, o piedica in dezvoltarea coloniei, o sincopa in continuitatea ouatului matcilor...nu este deloc asa!!
Este vorba despre intelegerea noastra eronata despre cat de mare ar trebui sa fie un cuib, cat consuma o colonie, cat ar trebui sa produca, cat puiet ar trebui sa aiba si ce spatiu ar trebui sa ocupe...suntem foarte departe de adevar!!
Iaca un film care trebuie sa ne dea de gandit, stiu...stiu...o sa zici ca nu-i la noi, ok, dar sunt albine nu sunt oi sau boi..sa tinem seama de asta! http://www.youtube.com/watch?v=FbbYnfnPiX0""

Hai sa vedem de fapt de cata proteina are nevoie o albina in primele 5 zile de la eclozare pt a-si face incarcatura proteica corporala, care atentie nu atinge 100% din necesar in primele 5 zile, apoi care este necesarul de proteina pt cresterea unei larve, si apoi sa calculam necesarul de proteina pt o colonie de o anumita marime pt o zi...hai sa vedem cum sta treaba, daca tot vrem sa avem o imagine corecta asupra fenomenului...Malaiu scrie lucrurile astea in cartea de care am mai vorbit!!
Va spun eu ca la o colecta de 500g de polen pe zi care ar insemna un cules extraordinar de bun, considerand ca 30-40% din polen trece in stup asa cum se sustine prin carti , ar insemna ca cele 500g reprezinta sa zicem 65%..deci in stup ar ajunge 269g de polen...ATENTIE..in cazul unei vetre extraordinare in care dupa intrarea in foame de polen colonia sa aduca 500g..rare situatiile astea!!
Intrebare...ajung aceste 269g de polen tinand seama ca, concentratia proteica a polenului medie este de 30%..deci ajung 80 g proteina pura pt hrana albinei tanara de pana in 5 zile, si pentru hranirea a 2-3 rame 1/1 de puiet larvar ??
Sa vedem cine vine cu raspunsuri!!
Va zic eu inainte sa calculati...nu ajunge, intrebati pe cine stiti voi ca face mult polen, stagneaza sau nu dezvoltarea coloniilor??
Sunt si colonii care regreseaza sau nu??
Treaba cu polenul e cu foarte mare schepsis, si Catalin Profiri a facut foarte bine ca a pus acel link si incearca sa-l traduca pt toata lumea...noi nu realizam ce importanta are polenul in economia unei colonii, nu intelegem ca la baza oricarei structuri vii sta caramida numita Proteina..si ca singura sursa de proteina pt albina este POLENUL!!
Ce implicatii ar putea avea carenta de proteina?...pai aceleasi la labine ca si la om...ati vazut-o probabil zilele astea pe rusoaica aceea de 40 de ani Valeria parca...are 25 de kg, si e varza cu imunitatea, e ca un cadavru !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 15:12

Cam asa ajunge o colonie care nu este jefuita sistematic de nimeni... http://www.youtube.com/watch?feature=fv ... Ig4cE&NR=1
Uite..cateva cuvinte de pe sit-ul pus de Catalin Profiri si pe care am constatat-o si eu in decursul timpului ca avand un efect negativ la coloniile la care colectam polen...
" Observe the foragers returning in the morning to see if they are bringing in plenty of pollen loads of various colors. Other signs that would make you suspect a protein deficiency are a lack of a “pollen ring” around the brood, or slow buildup. "
Deci daca lipseste acea coronita de polen intre zona de puiet si coroana de miere e problema mare...la apicultorii care au vetre bune de polen si care nu colecteaza o sa vedeti mereu colonii mai puternice, albine mai agile, puiet mai mult si intepaturi mai dureroase..si o activitate de paza mult mai intensa...asta am observat mereu la un amic de al meu care are vreo 220 de familii de la care cu timpul tot am cumparat albine !! (el nu colecteaza deloc)...plus o propolizare mai puternica, sunt multe semne care pot indica o vitalitate crescuta si un sistem imunitar mai puternic. :idea:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 16:13

Iaca...
"Australian Doug Somerville, in his great book Fat Bees, Skinny Bees says: “The most important piece of equipment a commercial beekeeper can own is a calculator….There are two ways of increasing the profit margin, either by increasing income or decreasing expenses. Supplementary feeding strategies offer both options.”

So how do we plan a strategy? First, by understanding exactly why you’re feeding. I’m guessing that everyone understands syrup feeding, so we’re just talking now about feeding protein supplement. Feeding protein is only cost effective if colony vitellogenin levels are low, and you anticipate a benefit by raising them. That benefit might be:

1. To build up colony populations for pollination contracts, splitting, or shaking bees."
DECI UN MOTIV AR FI DACA VREI ALBINA MULTA SA FACI ...ORICE CU EA!

"2. Prior to a honeyflow, to ensure maximum production. Kleinschmidt found that “on a good honey flow, colonies of 50,000 bees can produce twice as much as colonies of 35,000.”
DAR O COLONIE DE 100000 DE INDIVIZI, CAT AR PRODUCE?...ASA CUM NE INVATZA AUREL MALAIU...EU AM TESTAT!! :P

"3. To ensure that the generation of “winter” bees has their vitellogenin reserves topped off. This is critically important in dry summer areas and years, especially if you’re thinking of pollinating almonds in February."
ESTE ESENTIAL IN PREGATIREA ALBINEI DE IERNARE...IAR AM AVUT OCAZIA SA VAD CE INSEAMNA CORP GRAS INEXISTENT LA INTRAREA IN IARNA...NU REZISTA NIMIC PANA IN PRIMAVARA !!...EU AM TESTAT (FARA SA VREAU)

"4. To help prevent disease, and to minimize damage from varroa!"
NU AM TESTAT DAR POT SA-MI IMAGINEZ CA O ALBINA BINE HRANITA PROTEIC ESTE MAI REZISTENTA LA UN ATAC VAROA

Colectorul ar trebui folosit mai cu seama pt a asigura rezerva de polen pt colonii in perioadele lipsite de polen...si asta e stipulat in cartea lui A Malaiu...mai putin cu vanzarea de polen, mai mult pt a asigura rezerva de proteina pt colonii atunci cand ele nu au posibilitatea sa o adune din natura.
Deci colectoarele sunt necesare, colectarea este indicata, dar nu oricand, nu pe orice colonie, nu in orice situatie si scopul principal nu ar trebui sa fie altul decat asigurarea rezervelor de proteina pt intreaga masa de albina a stupinei.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 17:02

Iata..
"I created a graph to help you visualize when protein feeding might be worthwhile. I used my own operation as an example, assuming that I didn’t move my bees out of state for late summer pasture. Vitellogenin levels are determined by a “supply and demand” balance. I used a blue line to indicate demand due to broodrearing, and an orange line to show pollen supply. Whenever protein demand is greater than pollen supply (the blue line is above the orange line), the bees are forced to dip into their reserves. They will first eat up any pollen stored in the combs (this may take only a few days if there’s a lot of brood), then they start dipping into the vitellogenin stored in their bodies.

An important point that Kleinschmidt stressed is that the lower the bees vitelloginin titer drops, the longer it takes the colony to recover. Imagine the time lag for a starving steer to recover his body fat and musculature. Just as a rancher will put out feed for his cattle when the pastures go dry, beekeepers can give their colonies a shot of protein when broodrearing demands outstrip available pollen supplies. Kleinschmidt also pointed out that bees can suffer from protein deficit even if natural pollen is available, if the honeyflow is intense, or if available pollen does not have the right balance of amino acids. Examples of poor pollens would be eucalyptus, dandelion, alfalfa, sunflower, or blueberry.

The utilization of a graph such as this is a novel concept for most beekeepers, including myself. I don’t know of anyone who has fed at all the indicated stress points. However, at one time or another, I have fed at most points on the curve, and the results weren’t always what I expected. They finally make sense to me now! The deeper the dip of the orange line below the blue line, the more benefit you can expect from feeding."

..e de pe situl pus de Catalin Profiri http://scientificbeekeeping.com/fat-bees-part-2/
Deci cand dispare acea coronita de polen din jurul puietului e bai mare...am vazut asa ceva la stupii la care colectam polen.
Graficul il puteti vedea pe site..atentie si la celelalte aspecte legate de faptul ca desi e polen in natura albinele pot suferi de carente proteice daca nu sunt prezenti unii aminoacizi in polenurile accesibile la un moment dat.
Am observat de foarte multa vreme lucrurile astea si poate din cauza asta nu am mai avut acelasi elan in a colecta polen la sange...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 09 Ian 2013, 19:10

,,atentie si la celelalte aspecte legate de faptul ca desi e polen in natura albinele pot suferi de carente proteice daca nu sunt prezenti unii aminoacizi in polenurile accesibile la un moment dat.,,si anume ca poate nu toata lumea intelege ..papadia,lucerna floarea soarelui,eucalipt, si arbustu care face coacaze.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 19:13

Asta-i tot de pe situl pus de Catalin...
""I’ve got a good buddy (who is a very good businessman and profitable beekeeper) who runs a couple thousand colonies sitting on the Valley floor. He keeps ‘em close to home, and hauls feed to them in a big way. Puts on six pounds at a time sometimes. Squeezes it between each box of triples. His feeling is, if you’re going to pay for the labor of opening up a hive, why waste your time by only giving them a token amount of feed? Gives each colony up to 18 pounds in the fall. His bees are busting out of the boxes all winter, and he splits them in January with Hawaiian queens! Others feed their strongest colonies come Christmas. Pollen supplement only, no syrup. The bees eat up through the super of honey stores and turn it into brood. The beekeeper then steals brood and bees from those colonies to boost his dinks in February.

My buddy points out that you’ve already got a lot of fixed costs invested in each hive of bees. Those costs are the same whether that colony rents out, or not. The relatively small added cost of feeding protein can make the difference between profitability and loss. He can’t understand why some beekeepers are so loathe to invest in the feeding of their bees! However, the market is shifting to a demand for stronger colonies in almonds, and beekeepers who want to play the almond game may be forced to rethink their management.""

Aaaa...cum vine treaba cu hrana proteica??....Malaiu stia el ceva nu??

""It may be time for the beekeeping industry to shift its paradigm from managing boxes to really thinking about good husbandry of the critters inside. Think of each box as having a living animal inside. Don’t be afraid to invest in their nutrition, either by moving them to better pasture, or by feeding them in place. Understand the role of vitellogenin in colony protein dynamics, and you can make every dollar count! I know that these two articles have been information dense (as my articles are prone to be). I apologize for that, but there’s just a lot to know. If you want a simpler business, raise chickens.""

Deci..ori schimbam ceva ori ne apucam de gaini :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 09 Ian 2013, 20:17

Pai .. sa colectam sau nu ?
Cand zice Nae ca prin colectare franezi fam aiurea nu e bine .
Cand zice Malaiu sa cresti puiet continuu (fara proteina nu poti ) fara sincope e bine .
Cine baga fam in roit ?
Lipsa matcii din cuib (ca noi folosim rama lata nu gratia )care duce la blocarea cuibului si diminuarea feromonului...
Cantitatea de albina producatoare de laptisor care neavand ce face cu el il papa --- pe cine sa hraneasca doar am pus placa si am franat matca ...
Daca deranjez prin insistenta .. un semn si dispar , multumesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 20:59

nae scrie:Pai .. sa colectam sau nu ?
Cand zice Nae ca prin colectare franezi fam aiurea nu e bine .
Cand zice Malaiu sa cresti puiet continuu (fara proteina nu poti ) fara sincope e bine .
Cine baga fam in roit ?
Lipsa matcii din cuib (ca noi folosim rama lata nu gratia )care duce la blocarea cuibului si diminuarea feromonului...
Cantitatea de albina producatoare de laptisor care neavand ce face cu el il papa --- pe cine sa hraneasca doar am pus placa si am franat matca ...
Daca deranjez prin insistenta .. un semn si dispar , multumesc .



Daca te uiti pe graficul ala de pe situl pus de Catalin pe pagina doi o sa vezi graficul ala valabil la ei cu varfurile de incarcare proteica a coloniei si cu perioadele de lipsa proteica ce trebuie acoperite oferind stimulenti proteici albinelor sau din consumul de vitellogenin din corpul albinei...deci colectarea ar trebui sa se faca in momentele de abundenta in polen de la colonii cu suficienta culegatoare ..si malaiu si Canadienii sau Americanii astia pe care eu sincer ai admir pt cate stiu si APLICA in materie de nutritia albinei colecteaza in varfurile de abundenta de polen si apoi stimuleaza cu acel polen in perioadele de lipsa .
Da prin colectare se franeaza dezvoltarea...asa este!
Cand zice Malaiu sa cresti cat mai continuu puiet se refera tocmai la perioadele de roire si imperechere a matcilor care nu sunt altceva decat sincope in cresterea de puiet, la fel si perioadele de mare cules cand blocajele din cauza lipsei suficiente spatiului pt nectar produc din nou aceste pauze in ponta nedorite care au efecte in urmatoarele saptamani.
Se mai refera de asemeni la perioadele de toamna si devreme in ianuarie cand coloniile puternice incep ponta...la asta se refera el!!
Plus ca si el chiar specifica clar in carte ca polenul recoltat ar trebui sa fie folosit in primul rand pentru suplinirea perioadelor de carenta proteica a coloniilor...e foarte clar omul in cartea sa!!

Cine baga familiile in roit??...simplu, cine nu ofera spatiu, cine nu le duce in pastoral la cules si le tine la stationar la stat degeaba..cine nu extrage la timp etc..si cine nu stie sa colecteze judicios polen...adica cine nu ia deloc in perioadele de maxima oferta de la coloniile puternice...la noi perioada asta este (pomi, papadie si cam atat)...sau daca nu ia polen sa ia ceva, puiet, miere, albina...sa de la construit etc.

Aici "Lipsa matcii din cuib (ca noi folosim rama lata nu gratia )care duce la blocarea cuibului si diminuarea feromonului..." m-ai pierdut, nu am inteles ce ai vrut sa zici..explica te rog!

Aici "Cantitatea de albina producatoare de laptisor care neavand ce face cu el il papa --- pe cine sa hraneasca doar am pus placa si am franat matca ..." nu cred ca il produc si apoi il papa, pur si simplu isi reduc secretiile glandulare la cat au nevoie sa hraneasca, odata cu consumul mai temperat de polen se reduc si secretiile glandulare...totul este strans legat. Nu am intalnit in 7 ani de cand colectez situatii in care din cauza colectorului albinele sa intre la roit mai repede decat coloniile la care nu am colectat...dimpotriva, s-a intarziat fenomenul cu vreo 2-3 saptamani, in final s-a produs pt ca am mai slabit capastrul si le-am mai lasat si lor si odata pornite primele alveole era un fenomen de neoprit.
Prezenta trantorilor intr-o colonie care e pe punctul de a roi este absolut necesara, este cred ceva hormonal care duce la aparitia fenomenului...in situatia colectarii de polen nu mai sunt crescuti trantori, si puietul este eliminat in diferite stadii sau chiar canibalizat cel care e mai tanar si suculent si poate fi tras...
E o discutie pe un subiect interesant ..de ce sa dispari Nae :P ..stai aici ca-mi face placere!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori