Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde cristi_vidican » 22 Ian 2014, 13:43

Fain!
Mă bucur că avansezi bine!
Îți doresc să reușești să faci ce-ți propui.
Dar, cum vei încălzi hala aceea?
Că iarna-i frig?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: BUNKA

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Ian 2014, 13:47

frumos , ce sa zic .
nici mie nu mi-ar strica asa ceva .
totusi , mi-ar fi placut mai mult daca ti-ai fi facut instalatia electrica cu tuburi de PVC , si nu cu COPEX. in timp se mai labarteaza .
s-o folosesti sanatos !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:48

cristi_vidican scrie:Fain!
Mă bucur că avansezi bine!
Îți doresc să reușești să faci ce-ți propui.
Dar, cum vei încălzi hala aceea?
Că iarna-i frig?


Hala are peretii izolati cu vata minerala si peste are placi de gips-carton..poate izolez eu la vara si acoperisul si nu va fi problema cu frigul...o mica soba pe rumegush cred ca v-a dezmorti aerul..sau, o sa vad la momentul respectiv, deocamdata la cat ma misc eu acolo nu sunt probleme :lol: ..sunt obisnuit sa lucrez cate 15 ore pe zi in conditii de -15 grade...aici in hala asta e boierie pt mine !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 13:53

ves.lucian.zabrani scrie:frumos , ce sa zic .
nici mie nu mi-ar strica asa ceva .
totusi , mi-ar fi placut mai mult daca ti-ai fi facut instalatia electrica cu tuburi de PVC , si nu cu COPEX. in timp se mai labarteaza .
s-o folosesti sanatos !!!
:P :P :P


Acolo nu e nimic batut in cuie...sper sa cumpar hala aia si sa o imbrac in panouri sandwichi...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 14:30

Pana acum sunt multumit dar sunt foarte multe de facut de acum incolo...
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0052.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 15:19

Eu am o incapere care a fost un birou cred inainte unde incalzesc doar cand bag la presa..acolo fac incleierea..iar la capitolul prese am gasit ceva misto care acum e in curs de executie..iti dau foto atasat..pana acum foloseam niste prese foarte simple si eficiente din lemn, nu le pun foto aici ca e secret profesional :lol: ..astea metalice insa pe care le fac acum sunt modulare, si pot imbina panouri destul de mari din care apoi decupez cat am nevoie...creste productivitatea in felul asta !!
Fişiere ataşate
sp 1200_01_cpt.jpg
mai tamplarilor cat dati pt pozele astea :))
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 15:21

...astea-s in baza de date de mult...acum se materializeaza si treaba asta.

Aaaa...inainte de a folosi presele de lemn de care vb mai sus care sunt EXTREM de simple si eficiente, am folosit o presa metalica in forma de cub, iar inaintea ei a fost una de lemn de stejar tot in forma de cub...aia a pocnit odata la cat am strans la ea :lol:
Astea de le fac acum sunt tzatza de matza...
Fişiere ataşate
sp 1200_04_cpt.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 15:25

Am si eu un godin de ala de rumegush dar nu-l folosesc in hala...mi se pare pierdere de vreme, mai ales pe caldurile astea..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 17:17

dogvet scrie:
BUNKA scrie:Eu am o incapere care a fost un birou cred inainte unde incalzesc doar cand bag la presa..acolo fac incleierea..iar la capitolul prese am gasit ceva misto care acum e in curs de executie..iti dau foto atasat..pana acum foloseam niste prese foarte simple si eficiente din lemn, nu le pun foto aici ca e secret profesional :lol: ..astea metalice insa pe care le fac acum sunt modulare, si pot imbina panouri destul de mari din care apoi decupez cat am nevoie...creste productivitatea in felul asta !!

Misto fotografia presei,dar avind in vedere ca stii cu cine ai de-a face(adica de mine era vorba ) iti dai seama ca trebuie sa comentez ceva la adresa ei !!.Fotografia pe care tu o arati arata clar ca bucatile de lemn bagate la lipit trebuie sa fie perfect trase pe ambele parti(adica bagate la masina de degrosat ) altfel aleluia uniformitate (grosime )panou incleiat,o sa iasa ca un zigurat.Masinile de degrosat sint fie de acum 40 ani,adica invirti ochiometric de roata ,fie digitale,am vazut si din asta.Ce te faci daca vin eu la tine,individ extrem de circotas :) ,si iti aduc scindura de diferite grosimi,adica de 25-30-27-mm,dar iti aduc si de 19 sau 19,5,cerindu-ti sa-mi faci panouri de 20 mm si sa valorifici si scindura mai mica de 20mm grosime dupa uscare.Exclus sa-ti treaca prin cap sa o dai pe cea cu grosime relativ necorespunzatoare de-o parte!!.Cu presa pe care tu o arati nu poti face ceea ce cer eu ,cu aia mai primitiva care lucreaza pe baza de pene vei face panouri cu o fata perfect dreapta si ci cu cealalta mai putin dreapta,fata mai defecta venind la interiorul stupului si facind astefel economie de material si hatirul clientului.Ce zici ,ma primesti :mrgreen: (am glumit)?



In primul rand eu nu lucrez cu materialul clientului ci cu materialul meu, in al doilea rand cand tragi la grosime sa zicem niste metri cubi fixezi masina la 24mm sa zicem si tragi tot la 24mm, apoi fixezi la 23mm si tragi tot la 23mm, apoi la 22mm si tot asa...si cand ai tras tot la 20mm nu exista diferente intre scanduri, se fac canturile..doar unul din ele, se taie la circular sa fie paralele laturile, se mai iau extrem de fin pe abricht din fata spre spate si din spate spre fatza zona taiata la circular cate o singura data pe fiecare trecere, se frezeaza apoi si se baga in presa la incleiat, se taie apoi in vinglu si gata panoul...deci nu umblam cu cherestea sub cota sau chestii de astea...vrei lucru bun nu ai cum sa il faci cu material de doi bani...
In orice contract intre doua parti chiar si verbal exista cerinte de ambele parti...de regula stiu sa precizez ce ma doare pe mine de la inceput...eu nu as primi un client ca tine cu atatea cerinte dar fara a oferi ceva simplu...40% din valoarea comenzii jos in palma sa pot lua materiale de caltate...prefer sa pierd clientii astia si sa ma bazez pe ceilalti care stiu cu adevarat ce vor..si cei care umbla cu jumatati de masura sa gaseasca alti parteneri de business.
Am zis bine :?: :mrgreen:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde alt stupar » 22 Ian 2014, 18:14

Putin comerciala treaba pe aici?
Dispunem de o doza suficienta de autocontrol sau umblam la cutia cu editari si alte masuri ;) ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 18:29

alt stupar scrie:Putin comerciala treaba pe aici?
Dispunem de o doza suficienta de autocontrol sau umblam la cutia cu editari si alte masuri ;) ?


Nu este nimic comercial aici. Imi expun doar munca si ceea ce fac exact cum face toata lumea. Prezentare de produse si liste de preturi am pus doar pe forumul Anunturi apicole care a fost sters.
Nu stiam ca a posta niste fotografii si discutii care nu fac trimitere directa la un anume produs si la pretul sau contravine regulamentului. Din cate stiu si Lucian Avram si Zabrani cu lalele sale isi prezinta pe pagini personale activitatea, hobby-urile, in felul asta ne cunoastem unii pe alti. Ar trebui sa te autocontrolezi si tu Stupare atunci cand iti prezinti famiile de albine, tu fiind comerciant de material biologic.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde alt stupar » 22 Ian 2014, 19:00

Ok, e bine sa avem grija la aspectul asta...
Spor. !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 19:01

dogvet scrie:
alt stupar scrie:Putin comerciala treaba pe aici?
Dispunem de o doza suficienta de autocontrol sau umblam la cutia cu editari si alte masuri ;) ?

Eu zic ca nu e comerciala ci mai degraba exprima valentele unui stupar care se straduieste sa faca ceva asa cum poate el.Nu a dat preturi,produse sau alte elemente de comert.Daca e cineva de vina pt virarea discutiei spre o ipotetica discutie referitoare la comenzi de produse (stupi) atunci cel care e de vina sint eu si nu Bunka.Tot ce am discutat e pur teoretic,asa pot sa vin si eu cu constructia mea apicola si sa fie interpretat gestul ca fiind comercial. :idea:Daca el vrea sa mai continuam tranzactia imaginara e OK,daca nu ,nu,e pagina lui si gata.Nu putem fi banuiti de initierea unei tranzactii pe forumul de discutii,el in Moldova,eu in Oltenia,e ceva distanta ,nu ar fi rentabil pt mine :roll: .



In primul rand nu am vorbit nici de un nume de firma, brand sau altceva, nici de produs sau pret...discutii normale asa cum avem de foarte multi ani, despre ce facem, cum facem etc...
Nu am nevoie de reclama aici...sa ne intelegem...sunt 30000 de apicultori in Romania si nu toti sunt membrii Stuparitul, si inca ceva..Stuparitul suntem noi astia multi care l-am facut mare..altfel ar fi un Apardeal sau altceva..daca vrea cineva sa-mi dea BANARE pe viatza aici poate sa o fac..plec fara remuscare, imi fac adresa WEB si forum de discutii despre DELON cu dedicatie si de acolo nu ma baneaza nimeni...si daca mor si eu ca si Kamy intr-o zi..Dumnezeu sa-l ierte pe colegul nostru..sa nu va para rau, sa stiti ca tot ceea ce am facut sau fac acum sau voi face in viitor fac din pasiune in primul rand !!
Cu sau fara Stuparitul eu raman acelasi Bunka, cu sau fara banare eu raman acelasi ..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 22 Ian 2014, 19:02

Buna Adrian! Marfa noua,asa da ,imi place cum arata,si e doar inceputul,imi imaginez cam cum va arata hala.Stiu ca esti ambitios si ca ai idealuri mari. Bafta mare ,spor la munca si de acum asteptam marfa de calitate (printre care si delonii :D) .Spor la munca ! Apropo-usurel ca este timp ! :roll:
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 22 Ian 2014, 19:08

alt stupar scrie:Ok, e bine sa avem grija la aspectul asta...
Spor. !


Stupare, crede-ma..ca fost modrator desi nu mi-am facut treaba din lipsa de timp si nu am propus prea multe banari ci mai degraba sunt cel care a initiat impacari si reconcilieri prin viu grai...sunt foarte atent la aspectul asta..adica daca vreau imi platesc reclama pe facebook sau ma rog..sunt alte parghii...aici stiu exact cum stau lucrurile..daca vreau pot sa platesc reclama si aici daca pretul imi va conveni vreodata..deocamdata pe pagina mea personala si in alte locuri unde mai scriu sunt atent la detaliile astea tocmai pt ca cunosc regulamentul si vreau sa il respect...din cate stiu in 10 ani nu am luat nici o banare pt ca am stiut cand sa ma opresc in orice disputa si am calculat exact ce spun cum spun in asa fel incat nici sa nu fiu facut pres dar nici sa lezez pe altcineva.
Inca un lucru...daca eram asa flamand ma aruncam cu anunturi pe forumul de anunturi vechi...nu am facut asta ;)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde mircea » 22 Ian 2014, 19:13

Bunka
Sigur ca nu este reclama.
Vezi tu insa, ...pentru un apicultor - producator - comerciant (cum esti tu) este un pic dificil .
Alt Stupar ti-a sugerat doar ca linia de demarcatie dintre cele trei, poate fi foarte fragila si depinde numai de tine sa nu le amesteci.
Nu de alta , dar parca nu as vrea sa se mai repete situatia cand litigii comerciale dintre tine si parti , sa mai fie dezbatute pe forum,

Ia sfatul asta ca venind de la prieteni.
Spor si succes in tot ce vrei sa intreprinzi !
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori