Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde horia_ch » 15 Ian 2013, 16:31

:!:
Lemon grass nu e roiniţă! E citronella.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cymbopogon
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: BUNKA

Mesajde jenica67 » 15 Ian 2013, 17:11

La plafar, ii la braga de ieftin, 27,62 lei/5 ml, mai bine te impusti :
http://www.plafar.net/cautare/ulei+de+roinita.html
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: BUNKA

Mesajde kamy » 16 Ian 2013, 08:50

Dupa parerea mea mai bine cultivi niscai buruieni din alea de le spune roinita,la aromoterapie e procentu de natural ca la sucurile din comert ,hai sa zicem ca pe noi ne pacalesc santem mai grosi la nas,dar albinele il au foarte subtire si poate obtii efectu invers chiar sa-ti plece proprii roi!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Ian 2013, 21:57

horia_ch scrie::!:
Lemon grass nu e roiniţă! E citronella.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cymbopogon


La ei probabil nu creste roinitza care se foloseste la noi la atragerea roilor.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 16 Ian 2013, 21:58

jenica67 scrie:La plafar, ii la braga de ieftin, 27,62 lei/5 ml, mai bine te impusti :
http://www.plafar.net/cautare/ulei+de+roinita.html

Se gaseste la 14 lei 10 ml...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 17 Ian 2013, 03:24

Daca prinzi un roi frumos e avantajos ca-ti scoti banii...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde catalin.profiri » 17 Ian 2013, 03:45

cu fondurile europene, slabe sanse sa prinzi roi frumosi. dar speranta moare ultima. si eu voi plasa prin iunie cateva capcane...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 17 Ian 2013, 15:45

catalin.profiri scrie:cu fondurile europene, slabe sanse sa prinzi roi frumosi. dar speranta moare ultima. si eu voi plasa prin iunie cateva capcane...


Te referi la faptul ca lumea cam are familii slabe??
Pun si eu capcanele pe unde stiu ca sunt meseriasi care au albine de 20-30 de ani si care nu au luat un cent de la UE...inca mai sunt de astia, si albinele inca roiesc! :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde andrei_calinescu » 19 Ian 2013, 13:34

catalin.profiri scrie:cu fondurile europene, slabe sanse sa prinzi roi frumosi. dar speranta moare ultima. si eu voi plasa prin iunie cateva capcane...



De ce Cataline?
Vezi ca albinele mai "roiesc" si daca au loca sau Varroua. Daca prinzi vreo 10 roiutzi din astia, vei fi un fericit.
Inafara de capcane, cumpara-ti si un lighean de oxy.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 19 Ian 2013, 14:47

N-o fi ala chiar asa de negru!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde delorin I » 29 Ian 2013, 22:21

Cum merge proiectul ATELIERUL? :) Pe cand primii stupi pentru piata? Sau la Botosani sunt problema cu zapada?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: BUNKA

Mesajde mihai33 » 30 Ian 2013, 06:17

bunka..uite ceva ce mie mi-a placut la tine...am citit tot topicul tau, toate cearceafurile tale de 3 ori si nu m-am plictisit..sa o iau un pic pe puncte

1.iernarea in adapost...am stat 3 ani in zona piatra neamt stiu ce inseamna iarna..este o solutie buna, hranirea cu proteina iti va aduce carpatina la stadiul lingusticei cu ouatul de prin ianuarie, si vei sta iarna la temperaturile italiei...cand tu vei avea albina multa la salcam altii se vor intreba cum naiba a facut bunka, si ai sa ii vezi pe toti ca isi ierneaza albinele langa nevasta...
2.polenul aici in italia nu se prea colecteaza, seful meu a incercat acum cativa ani,..si a zis ca familiile au dat inapoi, apai daca lingustica a dat inapoi, ce sa mai vb de carpatina...fiecare face cum doreste, personal sunt adeptul de a nu colecta polen.
3.consumul va fi mai mare, dar hai sa calculam un pic,..tu vei aduce carpatina in adapost la consumul lingusticei...cat sa consume in plus?..10 kg de sirop?..este mult?...tot vad ca se tot pune accent ca lingustica mananca mult,..dar haideti calculati dvs ce inseamna 4 rame de ponta in ME in plus la mijlocul lui aprilie, iar la salcam...mai trebuie sa vorbim de populatia care culege?..nu...
4.eu pot fi putin ingrijorat de blocarea cu polen a ramelor, la mine de craciun era zarva mare, daca puneam colector saream de 500 gr pe zi...la tine este benefic.

bunka.stai cu ele in adapost si vei avea numai de castigat...eu ma uit ce familii pot iesi din iarna unde temperaturile sunt cu plus...personal eu inca nu am vazut ghemul de iernare la ale mele

anul trecut am lucrat cu lingustica, anul acesta lucrez tot cu ea dar mai cu drag ca sunt ale mele...da-le doar sa bage la ghiozdan si mai vb noi..incearca sa te feresti de distantierele metalice..eu nu am ce naiba sa fac asta le este sistemul.

polenul incurajeaza roitul, este normal...dar esti baiat destept si sti cum sa le opresti,..incearca anul viitor sa iti bagi la iernat matci in nuclee...in adapost...un sfat, la mine va fi primul lucru pe care am sa il fac,..rama jumatate de ME..nu cred ca trebuie sa iti spun dc dimensiunea asta de rama si dc matci..

pt delon gandeste-te la rastel pe platforma auto de 2t detasabila..avem amandoi aceaasi prb.inaltimea si vanturile, stupii ajung la 2 metrii, eu voi folosi 6 rame pe cat, acum sunt dadant, dar nu ma incanta si vreau sa trec pe 3 corpuri de 6 rame ME...munca mai putina stupi mai multi ..si multe plusuri la cresterea de matci.....

daca am gresit corectati-ma, dar eu iubesc la nebunie aglomeratia la urdinis in timpul culesului.

te salut
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: BUNKA

Mesajde mihai33 » 30 Ian 2013, 06:53

scz ca revin

la 6 rame ME ai 23 de cm latime interior , ghemul este apropiat de delon cu acces in totalitate la rezervele de hrana,
daca folosesti rastelul scapi de macara si inchiriat masina, plus risc foarte scazut de furt,..sa nu imi spui ca un hot poate tine in echilibru un stup de 2 metrii si fara manere , mie pe un rastel imi intra 30 de stupi,...si ia mai da-le 6 rame in plus din familiile ajutatoare cum ai facut anul trecut sa vedem iesi castigator sau nu?...si mai lasa-le si orfane cat dureaza salcamul...si imi spui si mie daca ti-ai dublat productia la salcam...

aici practica asta se foloseste de cei ce au servici si stupi putini...poate merge si la tine

nu vand regine lingustica in tara, ca imi pun tot forumul in cap...si jumatate de Romanie ca stric rasa

va salut
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: BUNKA

Mesajde pedro » 30 Ian 2013, 13:53

"incearca sa te feresti de distantierele metalice"

mihai ,poti sa detaliezi putin acest aspect!
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!
Avatar utilizator
pedro
 
Mesaje: 67
Membru din: 15 Mar 2011, 01:05
Localitate: Vasoaia,Arad

Re: BUNKA

Mesajde mihai33 » 30 Ian 2013, 15:03

distantierele metalice inlocuiesc hoffmanul de la rame...aspectele care nu imi plac sunt mai multe

-foarte greu de curatat propolisul dintre distantier si lemn
-tehnica de lucru este cu mutarea cuibului de pe o parte pe alta jongland cu diafragma
-cand esti obligat sa mai intorci cateodata o rama coroanele de miere strivesc multa albina si va trebui sa tai cu dalta ceara, daca nu ai cules este cu problema
-plus ca la transport in partea de jos trebuie sa ai alte distantiere, altfel ramele strivesc foooooooarte multe albine
-sa nu mai spun ca trebuie sa fi chirurg cand pui inapoi rama in cutie, nu intotdeauna nimeresti bine distantierul de jos, iar cand trebuie sa bagi ultima rama observi ca nu mai intra si iar iei cuibul la mana,..agitatie timp pierdut
-poti lucra doar cu clestele, si sa nu iti faci griji degetul mare de la mana stanga il vei mai simti doar in octombrie cand se dezmorteste :D

si mai sunt multe neajunsuri.

in schimb sunt bune pt caturile cu miere, pt cuib eu nu sfatuiesc
Apicultura este o arta, multi pot desena, dar putini isi pot vinde lucrarile!!!
mihai33
 
Mesaje: 232
Membru din: 06 Dec 2011, 01:56
Localitate: italia

Re: BUNKA

Mesajde pedro » 30 Ian 2013, 15:40

de la mine,care nu lucrez decat experimental cu asa ceva lucrurile se vad putin altfel:

-propolisul , cu o scula adaptata spatiului ,este o ocazie ca odata la cativa ani sa colectezi o cantitate
semnificativa de produs curat;
-tehnica de lucru cu mutarea (impingerea) cuibului se poate adapta ,schimba ;
-strivirea albinelor de rama ingrosata se face si la hoffman ..poate chiar mai multe;
-distantierele de jos sunt "la pachet" chiar daca pentru a evita "abilitatile chirurgicale" se folosesc doar pe o pare a lazii;
-"iar cand trebuie sa bagi ultima rama " avand locul ei in distantier ar trebui sa nu fie probleme;
- lucrul cu clestele nu l-am incercat , dar parca am citit undeva ca daca te obisnuiesti ..nu-l mai lasi..

vom vedea cand va fi cazul de munca mai intensa..!
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!
Avatar utilizator
pedro
 
Mesaje: 67
Membru din: 15 Mar 2011, 01:05
Localitate: Vasoaia,Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori