Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde Adi Hodis » 13 Dec 2015, 18:48

BUNKA scrie:E bun, îi construiești un mare "rezervor" dedesubt si-ai rezolvat problema!
Iti pun acusi niste poze sa vezi ce și cum cu presa...as putea sa explic mult...o sa vezi pozele apoi daca vrei să ma întrebi ceva.. Iti răspund cu drag.
Stiu ca nu e o metoda folosita dar eu stiu cum să o fac sa imi fie și usor, sa fie și rapidă și sa iasă și bine...întâi poze si vb dupa. ;-)

Sa incerc eu o varianta,
pui o stiva de panouri in presa, fara aracet dar cu folie peste fiecare piesa. Adoua stiva cu acelasi nr. de piese, asezate in cant, pui aracet pe fiecare si apoi le pui in presa. Folia o ashezi pe fiecare piesa pusa si centrata la capete. 10 buc. se pot rezolva f. repede, nu afecteaza deloc aracetul.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 18:57

Pata este adeziv refulat dintre scânduri, panoul perfect neted, nu exista picături întărite ieșite în relief care distrug pânzele șlefuitoare, adezivul adera la scândură nu la folie..Aceasta rămâne curata dupădezlipire. Panoul nu pprezintă denivelări în zona unde iese adezivul.
Fişiere ataşate
rsz_1img_20151008_183917.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 19:02

cristian bh scrie:Nu contest nevoia de productivitate,...scopul se spune scuza mijloacele,dar,tamplaria este mare parte geometrie pura,asta inseamna ca toate panourile sa fie calculate exact la diferenta de sub un mm,ceea ce necesita mai multa munca prealabila ,intrucat exista riscul ca unele sa nu fie stranse cum ar trebui!
Facand doar stupi,...e utila in acest scop ,pt alte lucrari este inutila,...caci tamplaria profesionista presupune flexibilitate!
La panouri de esenta tare chiar la dimensiunile ei,...e,...apa de ploaie!
Lucrul a la manual presupune ca fiecare panou sa fie strans individual,...de aici prese cu multiple platane!
Sau vechea presa cu pene de lemn,....in cadru,...acelasi rezultat,...munca mai putina,pe timp de vara pana pui toate panourile,. alea dedesupt se intaresc inainte de a fi stranse.
Iti zic parerea mea,...doar,...tu probabil cine stie ce chinuri ai tras sa faci panouri mai multe,si cate incercari,de ai ajuns la varianta asta!
pacat ca suntem geografic asa departe,...ca o zi petrecuta cu mine in atelier,ti-ar fi schimbat unghiul de unde vezi geometria! :)
Totusi ,ai un atuu,ala ca studiezi mult, (mai ales la unchiul sam) :lol: ...treaba cu ciclonul m-a pus pe alte unghiuri si pe mine intru-cat am doua exhaustoare cu sac,..si chiar eram pe cale sa mai iau unul,...dar vazand chestia cu ciclonul pe care n-o bagasem prea mult in seama inainte,....mi-a aprins beculetele!

Cristian, dacăcumperi acel con/ ciclon...aAi nevoie de un ventilator centrifugal puternic părerea mea minim 4000 cm 3 ca sa nu te joci, ca sa faci instalația e simplu, intrarea în con laterala o duci la mașini, aia de deasupra conului o duci la admisie ventilator, iar evacuarea din ventilator o faci undeva unde sa poți trage cu ochiul...când recipientul se va umple o sa înceapă sa arunce afară, atunci oprești și golești vasul.
uite ce am gasit despre
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 19:05

Adi Hodis scrie:
BUNKA scrie:E bun, îi construiești un mare "rezervor" dedesubt si-ai rezolvat problema!
Iti pun acusi niste poze sa vezi ce și cum cu presa...as putea sa explic mult...o sa vezi pozele apoi daca vrei să ma întrebi ceva.. Iti răspund cu drag.
Stiu ca nu e o metoda folosita dar eu stiu cum să o fac sa imi fie și usor, sa fie și rapidă și sa iasă și bine...întâi poze si vb dupa. ;-)

Sa incerc eu o varianta,
pui o stiva de panouri in presa, fara aracet dar cu folie peste fiecare piesa. Adoua stiva cu acelasi nr. de piese, asezate in cant, pui aracet pe fiecare si apoi le pui in presa. Folia o ashezi pe fiecare piesa pusa si centrata la capete. 10 buc. se pot rezolva f. repede, nu afecteaza deloc aracetul.


E un mic amănunt aici care nu îl intuiești dacă nu ai făcut efectiv așa...mulți ttâmplari zic ca pana ajungi la panoul de sus ăla de jos e întărit...în practica nu se intampla asta pt ca..adezivul conține o anumita cantitate de apa care nu are pe unde scăpa atunci când pui folia, rămâne captiva în zona de adeziv are, ăsta face ca adezivul sa nu se întărească la fel de repede ca atunci când este un singur panou expus la căldură.
La momentul când strâng presa adezivul da afară prin capetele standurilor și la panoul de la baza, e fluid nu vâscos ca atunci când începe întărirea.
Tăierea panourilor la aceeași dimensiune e simpla se pune rigla paralela la 70 cm sa zicem, pun 5 scânduri cantuit earanjate una llângă alta...a 6 a o tai, piesele se notează în cap cu o cifra sau litera...fac parte din c același panou ăsta înseamnă..nu le pot incurca
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 19:20

Geometrie :)
Scânduri aliniate, ffără lipitura greșite, lipitura uniforma pe toată lungimea ei..
Fişiere ataşate
rsz_img_20151008_183953.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 19:29

Forță de strângere este foarte mare...în timp ce strâng lovesc în barele de sstrângere cu un ciocan greu, din cauza forței de strângere șia sșocurilor lemnul este sstrâns foarte tare
Fişiere ataşate
rsz_img_20151008_184129.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 19:34

Profilele sunt patrat de 40 mm cu 3 mm în carne, bucșele filetate diametru de 3 grosime 15 mm parcă, șurub M12...le strâng cu o bormașina cu cheie cât merge, apoi la mana cu cheie cu prelungitor.
Fişiere ataşate
rsz_1img_20151119_173356-1.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 19:38

Geometrie ;)
Fişiere ataşate
rsz_220150927_151104.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 19:41

Geometrie ..
Dacă măriți poza o sa vedeți "geometria" îmbinării lamba și uluc..
Fişiere ataşate
rsz_120150927_151138.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nicu has » 13 Dec 2015, 19:56

Frumos ;)
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 20:46

Știu ...am un CNC. ..
Fişiere ataşate
rsz_20150927_151246.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 20:53

Geometrie :)
Fişiere ataşate
rsz_20150927_151117.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nicu has » 13 Dec 2015, 20:57

Vad ca pregatiti Material nu gluma :D PT sezonul urmator
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 21:00

[quote="cristian bh"]Nu contest nevoia de productivitate,...scopul se spune scuza mijloacele,dar,tamplaria este mare parte geometrie pura,asta inseamna ca toate panourile sa fie calculate exact la diferenta de sub un mm,ceea ce necesita mai multa munca prealabila ,intrucat exista riscul ca unele sa nu fie stranse cum ar trebui!
Facand doar stupi,...e utila in acest scop ,pt alte lucrari este inutila,...caci tamplaria profesionista presupune flexibilitate!
La panouri de esenta tare chiar la dimensiunile ei,...e,...apa de ploaie!
Lucrul a la manual presupune ca fiecare panou sa fie strans individual,...de aici prese cu multiple platane!
Sau vechea presa cu pene de lemn,....in cadru,...acelasi rezultat,...munca mai putina,pe timp de vara pana pui toate panourile,. alea dedesupt se intaresc inainte de a fi stranse.
Iti zic parerea mea,...doar,...tu probabil cine stie ce chinuri ai tras sa faci panouri mai multe,si cate incercari,de ai ajuns la varianta asta!
pacat ca suntem geografic asa departe,...ca o zi petrecuta cu mine in atelier,ti-ar fi schimbat unghiul de unde vezi geometria! :)
Totusi ,ai un atuu,ala ca studiezi mult, (mai ales la unchiul sam) :lol: ...treaba cu ciclonul m-a pus pe alte unghiuri si pe mine intru-cat am doua exhaustoare cu sac,..si chiar eram pe cale sa mai iau unul,...dar vazand chestia cu ciclonul pe care n-o bagasem prea mult in seama inainte,....mi-a aprins beculetele!
uite ce am gasit despre [/guote]

Eu nu am școală de ttâmplar, sunt doar pasionat și am un banc de tâmplărie vechi de 100 de ani moștenire de la bunicu' ....prea mult nu e de capul meu și știu asta :)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 21:04

nicu has scrie:Vad ca pregatiti Material nu gluma :D PT sezonul urmator


Nu, astea sunt lucrări care vin și pleacă...ca pe banda transportoare...uneori mai repede alteori mai greu...important e sa iasă bine !
Se pare ca antireclama este eficienta...nu mă plâng de lucrări nici acum după ce am călcat în ...ghinion ...cum zice dragul nostru presedinte !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 21:19

În faza de încheiere...
total 180 bucati...în 3 transe ca nu-s Bruce Lee ;)
Fişiere ataşate
rsz_2img_20151016_160238.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori