Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde valigorj » 29 Dec 2013, 11:14

primi stupi facuti de mine acum vreo 10 ani s-au vopsit singuri[maria sa soarele sa ocupat de problema],au acum o culoare gri si is la fel de tapeni ca la inceput.nea GICA spunea ca un stup vopsit tine 20 de ani,iar unul nevopsit doar vreo 25. LA MULTI ANI
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: BUNKA

Mesajde Bambucha » 29 Dec 2013, 12:57

BUNKA scrie:Inca una data de regretatul nostru nea` Gica..
.
Interventia mea a fost facuta in speranta de a taia initiativa acelora care in speranta de a face bine fac rau.Sper inca sa traiesc pana cand saltelele de papura si alte prostii bagate in stupi pe timpul iernii vor deveni istorie cum a ajuns si stupul cu faguri ficsi.


..pe pagina mea mai la inceput...nea` Gica, acolo unde esti, sa stii ca eu incerc sa fac asta, sa renuntz la tot si sa bag albina in scorbura si nu numai...sa o fac tzantzar :D
Dumnezeu sa=l odihneasca si e un moment bun sa ne amintim de el asa cum era acum de sarbatori !


Ehee, cata dreptate! Pacat ca nu a mai apucat, ci din contra a venit vremea pernitelor, polistirenului, carpelor, saltelutelor, turtelor din noiembrie si a "altor prostii bagate in stup".
Foarte regretabil este ca se murdareste prin discutii ridicole imaginea lui la bursa in memoriam! Am avut un gust amar!
....
Cum ti-a mers experimentul roilor in adapost pana la urma? Mai repeti experimentul si cu delonii sau mergi pe caciula de miere in mijlocul naturii?
La multi ani si spor in tot ce intreprinzi!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 29 Dec 2013, 18:25

valigorj scrie:primi stupi facuti de mine acum vreo 10 ani s-au vopsit singuri[maria sa soarele sa ocupat de problema],au acum o culoare gri si is la fel de tapeni ca la inceput.nea GICA spunea ca un stup vopsit tine 20 de ani,iar unul nevopsit doar vreo 25. LA MULTI ANI


Da, imi aduc aminte vorbele sale si m=am convins si eu in timp...am facut eu un fel de paleti lungi de vreo 4 m din doua leatzuri cam de 6 pe 3 cm, si cateva ierni bune stupii au stat pe acei paleti care au stat iarna in zapada, primavara au prins toate dezapezirile si au stat murati pe jos, vara in iarba umeda si tot asa...cel putin vreo 3 sezoane daca nu mai mult, si anul asta am luat lemnul si l=am folosit si am ramas surprins sa vad ca era conservat perfect...vorba ta Vali, capatase o culoare gri dar era in stare absolut perfecta...adica daca voiai sa il bagi la constructia unei lazi nu era absolut nici o problema.
Eu m=am convins de lucrurile astea...am niste lazi orizontale vechi care sunt de pe timpul lui bunicu` Dumnezeu sa=l ierte, a decedat in 91` deci va imaginati cati ani au lazile alea ca sunt facute de el inainte sa moara cu multi ani...ei acele lazi facute din dulap sau scandura de 2 tzoli, stau stivuite acolo de atata timp fara sa fie vopsite si nu sunt protejate cu nimic, au prins atatea zapezi, atatea ploi...si sunt in cea mai buna stare numai ca eu nu folosesc ladoaiele alea ca is grele goale daramite pline cu ceva...imi trecuse prin cap sa fac niste Layensi din ele sa se joace mama de=a albinele si cred ca asta o sa fac in final...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 29 Dec 2013, 18:54

Ehee, cata dreptate! Pacat ca nu a mai apucat, ci din contra a venit vremea pernitelor, polistirenului, carpelor, saltelutelor, turtelor din noiembrie si a "altor prostii bagate in stup".
Foarte regretabil este ca se murdareste prin discutii ridicole imaginea lui la bursa in memoriam! Am avut un gust amar!
....
Cum ti-a mers experimentul roilor in adapost pana la urma? Mai repeti experimentul si cu delonii sau mergi pe caciula de miere in mijlocul naturii?
La multi ani si spor in tot ce intreprinzi!


Nu stiu ce s=a mai discutat pe la bursa sau prin alta parte, eu intru citesc ceva sa zicem, mai scriu daca ma apuca si ies..nu stau chiar sa citesc tot ce se scrie, faceam asta inainte dar nu mai...legat de experimentul ala...a mers prost, a fost cat de cat ok pana in fe=mart cand a cam inceput sa dea cacarea in ele, am avut probleme cu umiditatea, nu am avut funduri AV la ele si urdinisele desi deschise foarte larg, s=au mai blocat cu albina si de acolo li s=a tras, eu am si gresit ca trebuia sa le las pe doua corpuri, dar am vrut eu sa verific sistemul acela de iernare pe un corp cum fac aia de la frenchbeefarm si...unii dintre roi au facut nu stiu cum de au trecut alaturi si s=au unificat...oricum am pierdut atunci in doua moduri numeric, odata prin faptul ca multi s=au unit, si a doua oara ca o parte au murit din cauza diareei in martie=aprilie, eu atunci am avut doar un zbor la 1 martie dupa care iar la cutie...cam asta a fost!!

Cea mai buna iernare am avut=o afara desi au fost atunci 2o1o=2o11 o iarna cu minus 3o de grade la noi, in sistem clopot pe doua corpuri, asezati destul de jos, corpul de jos gol sau cu rame goale si sus full cu albina si hrana, deasupra am avut folie si polistiren, facusem unificari, familiile erau foarte bune.
Am iernat super...acum in Deloni repet schema numai ca cu familii normale dar am redus volumul lazii in asa fel incat am cam aceeasi situatie ca atunci numai ca la scara mai mica, adica normala...atunci din 75 facusem 5o si toti erau la 9 sau 1o rame mari stransi in conditiile de ger de la noi , cea mai mare parte din iarna am avut temperaturi ziua de minus 17 sau minus 18 grade iar noaptea erau fregvent minus 25 de grade intr=o perioada de vreo 3 saptamani ne=a tinut cu nopti in jurul a minus 3o de grade, stiu ca atunci am avut si minus 32 grade.
Mutantii mei totusi au terminat 2o kg de hrana atunci, i=am tinut din pungi cu sirop in martie si aprilie...cativa i=am scapat si s=au dus la Domnul, restul insa la cires=mar aveau 2o de rame full si am facut atunci inversare de corpuri la 2* dadant 1 pe 1 ca sa=i tin in frau pana in salcam.

Acum cu Delonii urmaresc acelasi lucru, dar vreau sa o fac la o scara normala, naturala, fara sa mai fie nevoie de unificari, artificii apicultoresti :lol: ...stiu sigur ca ierneaza mult mai bine asa, si sper sa se adevereasca faptul ca populatiile vor sari de 6oooo si ca vor fi productivi...ma rog, am eu multe asteptari de la ei, dar voi stiti asta ca nu ma stiti de azi de ieri...am mai vorbit !!
Deci din punctul meu de vedere iernatul in interior e cu mare schepsis, daca nu te pricepi mai bine nu te bagi, si cel mai misto sistem de iernare este clopotul inchis perfect sus, cat de cat inalt, macar doua corpuri ME, dar eu consider ca ce am acum e chiar un clopot perfect, Sammy stie ce vb ca are unul acasa, deci un 3o pe 3o interior cu 62 cm inaltime, zona efectiva de fagure in interiorul acestui " cilindru" este cam de 27 pe 27cm, albinele insa stau si pe culuar, adica mai umplu si zona dintre lateralele ramelor si lada functie si de cata albina e in ladite...unele sunt mai full, altele mai putin...inca sunt roiuri !!
Niste familii tzapene ar forma niste sfere dense din doaga in doaga si ar ierna mai mult decat sigur...de condens nu poate fi vorba ca jos au site.
Mai povestim.... :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 29 Dec 2013, 19:33

A...stiti cum e in conventional, se termina hrana pe un interval, mai amortesc si nu se mai trezesc, se mai pierde cate unul de la margine cate odata mai ales daca nu ai gauri in ramele marginase si nu au fost full cu papa sau familia nu a fost bine stransa etc...ei la Delonul meu modified, treaba sta cum am zis mai sus, albinele comunica si prin fatza si spate ele imbraca efectiv ramele stand si in spatiul dintre lada si lateralele ramelor, in felul asta nu=i nici o sansa sa decedeze vre=un interval, never...ele=si mai fac niste gauri intre laterale si fagure, adica nu lipesc fagurele tzava de sus pana jos de laterala, lasa niste gaurici si cred ca circula pe acolo...e buna treaba !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde valigorj » 31 Dec 2013, 04:33

un an cel putin la fel de BUN KA cel mai bun de pina acum
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: BUNKA

Mesajde calin bondaru » 31 Dec 2013, 14:15

Sarbatori fericite si un an nou cat mai bun!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 01 Ian 2014, 01:34

valigorj scrie:un an cel putin la fel de BUN KA cel mai bun de pina acum


Sanatate multa Vali si La multi ani!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 01 Ian 2014, 01:36

calin bondaru scrie:Sarbatori fericite si un an nou cat mai bun!


La multi ani !! Un an bun, sanatate si ...miere multa !! :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde MIHALACHE » 01 Ian 2014, 20:15

UN AN NOU CU MULTE BUCURII, SANATATE SI MULTE REALIZARI. LA MULTII ANII
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 02 Ian 2014, 15:16

MIHALACHE scrie:UN AN NOU CU MULTE BUCURII, SANATATE SI MULTE REALIZARI. LA MULTII ANII

La fel si dvs, un an cat mai bun va doresc, La multi ani!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 02 Ian 2014, 20:30

Am luat un capac de pe un Delon pe data de 31, curiozitatea bat=o vina...ghemul era sferic, lipit de peretele frontal unde bate soarele atunci cand e...si in spre spate avea undeva la vreo 2 sau 3 degete unde ghemul nu atingea blana lazii sau asa cel putin se vedea de sus...la nivelul spetezelor albina era prezenta ca un disc mic de aproximativ 7 sau 8 cm diametru...ramele erau uscate perfect, nici urma de umiditate sau condens pe undeva sau de mucegai...conditii perfecte, albina stransa bine si coaja destul de lenta in miscari deci nu era o sfera activa...ma mananca sa ma uit si la ceilalti desi stiu ca nu e bine.
Asta e unul nu foarte dezvoltat, sa zic mediu...am unul care efectiv e full pe un corp si tare as vrea sa il vad.
Tavile arata interesant, la asta tare..cel rezistent la varoa la care gasisem in vara varoa strans de cap si unde VSH era foarte vizibil am vazut putina rosatura de ceara pe tava, spre deloc...la cel facut in 2 August ceva mai multa..acolo ramele nu au fost suficient de negre..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 04 Ian 2014, 17:48

Offffffffff ! curiozitatea asta ,macar a fost cu folos. Se pare ca incepe sa-si arate o parte din calitatile multiple pe care le poseda modelul asta de stup,fara umiditate,sfera cat diametrul stupului ,consum minim de hrana,albina linistita,cred ca acesta e visul oricarui apicultor,acum sa speram ca vremea nu o sa ne faca cine stie ce surprize si sa se mentina macar la fel de blanda. Mai ramane sa ne arati explozia de puiet si apoi sa faci fata la comenzi ,sunt sigur ca o sa fie multi care sa aiba curiozitatea sa incerce acesti deloni. Bafta multa Adrian,si uimeste-ne in continuare.Un an cat mai bun(asa dupa placul tau) !
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 04 Ian 2014, 23:30

un incepator scrie:Offffffffff ! curiozitatea asta ,macar a fost cu folos. Se pare ca incepe sa-si arate o parte din calitatile multiple pe care le poseda modelul asta de stup,fara umiditate,sfera cat diametrul stupului ,consum minim de hrana,albina linistita,cred ca acesta e visul oricarui apicultor,acum sa speram ca vremea nu o sa ne faca cine stie ce surprize si sa se mentina macar la fel de blanda. Mai ramane sa ne arati explozia de puiet si apoi sa faci fata la comenzi ,sunt sigur ca o sa fie multi care sa aiba curiozitatea sa incerce acesti deloni. Bafta multa Adrian,si uimeste-ne in continuare.Un an cat mai bun(asa dupa placul tau) !

Sa dea Dumnezeu la toata lumea!
Multumesc! Cred ca va fi ok!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde un incepator » 12 Ian 2014, 15:31

Buna Adrian ! Cum a decurs ieri vizita la stupi ? Ce fac delonii,au zburat?
un incepator
 
Mesaje: 101
Membru din: 24 Noi 2013, 16:37
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Ian 2014, 00:06

un incepator scrie:Buna Adrian ! Cum a decurs ieri vizita la stupi ? Ce fac delonii,au zburat?


Au zburat albinele cum au zburat si pozele pe care le-am pus eu ieri aici...aveam 68 de pagini si una cred ca a luat-o vantu` cand s-au mutat acareturile de pe un server pe altul...
Sa vedem daca se poate recupera ceva !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori