Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde cristian bh » 09 Dec 2015, 10:11

cand se umple butoiul,cum evacuezi,....tre sa demontezi toata instalatia :?:
cat are motorul,....si care ar fi diferenta intre genul asta si cel cu saci de filtrare initial,....
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Dec 2015, 15:43

Dau jos capacul cu con si motor..tubulatura se demufeaza pur si simplu, iar butoiul are role, sacii filtranti arunca in incinta pulberile cele mai fine, la mine rumegusul ajunge in butoi iar aerul cu eventuale pulberi fine este evacuat afara.
As putea sa il fac mai mare adica sa fac butoiul dublu pe inaltime, jos conic cu un soi de clapa de deschis/inchis insa ar fi static, nu-l mai misc ala...trebuie golit pejos. Cred ca m-as complica nitel...oricum treaba buna e ca incalzirea e pe rumegush, deci nu irosesc material.
Treaba cu sacii de polietilena e buna doar ca nu se poate folosi la cicloane...sau inca nu am gasit eu solutia...ca sa nu mai manevrez rumegus, ci saci cu rumegus la golire, am incercat sa pun sac in butoi dar nu a mers..se creaza un soi de curenti care aduna sacul pe mijlocul butoiului si talasul nu mai ajunge in sac ci trece prin ventilator afara...
La cicloane e un avantaj...paletii ventilatorului nu intra in contact cu rumegus, cioturi, lemn
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde cristian bh » 09 Dec 2015, 17:11

BUNKA scrie: La cicloane e un avantaj...paletii ventilatorului nu intra in contact cu rumegus, cioturi, lemn

Mi se pare mie ca ai inversat intrarea si iesirea rumegusului?
La tine intra in contact cu paletii?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Dec 2015, 19:49

Nu e inversat nimic..in con se formeaza un soi de tornada, regusul este impins in jos pe marginea conului adica pe langa tabla, iar de pe centru este aspirat aer "curat"..adica fara talas dar care sigur are pulberi fine...ala trece prin paleti, eu am modificat exhaustorul Bernardo, in forma in care era conceput absolut tot rumegusul trecea prin paleti...majoritatea exhaustoarelor sunt concepute foarte prost...singurele valabile sunt cicloanele separatoare, de asta am si facut modificarea. Am mai citit cate ceva despre filtre, pulberi fine si...am inteles destule, al meu e"economic" ca sa zic asa...adica slabutz, dar trage tot de la grosime, face fatza...dar in timp ii voi schimba motorul centrifugal cu unul de 5000cm 3...practic de 5 ori mai puternic.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde cristian bh » 09 Dec 2015, 22:48

Asa iti place sa le-nvarti,....ca in ciclon,...de ma ametesc de cap cand citesc! :lol:
Vorbeam,....de faptul ca,...din ce vad la tine, rumegusul pana e ajuns in con,intra pe partea dreptunghiulara a ventilatorului si iese prin mijloc,prin iesirea rotunda!
Da,au ba?
Am si eu un Bernardo,...si rumegus sau praf,...intra prin orificiul rotund si iese prin cel dreptunghiular!Adica sensul e invers!
Cum ajunge la tine rumegusul in con ,fara sa treaca prin ventilator? :shock:
Nu intreb pt a ma contrazice,...da ma intereseaza sa leg vreo trei masini la un exhaustor,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 10 Dec 2015, 17:15

Pai mai uite odatăla film ddupăce iiti explic ce e acolo, se vede un furtun care iese din perete, ăla vine direct de la mmașini, dacă te uiți atent e mutatiîn laterala conului în partea superioara, un alt furtun e mufat deasupra conului, ăla practic e prins de o teava de PVC care coboară în con cam 30 cm, pe interior conul are o spirala de tabla, deci pe furtunul ăsta care e înfipt deasupra conului este tras aerul din con-butoi, se creează subpresiune și mai departe este tras aerul de la mașini.
Aerul trece mai apoi prin ventilator și este aruncat afară pe geamul din stg,
Rumegusul intra în con, prin mufa laterala, în interior e un soi de vortex, este împins în jos, iar aerul separat de talaș de pe centru e tras de ventilator și evacuat afară, când se umple iînsă arunca rrumeguș aafară.
Trebuie sa măuit din ccând în când sa văd dacă a început sa arunce.
Dacăpun sac de nylon iîn butoi vortexul îmi aduna sacul pe mijlocul butoiului, practic împiedică formarea corecta a curenților în interior.
Cam asta e..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Dec 2015, 20:46

BUNKA scrie:Pai mai uite odatăla film ddupăce iiti explic ce e acolo, se vede un furtun care iese din perete, ăla vine direct de la mmașini, dacă te uiți atent e mutatiîn laterala conului în partea superioara, un alt furtun e mufat deasupra conului, ăla practic e prins de o teava de PVC care coboară în con cam 30 cm, pe interior conul are o spirala de tabla, deci pe furtunul ăsta care e înfipt deasupra conului este tras aerul din con-butoi, se creează subpresiune și mai departe este tras aerul de la mașini.
Aerul trece mai apoi prin ventilator și este aruncat afară pe geamul din stg,
Rumegusul intra în con, prin mufa laterala, în interior e un soi de vortex, este împins în jos, iar aerul separat de talaș de pe centru e tras de ventilator și evacuat afară, când se umple iînsă arunca rrumeguș aafară.
Trebuie sa măuit din ccând în când sa văd dacă a început sa arunce.
Dacăpun sac de nylon iîn butoi vortexul îmi aduna sacul pe mijlocul butoiului, practic împiedică formarea corecta a curenților în interior.
Cam asta e..


Ăstae jjucăria fără tubulatura..
Dacă vrei ceva puternic caută ventilator centrifugal la Bernardo...preț bun, putere mare...filme pe you tube despre Cum se construiește...e simplu!
Foarte eficient...

Al meu era trifazat...i-am pus motor la 220 v.
Fişiere ataşate
rsz_220141014_130745-1.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Dec 2015, 21:28

Ceva ce n-ai văzut...
O mare presa...
Fişiere ataşate
rsz_1img_20151119_173356-1.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Dec 2015, 21:29

Productivitate ..aproximativ 23 MP pe tura
Fişiere ataşate
rsz_img_20151119_173023.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Dec 2015, 21:31

Presa este modulara, poate produce panouri mai lungi sau mai scurte late de 1m...rezultatul arata cam așa.
Fişiere ataşate
rsz_img_20151010_162529.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 12 Dec 2015, 21:35

Forța pasului mic...la suruburi mă refer ..
Fişiere ataşate
rsz_img_20151119_173934.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde cristian bh » 13 Dec 2015, 15:07

Nu contest nevoia de productivitate,...scopul se spune scuza mijloacele,dar,tamplaria este mare parte geometrie pura,asta inseamna ca toate panourile sa fie calculate exact la diferenta de sub un mm,ceea ce necesita mai multa munca prealabila ,intrucat exista riscul ca unele sa nu fie stranse cum ar trebui!
Facand doar stupi,...e utila in acest scop ,pt alte lucrari este inutila,...caci tamplaria profesionista presupune flexibilitate!
La panouri de esenta tare chiar la dimensiunile ei,...e,...apa de ploaie!
Lucrul a la manual presupune ca fiecare panou sa fie strans individual,...de aici prese cu multiple platane!
Sau vechea presa cu pene de lemn,....in cadru,...acelasi rezultat,...munca mai putina,pe timp de vara pana pui toate panourile,. alea dedesupt se intaresc inainte de a fi stranse.
Iti zic parerea mea,...doar,...tu probabil cine stie ce chinuri ai tras sa faci panouri mai multe,si cate incercari,de ai ajuns la varianta asta!
pacat ca suntem geografic asa departe,...ca o zi petrecuta cu mine in atelier,ti-ar fi schimbat unghiul de unde vezi geometria! :)
Totusi ,ai un atuu,ala ca studiezi mult, (mai ales la unchiul sam) :lol: ...treaba cu ciclonul m-a pus pe alte unghiuri si pe mine intru-cat am doua exhaustoare cu sac,..si chiar eram pe cale sa mai iau unul,...dar vazand chestia cu ciclonul pe care n-o bagasem prea mult in seama inainte,....mi-a aprins beculetele!
uite ce am gasit despre
Fişiere ataşate
60079318_2_644x461_ciclon-separator-de-praf-pentru-moara-cu-ciocanele-exhaustor-etc-fotografii.jpg
ciclon
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 16:44

E bun, îi construiești un mare "rezervor" dedesubt si-ai rezolvat problema!
Iti pun acusi niste poze sa vezi ce și cum cu presa...as putea sa explic mult...o sa vezi pozele apoi daca vrei să ma întrebi ceva.. Iti răspund cu drag.
Stiu ca nu e o metoda folosita dar eu stiu cum să o fac sa imi fie și usor, sa fie și rapidă și sa iasă și bine...întâi poze si vb dupa. ;-)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 17:26

Acum sunt putin absorbit de topicul ala despre apicultura din Canada unde Angel raspunde tuturor ...ma preocupa subiectul si vreau sa termin de citit ca nu am intrat de mult si am omis lucruri interesante...vin si cu pozele imediat.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde ApiCosmin » 13 Dec 2015, 18:12

In legatura cu panourile..nu se lipesc si intre ele datorita aracetului care se prelinge dinter scanduri. Nu ai probleme cand le desfaci?
Acolo unde toti gandesc la fel, nimeni nu gandeste prea mult. Walter Lippmann
ApiCosmin
 
Mesaje: 27
Membru din: 30 Aug 2015, 12:41

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2015, 18:37

Intre panouri pun folie de polietilena din cea pt solarii...am terminat de lecturat la "apicultura Canadiana" ...bag poze imediat sa vedeți rezultatul..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori