Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 09 Ian 2013, 21:16

ai inceput sa faci ceva prezentat de matew ala ?
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 23:18

Nu inca...acum stau in oras ca e cam frig, o sa fac pantorouterul dar din metal.
Si mai am sa modific freza...dar tot asa, sa se mai incalzeasca nitzel!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde ioanpuiu » 10 Ian 2013, 18:18

Te salut BUNKA !

Cunosc preocuparea ta pentru o abordare a apiculturii cît mai aproape de natural referitor la caliatea hranei, volumul şi forma stupului , dimensiunea celulei şi văd că eşti în căutare de soluţii.
Îţi scriu aici despre noile tale rame pe care vrei să le construieşti (cu ajutorul albinelor) cît mai bine/perfecte dacă se poate, să fie rezistente şi le ia repede în lucru - din discuţia asta: viewtopic.php?f=4&t=2875&start=400

M-am gîndit la o soluţie care să răspundă exigenţelor tale şi cred că le popţi rezolva pe toate dacă îţi faci o presă manuală pentru foiţe, la care să foloseşti ceara ta 100% naturală.
Presa trebuie să fie plană, fără amprenta hexagonală a celulei (este şi mai uşor de realizat aşa) iar foiţele astea le montezi clasic pe rame însîrmate , vor avea o bună rezistenţă şi vor fi luate repede în lucru cu o dimensiune a celulei pe care o va alege albina.


dacă o pui în aplicare şi mai şi merge ... cred că o să cer o bere ;)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 10 Ian 2013, 20:16

Hmm..adica foitza simpla fara hexagon, nu stiu cum ar merge!
Din cate stiu si am testat fagurii se construiesc bine intre doua rame de puiet capacit cladite bine drepte...ies de minune, acuma problema apare prin faptul ca ramele astea ce trebuie crescute sunt atipice complet...nu incap pe inaltime intr-un corp ME, in schimb daca o pun in doua corpuri imi raman 18 cm dedesubt si vreo 15 cm pe lungimea spetezei in care familia ar trebui sa construiasca niste faguri paraziti...cred ca pot sa sparg pe din doua familia daca e puternica si daca nu distantez foarte tare ramele...practic rama asta o sa aiba numai 20mm grosime si cu ce mai las stanga dreapta...maxim 30mm spatiu intre ramele de sus si cele de jos...daca e albina suficienta vor umple acel gol fara probleme, probabil vor ingrosa fagurii...o sa fie ceva debandada, important e sa imi ating scopul...e o problema care ma framanta oricum....
Ma mai gandesc ca poate e mai bine sa fac cateva familii de astea puternice la 2 corpuri mici cubice dupa care sa continui cresterea de rame direct in aceste familii...daca as reusi sa fac 10 corpuri deci 90 de rame de astea in stupii ME, ar insemna 5 familii pe 2 corpuri mici, as putea creste cu stimulare cate 5 rame in fiecare astfel de familie la un anumit interval de timp de sa zicem 4-5 zile...undeva la o data la 3-4 zile sa cobor cate o rama cladita in corpul 3 de la baza, intr-o luna fiecare din stupi ar trebui sa fi cladit cate 6-7 astfel de rame...ar rezulta undeva la 30-35 de rame de la cei 5 stupisori, suficient cat sa mai pun de 2 stupi pe 2 corpuri ...trebuie rabdare, stimulare, manopera..si oricum procesul e lent. Asta e!!
Nu stiu...trebuie sa gasesc o formula rapida si care sa imi asigure si construirea corecta a ramelor!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde balasbebe » 10 Ian 2013, 20:44

ioanpuiu scrie:Te salut BUNKA !

Cunosc preocuparea ta pentru o abordare a apiculturii cît mai aproape de natural referitor la caliatea hranei, volumul şi forma stupului , dimensiunea celulei şi văd că eşti în căutare de soluţii.
Îţi scriu aici despre noile tale rame pe care vrei să le construieşti (cu ajutorul albinelor) cît mai bine/perfecte dacă se poate, să fie rezistente şi le ia repede în lucru - din discuţia asta: viewtopic.php?f=4&t=2875&start=400

M-am gîndit la o soluţie care să răspundă exigenţelor tale şi cred că le popţi rezolva pe toate dacă îţi faci o presă manuală pentru foiţe, la care să foloseşti ceara ta 100% naturală.
Presa trebuie să fie plană, fără amprenta hexagonală a celulei (este şi mai uşor de realizat aşa) iar foiţele astea le montezi clasic pe rame însîrmate , vor avea o bună rezistenţă şi vor fi luate repede în lucru cu o dimensiune a celulei pe care o va alege albina.


dacă o pui în aplicare şi mai şi merge ... cred că o să cer o bere ;)

S-a incercat la noi in Salaj, si nu a dat nici un rezultat.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: BUNKA

Mesajde kamy » 10 Ian 2013, 21:02

Nu merge foaia simpla trebuie facuta destul de groasa hexagoanele armeaza nitel foaia si fiecare celula se sprijina pe 3 de pe partea hailanta.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: BUNKA

Mesajde jiji » 10 Ian 2013, 21:33

si eu as vrea sa il fac pe ala , am un circular cu motor de masina de spalat perge pe la 6000 de roatatii , pe cqare vroiam sa il vand cu 200 de lai dar m am razgandit si ii pun pe axul de la panza ii pun o mandrina si uite asa l am pacut pantoruter. dar tot asa sa se mai incalzeasca putin ca ingheata rau mana acum afara.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: BUNKA

Mesajde nae » 10 Ian 2013, 23:57

nae scrie:Cine baga fam in roit ?
Lipsa matcii din cuib (ca noi folosim rama lata nu gratia )care duce la blocarea cuibului si diminuarea feromonului...

Am lipsit .. raspund acum :
Consider ca matca ''deblocheaza '' cuibul de nectar si polen , eu n-am gasit cuib blocat (april- iun ) in perioada de roire in prezenta matcii .
Pui un cat de 3/4sau 1/1(sa nu-mi spuneti de folie intre caturi ca n-o folosesc toti ) fam muta nectar/arunca surplusul de polen ?, nu , lupta sa restabileasca microclimatul __ obtureaza cu ceara intre speteze/limiteaza urdinisul cu propolis... , matca URCA dupa 34-36* cat ii trebuie puietului larvar (cel capacit traieste si sub 30__ parca pana la 25 !? ) asa se blocheaza cuibul in aceasta perioada ; daca sus mai da si de rama lata unde nu poate ponta beleaua-i cat casa ...Jos unde mai ai putin larvar doicile someaza cu laptisorul pe buze , feromonul e mai diluat...+ altele .
Nu am inventat eu nimic ...
Cand nea Gica si alti apicultori recomanda sa nu respectam cartea si sa renuntam la rotatia corpurilor ME in cuib (cautati dv motivele ) noi punem cat 1/1 peste cuib si-n el rame late ( le-am folosit un sezon = m-am saturat ).
Dupa mine gratia tine (au demonstrat altii eu doar ii copiez ) fam departe de creanga ...
Mi-e greu sa tin pasul... n-am acces la net cand vreau eu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 11:00

nae scrie:
nae scrie:Cine baga fam in roit ?
Lipsa matcii din cuib (ca noi folosim rama lata nu gratia )care duce la blocarea cuibului si diminuarea feromonului...

Am lipsit .. raspund acum :
Consider ca matca ''deblocheaza '' cuibul de nectar si polen , eu n-am gasit cuib blocat (april- iun ) in perioada de roire in prezenta matcii .
Pui un cat de 3/4sau 1/1(sa nu-mi spuneti de folie intre caturi ca n-o folosesc toti ) fam muta nectar/arunca surplusul de polen ?, nu , lupta sa restabileasca microclimatul __ obtureaza cu ceara intre speteze/limiteaza urdinisul cu propolis... , matca URCA dupa 34-36* cat ii trebuie puietului larvar (cel capacit traieste si sub 30__ parca pana la 25 !? ) asa se blocheaza cuibul in aceasta perioada ; daca sus mai da si de rama lata unde nu poate ponta beleaua-i cat casa ...Jos unde mai ai putin larvar doicile someaza cu laptisorul pe buze , feromonul e mai diluat...+ altele .
Nu am inventat eu nimic ...
Cand nea Gica si alti apicultori recomanda sa nu respectam cartea si sa renuntam la rotatia corpurilor ME in cuib (cautati dv motivele ) noi punem cat 1/1 peste cuib si-n el rame late ( le-am folosit un sezon = m-am saturat ).
Dupa mine gratia tine (au demonstrat altii eu doar ii copiez ) fam departe de creanga ...
Mi-e greu sa tin pasul... n-am acces la net cand vreau eu .


:lol: Acu am inteles ce voiai sa zici cu rama aia lata...da, ai dreptate..nici mie nu-mi plac, da sa-ti zic chestie, ce fac albinele mele cel putin, daca dau de asa ceva, rod fagurele pana ajunge lcelula la inaltimea care trebuie si apoi coana matca urca si oua fara nici o treaba, cand privesti de sus poti sa juri ca e plin corpul de miere pana jos, cand desfaci, gasesti 7-8 rame de puiet! :lol:
Ineficientza totala zic eu...am facut unele si stau si acum nefolosite...merg cele de 1/2 dar puse numai cand e cules bengos, altfel daca ai niste matci mai neastamparate le gasesti ouate pe toate!
Da cuibul se deblocheaza in masura in care albinele au unde cara marfa...daca e subdimensionata lada si suprafata de fagure...e PA!!
Nici eu nu folosesc folia intre caturi, niciodata nu am folosit-o si am avut familii puternice...vorbim aceeasi limba!!
Da, in masura in care exista suficienta albina care nu mai are ce sa faca jos, atunci urca si fiind cald sus matca baga oua, cine a lucrat cu 2*1/1 stie...eu mai faceam o schema faina tare, lasam cuibul sa ajunga la 10 rame, apoi cand era superpopulat puneam 5 sus si 5 jos unele peste altele cu foitza sus la construit imediat sub folie dar foitza era a 6-a rama..o construia perfect, o mutam in cuib acolo unde oua matca si de regula coboram o rama in corpul de jos si bagam alta foitza in acelasi loc...sus la margine.
Deci incepeam cu 5 jos 6 sus a sasea fiind foitza, apoi mutam o rama jos dupa ce foitza era gata de regula mutam o rama cu puiet capacit, si puneam alta foitza sus..ajungeam la 6 jos, 6 sus si tot asa...cand se ajungea la grad de ocupare cam 14-16 rame, daca nu interveneam cu o masura ;) de manare a roitului, apareau primele semne care aratau ca familia era gata sa se apuce de tras botci!!
Sistemul pt familie este bestial...merge beton dezvoltarea, se conserva energia foarte bine..de aia vreau eu turnuletze nu chiar asa de largi ;) pt apicultor insa e cam catastrofal...poti avea 20 de kg de miere in lada si sa nu ai de unde sa le iei :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 11:12

Dupa mine gratia tine (au demonstrat altii eu doar ii copiez ) fam departe de creanga ...


Aici..nu as fi chiar asa de sigur ca tine, am folosit-o mult...n-au nici o treaba in a trage botci chiar daca e gratia pusa, si daca nu au pe unde sa iasa matcile, dezechilibrele sunt mari de tot..familia e intr-o neliniste cumplita, gasesti matci tinere ucise cu gramada si uneori batrana isi reia ponta, sau de multe ori iese o tanara prin gratie se imperecheaza si tot ce e jos in cuib albinele ucid..si gasesti tanara ouand prin cat ca nu poate ajunge jos in cuib...gratia NU e o solutie pt roit!!
E buna pt separarea clara a zonei de extras, depinde cum vrei sa limitezi cuibul, poti sa pui gratia exact la dimensiunea maxima a zonei ocupate cu puiet si atunci cand extragi iei la ras...cum ar fi cazul unui cuib pe un corp ME, acolo matca are loc perfect de ouat, nu e stanjenita deloc, insa gasesti corpul full de puiet, si nu vezi celula cu nectar...totul e sus, si la extras ai si plusuri si minusuri...ca plus putem sa punem faptul ca poti lua tot ce au cules, in acelasi timp daca faci asta si vine o perioada mai nasoala...foamea-i cat casa!!
Sau poti sa pui gratia peste 2*ME si acolo deja e alta treaba...sunt rezerve suficiente in care normal nu te bagi..de aia-i gratie ca sa nu te bagi sub ea...si extragi numai surplusul pastrand tot timpul familia in conditii de siguranta alimentara!
Astia de la French Bee Farm folosesc gratia pe un singur corp de puiet...asta ca fapt divers, in Canada sunt unii care merg si pe varianta asta!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 11:14

jiji scrie:si eu as vrea sa il fac pe ala , am un circular cu motor de masina de spalat perge pe la 6000 de roatatii , pe cqare vroiam sa il vand cu 200 de lai dar m am razgandit si ii pun pe axul de la panza ii pun o mandrina si uite asa l am pacut pantoruter. dar tot asa sa se mai incalzeasca putin ca ingheata rau mana acum afara.

Da, e scula...am vazut niste freze unimanuale la 2-3 mil..ar merge la fix!
O fac in primavara acum ca si asa nu am o morteza si Pantorouterul asta e mult mai destept decat o morteza! :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 11:15

S-a incercat la noi in Salaj, si nu a dat nici un rezultat.

E bine de stiut...sa nu mai pierdem timpul cu teste!! Multzam!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 11:25

Nae
Cand nea Gica si alti apicultori recomanda sa nu respectam cartea si sa renuntam la rotatia corpurilor ME in cuib (cautati dv motivele )


Asta-mi placea mie la nea`Gica Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!...ca uneori mai contrazicea cartea, asa e ..nu tot ce scrie in carti e valabil!!
Un exemplu il dau eu repede..ce zice cartea despre ponta maxima?..2200 maxim maxim 2500 de oua zilnic si asta doar in varful de dezvoltare al unei colonii, nu??
Gresit...se duce pe la 3000+...mai exact daca un corp ME limitat cu gratie poate fi plin de puiet capacit avand doar 2 r de larvar ce inseamna asta?...ca alea 66400 de celule au fost ouate toate in decurs de 21 de zile, rezulta o ponta de 3161 de oua pe zi...si senzatia mea e ca ele pot mult mai mult de atat daca au "änumite" conditii!!
Sunt carti si carti...autori si autori...selectia e importanta si aici! :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde janese » 11 Ian 2013, 12:06

vezi ca se considera ca o rama d1/1este ocupata cu puiet pe 75% din suprafata.
se considera ca un dm patrat de celule pe ambele fete ale fagurelui are 880 celule
astia de la icda au dat un anunt prin anii 80-90 in revista apicola, ca daca cineva in romania are matci care baga mai mult de 2000 de oua/24 de ore sa-si anunte si pe ei si sa le dea si lor samantza!!!
real o matca buna oua intre 1500 si 2000 oua /24 ore.
acu nu am timp dar paremi-se ca lulache pe forumu vechi postase tot pe tema asta...cate secunde ii ia unei matci sa scoata un ou din poponeatza...cate secunde controleaza matca celula...etc..etc

http://www.youtube.com/watch?v=ATtfSV3p ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=ranxEMZt ... re=related
asta nu e locul lui aici,puneti-l unde ii e locul:
http://www.youtube.com/watch?v=Jpcpn5NX ... re=related
vezi min 5:
http://www.youtube.com/watch?v=OvlyeJdw ... re=related
.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: BUNKA

Mesajde BUNKA » 11 Ian 2013, 13:31

Stiu...eu vorbeam de o matca buna izolata pe un corp ME..pe 10 rame sunt 66400 de celule sau 66,4 dm2 ..daca totul e plin de puiet in urma izolarii ce inseamna??...ca la un moment dat matca aia a atins o ponta undeva pe la trei mii si ceva de oua pe zi...altfel nu se poate umple un corp ME de puiet din leatz in leatz, toate cele 10 rame..deci fara miere pe latrerale...si asta se intampla, se mai inseala unii, asa cum am zis, sunt carti si carti, autori si autori..nu cred ca ma insel eu, calculul e cat se poate de clar si treaba e probata in stupina unui amic!
Se poate calcula si pe rame 1/1 luand in calcul o incarcare de puiet pe rame de 75% asa cum ai zis..
-o rama 1/1=11,2dm2..la 75% ar insemna o suprafatza de 8,4dm 2..intr-un cuib de 10 rame daca avem 8 astfel de suprafetze totalul este 67,2dm patrati de inmultit cu 800celule pe ambele fete= 53760celule/21 de zile rezulta o ponta de 2560 de oua pe zi....stim cu totii ca cuibul unui stup pe 10 rame este putin insuficient mai ales pt matcile mai munisoare nu neaparat selectionate. ;)
Da suna ciudat..spatiul de ouat pe un corp ME izolat cu gratie e mai mare decat intr-un cuib pe 10 r 1/1..in ME nu sunt coroane de miere la o matca tare...la dadant 1/1 sunt...practica demonstreaza ca ponta matcilor este peste ceea ce sustin cartile!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: BUNKA

Mesajde nae » 11 Ian 2013, 20:12

BUNKA scrie:
Aici..nu as fi chiar asa de sigur ca tine, am folosit-o mult...n-au nici o treaba in a trage botci chiar daca e gratia pusa, si daca nu au pe unde sa iasa matcile, dezechilibrele sunt mari de tot..familia e intr-o neliniste cumplita, gasesti matci tinere ucise cu gramada si uneori batrana isi reia ponta, sau de multe ori iese o tanara prin gratie se imperecheaza si tot ce e jos in cuib albinele ucid..si gasesti tanara ouand prin cat ca nu poate ajunge jos in cuib...gratia NU e o solutie pt roit!!
E buna pt separarea clara a zonei de extras, depinde cum vrei sa limitezi cuibul, poti sa pui gratia exact la dimensiunea maxima a zonei ocupate cu puiet si atunci cand extragi iei la ras...cum ar fi cazul unui cuib pe un corp ME, acolo matca are loc perfect de ouat, nu e stanjenita deloc, insa gasesti corpul full de puiet, si nu vezi celula cu nectar...totul e sus, si la extras ai si plusuri si minusuri...ca plus putem sa punem faptul ca poti lua tot ce au cules, in acelasi timp daca faci asta si vine o perioada mai nasoala...foamea-i cat casa!!
Sau poti sa pui gratia peste 2*ME si acolo deja e alta treaba...sunt rezerve suficiente in care normal nu te bagi..de aia-i gratie ca sa nu te bagi sub ea...si extragi numai surplusul pastrand tot timpul familia in conditii de siguranta alimentara!
Astia de la French Bee Farm folosesc gratia pe un singur corp de puiet...asta ca fapt divers, in Canada sunt unii care merg si pe varianta asta!

Ce legatura are gratia cu iesirea matcilor ? Cred ca ai confundat cu placa activa de la colector,nu la asta m-am referit .
Eu m-am referit la hanemanul care separa cuibul de magazin si pe care o vad ca o masura adevarata de prevenire a roitului daca e insotita si de alte masuri nu cele pe care le-am blamat .
Albine agitate !? Ai folosit hanemande plastic ,de ACA,lipit de rame sau cu distantier ? Daca folosesti pe cea de la ACA le bagi in roit sigur.Daca ACA are si alte modele decat cele de plastic 1/1 imi cer scuze , nu le stiu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori